LCD чудовището спря да се развива
https://displaydaily.com/the-lcd-mon...pped-evolving/
https://www.flatpanelshd.com/news.ph...&id=1686823020
Аз лично мисля че 2023-та е НАЙ силната година на LCD телевизорите, от както има LCD телевизори, най вече благодарение на Китайците, които правят miniLED технологията по мейнстрим със своите QM8 който вече е обявен за НАЙ добрия LCD за 2023-та, като оставя зад гърба си тези на Samsung, също такa и U8K , U7K и C845 са ТВ-та с много висока производителност, с хай енд фючърси на народни цени (поне така се очаква). Отново, тази година ще е много силна за LCD-та и като гледаме какво се готви в Китай за 2024-та, съм далеч от мисълта че LCD-та са свършени .
С толкова добри миниЛЕД-те вече, че аз лично намирам за много трудно да препоръчам на някой OLED, освен ако няма супер специфични нужди и изисквания, поне до като не се появят PHOLED-те.
AntrAcsA
В момента LCD са на върха по продажби. Това може да продължи още 2-3 години, но до краят на десетилетието, LCD технологията ще залезе. Вероятно ще остане само в малките диагонали.
Да, съгласен съм, но това важи за абсолютно всички технологии, от CRT, Плазми, LCD до OLED-те, които удариха тавана преди 2 години и сега просто печелят време, като слагат лупи и т.н. в отчаят опит да емулират някаква прогрес!
Добре че се появи QD-OLED-а да вдъхне малко свежа кръв , иначе не се виждаше никакъв съществен прогрес, докато miniLED-а, ти най добре знаеш, с подобряване на панелите, зоните и якостта, бъдещето им изглежда много интересно, поне на мен.
OLED-те ще ми станат интересни, когато излязат тези Фосфоресцентни сини диоди, които ще променят съществено и производителността и живота на панелите, така че нямам търпения да разбера как ще се развият нещата там.
Този пост е редактиран от AntrAcsA; 16-06-23 в 10:34.
Е колко да го променят живота на тия панели, при положение, че вече всичко се прави колкото да изкара гаранцията. А и времената са такива, че съвсем скоро ще започнем да си сменяме телевизорите със скоростта, с която си сменяме телефоните Иначе на хартия може и да го променят.
Когато станат по два за лев, може и това да се случи!
Аз моите телефони ги сменям чак, когато замине батерията или от Google им спрат updates.
Коя интелигентна телевизионна операционна система е най-добрата?
Независимо дали webOS, Android TV, Tizen, My Home Screen или Fire OS: операционната система на телевизора определя ежедневието. Но коя е най-добриата? Сравняваме.
Samsung Tizen, LG webOS, Panasonic My Home Screen или решенията на Google Google TV и Android TV: На практика всеки производител на телевизори използва различна операционна система за своите устройства. Поради възможностите, които модерните смарт телевизори предлагат под формата на приложения, гласов контрол или интегриране на интелигентен дом, използваната операционна система играе роля, която не бива да се подценява. Нашето сравнение ви запознава с различните телевизионни системи и ви показва коя е подходяща за вас.
Операционни системи за Smart TV: Ето защо те са толкова важни
Когато става въпрос за това кой нов телевизор да купите, не трябва да гледате само характеристиките на хардуера. Въпросът коя операционна система за смарт телевизор работи на вашия телевизор трябва поне също да играе роля във вашите съображения.
Няма значение дали става въпрос за наличието на приложения за стрийминг, настройката и използването на функциите за интелигентен дом или „просто“ обща навигация през екранни менюта, функции за достъпност на екрана и други подобни: с телевизор, който потенциално използвате всеки ден, вие трябва да бъдете доволни от набора от функции и работата от самото начало.
Също така имайте предвид, че интелигентната телевизионна система на вашия телевизор ще остане до голяма степен в състоянието когато сте закупили телевизора. За съжаление едва ли някой производител си прави труда да актуализира по-старите модели до нови версии на системата. Например функции като профилиране на телевизори LG или разширен режим на игри на телевизори Panasonic са отказани на собствениците на по-стари телевизори.
Разбира се, ако това ви притеснява, винаги можете да свържете външна стрийминг кутия като Apple TV 4K към телевизора и да се освободите от потенциалните ограничения на интелигентната телевизионна система.
Стрийминг клиенти като Apple TV 4K или Fire TV Stick могат да компенсират недостатъците на интелигентните телевизионни системи. В идеалния случай обаче това изобщо не е необходимо.
Въпреки това трябва да сте доволни от това, което вашият телевизор ви предлага от първия ден. Нашето сравнение на различните телевизионни операционни системи ще ви помогне да намерите най-доброто решение за вас.
Android TV: Добре узрял спрян модел
https://android.com/tv/
https://developer.android.com/tv
Производители: Allview, Archelik, Bang & Olufsen, Beko, Continental Edison, Grundig, Hitachi, Horizon, Hyundai, JVC, Kivi, Level, Metz Blue, Panasonic, Philips, Polaroid, QBell, Regal, Saba, Schneider, Sharp, Skyworth, Smart Tech, Sony, Star Light, Sunny, TCL, Techwood, Tesla, Thomson, Toshiba, Turbo-X, TVStar, United, Vestel, Vivax, Xiaomi
Езикови помощници: Google Assistant (стандарт), Amazon Alexa (в зависимост от модела)
Приложения за смартфон: да (приложение Google TV)
Необходим е акаунт на производителя за инсталиране на приложението: да (акаунт в Google)
Предаване на смартфон: Google Cast (по подразбиране), AirPlay 2 (в зависимост от модела)
Възможни профили: да (без профили на деца)
- голям избор на приложения
- на съвременните телевизори
- Google Cast и Google Assistant
- сравнително прилична реклама
- Препоръките за съдържание са по-малко лични
- няма детски профили
- Налагане на акаунт за приложения
Android TV , разработен от Google, се превърна в истински универсален продукт сред интелигентните телевизионни системи, главно поради своята отворена структура.
В текущата си версия Android TV е сравнително подреден. Ето как можете да намерите различните инсталирани приложения на началния екран на телевизора. Стрийминг услуги като Netflix или Disney+ също представят своите препоръки за съдържание тук под формата на така наречените канали. Можете да коригирате реда на каналите, както желаете, или да ги скриете.
По-новите версии на Android TV също показват персонализирани препоръки в отделна зона „Открийте“. Тук Android TV е базиран на предполагаемия наследник на Google TV.
Инсталирате приложения на телевизор с Android чрез Google Play Store . Това обаче изисква регистрация с акаунт в Google. Изборът на приложения на Android TV е много добър. Практически всички основни доставчици на стрийминг са представени с най-новите приложения в магазина. Налични са и по-екзотични приложения като VPN услуги или Kodi , което е уникална точка за продажба на системата на Google.
Неразделна част от всички телевизори с Android е гласовият асистент Google Assistant и опцията за прехвърляне на съдържание към телевизора чрез Google Cast . Производителите обаче могат лесно да интегрират поддръжка за услуги, различни от Google, като Amazon Alexa или Apple AirPlay 2 .
По принцип можете също да управлявате Android TV с приложението Google TV на Google. Функциите на приложението обаче са съобразени с квази-наследника, което прави изживяването с приложението малко неравномерно.
Android TV се превърна в добре работеща система през годините. Той предлага добра комбинация от избор на приложения и производителност. В дългосрочен план обаче класическият интерфейс на Android TV вероятно ще бъде премахнат, тъй като Google все повече разчита на Google TV. Всичко, което трябва да знаете за Android TV, вероятно трябва да бъде в отделно ръководство .
Google TV: аналог на Android TV с фокус върху съдържанието
https://tv.google/
Производител: Sony, TCL, Philips, Panasonic, Sharp
Езикови помощници: Google Assistant (стандарт), Amazon Alexa (в зависимост от модела)
Приложения за смартфон: да
Необходим е акаунт на производителя за инсталиране на приложението: да (акаунт в Google)
Предаване на смартфон: Google Cast (по подразбиране), AirPlay 2 (в зависимост от модела)
Възможни профили: да
- голям избор на приложения
- Google Cast и Google Assistant
- широки възможности за търсене на съдържание
- лесно профилиране плюс детски профили
- Препоръки за съдържание, частично с реклама
- Налагане на акаунт за приложения
- Началната страница отчасти объркваща
С Google TV Google разработи напълно обновен интерфейс за Android TV преди няколко години. Техническата база е същата, което също засяга функции като инсталиране на приложения чрез Google Play Store или наличието на функции за смарт телевизори като Google Cast и Google Assistant.
Най-голямата разлика спрямо неговия почти предшественик е начинът, по който Google TV ви представя препоръки от различните услуги за стрийминг . Началната страница на системата ви показва филми, сериали и друго съдържание, което може да ви заинтересува. Google също така обстойно оценява навиците ви за гледане, което не трябва да се харесва на всички.
Има и други разлики в сравнение с Android TV. Google TV улеснява настройването на различни профили за няколко потребители или създаването на детски профил с препоръки, подходящи за възрастта.
Google TV е почти изцяло фокусиран върху предложенията за стрийминг. Системата се опитва да вземе предвид текущите тенденции в търсенето в допълнение към вашия вкус.
Между другото, Google TV все още не е заменил напълно Android TV. И двете решения на Google все още са в процес на активно разработване, но Google все повече се фокусира върху Google TV.
LG webOS: Гъвкав благодарение на Magic Remote
https://www.webosose.org/
https://webostv.developer.lge.com/
Производител: LG (възможни и други в средносрочен план)
Езикови помощници: Google Assistant, Amazon Alexa (в зависимост от модела)
Приложения за смартфон: да
Необходим е акаунт на производителя за инсталиране на приложението: не
Предаване на смартфон: AirPlay 2 (в зависимост от модела)
Възможни профили: да (от webOS 22)
-добро предлагане на приложения
- Инсталиране на приложение без изискване за акаунт
- страхотна работа благодарение на LG Magic Remote
- сложни функции за интелигентен дом
- нови функции, ограничени до нови телевизори
- наситена с реклами начална страница
Вътрешната система webOS се използва от години на телевизори LG, като например популярните OLED модели . Преди всичко иска lr да убеди с модерен потребителски интерфейс и добри функции на приложението.
След актуализацията през 2021 г. до webOS 6.0, началната страница на системата е на цял екран. Тук можете, наред с други неща, да стартирате инсталираните приложения или да навигирате през различните препоръки за съдържание. За съжаление, както повечето други производители, LG има тенденция да добавя реклама към началния екран. Системата представя и филми и сериали от услуги, за които не сте абонирани.
От версия 6 или тук наричана webOS 22, началната страница ви приветства с много съвети - не всички от тях са подходящи.
Вие инсталирате приложения чрез LG Content Store. Услугите за поточно предаване са добре представени, тъй като LG е един от най-важните производители на телевизори заедно със Samsung. За щастие, не е задължително да имате LG акаунт, за да инсталирате приложения.
Акцент на webOS и телевизорите LG е дистанционното управление, наречено Magic Remote. В допълнение към класическата навигация с панел за управление, той предлага и управление с движение, с което можете да се движите през системния интерфейс и инсталираните приложения със светкавична скорост. Тъй като цялата система е проектирана за работа чрез Magic Remote, това е лесно да се направи.
Дистанционното управление Magic Remote на LG, със своето управление с движение, перфектно съобразено с webOS, е „убийствена функция“ на екосистемата на LG.
webOS позволява потребителски профили само от версия webOS 22, която е предварително инсталирана на LG OLED C2 , OLED CS и OLED G2 , между другото . Също така ограничено до по-новите версии е интегрирането на вашия телевизор LG в интелигентни домашни среди чрез домашното табло за управление или интегрирането на различни езикови асистенти като Google Assistant или Amazon Alexa.
Panasonic My Home Screen: елегантен минимализъм
Производител: Panasonic
Езикови помощници: Google Assistant, Amazon Alexa (в зависимост от модела)
Приложения за смартфон: да
Необходим е акаунт на производителя за инсталиране на приложението: не
Предаване на смартфон: да (собствено решение)
Възможни профили: не
- минималистично ръководство за потребителя
- практически без реклами
- Интелигентни екстри като HbbTV операторски приложения или TV > IP
- без изискване за акаунт
- слаб избор на приложения
- Интелигентен дом и гласови възможности са слаби
Японският производител разчита на My Home Screen като операционна система за смарт телевизори, особено за своите скъпи телевизори.
В сравнение с конкуренцията, решението на Panasonic е изненадващо минималистично. Вместо начална страница на цял екран, пълна със съвети за приложения и съдържание, Panasonic отваря само фина лента в долната част на екрана, която предлага бърз достъп до приложения.
За щастие системата не ви моли непрекъснато да влизате с акаунт на Panasonic и също е учтиво сдържана с реклами. В замяна магазинът за приложения My Home Screen е най-слабият в системното сравнение. Въпреки че най-важните доставчици на стрийминг вече са налични, често отнема повече време, докато новите услуги като Apple TV Plus пристигнат на телевизорите Panasonic .
Интегрирането в интелигентния дом или гласовото търсене чрез Amazon Alexa или Google Assistant също работи по-добре с конкурентните системи. Apple AirPlay 2, който вече е стандартен на други места, също в момента липсва от My Home Screen.
В замяна Panasonic предлага и някои уникални предимства, като поддръжка за телевизионно разпространение чрез TV > IP или безпроблемно интегриране на HbbTV приложения като HD+ или Zattoo в телевизионното изживяване.
Samsung Tizen: лидер в приложението
https://www.tizen.org/
https://developer.tizen.org/
Производител: Samsung
Езикови помощници: Google Assistant, Amazon Alexa, Samsung Bixby (в зависимост от модела)
Приложения за смартфон: да
Необходим е акаунт на производителя за инсталиране на приложението: да
Предаване на смартфон: AirPlay 2 (в зависимост от модела)
Възможни профили: да
- голям избор на приложения
- много функции за геймърите
- широка интеграция на интелигентен дом
- сравнително малко реклама
- Необходим е акаунт в Samsung
- Операция частично вложена
С Tizen , Samsung доставя текущия пазарен лидер сред операционните системи за интелигентни телевизори. Това със сигурност се дължи и на факта, че Samsung използва системата от модели от висок клас до евтини универсални устройства с до голяма степен идентичен набор от функции.
В настоящата си версия Tizen е сравнително минималистичен. Началната страница предоставя комбинация от посещения на приложения и съвети за съдържание, които системата генерира въз основа на инсталираните приложения и вашите навици за гледане. Tizen не е без реклами, но Samsung не е толкова обиден, колкото например Fire OS или LG webOS.
Началната страница на системата Tizen се фокусира върху и препоръчва съдържание. Но не е без реклама.
Може би най-голямата сила на Samsung Tizen е отличното предлагане на най-новите приложения за Smart TV. Независимо дали услуги за стрийминг, платени телевизионни канали като Sky или услуги за игри като Nvidia GeForce Now или Microsoft Xbox Game Pass, едва ли някой доставчик на съдържание си позволява да игнорира лидера на телевизионния пазар. Геймърите по-специално са в добри ръце със Samsung, поне на устройства, които имат специален център за игри.
Благодарение на интегрирането на Samsung SmartThings и избора от три гласови асистента (Amazon Alexa, Google Assistant или Samsung Bixby) , управлението на интелигентния дом също е силна страна на системата Samsung.
Но има и минуси. Например Tizen прави задължителна регистрацията с акаунт в Samsung, за да използвате функции като App Store или да създавате потребителски профили. Освен това системата не ви позволява да коригирате реда, в който началната страница показва своето съдържание. Някои функции също са заровени дълбоко в потребителските настройки, които са ясни само на пръв поглед.
Amazon Fire OS: Новодошъл за феновете на Amazon
https://developer.amazon.com/docs/fi...-overview.html
https://developer.amazon.com/apps-and-games/fire-tv
Платформата Fire TV на Amazon е базирана на Android, по-специално AOSP (Android Open Source Project).
Производител: Panasonic, Hisense, Grundig, Xiaomi и други (Insignia, JVC, Grundig, Toshiba и Onida в северна америка)
Гласови асистенти: Amazon Alexa
Приложения за смартфон: да
Необходим е акаунт на производител за инсталиране на приложението: да
Предаване на смартфон: AirPlay 2 (в зависимост от модела)
Възможни профили: да
- широка интеграция на услугите на Amazon
- Функции на Alexa
- евтини телевизори
- Трудно може да се използва без акаунт в Amazon
- много реклама
- все още я няма в топ телевизори
След като Amazon запази своята Fire OS TV система за своите Fire TV стикове за дълго време, телевизорите в така нареченото Fire TV Edition също са достъпни за покупка от известно време. Досега системата работи главно на доста евтини модели, като Xiaomi F2 .
Подобно на Google TV и Android TV, Fire OS е технически базирана на Android, който Amazon е силно оптимизирал за използването на услугите на Amazon. На началната страница ще намерите, наред с други неща, директен достъп до Amazon Prime Video или Audible. Гласовият контрол с Amazon Alexa също се настройва бързо, както директно, така и индиректно чрез високоговорителите на Alexa.
Началният екран на телевизорите с Fire OS е структуриран по същия начин като този на Fire TV Sticks.
Подобно на Fire TV stickовете, изборът на приложения е приличен, без да достига качеството на системите Tizen или Google например. Например популярни приложения за стрийминг на игри като GeForce Now отсъстват от Fire OS. Добре познатите стрийминг услуги, разбира се, са налични на телевизорите на Amazon.
Както може да очаквате, Fire OS прави влизането с акаунт в Amazon практически задължително. Можете обаче да настроите няколко профила, включително за деца, ако е необходимо.
Рекламите за собствените продукции или услуги на Amazon като Freevee и Prime Video са повсеместни във Fire OS.
Много е обезпокоително, че Amazon не само показва реклами за собствените си телевизионни услуги, но също така показва на видно място оферти от собствената си гама за поръчки по пощата на началната страница на телевизора - това вероятно ще подразни много потребители.
Коя Smart TV система е подходяща за вас?
Както можете да видите, различните операционни системи за смарт телевизори се различават значително една от друга. Но кой е най-добрият за вас?
Най-лесният начин да отговорите на това е с вашите лични предпочитания. Например, ако притежавате смартфон с Android, вече сте във вселената на Google и искате да изпробвате малко по-екзотични приложения, Android TV или Google TV са идеални за вас.
Кое от тях е по-добро зависи, наред с други неща, дали предпочитате да навигирате в телевизора по начин, фокусиран върху съдържанието, както при Google TV, или дали предпочитате да събирате съветите си в приложенията, както при Android TV.
Ако не искате да правите компромис с приложенията, системите на LG и Samsung са по-подходящи от, например, My Home Screen или Fire OS.
Ако искате не само да залагате с конзоли, но и с услуги за стрийминг на вашия смарт телевизор, в момента сте в най-добрите ръце със Samsung. Преди всичко, телевизорите Tizen с Gaming Hub са оптимално оптимизирани за изискванията на геймърите. Разбира се, това не означава, че не можете да играете добре на други телевизори чрез конзола или стрийм. Въпреки това, аспекти като ексклузивен достъп до Xbox Cloud Gaming са нещо, от което Samsung със сигурност може да се възползва.
Понастоящем феновете на игрите са най-добре обслужвани с набора от приложения и функции на Tizen.
От друга страна, ако се фокусирате по-малко върху стрийминг и повече върху възможностите на класическата, линейна телевизия, Panasonic My Home Screen може да е нещо за вас. В допълнение към опции като операторските приложения на HbbTV и TV > IP, системата впечатлява и със спокойна и преди всичко без реклама навигация в менюто.
Заключение
Независимо дали като интелигентен домашен център, универсален стрийминг или като център за игри: модерните операционни системи за интелигентни телевизори не само предлагат безброй възможности чрез своите приложения. Когато купувате телевизор, трябва не само да обърнете внимание на хардуерните характеристики на картината и звука, но и да проверите дали операционната концепция и общите характеристики на интелигентната телевизионна система ви устройват.
Разбира се, в крайна сметка изборът ви зависи от това коя система инсталира производителят. Например, ако сте фен на OLED телевизорите на LG, не можете да избегнете използването на webOS, точно както феновете на Sony не могат да избегнат акаунт в Google, за да използват Google TV. Въпреки това: когато решавате да закупите следващия си телевизор, интелигентният телевизионен интерфейс, с който потенциално се сблъсквате всеки ден, определено трябва да играе роля.
Най-добрата новина е, че всички системи вече са доста зрели и основната поддръжка на приложения е наред.
OS
Производители:
-
-
Езикови помощници:
Приложения за смартфон:
акаунт за инсталиране на приложението:
Предаване на смартфон:
Възможни профили:Android TV
Allview, Grundig, Hitachi, Horizon, Hyundai, JVC, Kivi,
Metz Blue, Panasonic, Philips, Sharp, Smart Tech, Sony,
Star Light, Sunny, TCL, Tesla, Toshiba, Turbo-X, Xiaomi
Google Assistant (стандарт), Amazon Alexa (зависи от модела)
да (приложение Google TV)
да (акаунт в Google)
Google Cast (по подразбиране), AirPlay 2 (в зависимост от модела)
да (без профили на деца)Google TV
Sony, TCL, Philips, Panasonic, Sharp
-
-
Google Assistant (стандарт), Amazon Alexa(зависи от модела)
да
да (акаунт в Google)
Google Cast (по подразбиране), AirPlay 2 (в зависимост от модела)
даLG webOS
LG (възможни и други в средносрочен план)
-
-
Google Assistant, Amazon Alexa(зависи от модела)
да
не
AirPlay 2 (в зависимост от модела)
да (от webOS 22)My Home Screen
Panasonic
-
-
Google Assistant, Amazon Alexa(зависи от модела)
да
не
да (собствено решение)
неTizen
Samsung
-
-
Google Assistant, Amazon Alexa, Samsung Bixby(зависи от модела)
да
да
AirPlay 2 (в зависимост от модела)
даAmazon Fire OS
Amazon, Panasonic, Hisense, Grundig, Xiaomi и др.
-
-
Amazon Alexa
да
да
AirPlay 2 (в зависимост от модела)
да- голям избор на приложения
- на съвременните телевизори
- Google Cast и Google Assistant
- сравнително прилична реклама
- Препоръките за съдържание са по-малко лични
- няма детски профили
- Налагане на акаунт за приложения- голям избор на приложения
- Google Cast и Google Assistant
- широки възможности за търсене на съдържание
- лесно профилиране плюс детски профили
- Препоръки за съдържание, частично с реклама
- Налагане на акаунт за приложения
- Началната страница отчасти объркваща- добро предлагане на приложения
- без изискване за акаунт
- страхотна работа благодарение на LG Magic Remote
- сложни функции за интелигентен дом
- нови функции, ограничени до нови телевизори
- наситена с реклами начална страница- минималистично ръководство за потребителя
- практически без реклами
- екстри като HbbTV операторски приложения или TV > IP
- без изискване за акаунт
- слаб избор на приложения
- Интелигентен дом и гласови възможности са слаби- голям избор на приложения
- много функции за геймърите
- широка интеграция на интелигентен дом
- сравнително малко реклама
- Необходим е акаунт в Samsung
- Операция частично вложена- широка интеграция на услугите на Amazon
- Функции на Alexa
- евтини телевизори
- Трудно може да се използва без акаунт в Amazon
- много реклама
- все още я няма в топ телевизори
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...t_TV_platforms
Пропуснах три операционни системи, тъй като не съм имал досег с тях
- Roky TV тъй като не се предлага у нас. Производители -ATVIO, Element, Hisense, Hitachi, InFocus (само в Мексико), JVC, Magnavox, onn., Philips(Funai-US), Polaroid, RCA, Sanyo, TCL и Westinghouse
https://www.roku.com/intl?next=/prod...for-every-room
https://channelstore.roku.com/browse
- Vidaa OS на Hisense https://www.vidaa.com/vidaa-os/ https://forum.setcombg.com/%D1%82%D0...ml#post1055016
- Harmony OS на Huawei https://www.harmonyos.com/en/ https://developer.harmonyos.com/en/
https://www.spglobal.com/marketintel...tegies-in-2022
https://digiday.com/future-of-tv/fut...al-the-screen/
https://www.statista.com/statistics/...wide-forecast/
Кратък курс: по опорна цветова температура.
Защо, "правилната точка на бялото" при калибриране винаги е 6504 Келвина ?
Това е така, защото е обусловена от нашето слънце(типа звезда и нейният спектър), атмосферата на нашата планета и еволюцията на нашето зрение.
Нашата звезда , която наричаме Слънце - в която вървят термоядрнени реакции, е клас жълто джудже със спектрален клас G2V.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1...BD%D1%86%D0%B5
През цялото време на съществуване на живот, на малката ни планета Земя, мощните потоци фотони от слънцето, преминавайки през атмосферата на планетата се филтрират..и при нас достига светлина с цветова темепература 6500 Келвина.Слънцето се класифицира по своя спектрален клас като G2V като често се описва неформално като жълто джудже, защото видимото му излъчване е най-силно в жълто-зелената част на спектъра и защото, макар че цветът му е бял, от повърхността на Земята то обикновено изглежда жълто, заради разсейването на синята светлина в атмосферата. В сигнатурата на спектралния клас G2 показва, че повърхностната му температура е около 5778 K (5505 °C), а V – че Слънцето, както повечето звезди, е част от главната последователност и освобождава енергията си чрез ядрен синтез на водородни ядра в хелий.
Така е било през всичките 4.5 млрд години - цялото развитие на живота на планетата Земя.
От най-ранните едноклетъчни организми, архео, амеби, с първият рецептор за светлина родопсин, до развити млекопитающи, примати и пр., това е генетично заложено дълбоко, в ДНК.
Целият живот на планетата е еволюирал и расъл именно при светлина с тази цветова температура.
Ето защо 6504K е ИДЕАЛНОТО БЯЛО.
Измерен е на обяд, в един слънчев с разкъсана облачност ден, някъде в западна Европа.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91...B2%D1%8F%D1%82
https://en.wikipedia.org/wiki/Planckian_locus
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90...8F%D0%BB%D0%BE
6500K и координатите XY, където той пресича локуса на Планк на черно тяло, първоначално бяха определени от комитет като D65. Впоследствие беше определена по-точна стойност на константата на Планк и поради това локусът се измести. Комитетът запази същите xy координатите на мястото, където първоначалната цветна температура пресича локуса. Но това означаваше, че цветната температура всъщност е 6504K за D65.
Ако слънцето ни беше син, червен гигант или дори двойна звездна система(с различна цветова температура на короната), "Опорната точка на бялото" на Земята би била съвсем друга.
Често, някои от вас се оплакват, че при режим Warm1 , картината леко им розовее или жълтее. Причината за това е различната цветова температура на осветлението в помещението в което се намира телевизора.
При студено осветление и топла картина на телевизора - възпримате картината, като прекалено топла..
Производителите на телевизори, трябва да поставят датчик за цветовата температура на осветлението и автоматично да се коритира режима и гамата на картината.
"Цветове" ако не сте в курса - въобще, обективно, НЯМА !
"Цветът" - това е психологическа иллюзия. Обективно, имаме само "светлина"(тоест, електромагнитна радиация във видимият диапазон)със спектрално различни дължини на вълната.
През цялата еволюция, нашият мозък се е научил, на базата на светлина с различни дължини на вълната във видимият диапазон, да "генерира" цветове, с което помага, да оцеляваме - да откриваме опасностите и храната си.
Относно битовата дълбочина в дисплеите на телевизорите...
https://www.dell.com/support/kbdoc/e...a-dell-monitor
По принцип 8 бита = 16 милиона цвята и 10 бита = 1 милиард цвята, човешкото око е в състояние да различи около 10 милиона различни цвята ...
"Цялото видео съдържание (телевизионни канали, Blu-ray, DVD и т.н.) ) всъщност използват само 220 нюанса на всеки подпиксел (диапазона от 16 до 235) вместо наличните 256: това се нарича RGB Limited (2203 за 10 милиона цвята) за разлика от Full RGB (2563 за 16 милиона цвята), използвано от някои компютърни дисплеи."
„Внимавайте, не бъркайте цветовото пространство и дълбочината на цвета. Ако преминете от 8-битова дълбочина на цвета към 10-битова дълбочина на цвета в същото цветово пространство, тогава ще имате 1 милиард нюанса вместо 16 милиона нюанса, но максимумът /екстремните цветове остават същите! С други думи, няма да получите по-дълбоки цветове, червено повече червено или зелено повече зелено, или синьо повече синьо, ако цветовото пространство остане същото."
https://www.latelierducable.com/tv-t...-des-couleurs/
Този пост е редактиран от hristoslav2; 20-06-23 в 16:57.
QE85QN900C - VA + viewing angle compensation film, 72 x 36 = 2592 dz ?
QE75QN900C - VA + viewing angle compensation film, 60 x 32 = 1920 dz
QE65QN900C - VA(AUO) + viewing angle compensation film, 48 x 28 = 1344 dz
QE85QN800C - ?, 72 x 36 = 2592 dz ?
QE75QN800C - ADS/IPS(BOE), 60 x 32 = 1920 dz
QE65QN800C - ADS/IPS(BOE), 48 x 28 = 1344 dz
QE75QN700C -
QE65QN700C -
QE55QN700C -
LCD TV with MiniLED 2023 MiniLED TV LG Panasonic Philips Sharp
Aquos XLEDSamsung Sony Hisense TCL series QNED86
MX950 PML9308 PML9008 FV FX ? FT ? QN95C QN90C QN85C X95L UXKQ U8KQ U7KQ U6KQ C845 C805 Size 55, 65, 75, 86" 65, 75" 55, 65" 55, 65, 75" 65, 75" 65, 75" 55, 65" 55, 65, 75, 85" 43, 50, 55,65, 75, 85" 55, 65, 75, 85" 65, 75, 85" 55, 65, 75", 85" 55, 65, 75, 85" 55, 65, 75, 85, 100" 50, 55, 65, 75" 55, 65, 75, 85" 50, 55, 65, 75, 85, 98" Models: 86QNED866RE.AEU
75QNED866RE.AEU
65QNED866RE.AEU
55QNED866RE.AEUTX-75MX950E
TX-65MX950E
TX-55MX950E
TX-50MX950E65PML9308/12
55PML9308/1275PML9008/12
65PML9008/12
55PML9008/12C75FV1E
C65FV1ECF75F ?
CF65F ?C65FT1E
C55FT1EQE85QN95C
QE75QN95C
QE65QN95C
QE55QN95CQE85QN90C
QE75QN90C
QE65QN90C
QE55QN90C
QE50QN90C
QE43QN90CQE85QN85C
QE75QN85C
QE65QN85C
QE55QN85CXR-85X95L
XR-75X95L
XR-65X95L85UXKQ
75UXKQ
65UXKQ
55 ?85U8KQ
75U8KQ
65U8KQ
55U8KQ100U7KQ
85U7KQ
75U8KQ
65U7KQ
55U7KQ75U6KQ
65U6KQ
55U6KQ
50U6KQ85C845X1
75C845X1
65C845X1
55C845X198C805X1
85C805X1
75C805X1
65C805X1
55C805X1
50C805X1SoC
-
Marketimg nameRealtek RTD2885N
K8Hp+
α7 4K AI Gen 6Mediatek 9xxx
-
HCX Pro AIMediatek 9972
Pentonic 1000
P5 Gen 7Mediatek 9972
Pentonic 1000
P5 Gen 7Mediatek
MTK T51P
X5 X-RevelationMediatek
MTK T51P
X5M Mediatek 9
-
Neural QuantumMediatek 9
-
-Mediatek 9
-
-Mediatek 9950
-
Cognitive Proc. XRMediatek 9618
-
-Mediatek 9618
-
-Mediatek 9618
-
-Mediatek 9602 Mediatek 9615 Mediatek 9615 DRAM / Flash 2GB / 16GB -/- - - 3GB / 16GB 3GB / 16GB 3GB / ?GB -/- -/- -/- 3GB / 16GB - - - - - - OS webOS my Home Screen 8.0 TP Vision Smart TP Vision Smart Google TV Google TV Google TV Tizen OS Tizen OS Tizen OS Google TV Vidaa 7.0 Vidaa 7.0 Vidaa 7.0 Vidaa 7.0 Google TV Google TV Resolution
Frequency
Colour dept
3840x2160
120 Hz
8-bit+FRC3840x2160
120 Hz
8-bit+FRC3840x2160
120 Hz
8-bit+FRC3840x2160
120 Hz
8-bit+FRC3840x2160
120 hz
8-bit+FRC3840x2160
120 Hz
8-bit+FRC3840x2160
60 Hz
8-bit+FRC3840x2160
144 Hz
8-bit+FRC3840x2160
120 Hz
8-bit+FRC3840x2160
120 Hz
8-bit+FRC3840x2160
120 Hz
8-bit+FRC3840x2160
144 Hz
8-bit+FRC3840x2160
144 Hz
8-bit+FRC3840x2160
144 Hz
8-bit+FRC3840x2160
60 Hz
8-bit+FRC3840x2160
144 Hz
8-bit+FRC3840x2160
120 Hz
8-bit+FRCLocal
Dimming Zones-
86"- 24x12=288 dz
75"- 25x9=225 dz
65"- 20x8=160 dz
55"- 20x6=120 dz
-
--
-
75" - 760 dz
65" - 630 dz
55" - 32x16=512 dz
50" - ? dz
43" - ? dz-
-
-
65" -16x9=144 dz
55" - I8x5=80 dz
-
--
-
75" - ?
65" - 16x9=144 dz
55" - 8x5=40 dz
-
--
-
75" - 64x36=2304 dz
65" - 60x36=2160 dz
-
-
-
-
-
75" - 48x24=1152 dz
65" - 45x24=1080 dz
-
-
--
-
-
65" - 32x12=384 dz
55" - 30x12=360 dz
-
--
85" - 65x36=2340 dz
75" - 55x32=1760 dz
65" - 48x28=1344 dz
55" - 42x2 ? dz
-
--
85" - 55x22=1210dz
75" - 45x20=900 dz
65" - 40x18=720 dz
55" - 36x14=504 dz
50" - 32x14=448 dz
43" - 30x12=360 dz-
85"- x = ?
75"- x = ?
65" - 40x18=720 dz
55" - 36x14=504 dz
-
--
85"- 32x27=864 dz
75"- 32x24=768 dz
65"- 32x18=576 dz-
85"- 5184 dz
75"- 1008 dz
65"- 1456 dz
55"--
85" - ?
75" - 44x24=1056 dz
65" - 1008 dz
55" - 672 dz100"-44x24=1056 dz
85" - 1296dz
75" - 512 dz
65" - 24x16=384 dz
55" - 240 dz-
-
75" - ?
65" - 16x12=192 dz
55" - 15x8=120 dz
50" - ?
-
-
85" - 896 dz
75" - 40x18=720 dz
65" - 576 dz
55" - 480 dz
-
-98" - 1344 dz
85" - 880 dz
75" - 640 dz
65" - 32x16=512 dz
55" - 24x16=384 dz
50" - 24x14=336 dz
-Type panel
86" - ADS (BOE)
75" - ADS (BOE)
65" - ADS (BOE)
55" - ADS (BOE)
-
--
-
75" - VA ()
65" - VA ()
55" - VA ()
50" - VA ()
43" - VA ()-
-
-
65" - IPS (BOE)
55" - IPS (BOE)
-
--
-
75" - IPS (BOE)
65" - IPS (BOE)
55" - IPS (BOE)
-
--
-
75" - VA (SDP)
65" - VA (SDP)
-
-
-
-
-
75"- VA (SDP)
65"- VA (SDP)
-
-
--
-
-
65"- VA (SDP)
55"- VA (SDP)
-
--
85"- VA ()
75"- VA ()
65"- VA ()
55"- VA ()
-
--
85" - VA (BOE)
75" - VA (SDC)
65" - VA ()
55" - VA ()
50" - VA ()
43" - VA ()-
85" - VA ()
75" - VA ()
65" - ADS (BOE)
55" - ADS (BOE)
-
--
85" - VA ()
75" - VA ()
65" - VA ()-
85" - VA ()
75" - ADS (BOE)
65" - ADS (BOE)
55" --
85" - ? ()
75" - ADS (BOE)
65" - VA ()
55" - VA ()100" - ? (BOE)
85" - ADS (BOE)
75" - ADS (BOE)
65" - VA ()
55" - VA ()-
-
75" - ? ()
65" - ADS (BOE)
55" - VA ()
50" - VA ()
-
-
85" - VA (CSOT)
75" - VA (CSOT)
65" - VA (CSOT)
55" - VA (CSOT)
-
-98" - VA ()
85" - VA (CSOT)
75" - VA (CSOT)
65" - VA (CSOT)
55" - VA (CSOT)
50" - VA (CSOT)
-Brightness
(Typ-peak)-
-
75" - ? nits
65" - ? nits
55" - ? nits
50" - ? nits
43" - ? nits-
-
-
65" - 1000 nits
55" - 1000 nits
-
--
-
75" - 1000 nits
65" - 1000 nits
55" - 1000 nits
-
--
-
75" - 600-2000 nits
65" - 600-2000 nits
-
-
-
-
-
75" - 500-1000 nits
65" - 500-1000 nits
-
-
--
-
-
65" - 300-700 nits
55" - 300-700 nits
-
--
85" - 700-2000 nits
75" - 700-2000 nits
65" - 700-2000 nits
55" - 700-2000 nits
-
--
85" - ? nits
75" - ? nits
65" - ? nits
55" - ? nits
50" - ? nits
43" - ? nits-
85" - 500-1000 nits
75" - 500-1000 nits
65" - 500-1000 nits
55" - 500-1000 nits
-
--
86"- ? nits
75"- ? nits
65"- ? nits
55"- ? nits
-
--
85"- 800-1700 nits
75"- 800-1700 nits
65"- 800-1700 nits
-
-
--
85" - 650-2500 nits
75" - 650-2500 nits
65" - 650-2500 nits
55" - ?
-
--
85" - ?
75" - 650-1300nits
65" - 500-1500nits
55" - 500-1500nits
-
-100" - ? nits,
85" - 500-1000 nits
75" - 500-1000 nits
65" - 500-1000 nits
55" - 500-900 nits
-
--
-
75" - ? nits
65" - 400-600 nits
55" - 400-600 nits
50" - 400-600 nits
-
-
85" - 600-2000 nits
75" - 600-2000 nits
65" - 600-2000 nits
55" - 600-2000 nits
-
-98" - 700-1600 nits
85" - 700-1500 nits
75" - 600-1300 nits
65" - 600-1300 nits
55" - 600-1300 nits
50" - 600-1300 nits
-Black level
86"- ? nits
75"- ? nits
65"- ? nits
55"- ? nits
-
--
-
75" - ? nits
65" - ? nits
55" - ? nits
50" - ? nits
43" - ? nits-
-
-
65" - ? nits
55" - ? nits
-
--
-
75" - ? nits
65" - ? nits
55" - ? nits
-
--
-
75" - ? nits
65" - ? nits
-
-
-
-
-
75" - ? nits
65" - ? nits
-
-
--
-
-
65" - ? nits
55" - ? nits
-
--
85" - ? nits
75" - ? nits
65" - ? nits
55" - ? nits
-
--
85" - ? nits
75" - ? nits
65" - ? nits
55" - ? nits
50" - ? nits
43" - ? nits-
85" - ? nits
75" - ? nits
65" - ? nits
55" - ? nits
-
--
85" - ? nits
75" - ? nits
65" - ? nits
-
-
--
85" - 0.1 nits
75" - 0.1 nits
65" - 0.1 nits
55" - ? nits
-
--
85" - ? nits
75" - 0.2 nits
65" - 0.2 nits
55" - 0.2 nits
-
-100" - ? nits,
85" - ? nits
75" - ? nits
65" - 0.2 nits
55" - ? nits
-
--
-
75" - ? nits
65" - 0.15 nits
55" - ? nits
50" - ? nits
-
-
85" - ? nits
75" - ? nits
65" - ? nits
55" - ? nits
-
-98" - ? nits
85" - ? nits
75" - ? nits
65" - ? nits
55" - ? nits
50" - ? nits
-HDR10
HDR10+
HDR10+ Adaptive
HLG
HLG Photo
Dolby Vision
Dolby Vision IQY
-
-
Y
-
Y
-Y
Y
Y
Y
Y
Y
YY
Y
?
Y
-
Y
?Y
Y
?
Y
-
Y
?Y Y Y Y Y - - - - - - - - HDMI 2.1 VRR
HDMI 2.1 HFR - 120Hz
AMD Freesync Premium
NVIDIA G-Sync Compatible
NVIDIA SPD Auto Game Mode
Dolby Vision Game
ALLM
QMS
HDMI CEC
HGIG
Input Lag 60Hz
Input Lag 120hzY (40-120fps)
Y (4K/120p)
Y
-
-
-
Y
Y
Y
Y
?
?Y (48-120fps)
Y (4K/120p)
Y
—
Y
Y (60Hz)
Y (60Hz)
—
Y
— ()
11 ms - 1080/60Hz
3 ms - 1080p/120HzY (40-120fps)
Y
Y
-
-
-
Y
-
Y
-
?
?Y (40-120fps)
Y
Y
-
-
-
Y
-
Y
-
?
?Y
Y- - - - - - - - - - - -
Забележки:
Sharp
Все още няма излязла крайна информация за названието на моделите на марката. Вероятно ще бъде FX. Може да забележите, че броят зони се удвоява с покачването на модела, което ме води на мисълта, че вероятно с цел намаляване на разходите хардуерно подсветката е еднаква, а зоните се състоят от различен броя светодиоди. Примерно XLED 300 са по 4 светодиода на зона, XLED 1000 са по два, а при модела XLED 2000 е по един светодиод. Тоест реалната разлика e в модула за управление на подсветката - платката със съответният брой mos-fet транзистори. Броят по хоризонтала и вертикала е мое предположение - като всяка японска компания Sharp е крайно консервативна и крие повечето техническа информация.
TCL
В таблицата не съм поставил модела C955 защото според съобщенията до момента, ще се появи в началото на другата година.
C845 - Може да забележите, че броят зони се удвоява спрямо миналогодишните варианти на модела - хардуерно подсветката е еднаква, а зоните се състоят от различен броя светодидони. Тоест реалната разлика e в модула за управление на подсветката - платката със съответният брой Mos-Fet транзистори.
65C835 : Direct FALD (288 dimming zones / 24x48=1148:4=288) mini LED LCD (model 2022).
65C845 : Direct FALD (576 dimming zones / 24x48=1148:2=576) mini LED LCD (model 2023).
Sony
https://www.avsforum.com/threads/son...#post-62541537
По-високата яркост води до по-видим цъфтеж (blooming).
LCD матриците пропускат само 5% от светлината от подсветката, така че сами може да изчислите, каква е яркостта на подсветката за съответният модел.
При ограниченията за консумация на ел енергия в ЕС, това скоро ще доведе до ограничаване броят на зоните и яркостта. С нарастването на зоните, нараства и отделената топлина, която може, да доведе, до топене или деформиране на дифузьора и филма с квантовите точки. Решенията на проблема са две - добавяне на вентилатори или увеличена дистанция между подсветката и матрицата.
Този пост е редактиран от hristoslav2; 27-06-23 в 19:39.
Здравейте! Информацията,която сте постнали е огромна. В голяма част е не добре разбрана от обикновените хорица Та да си дойда направо на въпроса: Време ми е да сменя старото Сони 43инча от 2015 с нещо по съвременно и голямо.Бих се радвал ако ми препоръчате нещо до 3000лв по следните критерии:
Големина :50-55 инча
OS: гугъл тв задължително ( не мога да се разделя с Kodi) Разбирам,че LG c2/g2 са хитовете но ме отблъсква операционната им система.Доколкото разбрах Коди не подържа хардуерно декодиране с нея. Отделно както всички други обикновенни потребители, като основен критерий ме интерсува качество на картината, което мога да си позволя за тези пари, но ме плаши това вероятно изгаряне на пикселите при статични изображения и драстичният спад на контраста(или май яркоста беше след 3-5г..се тая) за Oled панелите.
Ще се използва: само за ТВ хд канали и филми от външен хард/Pc 1080p/4k.За игрите пет пари не давам..конзолни игри не играя. Благодаря ви предварително ако решите да отговорите!
webOS не че не поддържа хардуерно декодиране, webOS няма Kodi изобщо :D Това се отнася и за Samsung/Tizen. Да, трябва ти само Google TV/ Android TV, което ще рече Sony но до 2022-ра година, Philips или TCL.
Sony продават скъпо, ТВ-та с ниска производителност като яркост и контраст, но разчитат на добрата си калибровка и алгоритми за обработка на движенията и изображенията, Филипс е по бюджетно решения, като цяло са близки като производителност до ТВ-та на Сони, но може би панелите няма да им с толкова чисти, и може би няма да обработват картината толкова добре, но това няма как да се забележи ако не ги поставиш със Сони телевизор , едно до друго. Иначе ползват като цяло един и същи чипсет, което ще рече че Андроида ще работи еднакво добре и при двата, но чисто като интерфейс и настройки на картината, Филипса винаги е бил много неудобен.
Sony : Телевизор Sony OLED 55A75K, 55" (139 см), Smart Google TV, 4K Ultra HD, 100 Hz, Клас G - eMAG.bg , 2699 лв, среден клас OLED панел с пикова яркост около 600-700 нита , XR процесор, което ще рече всичко това което по рано казах, добри движения и обработка на картината, но според мен е доста скъп, той е еквивалент на LG B2 който е около 2000 лв. Но да , има ги всички предимства и недостатъци за OLED панелите с които трябва да се съобразиш.
Телевизор SONY XR-55X92K 4K Ultra HD LED SMART TV, ANDROID TV, 55.0 ", 139.0 см - eMAG.bg : 2799 лв, обикновен LCD телевизор, не лош, но на изключително лоша цена, поради данъка " СОНИ " . Добра SDR яркост от 800-900 нита, при HDR изненадващо е значително по ниска, има добър контраст, заради VA панела но има само 60 диминг зони което ще рече че ще има доста блуминг при тъмни сцени. Същия XR процесор за обработка на картината и може би за това е един от най продаваните LCD телевизори в Западна Европа.
Филипс : Телевизор Philips OLED 55OLED807/12, 55" (139 см), Smart Android, 4K Ultra HD 100Hz, Клас G - eMAG.bg 2550 лв , по висок клас OLED панел, сравнение с този на Сони, като пиковата яркост му е около 800 нита, еквивалент на LG C2/C3, не знам какво може друго да се каже за този модел, освен същото като за всички OLED телевизори техните предимства и недостатъци, като ти си запознат с основните, но това е може би единствения Филипс, който си струва вниманието в този ценови диапазон и размер.
И може би : Телевизор TCL MiniLed 55C845, 55" (139 см), Smart Google TV, 4K Ultra HD, 100 Hz, Клас G - eMAG.bg 1950 лв тук вече имаме MiniLED телевизор с над 2000 нита пикова яркост и 144hz панел ! Около 600 диминг зони, 2023-та година модел. Това е ТВ-то с най висока производителност поне що се отнася до сурова-ослепителна яркост, но може би обработката на движенията и картината може да не е толкова добра както при Сони и Филипс. Големия брой диминг зони ще подобри значително контраста, особено ако го сравняваме с X90K на Сони, още повече че е и VA панел, но колкото и да му е добър контраста и черното, не е OLED, но за тези пари, дават повече от необходимото. (Дори мисля че, до месец ,два, три ще го намалят още)
Аз лично мисля че, това са Андроид телевизорите които си заслужават вниманието , може някой колега от форума да ме поправи или допълни, но отново за мен Сони са добри телевизори но на абсурдни цени. TCL-a изглежда добър избор но все пак е ... Китаец и все още тук в България сме предубедени към тези марки .
Този пост е редактиран от AntrAcsA; 24-06-23 в 19:18.
https://www.pazaruvaj.com/lcd-crt-i-...2k-p817338357/ Опасно е да се пазарува от Емаг Всъщност има Коди за web OS но подържа само софтуерно декодиране.
Този пост е редактиран от yopen71; 24-06-23 в 19:42.
Не е опасно, дори напротив, просто там има най много избор и като цяло добри цени, но да тук със Сонитата , цените им са високи или се готвят за " акция " . Но е добра идея да ги потърсиш при други търговци и да сравниш цените, но трябва да имаш и в предвид политиките и практиките им след закупуването на стоката.
- - - - - - - - - -
Няма Kodi на webOS... това че си писал webOS и KODI в гуугъл и си кликнал на първата произволна дискусия свързана с тази тема без да вникваш в контекста и , не значи нищо...
Този пост е редактиран от AntrAcsA; 24-06-23 в 19:56.
Позволи ми да не съм съгласен https://onecosmedic.com/njama-katego...e-s-pomoshhta/
Този пост е редактиран от AntrAcsA; 24-06-23 в 20:14.