Страница 2 от 32 ПърваПърва 123412 ... ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 479
Like Tree16Одобрявам

Защо се прави профилактика на климатиците?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    637
    #16

    Re: Защо се прави профилактика на климатиците?

    Цитат Първоначално публикувано от vasil770216
    А колега виждал ли си турбини дето се вътят пък не духат и то година след монтажа?
    Или прегрял компресор щото от мръсотия радиатора не може да се обдухва?
    Профилактика и почистване са различни дейности, второто се извършва при нужда!
    Кофтито е че ти правят прочистване , а ти плащаш за профилактика

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    19
    #17

    Re: Защо се прави профилактика на климатиците?

    В какво се състои профилактиката тогава?

  4. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    637
    #18

    Re: Защо се прави профилактика на климатиците?

    Ами предимно проверки и замервания, прегледай предишната тема касаеща тези процедури http://forum.setcom.bg/index.php?topic=34140.0;all

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #19

    Re: Защо се прави профилактика на климатиците?

    Цитат Първоначално публикувано от vasil770216
    В какво се състои профилактиката тогава?
    Седни и си изясни нещата, ако си техник по подръжката на климатична техника. Какво е техническо обслужване и какво включва то?
    Какво е профилактика и какво се прави при нея? Какво включват понятията лек, среден и основен ремонт?
    Това, че фирмите заблуждават клиентите-балъци, че извършват профилактика, а правят ТО, за което им дерат по една кожа всяка година е отделен въпрос.

  6. Junior Member
    Тук е от
    May 2005
    Мнения
    119
    #20

    Re: Защо се прави профилактика на климатиците?

    Август 2007 ми правиха първата профилактика и тя обхваща напълно изброените точки - дори се ужасих когато разглобиха вътрешното тялото. Няма да ви казвам каква мръсотия изтече и от ваната и от турбината и от радиатора... Фреона не са го замервали, но замериха темп. на струята и показанията ги вписаха в сервизната книжка на Midea. Фирмата е ВК Електроник - Стара Загора и съм много доволен и от монтажа и от обслужването. Имах на шестия месец проблем със скърцаща ролка на вътр. турбина. Отзоваха се на същия ден и от тогава нямам такъв проблем. Климата е Midea MSG 12HR

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #21

    Re: Защо се прави профилактика на климатиците?

    Профилактика трябва да се прави по чето от 5 години. Поякога даже и след година работа се налага. При мен на единя климатик за два сезона (зима и лято) вентилатора беше се замързил доста и даже имаше дебаланс от мръзотия. Наложи се да го чистя с четка без да го махам. Не беше много лесно но горе долу се справих. Иначе топлообмена не се е наруши. Аз постоянно им правя замервания на температурите. Има и друго нещо. Някои хора не си ползвам много активно климатиците и тогава профилактиката може да се прави на няколко години. Ако климатика с еползва само за отопление по малко се замърсява. Лошото страва при охлаждане, когато полепват всякакви мръсотии върху влажния топлообменник, както и на вентилатора. Да не говорим, че се вмирисва. В крайна сметка има препарати за чистене, с които е много лесно. Пълното разглобяване на клиамтика не мисля, че е добре да се прави всяка година.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Живее в
    Варна
    Мнения
    126
    #22

    Re: Защо се прави профилактика на климатиците?

    Аз също съм против профилактиките.Единия ми климатик е 7год.и до сега нямам проблеми,така че подкрепям колегите по-горе.Патил съм си и знам(после всичко почва да скърца) то ако има проблем първо аз ще разбера.Втория ми климатик е 1-ва година и се чудя да ги викам ли,и все пак си мисля да ги извикам и да не им давам да бутат(ако до тогава всичко е наред разбира се)ей така поне 2 год. да е в гаранция

  10. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    444
    #23

    Re: Защо се прави профилактика на климатиците?

    Чл. 126. (1) Рекламацията на потребителска стока може да се предяви до две години от доставката на стоката, но не по-късно от два месеца от установяване на несъответствието с договореното. Рекламацията на услуги може да се предяви до 14 дни от откриване на несъответствието на услугата с договореното.

    (2) Ако на потребителя е предоставена гаранция и срокът на гаранцията е по-дълъг от сроковете за предявяване на рекламацията по ал. 1, рекламацията може да се предяви до изтичането на срока на гаранцията.

    а ето ви и линк до комисията за защита на потребителя http://www.kzp.bg/modules.php?name=ConsProt

  11. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    67
    #24

    Re: Защо се прави профилактика на климатиците?

    От мненията тук мога да разделя фирмите на две групи: такива които си вършат работата и такива които цедят клиентите си.
    Монтажниците на моя климатик (силно подкован от мненията тук) ги попитах каква профилктика се полага (т.е. е задължителна за съответните пари де "Никаква задължителна срещу пари" ...казаха хората .... "чисти си филтрите на две седмици(показаха ми как се свалят) и ако има проблеми викай"... тва е евала...Може да е прекалено самоуверено от тяхна страна , но за 3 години гаранция не ми пука... стига са ни влачили разни мошенници и прекупвачи ....и аз съм на мнение нещо работи ли не го пипай... ама нищо не е вечно трябва и да се грижиш за него

  12. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,991
    #25

    Re: Защо се прави профилактика на климатиците?

    Има хора и хора виждал съм климатик на месец след монтажа задръстен с пепел все едно е ползван за прахусмокачка представете си след година такава експолтация какво се получава. Е има и такива който не личи че е ползван. В интерес на истината единия ми климатик външния блок го свалях миналата есен и го измих в банята тази есен правих същото страшна чернилка пада предстваете си какво дишаме навън.

  13. cm
    cm е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    11
    #26

    Re: Защо се прави профилактика на климатиците?

    Основната цел за въвеждането на институцията на профилактиката е да се даде възможност на вносителя и монтажната фирма да отказват гаранция след първата година, тъй като за зарибяване на клиента са обещали при продажбата три години като са ги гарнирали или с така наречения безплатен монтаж или с монтаж на ниска стойност. След като мине година и клиентът не се обади за профилактика, която в повечето случаи не е необходима или пък не е ясно в какво въобще се състои трите години автоматично изчезват. От тук следва правилото: колкото години повече гаранция съобщават, толкова по-голяма е вероятността тя да не се състои щом е обвързана с профилактика. Всяка уважаваща себе си фирма би препоръчала профилактика, но не би отказвала гаранция освен ако няма явни индикации, че уредът е повреден вследствие на неадеквантна експлоатация. За съжаление културата на потребление у нас не е особено висока, вярва се едно към едно на празни обещания, много се харесват безплатните обяди и т.н. Що се отнася до почистването на пластмаси и други детайли това според мен не е профилактика, а чисто хигиенно мероприятие. То в никаква степен не влияе на работата на уреда. И накрая - вгледайте се кой на пазара предлага вечна гаранция и безплатни обяди и ако сте в състояние да си направите правилния извод - печелите, ако ли не живейте с утехата и се радвайте на живота такъв, какъвто искате да го виждате - безплатен и евтин.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    173
    #27

    Re: Защо се прави профилактика на климатиците?

    Клиенти те са си виновни искат да минат ефтино и търговците им го дават,не може срещу 130 лева за монтаж в които са включени и консумативите да им дадеш 3 години гаранция.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    121
    #28

    Re: Защо се прави профилактика на климатиците?

    Цитат Първоначално публикувано от cm
    Що се отнася до почистването на пластмаси и други детайли това според мен не е профилактика, а чисто хигиенно мероприятие. То в никаква степен не влияе на работата на уреда.
    Точно почистването на другите детайли ( топлообменниците) би трябвало да е основната цел на профилактиката. Само човек който си няма и понятие от принципа на работа на тази машина може да твърди , че не оказва никакво влияние на работата й. В основата на всичко седи добрия топлообмен с околната среда. Мръсните топлообменници значително намаляват ефективноста на машината . Започва да работи на по-голяма мощност, повишава консумацията на ток , датчиците се лъжат и вероятноста да дефектира нараства. И всичко това заради мърсотия . И ако машината дефектира заради това кой носи отговорност ? Производителя ? Търговеца ? Монтажника ?
    Все някой друг трябва да е виновен нали ?

  17. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #29

    Re: Защо се прави профилактика на климатиците?

    За монтаж на климантик 130 лева е малко, защото като се приспаднат влаганите материали и разходи по монтажа (които растът непрекъснато) печалбата е малко. Не искам да започвам спор за цената на монтаж, вече са се водили такива в други теми. Когато човек разполага с малко пари каквато и да е цената, тя му се вижда голяма.

    Разбира се качеството на монтажа е различно при различните монтажници, но то пак е свързано с финансовата възможност да можеш да поддържаш определен набор инструменти с които да работиш качествено и да имаш изграден начин на работа при който качеството е първото нещо към което се стремиш. Но за да гониш качеството трябва да не те притиска времето и мисълта за прихода от монтажа.

    Когато печалбата от един монтаж е малка, фирмата се старае да компенсира това с увеличаване количеството на монтажите от което страда качеството. Хубавото нещо за монтажната фирма е че много малко клиенти се обаждат после за профилактика с цел удължаване на гаранцията. При последващи проблеми с даден климатик печалбата допълнително намаля.

    Какво представлява монтажа като цена извършен от монтажна фирма:
    1. Разходи за материали.
    2. Разходи по заплащане труда на монтажници.
    3. Транспортни разходи.
    4. Застраховка на климатика към монтажната фирма за добра работа.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    121
    #30

    Re: Защо се прави профилактика на климатиците?

    valen1 пропуснал си и амортизационните отчисления за машините , инструментите и транспортните средства както и разходите по поддръжка на офис , склад и сервизна база. последното напоследък е наложително , защото някои сервизи , например Роял се ограничават само до доставката на резервни части нататък се оправяй сам .

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 32 ПърваПърва 123412 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Въздушен поток FTX GV-профилактика?
    От iwoto във форум Климатици Daikin
    Отговори: 10
    Последно: 07-08-10, 05:44
  2. Днес дойдоха за профилактика...
    От zz_stefanov във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 80
    Последно: 14-11-08, 01:03
  3. Профилактика на климатик
    От farkash във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 2
    Последно: 07-09-08, 21:10
  4. DIY препарат за профилактика
    От todor_l във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 6
    Последно: 29-05-08, 22:02
  5. Защо Pagemaker прави различни PDF?
    От neutralizer във форум Общ - софтуер
    Отговори: 3
    Последно: 23-01-06, 21:40

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе