Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 58

Как се пресмята нужната мощност?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #16

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    Зачетох се и аз, из този шведски форум. Разглеждайки няколко теми, срещнах мнения, че климатиците там не се използват за основно отопление през месеците от декември до март, а само като подпомагащо такова.

    Видях също тема, в която препоръчват 100W на квадратен метър за охлаждане. Дори се радват, че през лятото успяват да поддържат в дневните си стаи температури от 20 - 21 градуса.

    Ще срещнете съкращения за типът климатик, ползват ги в темите: "L/L pump" и "L/V pump" (Luft/luft - въздух/въздух; luft/vatten - въздух/вода).

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    191
    #17

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    Температури в Швеция :
    Средна януарска температура от 0 до 5 градуса Сº в южните части, от -6 до -14 градуса Сº в северните части, а средните юлски температури са от 17 градуса Сº на юг до 10 градуса Сº на север

  4. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #18

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    zaqza, Може ли да погледнеш отново там където си видял средните температури и да видиш какви ги дават за България.

    Страницата от шведския форум в която се говори, че не може да се очаква климатиците да топлят през месеците от декември до март е тази, в оригинал на шведски.

    Другата страница където се говори за 100W на квадратен метър на охлаждане и за температурите през лятото е тази. Един от потребителите дава съвет през деня да се затварят врати и прозорци, за да не влиза топлината и само вечер да се отварят. По този начин вечер можело да се поддържа в къщата температура от 24 градуса когато отвън през вечерта тя е 28 градуса.

    Може да ползвате преводачът на Google за да си преведете страниците на желаният от Вас език. Преводът на български с тази програма е несвързан, ползвайте други езици.

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #19

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    Някой може ли да ми каже как мога да си сметна топлозагубите?
    Изключих климатика за точно 3 астрономически часа и температурата в стаята ми падна с точно 3 градуса при външна температура - постоянна +3*C. Какво е необходимо за да разбера колко енергия е избягала?

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    439
    #20

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    Колко ти бяха градусите преди това? Колко ти е кубатурата на стаята? Не знам дали съм прав, но някъде в темите даваха кубатурата * 3/4 * градусите давало ватовете (там беше за вкарана мощност де, и кубатурата беше дебита на вентилатора). Ако ти е стаята 43м3, хмм, май в куб.см трябва първо. Не съм сигурен де!

  7. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2008
    Мнения
    92
    #21

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    Много неща влияят. По просто би било в празна стая. Смяташ с коефициенти на топлопроводимост на бетона, стъклото и алуминия. На пода към долното помещение, което е Х градуса, на тавана, който колкото и да говориш, че е гола плоча, 100% не е вярно - има поне смола и платно, на стените към другите стаи, които са У градуса и т.н. Все пак не е ли двойна плоча? Освен това температурата ти спада хиперболично, а не константно. А на всичко отгоре стаята е пълна с вещи, които се явяват акумулатори на топлина.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    439
    #22

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    Това да, верно е - ама грубо казано той пита за тези 3 градуса на 43м3 колко вата е загубил? Според мен де!

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #23

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    От 21 слезе на 18 точно за 3 часа при външна +3* постоянна. 17 кв.м. 43 м3.
    Явно е по-сложно отколкото мислех. Все пак, такива топлозагуби големи ли са? Мен ми се струват множко.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #24

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    Ако използваш само обема(теглото) на въздуха за смятане на топл.загуба,ще се получи много малка ст-ст,защото заедно с охлаждането на въздуха се охлаждат и мебелите и стените,а там няма как да пресметнеш точмо.
    Не са ти големи загубите за панелка.
    Нали точно ти имаш измервания всеки час за консумацията в това помещение-ами умножи средночасовата консумация по КОПа за +3 гр и ето ти загубата за този час.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    54
    #25

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    На мен лично около 55 вата на м3 са ми малко при добра изолация и PVC дограма, независимо, че климатика успява да се справи и при минусови температури и не включвам други отоплителни уреди (малко се реже на високи обороти компресора ама... ;( ). При 5-6 градуса и дори около 0 се справя със зададената температура. Климатика е Фуджицу 12LCC

  13. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #26

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    Ако тези 55 Вт/м3 си ги заложил по каталожни данни,там дават мощността при +7 гр. При минусовите -4,-5 както в момента мощността ти е спаднала поне с 15-20 %. И отиваш на 45 Вт/м3. Икато се има впредвид,че загубите на стаята се увеличават,картинката става ясна.Някой във форума беше извадил японски данни за 85,даже и за 100 Вт/м3,така може да си сигурен за отоплението при -10 и -15.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #27

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    Пример от японска машина:
    Отопление: 3 kW (0.3 - 5.0).
    За помещение: 11 - 14 m2 (пояснено е, че 11 м2 са за японски стил стая "от дърво", южно изложение; 14 м2 са за апартамент или чуждестранен офис - буквално преведено).
    Не знам при каква височина са смятани тези квадратури, ако приемем, че е сходна с нашата:
    11 м2 х 2,70 = 29,7 м3 или по 101 W/m3 при лоша изолация.
    14 м2 х 2,70 = 37,8 м3 или по 79 W/m3 при добра изолация.
    По японските стандарти винаги дават от-до подходяща квадратура според двата вида жилища.
    Ако някой знае каква е височината на тавана в средностатистическо японско жилище, да сподели

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #28

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    С гаранция не е 2,70,като ги знаем какви са тапишони япончетата,хахахаха? И с техния недостиг на място сигурно и с височината е така.В ГУГИ четох,че доскоро стандарта за височина на вратите е бил 1,70,и от сега вече е 2,00 м.

  17. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    176
    #29

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    Цитат Първоначално публикувано от deian
    От 21 слезе на 18 точно за 3 часа при външна +3* постоянна. 17 кв.м. 43 м3.
    Явно е по-сложно отколкото мислех. Все пак, такива топлозагуби големи ли са? Мен ми се струват множко.
    при мен с Тошиба 13SKVP за момента на дефроста /5-10 мин./ пада с 1оС това при -10 -12 от преди няколко дни
    около 22кв.м 60 м3 термометър на 1м от пода вътрешна изолация, последен етаж от къща ПВЦ дограма реално 4 външни стени
    явно имам огромни загуби

  18. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    30
    #30

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    ще ви кажа за моето Саньо EX28T с оптимална мощмост 3.6 кв. Отоплявам около 70 м3 с хубава външна изолация, ПВЦ дограма и 5-7 мм иззолация на тавана. До сега при зададена температура 23 поддържа 23 градуса. Температурата я държа постоянна от началото на зимата.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 7
    Последно: 15-12-12, 19:26
  2. Компресори и мощност?
    От luboivanoff във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 23
    Последно: 06-03-11, 09:32
  3. Каква мощност ми е необходима?
    От tottenham във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 12
    Последно: 19-09-09, 12:52
  4. Измервател на активна мощност
    От jijo във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 9
    Последно: 14-04-09, 17:30
  5. Определяне на мощност на захранване
    От taralion във форум Общ - хардуер
    Отговори: 2
    Последно: 27-07-08, 09:44

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе