Страница 7 от 10 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследноПоследно
Резултати от 91 до 105 от общо 138

Отопление + БГВ на газ

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #91

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    При тази зима, дето се заформя и миналогодишните цени на газта, отоплението и топлата вода на газ биха били горе-долу на една цена с клими и ел. бойлер. То зависи и колко време се къпете/запарвате. При мен топлата вода на ток би била 100-ина лв. на месец по груби сметки.
    ПС: Разбира се, тази година цените на газта са доста по-високи от миналогодишните и в момента при всички случаи на газ е по-скъпо.
    Този пост е редактиран от Vizi; 04-12-18 в 23:25.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #92

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Цитат Първоначално публикувано от Vizi Виж публикацията
    ... То зависи и колко време се къпете/запарвате...
    На бойлер нямаха избор женската част, защото го източваха на къпане и се принуждаваха да излизат. Сега "няма край" водата.
    Иначе точно динамичността на цената на природния газ (от мъжки род е) е проблем за сметките.

  4. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #93

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    @Vizi един бойлер 80литра за да се загрее от 10 до 70градуса са необходими 5,58kWh.
    Ако сложим цена на тока 25стотинки. За 100лв на месец се получава, че ще го загрееш 100/(5,58*0,25)=72 пъти болера от 10 до 70градуса. или това са 72*80=5760литра.
    Тези 5760 литра ги обръщаме към смесена вода 45градуса, защото никой не се къпе с вода 70градуса. Получават се 9875литра на месец смесена вода или 329 литра на ден.
    Ако аз имам такъв разход от 329 литра на ден, това много би ме притеснило.
    Не толкова 100лв, а дали наистина знам кой се къпе вкъщи .
    ........................................Всъщност и 100лв ме притеснява, защо аз да плащам водата на чужди хора.

  5. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #94

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Знам колко се получава. Аз живея в момента в сграда с тец и имам два водомера, та само топлият ми е над 10 м3 на месец обикновено. И знам кой се къпе - аз работя от къщи и няма как да пропусна ако някой се е появил. До колкото съм забелязал. Van Dan знае за какво иде реч с напарването и т.н.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Живее в
    Плевен
    Мнения
    34
    #95

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Здравейте,

    аз се отоплявам на газ отдавна( 12 години).Искам да ви попитам дали евентуално мога да оптимизирам системата,Доста четох из форума и ми се струва , че системата ми за отопление не е напълно ок

    Жилището ( тухлено) е със следните параметри:
    - Вътрешна изолация с картон и 10 см вата на всички външни стени и таваните + дограма Блик, колко камерна е незнам,слагана е отдавна;
    - Спалня - 13,7 кв.м - панелен радиатор 100х50см
    - Детска - 13 кв.м - панелен радиатор 120х50 см
    - Дневна с кухня - 42,5 кв.м - панелен радиатор 60х50 см + 120х50 см
    - Баня 1- 3,8 кв.м - лира 95см. х 50 см.
    - Баня 2- 2,9 кв.м - панелен радиатор 40х50 см
    -Коридор 12,2 кв,м- без изолация на тавана и без радиатори
    Дълбочината на всички радиатори е 10 см,

    -Газов котел ОРТЛИ MUR 224 / II FF 24 ( минимална мощност около 10 kW)- 13 годишен, двуконтурен
    Имам и седмичен програматор Сименс , жичен, който си седи чисто нов и никога не е включван,

    Въпросите ми са следните :

    По мои сметки имам около 7 кв мощност на радиаторите , а котела е с 10 кв мин мощност- ?
    Ако закача седмичния програматор , как трябва да настроя темп на водата и термоглавите на радиаторите,Понеже програматора е жичен , къде трябва да се позиционира ?Защото във всекидневната , където стоим най-много и където е котела, е със северно изложение и е най-студената стая в апартамента,Ако тук гоня примерно 22 градуса , в другите стаи ще стане много топло според мен,На втория етаж съм- топлят и отгоре и отдолу,Досега не съм плащал нещо фрапиращо като сметки,През най - студените месеци около 230 лв средно, но темп вкъщи е около 20-21 градуса,Досега сме регулирали само темп на водата,През деня , като сме на работа , го оставяме на по слаба темп,Общо сме трима в апартамента,

    Благодаря предварително за отговора и желая късмет и здраве през новата година на всички,

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    124
    #96

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Радиаторите грубо казано навясякъде трябва да са двойно по-големи, монтирай програматора и вдигни температурата когато когато сте в къщи на 22 гр.
    Котела е с много голяма мин.мошност, ако имаш възможност сменяй го и попрочети форума, всички отговори на твойте въпроси ги има.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #97

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Ако ти се сменят радиатори и котел - няма лошо, но все си мисля, че кой знае каква далавера от това няма да има.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Живее в
    Плевен
    Мнения
    34
    #98
    Здравейте, четох достатъчно много, но информацията не е много сиатематизирана.и другото-зададох въпросите конкретно за моя случай, затова и описах толкова подробно разположенивто и количеството радиатори в апартамента.И както споменах вече, не съм плащал кой знае какви сметки досега.горе долу от октомври до март средно по 200 лв.Котела ,да чукна на дърво, не е правил кой знае какви ядове.Само трипътния вентил няколко пъти го рециклирах, щот не ми ае даваха 200 лв за нов.пресостат сменях веднъж.И нещо по платката правиха един път.това е за 13 год общо взето.

  11. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,859
    #99

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Добави радиатори,
    ще е добре и като дойде време за смяна на котел.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Живее в
    Плевен
    Мнения
    34
    #100

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Понеже няма как да добавям радиатори допълнително без голямо къртене, дали би било възможно да уголемя съществуващите.Например да сложа 160-180 см х 60 см високи навсякъде където е възможно.Дали ще може помпата да върти водата в тях?И още нещо в едната баня и в детската , понеже са най-далечни, в банята топлата вода идва доста бавно, а в детската радиатора грее по слабо.Има ли лек за този проблем ?

  13. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,859
    #101

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Цитат Първоначално публикувано от besuchen Виж публикацията
    Понеже няма как да добавям радиатори допълнително без голямо къртене, дали би било възможно да уголемя съществуващите.Например да сложа 160-180 см х 60 см високи навсякъде където е възможно.Дали ще може помпата да върти водата в тях?И още нещо в едната баня и в детската , понеже са най-далечни, в банята топлата вода идва доста бавно, а в детската радиатора грее по слабо.Има ли лек за този проблем ?
    Естествено, че може да ги смениш с по-големи.
    Аз това лято така "уголемих" два.
    Има и тип33.
    Помпата ще върти, спокойно.
    А за детската попрочети малко за хидравличен баланс.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2015
    Мнения
    20
    #102

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Здравейте на всички и за много години,

    Ще опиша питанката си тук, защото не намерих тема посветена на моя котел и ако модераторите преценят може да я преместят или създадат.

    Малко ТТ данни. Апартамент 53 кв.м., изолация и ПВЦ. Две помещения по 12,25 кв.м. чисто северно изложение, южен хол 20кв.м., Северна България.
    Радиатори "Корадо" - 1200х600 в двете помещения тип 22, 1800х300 тип 33 в хола. Тръби към радиаторите - триплекс 12/16мм,
    двата щранга, също триплекс 20х2мм. Колектори с 2 извода - един за радиаторите и един за лирата в банята (триплекс 16мм). От колекторите до котела около метър 25мм РР.

    Котел кондензен Immergas Victrix TT 24 1E; 3-24 kW. По мое мнение котлето е много много добро, стига да има кой да го пипне и да знае какво иска, което за съжаление при мен не се получава и не мога да го получа от него или не знам как да го пипна. За миналия отоплителен сезон 10.2017-03.2018 (равно)сметката е 624лв. с външна температурна сонда без CAR термостат.

    Проблем беше, че при промяна на външ.темп. трябваше да сменяме климатичнта крива по която работи, съответно темп. на водата се променя от там и мощността с която работи.По-големият проблем е че като се стопли навън, но все още има нужда от топло, включва и изключва почти веднага със зимната настройка. За да си реша проблема взех CARw2 + Dominus модул (след 4г.), с надеждата че външната сонда ще му задава климатичната крива и темп. на водата, а изнесеното управление (CAR модула) ще го кара да модулира според стайната температура.
    Така и стана, но проблема с честите вкл./изкл. остана. Наричат този ефект clocking...timing..тактованием..не знам как го наричаме на български. Обикновено е свързан с несъгласуваност на мощността на котела и системата от радиатори.
    Преди да мина на газ бях на камина с водна риза и знам за моята система и жилище, че температура от 39-43 градуса в радиаторите е добра от +5 до -5 навън. Проблемът е, че не мога да накарам котела да я поддържа. С CAR-а смъкна разхода на 2,3-2,5 куб.м. газ за 24ч. при външна температура между 3-4 през нощта и 5-7 през деня, както беше последните дни. Поддържаше 41 градуса на водата, но ми се щеше да сляза на 38-39 и да работи по-дълго и ефективно. Знам, че всеки ще ми каже "...какво повече искаш...2,5 кубика на ден", но проблемът ще си остане като се стопли навън, а и сега го прави когато минава от икономичен към комфортнен режим в 6 сутринта.
    Когато зададената температура на водата в ОИ е ниска или системата е частично подгрята например 30-35 градуса и искам да работи с 40, просто много бързо достига 5 градуса (фабрична настройка) над зададената до 45 в случая и изключва по температура. Това става още в първите 30-40 секунди, докато стабилизира горенето преди да започне да модулира. Понякога минава като товарен влак без да намали, понякога малко не му достига Не ме разбирайте погрешно радиаторите са студени и не е вследствие на несъгласувани мощности и прегряване. Същото се получава и ако системата е с 29 градуса на водата, а заданието му е 38 например.

    Мощността на запалване идва по-голяма отколкото топлоносителя може да пренесе за това кратко време.
    Това което съм чувал е, че другите котли палят от макс. мощност и после модулират, докато имергаз-чето пали на средна мощност и търси точката на заданието си (по мои наблюдения е по метода на разполовяващите интервали), което е голям плюс. В инструкцията пише, че мощността на запалване е при 2000-4000 оборота на вентилатора. Реално тръгва на 3200, но не е добре да се пипа, защото в много студено време има отношение към стабилизирането на пламъка, така че това отпада според мен.
    Помпата ми е на 3-та степен повече не може. Моделите ErP имат електронно регулиране на помпата, но не и този модел. Настройките на А параметрите (за помпата) в менюто ги има, но нямат нинакъв ефект, а и в инструкцията пише, че не се използват.
    Днес от 6 сутринта се е вкл./изкл. 10 пъти и в 9ч. едва успя да задържи. Зададената темп. на ОИ е 41 градуса. При тази външна температура максимума на климатичната ми крива е 53, но в зависимост от стайната температура сам си задава колко да е темп. на водата в ОИ. БГВ-то му пренасочи приоритета заради сутрешен душ и сега е пак цък цък. Сутрин става така защото трябва да компенсира цял 1 градус, за да влезе в комфортен режим и работи 20-30 мин, но после изключва без да е достигнал стайната темп. - не знам защо. И започва великото пуф-паф.
    Дори да сменя кривата и да вдигна темп. на ОИ, ако сутринта не я достигне от първия път или бъде прекъснат от БГВ става същото Цък-Цък, докато водата в радиаторите изстине (помпата винаги работи щом термостата не го е спрял). Броят на неуспешните опити е свързан със зададената темп. на ОИ ако е 40-41 градуса може да отиде половин ден, ако е 45-50 може и от втори опит да успее. Колкото по ниска е темп. на водата толкова по-дълго се мъчи.

    Мога да намаля макс. мощност в Р2 параметъра но четох, че няма да доведе до промяна на минималната и едва ли на стартиращата, които са дадени в S параметрите. Друг вариант, който се сещам е функция бързо или пълно саморегулиране като затворя един радиатор и така, докато си обследва мощностите да реши, че системата ми е по-малка и да се настрои на по-малка максимална мощност, но дали ще се отрази на целия диапазон и на стартиращата нямам идея. Дават му работа на мин.мощност при 750-1700 об., но никога не съм го виждал под 1200 оборота на вентилатора, което ме навежда на мисълта, че има какво да се вземе откъм минимум.
    Друга опция, която четох е да премахна модулацията на CAR-a и да бъде on/off, тогава ще модулира само по температурна крива - ще работи докато достигне стайната и термостата го отреже, но защо ми е тогава този CAR, като всеки термостат ще върши същата работа.
    Никъде не намерих решение за CAR термостат в режим модулация и климатична крива от външна сонда. Никъде не намерих и май никой не знае точно алгоритъма, по който в тази комбинация си избира температурата на водата в ОИ, защото факторите са повече, външна темп, стайна делтаТ , делтаТ на водата. Понякога дори докато работи си променя температурата.

    Това, което ми трябва е или корифей на имергаз котли или някакво креативно решение с което да изляза от ситуацията. Сервизния техник отпада като вариант, освен ако не искам да ми направи пълно или частично саморегулиране на котела и до там.
    Системата е обезвъздушена, филтър - чист.
    Някой да има предложения или идеи?
    Този пост е редактиран от Coriolis; 03-01-19 в 14:59.

  16. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #103

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Аз сложих навсякъде тип 33 в апартамента с газ. Единствените им недостатъци са, че са сравнително скъпи и обикновено ги няма в наличност.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2018
    Живее в
    Плевен
    Мнения
    34
    #104

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    Естествено, че може да ги смениш с по-големи.
    Аз това лято така "уголемих" два.
    Има и тип33.
    Помпата ще върти, спокойно.
    А за детската попрочети малко за хидравличен баланс.

    "Затова трябва да притворим крановете на близките радиатори, за да създадем еднакво хидравлично съпротивление и водата да циркулира навсякъде - това се нарича хидравличен баланс на системата. Колко да ги притворим ли - ами жестоко! Затваряме до край и после отваряме на половин-един оборот. По-далечните радиатори отваряме повече и така до последния, който оставяме отворен докрай. След това може да коригираме докато се получи задоволителен резултат."

    За нещо такова ли става въпрос ?Ако да - този начин, в моя случай, в който са ми недостатъчно радиаторите, няма ли да утежни ситуацията още повече?

  18. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,859
    #105

    Отговор: Отопление + БГВ на газ

    Нещо такова.
    Най-близките отвряш на 1-1.5 оборота, слеващите с по 0.5-1 оборот повече.
    Ако не стопля радиатора естесвено отваряш още.
    Малко играчка е, но поне се прави един път.
    Би трябвало да я подобри стопляйки детската и банята,
    които в момента “дърпат” топлина от другите помещения.
    п.с. притваряш долния (изходящия) кран!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 7 от 10 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на газ
    От a.iliev във форум Отопление
    Отговори: 526
    Последно: 07-12-21, 11:24
  2. Отопление на газ, ток?
    От caravanio във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 04-05-15, 21:18
  3. Отопление на газ / отопление с климатик?
    От VD във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 14
    Последно: 22-01-13, 20:57
  4. Отопление от слънцето
    От pa19 във форум Отопление
    Отговори: 45
    Последно: 29-01-12, 00:03
  5. Отопление на хол
    От yoyo1 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 15
    Последно: 29-10-10, 00:47

Тагове за тази тема


SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе