та има ли практика при минусови температури да се пуска помпата за да топли панела и ако да при какви температури става това?
та има ли практика при минусови температури да се пуска помпата за да топли панела и ако да при какви температури става това?
Всичко зависи от работния флуид в системата.
например сироп от малини, така изглежда
сега сериозно има ли някакви стойности при които да се налага да се завърта течността в системата при -15 например или при снеговалеж за да се изчисти панела
дайте някакви мнения относно зимната страна на панелите
Тия дни е все слънчево и през деня вкарва достатъчно градуси
Бях сериозен, казвайки, че всичко зависи от работния флуид във системата. И цвят на л*йна да има като не знаеш какво е няма как да ти се даде нормален отговор. Трябва да си ненормален да хабиш гореща вода, за да разтапяш снега по панела, това е грандиозна глупост... Единствената причина за циркулация при липса на топлина е да не замръзне системата.
Някой може ли да сравни работата на тези панели SONNENKRAFT SKR500 и Solar 7000 TF на
Бош кой е по добър
Този пост е редактиран от Марго; 25-01-14 в 20:41.
Нямам идея за поведението им, но горещо препоръчвам да се преориентирате към вакуумно-тръбни колектори!
Е как тях съм се насочил. При денивелация от колектора до най-ниската точка на тръбния път ако е 5м може ли да се вземе колектор от тези без налягане? И има ли такива, които да не замръзват никога. Т.е. като се монтират на покрива, дори и зимата при -30 градуса да издържат? Тука ми е пълна мъгла, ама има време до пролетта де.....
слага се антифриз да циркулира и няма да замръзват ..
Мерси А често ли се сменя антифриза, и за колко литра говорим?
има антифриз който изкарва и 10г .. колко литра зависи от системата
Колекторите е по-добре да се държат под високо налягане! Това се прави с цел избягване на завирането на работния флуид през лятото.
Колекторите не замръзват, ако системата е пълна с антифриз (пропилен гликол).
Не се сменя често, като при колите е, качествата му се проверяват профилактично.
Литрите зависят от системата - тръбен път, серпентини, количество колектори. За 5 метра тръбен път, един-два колектора, един водосъдържател прогнозно 15-17 литра обем при работно налягане около 2-2.5 бара.
Някой може ли да сравни работата на тези панели SONNENKRAFT SKR500 и Solar 7000 TF на
Бош кой е по добър
Мерси Добре, значи насочваме се към вакуумни солари с налягане. Обаче те също са 2 вида - едните са заедно с бойлер, а другите без - само тръби Heat Pipe и отделно се закупува бойлера. Бих се насочил с цел по-малка хамалогия към тези, които са заедно с бойлерa. Става дума за соларна система 120/160л. за вилен покрив. Питам за да зная кое да гледам....
Водата за бита, след като се затопли, може ли да не се консумира с дни Т.е. ако няма консумация, да няма повод за притеснения, че нещо ще гръмне или трябва да се спира?...
Принципно аз не съм фен на колектори и водосъдържател на покрива поради две причини:
1) Виждал съм случаи на имплодирал водосъдържател
2) Не става да се използва целогодишно и трябва да се зазимява
При вакуумно-тръбните колектори често има проблем със свръхпроизводство на БГВ когато няма консумация. Тъй като те лесно могат да достигнат температури от порядъка на 200 градуса при липса на товар, цялата система се стапя. В такива случаи се монтира топлообменик вода-въздух, който охлажда системата след като водата във водосъдържателя е достигнала зададената температура.