хм замислихте ме,сега ще взема да монтирам и електромера по веригата след олимпията за да видя какви отклонения има.....
П.С. от старите е с шайба но пък със сигурност е с някъкъв висок процент на точност,много по прецизен от олимпията нали?
хм замислихте ме,сега ще взема да монтирам и електромера по веригата след олимпията за да видя какви отклонения има.....
П.С. от старите е с шайба но пък със сигурност е с някъкъв висок процент на точност,много по прецизен от олимпията нали?
Електромера е по-прецизен от Олимпията,която явно се шашка,когато климатика работи около минималната си мощност
По-добро от електромера няма, в крайна сметка по такова и плащаш накрая
Както и беше споменал по-горе и @deian, ошашкването на уредчето е от PowerFactor модула в климатика, страничните ефекти от който се усещат именно при ниски мощности. Ето малко интересни факти за споменатото уредче: Мерене климатика при изключен компресор - на 12LCC показва 50-58W, при същите условия се оказва че консумацията е 16-18W (истинска активна мощност). Когато климатика е на stand-by и е в режим heat и не е изключено външното тяло през основното реле, уреда пак показва 50W, реалната консумация обаче е между 9.8-11.5W, пак истинска активна. Не забелязах на 12LCC колко идва подгряването, тоест да има моменти в които при спад на температурите да се увечличи активната мощност при изключен компресор или климатик. Може това да стане при спад на температурите под 3 градуса. Но за 12LGC ми се върти цифра от 22W при stand-by, когато вън паднаха температурите но си бяха над нулата. Иначе при типичен stand-by и там меря мощности от 10-12W. Тоест още 10 отгоре отиват евентуално отиват за отопление на компресора, но .. на 12LGC все още не съм му правил задълбочено наблюдение за да съм на 100% сигурен.
Графика от последният ден - работа за цял ден без изключване. Заданието е 21 градуса, HEAT, AUTO за вентилаторите. Климатика работи предимно в ON/OFF режим - може да се види и по накъдрянето на графиката за мощността.
Няколко неща са интересни. Първо за периода на графиката средната външна температура бе 9.068 градуса, средната вътрешна 22,68. Пиковете в температурите бяха за външната: 3.6 за най-ниска и 15 за най-висока. Пик с ниска стойност се получава при обдухване на външния сензор. Пик с висока стойност се получава при спряно обдухване и висока външна температура през деня. Пиковете за температурата в стаята: 21.6 за най-ниска и 23.6 за най-висока. По отношение на консумацията пиковата стойност е тази която се мери за кратък период от електромера тя бе 694W. Средната стойност за целия период е 197.5W като тя се базира на 24 часово наблюдение (разликата между натрупаната консумация в текущият период и в този преди точно 1 ден). На графиката с червено се дава средната консумация, която е отчетена за период от 1 час. Тоест от текущата натрупана енергия се вади тази за отчета преди 3600 секунди (1ч).
Анализа на графиката показва някои странни неща:
1. Климатика поддържа над заданието - това е нормално
2. Когато външната температура е под 12 градуса, климатика поддържа 23 за вътрешна. Тогава консумацията му се мени леко спрямо спада на външната температура и е около 220-280W.
3. Когато външната температура скочи над 12 градуса, климатика започва да поддържа с 1 градус надолу, независимо че заданието не е пипано. Тогава съответно и консумацията спада като варира между 160-180W. Tук говорим за средна консумация за час.
Има и обяснение - тези "умните" климатици определено смятат, че са по-умни от нас. Не просто следи вътрешния датчик, ами и външния и преценява, че щом навън е станало по-студено, трябва да вкара повече топлина неминуемо, независимо от заданието ти. Нищо, че загубите ти може да са минимални и стаята да няма нужда от тази топлина в повече.
Преди малко стигнах до 100 часа работа на Хитачито и си мислех че брояча на Олимпията ще превърти.Да ама не - прескочи на брояч на часове до 9999ч и още 2 цифри за минутитеПървоначално публикувано от pi0neer
Досега средния разход е 177Wh ,което ми се струва прилична стойност като се отчете факта че работи постоянно на ON/OFF принцип
По принцип е редно и правилно да се пише 177Wh, без дробната черта. Ясно е какво се има предвид и е техническа грешка, и аз в бързината доста често го пиша с наклонена но от съображения за коректност е добре да се пише по техническите правила. Иначе е още топличко - интересно ми е като застуди да хване няколко поредни студени дни какво ще стане, как ще се измени. Тоест колкото и да изглежда извратено, с нетърпение очаквам огромните студовеПървоначално публикувано от pi0neer
Не изглежда. Извратено си е! Всички ги очакваме.Първоначално публикувано от Board_Man
Не дърпайте дявола за опашката!Не изглежда. Извратено си е! Всички ги очакваме.Първоначално публикувано от Board_Man
То всички чакаме зимата ама да не се озъбим накрая ако стане минус 20
@Kasap - как вървят измерванията? Само едното Sanyo ли мислиш да мериш или ще въртиш уредчето между всички машини?
Само това Sanyo ще меря, другите не са интересни - никакъв ток не харчат и не мога да им хвана разхода
има един въпрос с 2 становища и нее изяснен акоимате свободно време , направете тест става въпрос за понижаващият трансформатор как се държи скалата за консумация когато се откчи заземяващият проводник и съответно имали изменения когато се зазими отново , говоря за коментираните паразитни пълзящи токове който според някой събеседници видимо накланят твърдението че трафът не бива да се заземява
Обикновенно трансформатора е от тип "авто-трансформатор" с 3 края. В този случаи трафа в никакъв случаи не трябва да се заземява (изводи от него) а самия корпус трябва даже с оглед на безопасност. Ако трафа е независим - 2 намотки, галванично разделени, освен че може да се заземи корпуса, може да се заземи и единия краи на изходната намотка. Няма да има разлика в консумацията. Всъщност е добре освен корпуса, по намотки да не се прави допълнително заземяване, достатъчно е това което се извежда от самият климатик, то е добре да се заземи или занули а на трафа само корпуса.
Време е за отчета за Ноември месец
Размерите на помещенията са дадени в подписа ми.Хитачито е работило предимно от обяд до вечерта, а Дайкина само вечер така че и 2-та са далеч от влизане в режим,но просто не е било толкова студено за да се налага да работят постоянно.
Зададената температура и на 2-та е била в диапазона 21-22 градуса,вентилатор на Auto.
Хитачито е изразходило 39,60KW за 237 часа т.е. средно по 167W за час.
Дайкина е изразходил 29,12KW за 90 часа т.е. средно по 323W за час.