Автора на темата ще се очуди сигурно, че стоящите бойлери нямат дори и минимална въздушна възглавница и въпреки всичко работят. Около една година сме ползвали такъв (320 л) и си работеше без проблем. Въздушната възглавница смущава водоподаването, така например при пуснкане само на гореща вода, в началото изтича с по-голяма струия, докато налягането в бойлера падне до това в системата. Ако няма или има минимална въздушна възглавница, то този проблем не сеществува. Клапанът който е описан не е аварииен клапан, а клапан поддържащ налягането в системата и предпазва бойлера от разрушение (тенджерата под налягане има същия предпазен клапан, но има и авариен който не трябва да сработва. Бойлера няма авариен, това е поето от електрониката). Предназначението му е да пропуска вода за да поддържа налягането. Това, че бойлерът не е паснат към арматурата (възвратен клапан, предпазен клапан ) не озназава дефектен бойлер. Може би един преливен/предпазен клапан на 0.6 MPa, щеше да е по-доброто решение.
Това е решение за Германия / Австрия и всичко е стандартизирано и обединено в един блок.
http://www.ongsiek.de/media/images/S...ter-3_prot.jpg
Приятел, не те карам да мислиш като мен.
Щом за теб е нормално да си миеш краката през тоя клапан за мен няма проблем.
Въздушната възглавница омекотява повишаването и спадането на налягането в бойлера.
Без въздушна възглавница на 8 бара смесителя на мивката ми изплюваше ряско вода и после ряско спадаше дебита. Манометъра ряско подскачаше от 8 на 3 бара .
След като има въздушна възглавница този проблем го няма.
Първо ,въобше не стига до 8 бара налягането.
Второ, сега няма това динамично движение на налягането.
В крайна смета всеки сам трябва да научи физичните закони на водата и въздухът, и как се прави затворена система под налягане.
Докито, пишеш пълни глупости!. Въздушна възглавница в бойлер, освен, че нарушава работата му и води до преждевременна корозия, е и взривоопасно. Големи по обем водосъдържатели се изпълняват, както е писал колегата отгоре. При малките се разчита на температурната промяна на обема на водосъдържателя! При стоманата е достатъчно голям, при неръждавейката е още повече. Веднъж загрял, капането (ако изобщо го е имало) престава. Пише го дори в инструкцията за употреба. Египетските бойлери на Атлантик са с по-дебела ламарина и по-качествени от конкурентите им на подобна цена. През последните 4 години монтирах няколко различни марки, на различни места, с различно налягане на водата, така че потвърждавам написаното.
Весели празници!
Изпратено от моят SM-G975F с помощта на Tapatalk
както е писал и колегата ,всеки сам трябва да открие физичните закони за себе си ! Весели празници и на теб !
Целият този спор е безмислен, затворените системи рабоят без въздушна възглавница, ако е налице правилната арматура. Между другото сега като потърсих из интернет видях и стари модели бойлери с вентил за обезвъздушаване, което предполага източване на въздуха, а не напълване.
Целият този спор ми напомня на времето, когато трябваше да обзавеждаме апартамента и да купуваме пералня. Тогава един колега, инженер ме убеждаваше, че аз и той бъдейки инженери, не мога да си купя пералня, на която барабана е закрепен конзолно, т.е. трябв да си купя такава с две опори и за него като инженер това би било най-логичния отговор. Аз му отговорих, тогава защо той си купува кола, на която колелата са закрепени конзолно, а не на вилка както на велосипед. Тогава той малко се поразсърди, ама колите и пералните работят.
Когато увеличиш въздуха в бойлера, няма как водата да е същото количество.
В случая 2,5-3л.
Отделно това за което говори tolostoi, са още 8-10л.
Важното е че автора си е решил проблема и е доволен.
Как можа да ти хрумне , че затворените системи работят без въздушна възглавница?!
Давай, покажи ги тези бойлери с клапан за обезвъздушаване.
Какъв е тоя бойлер с правилна арматура. Още малко и ще кажеш, че бойлера си увеличава обема с 3 %Това да не ти е балон ?
Ще се поровя за квалифицирана информация и ще ти я покажа, какво е съотношението вода/ въздух в съда.
Руснаците дори слагат външен разширителен съд на входа на бойлера. Руснаците го правят точно защото в днешно време е трудно да се намери качествен бойлер
Физика в 5 -ти клас учил ли си?
Покажи ми една затворена система за отопление без разширителен съд.
Един прост хидрофор също има разширителен съд
- - - - - - - - - -
Определено говориш на изуст.
Първо, прав си че ще ми свършва по- бързо водата( може би с 30 секунди по- бързо)
Второ, над тръбичкака няма как да има вода приятелТам вече има въздух.
Радвайте се на препълнените си бойлери, а аз ще се радвам на почти пълният си бойлер
Уважавам мнението ви. Всеки има право на мнение
- - - - - - - - - -
се
Приятел, искаш да кажеш че е по-лесно да взривя бойлер с97% вода, от колкото със 100% вода. За първи път чувам, че водата се компресира повече от въздуха и че е по- безопасна.
Сега ще ви го обясня по забавен начин.
Напълни една бутилка с газирана вода, постави манометър, разклати и замери какво налягане е направила.
После напълни втора на 50% ( за да е по- видимо това което не схващаш) и замери наляганането и.
След това стисни пълната и наполовина пълната бутилка.
Сам ще видиш , че тази която е на 50% ще се смачква повече. Това показва, че стените на бутилката се натоварват по- малко спрямо пълната .
Напълни един балон с вода и един с въздух.
Опитай се да намалиш обемът на двата балона и сподели кой си свил повече
Същото е и с бойлера.
Затова затворените системи имат разширителен съд.
Този пост е редактиран от dokkito; 02-05-21 в 23:43.
Я вземи ги пусни двете бутилки на плочките, до краката ти и виж стъклата на коя от двете ще са ти забити по-на дълбоко?
Изпратено от моят SM-G975F с помощта на Tapatalk
Аз също имам проблем с капещ 50л. хоризонтален бойлер Елдом и съм закачил импровизиран съд, където да де събира водата и на ден спокойно пълни около 0.5 литра, понякога и повече- ползва се от двама души.
Освен, че тече, ами и пука, докато загрява и след като е загрял, като пусна някоя чешма вкъщи, се чува пак, тракане от бойлера все едно се освонождава налягане..
Има ли как да се оправи поне капенето, пукането ще го преглътна. Мислих да слагам редуциращ клапан преди или след водомерите в апартамента, но говорих със Софийска вода и твърдят, че налягането е нормално и се регулира централно. "Специалистът" от Софийска вода ми казва, че проблема е в клапана и новите ги правели боклуци и да си търся стар. WTF?
Моля, дайте съвет, че този теч ме побърква, а няма как да изведа маркуч, защото е над вратата на банята и разстоянието до най-близкия изход е над 2 метра.
Не може да се даде съвет, без някои данни. Какво е налягането на водата на входа? До каква температура се загрява водата? Какъв е хистерезиса на дилатометричния регулатор? На какво налягане сработва защитния клапан и правилно ли е монтиран?
Изпратено от моят SM-G975F с помощта на Tapatalk
Доки, много от нещата ги разбираш.
Но има някои за които не си прав.
Над тръбата има вода!
От данните които си казал по груба сметка, над тръбата има около 10л. вода при 3бара.
И към 13л. при 6бара.
Ако искаш да се самоубедиш и да измериш по-точно колко са, ще кажа как.
Ако не щеш - здраве!
Ако желаеш да разбереш дали и колко неизползвана топла вода остава в бойлера, предлагам втори експеримент.
В името на науката и истината. Не е с цел заяждане!
Нямам такъв бойлер че да пробвам, моят е друг вид.
Този пост е редактиран от zxc0; 03-05-21 в 13:25.
За съжаление не разбирам от материята и не мога да дам отговор на всички въпроси.
1. От Софийска вода казват, че налягането е около 4 бара, което е било нормално.
Според мен е високо, защото има доста съседи, на които също им тече. Единият от тях е сменял клапана 3 пъти и пак му тече. Има такива, на които не им тече.
2. Бойлера обикновено стои на режим Еко - загрява на 2 черти. Интересно е, че когато го усиля на макс, датчика отива не повече от средата на показателя, но пък водата се усеща много гореща.
3. Това за хистерезиса нямам представа какво е? Мога ли да го направя /проверя по някакъв начин?
4. Клапана уж по даннк на Елдом сработвал около 6 бара, не помня точно. Беше си монтиран на бойлера по спомен и монтажника не го е пипал. Възможно е да греша.
4 бара е високо налягане. Масовите защитни клапани отварят при 6 бара. На 2 черти би трябвало да загрява до около 55°С. Ако не се изключва бойлера и нагревателят не е повече от 2 киловата, не би следвало да капе. Ако да, сменете нагревателя с по-слаб.
Изпратено от моят SM-G975F с помощта на Tapatalk