Страница 1 от 21 12311 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 301
Like Tree81Одобрявам

Климатици от ниския ценови клас

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    7
    #1

    Климатици от ниския ценови клас

    Въпроса ми е кой климатик да избера след като "специалиста" в един голям магазин за климатици (с добър сервиз предполагам) ми каза, че всичките климатици били еднакви и общо взето нямало кой знае какво значение кой климатик ще избера.
    Понеже стаята ми е малка 10кв.м. - 27куб.м. се(ме) насочих(а) към "9-ка".
    И съм поставен пред следния избор (цената на монтажа е вкл. и е около 100лв):
    Мидеа - 480лв
    Елит (2 модела, по-стар и по-нов с индикатор за температура) - 500лв и двата
    Келон - 520лв
    Хайер - 580лв

    И така ... чакам вашите мнения за изброените климатици (нито един от тях не е инверторен)
    В допълнение - "специалиста" добави, че Елит-а бил с Мацушита компресор на Панасоник.

    Ето и схема на стаята ми:
    В червено и синьо са двата варианта за монтиране на външното тяло, като за вътрешното тяло смятам че е най-подходящо да се сложи на стената над входната за стаята врата. Другите стени където може да се сложи вътрешното тяло са над леглото !!! и над гардероба !!!. Според мен червения вариант е по-удачен, тъй като е с по-къс път

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #2

    Re: Климатици от ниския ценови клас

    Ами ако попрочетеш "голямата" тема - ще добиеш по-пълна представа...
    Там май се стигна до извода, че Мидеа си заслужават и се справят сносно - без да подценяваме останалите...
    Иначе навремето Елит бяха 1:1 с Келон - сега не знам къде ги произвеждат...
    Колкото до компресора - Мидеите също са или с Мацушита или с Тошиба - китайски разбира се

    Моето мнение е, че няма голяма разлика при евтините климатици - важното е как ще ти го монтират и поддържат, т.е. фирмата която ще избереш! Останалото е въпрос на предпочитание за "екстри" - филтри, светлинки, музика

    И не очаквай чудеса за тези пари, все пак!

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jan 2002
    Мнения
    3,368
    #3

    Re: Климатици от ниския ценови клас

    Климатика трябва да го сложиш над раклата в посока юг или над гардероба в посока север - иначе рискуваш да се споминеш от пневмония.

    Ако нямаш избор за мястото на монтажа гледай модела да насочва струята нагоре и назад (към стената), а не надолу и напред както са почти всички модели.

    И гледай колко dB са, да не си купиш реактивен самолет.

  5. Novice
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    7
    #4

    Re: Климатици от ниския ценови клас

    Цитат Първоначално публикувано от DeathKnight
    Климатика трябва да го сложиш над раклата в посока юг или над гардероба в посока север - иначе рискуваш да се споминеш от пневмония.

    Ако нямаш избор за мястото на монтажа гледай модела да насочва струята нагоре и назад (към стената), а не надолу и напред както са почти всички модели.

    И гледай колко dB са, да не си купиш реактивен самолет.
    Уточнение: климатика ще се използва предимно за отопление.
    Как да сложа климатика над гардероба в посока север? На южната стена няма къде да сложа климатика - прозорците и вратата се разпростират по цялата дължина и стигат почти до тавана (20-30 см). Ако го сложа на западната стена трябва да го сложа над раклата (в ъгъла) ще ми духа точно зад гърба, ако съм седнал над бюрото и освен това няма да духа към цялата стая. Над гардероба си мисля няма смисъл защото струята ще е насочена точно върху гардероба на 5-10 см от климатика. Тук е мястото да попитам какво означава струята да е насочена назад и нагоре и ако е така може би има някакъв резон да се сложи над гардероба (с монтаж на външното тяло на балкона). Над леглото няма смисъл да го слагам. И остава единствен вариант на северната стена, посока юг, над вратата на около 2м от пода и 15-20 см от тавана. Евентуално може да не е точно по средата на стената, а леко изместен на запад към раклата, за да не ми духа близо до гърба. Толкова за позиционирането на климатика.

    Значи във Варна съм се насочил към две големи фирми: Техно Клима (с горе-посочените климатици) или Еко Клима (с Осака). Ако някой от Варна има впечатления от някоя от двете фирми (или някоя друга, но само в положителен аспект) да казва.
    Не знам как вървят цените на климатиците Осака, но ще ги проверя и тях. Днеска един приятел се изказа негативно за Елит, а също добави че има Осака инвертор 12ка, който му работел добре, но аз съм се насочил както казах към климатици около 500лв.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    133
    #5

    Re: Климатици от ниския ценови клас

    Цитат Първоначално публикувано от garich
    .............. Днеска един приятел се изказа негативно за Елит, а също добави че има Осака инвертор 12ка, който му работел добре, но аз съм се насочил както казах към климатици около 500лв.
    От инверторните Осаки през миналата зима на 10 работеха 3 повечето офиси на Еко-клима сега не ги продават за да не се излагат.Твърдят че ги нямали на склад.Това е вътрешна информация от сигурен човек.Твоя приятел просто може да е попаднал на една от 3-те работещи, но теб този късмет може и да не те споходи.Ако ще е Осака си вземи конвенционален модел, те поне са изпитани.Елит стават- мой приятел пък твърди че трета година му работи много добре.
    Мидеите са шумни но гарантирано топлят.Избора си е твой, много е трудно да с е даде съвет за ниския ценови клас.
    Успех с избора.

  7. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #6

    Re: Климатици от ниския ценови клас

    Цитат Първоначално публикувано от Pancho
    .Избора си е твой, много е трудно да с е даде съвет за ниския ценови клас.
    Успех с избора.
    Правилно и не го монтирай над гардероба жива глупост е

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #7

    Re: Климатици от ниския ценови клас

    Бягай далече от "Еко Клима" .Не са им читави сервизите. Имам служебен гаранционен "Емерсон" 24000 BTU и според гаранционната карта за да е валидна 3 год.гаранцията трябва всяка година да идват и да правят профилактика срещу 50лв. Ами познай от 01.07 2005 когато трябваше да дойдат сега е 09.09. Писна ми да им се обаждам и да им напомням.Първият беше официално по факса напомнянето.
    Имали работа . Ега ти обяснението .

  10. Member
    Тук е от
    Apr 2005
    Мнения
    963
    #8

    Re: Климатици от ниския ценови клас

    @kris11
    Не се притеснявай за гаранцията - лятото е пиков сезон... Имах същите проблеми с друга фирма - есента сами дойдоха...
    Климатиците на Еко-то може да не са супер, но поне в Бургас сервиза им реагира сравнително навреме - поне при повреда...

  11. Novice
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    7
    #9

    Re: Климатици от ниския ценови клас

    Такаа,
    значи ще бъде или Мидеа за 480 лв или конвенционален Осака за незнам си колко лева. Елитите (500лв) леко ме съмняваха щото консултанта в магазина наблягаше точно на Елита че бил с компресор Мацушита на Панасоник бла-бла-бла. За другите нищо не каза, а Хайера бил малко по-скъп заради марката.
    Колкото до монтажа:
    какво мислите ако - разменя местата на гардероба и раклата и сложа климатика над раклата на западната стена близо до прозореца, а външното тяло бъде монтирано на западната стена на балкона. Все пак климатика ще се ползва за отопление, южното изложение в такъв случай ще бъде по-добро решение, а монтажа ще е по-лесен на балкона: от което пък следва че техниците може да се постараят повече. Тръбният път ще бъде по-малко от метър.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    42
    #10

    Re: Климатици от ниския ценови клас

    Цитат Първоначално публикувано от garich
    Такаа,
    значи ще бъде или Мидеа за 480 лв или конвенционален Осака за незнам си колко лева. Елитите (500лв) леко ме съмняваха щото консултанта в магазина наблягаше точно на Елита че бил с компресор Мацушита на Панасоник бла-бла-бла. За другите нищо не каза, а Хайера бил малко по-скъп заради марката.
    Колкото до монтажа:
    какво мислите ако - разменя местата на гардероба и раклата и сложа климатика над раклата на западната стена близо до прозореца, а външното тяло бъде монтирано на западната стена на балкона. Все пак климатика ще се ползва за отопление, южното изложение в такъв случай ще бъде по-добро решение, а монтажа ще е по-лесен на балкона: от което пък следва че техниците може да се постараят повече. Тръбният път ще бъде по-малко от метър.
    Здравей,
    Понеже съм изчел много от нещата които се пишат по форумите за климтиците, мога да споделя малко и от моя опит.
    Особено относно осаките. От 6 години ползвам един инвертор - Дженерал Илектрик 9-ка. Никога съм нямал проблеми с него дори през зимата. Той топли няй-голямото ми помещение - 22кв.м. Преди 3 години понеже не ми се даваха много пари, а и от гледна точка за сервизно обслужване, реших да рискувам с Осака. Взех - тогава имаше 12-ки, нискотемпературни Е, сложих го в кухнята. 3 години съм нямал проблеми и с него. по същото време такъв си взе и брат ми, до колкото знам и той е нямал проблеми. Миналия месец взех една от новите Осаки - пак 12-ка модел SL. Верно, доста шарении има, които малко ме дразнят, но все пак не го гледам аз - гледа го сина ми. От него се изненадах приятно, защото в сравнение със старата осака, при достигане на температурата - при отопление си спира напълно вентилатора и не върти и не охлажда вътре - държи се като инвертоа на ДжЕ. Как ще топли през зимата - все още не знам, като дойде - ще ви кажа. Иначе осаката 12-ка по субективно мнение топли, почти като 9-ката инвертор... Верно, затопля по-бързо, но и помещението е по-малко, но и доста по-често замръзва и се размразява.
    В общи линии съм доволен като отношение цена - качество. за сервизното обслужване - вземат не 50 а 30 лева и важното е да се обадиш, за да те запишат. Обикновено лятото идват от 1 до седмица и половина. като сервизиране - мерят си налягането, температурата на изходящия въздух, почистват пурата и вътре корпуса и питата от болкуците, които обикновено за 2 години се налепват по нея и я дебалансират гадно...
    Това е което мога да ви кажа, ако има нещо - питайте.
    Поздрави.
    ПС. Забравих да допълня - новите модели с монтажа - за 12-ки се движат от 560, 590 до 620 лева. Зависи за кой модел. Страницата им е www.osaka.bg, но нещо ся я позабравили и там нищо не можеш да откриеш Съжалявам за правописа, но пиша от лап-топа и е малко гадно

  13. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #11

    Re: Климатици от ниския ценови клас

    Цитат Първоначално публикувано от IKKbg
    Здравей,
    Понеже съм изчел много от нещата които се пишат по форумите за климтиците, мога да споделя малко и от моя опит.
    Особено относно осаките. От 6 години ползвам един инвертор - Дженерал Илектрик 9-ка. Никога съм нямал проблеми с него дори през зимата. Той топли няй-голямото ми помещение - 22кв.м. Преди 3 години понеже не ми се даваха много пари, а и от гледна точка за сервизно обслужване, реших да рискувам с Осака. Взех - тогава имаше 12-ки, нискотемпературни Е, сложих го в кухнята. 3 години съм нямал проблеми и с него. по същото време такъв си взе и брат ми, до колкото знам и той е нямал проблеми. Миналия месец взех една от новите Осаки - пак 12-ка модел SL. Верно, доста шарении има, които малко ме дразнят, но все пак не го гледам аз - гледа го сина ми. От него се изненадах приятно, защото в сравнение със старата осака, при достигане на температурата - при отопление си спира напълно вентилатора и не върти и не охлажда вътре - държи се като инвертоа на ДжЕ. Как ще топли през зимата - все още не знам, като дойде - ще ви кажа. Иначе осаката 12-ка по субективно мнение топли, почти като 9-ката инвертор... Верно, затопля по-бързо, но и помещението е по-малко, но и доста по-често замръзва и се размразява.
    В общи линии съм доволен като отношение цена - качество. за сервизното обслужване - вземат не 50 а 30 лева и важното е да се обадиш, за да те запишат. Обикновено лятото идват от 1 до седмица и половина. като сервизиране - мерят си налягането, температурата на изходящия въздух, почистват пурата и вътре корпуса и питата от болкуците, които обикновено за 2 години се налепват по нея и я дебалансират гадно...
    Това е което мога да ви кажа, ако има нещо - питайте.
    Поздрави.
    ПС. Забравих да допълня - новите модели с монтажа - за 12-ки се движат от 560, 590 до 620 лева. Зависи за кой модел. Страницата им е www.osaka.bg, но нещо ся я позабравили и там нищо не можеш да откриеш Съжалявам за правописа, но пиша от лап-топа и е малко гадно
    Това, което ни споделяш е чудесно. Може ли само да питам, колко ти е голяма кухнята, че използваш 12-ка? Един свестен климатик 12-ка би вършел работа за помещение 30+ м2. А ако най-голямото ти помещение е 22 м2, значи кухнята е значително по-малка. Моля да бъда извинен, ама това се нарича ПРЕОРАЗМЕРЯВАНЕ.


    Ако всички хора си сложат 18-ки или 24-ки, повярвайте ми, всички ще мислят, че климите им рабоотят перфектно, пък ако ще и да са най-големите боклуци (не го приемай лично IKKbg) като osaka (даже не заслужават да им напиша името с главна буква).

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    42
    #12

    Re: Климатици от ниския ценови клас

    Цитат Първоначално публикувано от TazmaniaK
    Това, което ни споделяш е чудесно.* Може ли само да питам, колко ти е голяма кухнята, че използваш 12-ка?* Един свестен климатик 12-ка би вършел работа за помещение 30+ м2.* А ако най-голямото ти помещение е 22 м2, значи кухнята е значително по-малка.* Моля да бъда извинен, ама това се нарича ПРЕОРАЗМЕРЯВАНЕ.


    Ако всички хора си сложат 18-ки или 24-ки, повярвайте ми, всички ще мислят, че климите им рабоотят перфектно, пък ако ще и да са най-големите боклуци (не го приемай лично IKKbg) като osaka (даже не заслужават да им напиша името с главна буква).

    Абсолютно си прав - така се нарича Кухнята е около 15-16 кв.м., както другата стая, в която също сложих сега 12-ка. Защо? От гледна точка, че винаги съм предпочитал да съм преоразмерен 1,5 пъти по мощност а и затова, че се налага да отворя всички врати в апартамента и да се климатизира целия. Винаги е по-добре да внесеш необходимата енергия за по-кратко време, отколкото за по-дълго - така или иначе загубите можем да го приемем за константа по време на цикъла активно внясяне на енергия+охлаждане и само охлаждане(когато нищо не работи). Така се минимизират загубите на енергия. Едно е да затоплиш/охладиш за 10 мин и за 20 мин. примерно. Кривата не е линейна и затова се печели от преоразмеряването. Едно време учехме топлотехника и все нещо ми е останало.
    18-ка или 24-ка никога няма да сложа, защото е безсмислено, но от 9-ка до 12-ка разликата не е голяма.
    пс. забравих да кажа, че все пак съм на 1-ви етаж и изцяло външен апартамент( Е, имам и изолация, но все още не съм я направил навсякъде

  16. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #13

    Re: Климатици от ниския ценови клас

    Цитат Първоначално публикувано от IKKbg

    Абсолютно си прав - така се нарича Кухнята е около 15-16 кв.м., както другата стая, в която също сложих сега 12-ка. Защо? От гледна точка, че винаги съм предпочитал да съм преоразмерен 1,5 пъти по мощност а и затова, че се налага да отворя всички врати в апартамента и да се климатизира целия. Винаги е по-добре да внесеш необходимата енергия за по-кратко време, отколкото за по-дълго - така или иначе загубите можем да го приемем за константа по време на цикъла активно внясяне на енергия+охлаждане и само охлаждане(когато нищо не работи). Така се минимизират загубите на енергия. Едно е да затоплиш/охладиш за 10 мин и за 20 мин. примерно. Кривата не е линейна и затова се печели от преоразмеряването. Едно време учехме топлотехника и все нещо ми е останало.
    18-ка или 24-ка никога няма да сложа, защото е безсмислено, но от 9-ка до 12-ка разликата не е голяма.
    пс. забравих да кажа, че все пак съм на 1-ви етаж и изцяло външен апартамент( Е, имам и изолация, но все още не съм я направил навсякъде


    Звучиш ми като търговец на климатици, не се обиждай! Не знам от къде са ти хрумнали тези неща, но не са съвсем точни:

    1. Ако апартамента ти е 3 стаи и имаш 3 климатика, защо държиш вратите отворени - не е ли климатизиран целия и без това?
    2. Дали ще внесеш малко енергия за по-дълго време или много енергия за кратко време е едно и също от гледна точка на консумацията за този период. Всичко зависи от това колко енергия губиш (през зимата) и колко енергия получаваш (през лятото). Загубите се минимизират с ТОПЛОИЗОЛАЦИЯ, а не с по-мощен климатик;
    3. Кривата за която говориш си е точно линейна, но е прекъсната на 2 места от хоризонтални участъци. Там се намира латентната енергия за преминаване в различните агрегатни състояния - от твърдо в течно и после от течно в газообразоно.
    4. ПРЕОРАЗМЕРЯВАНЕТО води единствено до набутване с повече пари за по-мощна машина; намален комфорт тъй като дебита на въздуха е доста по-голям от необходимия за помещението, по-чести включвания и изключвания на компресора и верочтност за преохлаждане/преотопление на помещениято тъй като всеки компресор има максимален брой разрешени пускове за 1 час ( 6 или 10 в зависимост от компресора). А преохлаждането/преотоплението си е чист ПРЕРАЗХОД на енергия.

    Или нека да обобщя т.4 понеже стана толкова засукана, че иа аз не си я разбирам:

    ПРЕОРАЗМЕРЯВАНЕ = Набутване с първоначална инвестиция + ПРЕРАЗХОД на енергия.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    42
    #14

    Re: Климатици от ниския ценови клас

    Не се обиждам
    Не съм търговец и още по-малко на климатици
    Занимавам се с телекомуникации, но определено не съм съгласен с т.4
    Това съм го установил емпирично още когато ползвах конвенционални уреди със стаен терморегулатор. Същите условия - хол с един конвекторна печка 1,6 кв. имаше цикъл работа/почивка от порядъка на 1:1, т.е. около 20-25 минути гореше ток и около 18-20 минути не работеше, т.е. стаята изстиваше. Когато повиши мощността на 2,5 кв. нещата коренно се промениха - около 10-на мин. работа и пак толкова изстиване. Е, къде е загубата?
    Да, компресора на 12-ката се вклщчва точно толкова пъти или малко по-малко отколкото на 9-ка примерно, но работи по-малко като продължителност, защото за единица време внася по-голяма енергия в помещението. Сумарната работа му е доста по-малко и енергията суответно. не говорим за инвертори, които си работят на малка мощност почти през цялото време и само компенсират топлинните загуби в помещението. говорим за конвенционален климатик. Преохлаждане или претопляне - обясни ми как ще стане, като датчика на питата при зададена температура 20 градуса примерно, изключва компресора на 21 и го включва на 19, грубо казано?
    За кривата, наистина не говоря за тази крива, а за кривата на топлинните загуби. Мързи ме да я начертая, но загубите така или иначе са ти константа при определени външи и вътрепни температури. а периода на активно внасяне на енергия, колкото е по-малък, толкова повече отношението активно внасяне, пасивно охлаждане е по-добре.

  18. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #15

    Re: Климатици от ниския ценови клас

    @TazmaniaK,
    Достигането и поддържането на температурата в една стая е класическа задача за една САР. Ако имаме "недостиг на мощност" (недорегулиране) може никога да не постигнем оптимума. Ако имаме "излишък на мощност" (пререгулиране) винаги ще го достигнем, макар и след няколко итерации. Зависи си от обратната връзка, закона за регулиране и избрания хистерезис на системата. Какво ще изберем - "преоразмеряване" или "недооразмеряване" зависи от критериите, които залагаме.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 21 12311 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Заслужава ли си покупката на марков климатик от ниският им ценови клас?
    От bgr79 във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 15
    Последно: 07-01-13, 12:24
  2. Препоръчайте климатик от ниския ценови клас
    От anajo във форум Климатици Midea
    Отговори: 4
    Последно: 15-07-10, 17:20
  3. Най-сполучливата марка климатици в ниският ценови клас
    От dreamstate във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 44
    Последно: 05-05-10, 23:41
  4. Проблем ли е по-ниския монтаж на вътрешното тяло?
    От ivakis777 във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 12
    Последно: 07-10-08, 14:48
  5. Мобилни оператори - ценови политики
    От D3BEP във форум Коментирай новина
    Отговори: 40
    Последно: 01-12-05, 21:47

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе