Страница 28 от 48 ПърваПърва ... 18262728293038 ... ПоследноПоследно
Резултати от 406 до 420 от общо 715
Like Tree45Одобрявам

Фотоволтаици (Слънчеви Панели) Подгряване на вода.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    May 2012
    Мнения
    503
    #406

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Принципно аз не съм фен на колектори и водосъдържател на покрива поради две причини:
    1) Виждал съм случаи на имплодирал водосъдържател
    2) Не става да се използва целогодишно и трябва да се зазимява
    .
    По-горе казахте, че при антифриза системата няма да замръзне?! Не ми харесва панела да се сложи на терасата или на двора. Реално не виждам и полза, че като се сложи нямало да замръзне? Идеално ще бъде на покрива, зимата ще се гаси за по 2-3 месеца - ок..... но искам нещо такова като на клипчето...и като гледам екстра си става и за цели блокове...



  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #407

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Няма да замръзне, ако колекторите са на покрива, а водосъдържателя е в сградата (това е като на първата сграда в клипчето).
    Ще замръзне, ако колекторите и водосъдържателя са заедно на открито на покрива (това е като сградите след първата в клипчето).

    Единствения вариант водосъдържателя да е на покрив е да се източва през зимата, иначе няма как.

    Изграждали сме сградна инсталация като в клипа (първата сграда), която изглежда така:

    слънчеви колектори захранват 500 литра буферен съд
    буферния съд захранва водосъдържателите в апартаментите
    има рециркулация, за да има БГВ винаги

    Резултатът: хората не използват електричество за подгрев на вода през лятото, тъй като докато има слънце се доставя вода с Т>75 градуса и не изстива до сутринта. Зимно време се използва максимално енергията от колекторите, но все пак има нужда от доподгряване, най-вече сутрин, защото няма слънцегреене преди сутрешните душове.
    preparatos одобрява това.

  4. Member
    Тук е от
    May 2012
    Мнения
    503
    #408

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    А, да... по-горе питах за тези на открито, не го бях уточнил и затова ми стана странно, като казахте, че ще замръзнат....

    Към тях се ориентирам, защото според мене би било по-добре 2 независими системи - едната да си е изцяло на ток, а другата само на слънце. Може и да греша, като ефективност, но имам причина да не се разделям с моя бойлер. Старичък е, така е, няма серпентина, но е доста масивен и изработката е ръчна. А да монтирам още един до него....- не, не мисля.... Гледам из нета примерно предлагат - Фланец поцинкован, с медна серпентина, без нагревател...Подобно нещо, дали би могло да се монтира на бойлера със слънчевия панел или бойлерите трябва да са специфични от онези със серпентина вътре?...

  5. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #409

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Няма проблем системата да се изпълни със серпентината от линка. Единствените питанки в тази задача са:

    Каква е вместимостта на водосъдържателя?
    Каква е мощността на въпросната серпентина? (трябва да е доста мощна, за да има приличен ефект от колекторите)

    Другото, което малко трябва да се помисли е и позицията на серпентината във въпросния водосъдържател. Тя би била доста ниско - заема долните 10% от височината на бойлера, докато стандартните се заемат долните 10-50% от височината на бойлера, но това зависи и от мощността и от обема.

  6. Member
    Тук е от
    May 2012
    Мнения
    503
    #410

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Вместимостта на бойлера е около 90/100л. Той е вертикален със стандартна височина на 80л, само е по-широк.

    За мощността на серпентината - най-добре една серпентина с фланец. Ще се търси по-мощна и по-издължена и аз така мисля Гледам в др. форум, някои колеги саморъчно си я навиват, ама след това трябва фланец, после може да изникне и друго, става една хамалогия, не е като за мене ...

    Ще ви помоля за едно рамо, да съберем малко пъзела :


    1- термосифонни системи под налягане - 12 броя тръби, heat pipe ?

    2- тръбния път от колектора до бойлера - с каква дебелина и от какъв материал, изолация?

    3- топлообменник вода-въздух - за който говорихте по-рано, не съм много наясно той къде се монтира?

    4- мощна медна серпентина с фланец за бойлера

    5- бойлер

    5- антифриз


    Така ги виждам аз нещата на теория... Благодарности за вашата помощ и с неговото величество нета, може да се пробвам сам да я събера и на практика....

  7. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #411

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    1 - ОК, може и 10

    2 - Cu 22x0.9 или Cu 3/4 x 0.89 или направо цолова, защото колекторите обикновено са на 1 цол

    3 - той се монтира някъде където не е проблем да отдава излишната топлина от колекторите и за 10 тръби няма нужда да е по-мощен от 1кВ, може да се приспособи нещо

    4 и 5 са ти ясни като гледам

    6 - пропилен гликол, струва от 7лв без ДДС литъра

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Mar 2014
    Мнения
    3
    #412

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Здравейте ,
    искам да Ви помоля да ми помогнете в избора ми за слънчеви система.Спрял съм се на две фирми 1 ) Слъчева система с термосифонен принцип на действие Стопер , 2) NIPPON.BG - климатици и домофонни системи .Аз лично не разбирам почти нищо.Идеята е да се вържат един с друг 2-та бойлера от по 150л. и вторият да е вързан с щранга и съответно само той да раноти и на ток ,когато това се налага.Разликата в цената на двата модела не е голяма .Ще съм много благодарен на всеки ,който изрази мнението си за двата модела и ми даде някакви насоки.

  10. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #413

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Безсмислено е да имаш 2 водосъдържателя. По-добре сложи един колектор, а не термосифон.

  11. Novice
    Тук е от
    Mar 2014
    Мнения
    3
    #414

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Системата ще се използва за къща за гости лятото и целта е да не оставаме без топла вода.А идеята да се сложат два бойлера "който са свързани"
    по 150 л. ,е че така само вторият ще работи на ток и ще нагрява по-бързо.Ще съм благодарен ,ако изкажеш мнението си за двата модела на нипон и на стопер.

  12. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #415

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    В такъв случай би било много по-хитро да се сложи проточен бойлер на изхода на термосифона вместо втори водосъдържател.

    Относно конкретните модели - най-обикновени китайски системи, които са много добри за парите си. Не съм имал особено много контакт с тях, но достатъчно, за да изкажа мнение.

    Относно термосифоните - винаги е било негативно, защото системата изисква внимание при изграждането и още повече внимание при експлоатирането.

  13. Novice
    Тук е от
    Mar 2014
    Мнения
    3
    #416

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Благодаря Ви за мнението . Ще съм благодарен ,ако прочета и други мнения по въпроса .

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #417

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Ценете парите, не ги давайте на вятъра
    AC_From_Hell одобрява това.

  16. Novice
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    8
    #418

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Някой може ли да сравни работата на тези панели SONNENKRAFT SKR500 и Solar 7000 TF на
    Бош кой е по добър

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #419

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Ами и двата са от най-висок клас, с еднаква площ и не би трябвало да има някаква осезаема разлика в показателите им.

  18. Novice
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    8
    #420

    Отговор: Слънчеви панели за подгряване на вода

    Цитат Първоначално публикувано от Марго Виж публикацията
    Някой може ли да сравни работата на тези панели SONNENKRAFT SKR500 и Solar 7000 TF на
    Бош кой е по добър
    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Ами и двата са от най-висок клас, с еднаква площ и не би трябвало да има някаква осезаема разлика в показателите им.
    2 бр Vitosol 200-F наViessmann при 23 метра тръбен път в едната посока дали ще се справят с 300 л.бойлер или е по добре да се вземе SONNENKRAFT SKR500 или Solar 7000 TF.Всяко мнение ще е от полза.
    Този пост е редактиран от Марго; 11-03-14 в 07:20.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 28 от 48 ПърваПърва ... 18262728293038 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. финален избор на ТП, конвертори, бойлер и слънчеви панели
    От Dimitar Nikolov във форум Други начини за отопление
    Отговори: 13
    Последно: 02-06-22, 06:39
  2. Предварително подгряване на вода
    От MishelNikolov във форум Отопление
    Отговори: 7
    Последно: 12-02-22, 21:05
  3. Слънчеви панели за ток за къща.
    От krasimir77 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 62
    Последно: 23-11-20, 12:25
  4. варианти за монтаж на слънчеви панели
    От ba4_dido във форум Други начини за отопление
    Отговори: 15
    Последно: 11-05-13, 18:32

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе