Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 58

Как се пресмята нужната мощност?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    23
    #1

    Как се пресмята нужната мощност?

    Мисля че ще е полезно (особенно за непрофесионалистите) да се споделят и обсъдят и начините за изчисляване
    на нужната мощност на климатика за охлаждане / отопление.

    Аз примерно съм срещал от 60 W/m3 ( от фирма) до 95 W/m3 ( от форума). Ясно е че зависи от доста фактори - тип жилище,
    изолация , прозорци и т.н.

    Всяко мнение ще е добре дошло


  2.  
     
  3. Junior Member Аватара на b.shterev
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    144
    #2

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    На мое запитване в "Булклима" за апартамент на първи етаж без изолация и с стара дограма, като нито отдолу или отгоре има някои дето да ме топли, с три външни стени...ми го смятаха по 70 W/m3.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    23
    #3

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    Цитат Първоначално публикувано от b.shterev
    На мое запитване в "Булклима" за апартамент на първи етаж без изолация и с стара дограма, като нито отдолу или отгоре има някои дето да ме топли, с три външни стени...ми го смятаха по 70 W/m3.
    А това малко ли ?


  5. Member
    Тук е от
    May 2003
    Мнения
    881
    #4

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    При мен е толкова 70Вата/м3(лоша изолация). До +10* беше добре, после почва да става малко и държа градусите на дистанционното един/два отгоре. Пак топли но динамиката вече му е друга, трудно му е да дига градуса бързо. Сложил съм го на 20* сутринта, прибирам се вечерта показва 18,5*. Лягам си на 22*, сутринта показва 20* ... това сега е при 0 до +7* някъде. Минус не е ставало още с изключение на един ден май само но не повече от -2/-3 градуса да е било. А преди(над +10* външна) си ковеше колкото му пише на дистанционното. Спираше обаче доста честичко, а сега почти не.

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #5

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    dgenov, твоето Фуджицу по правилата ли е монтирано? За пръв път чувам Фуджицу да дава такива отклонения от температурата. По-скоро сега в топлото дават в "+" отклонение, а не в "-".
    Иначе по темата - между 60 и 70 W/m3 според изолацията. Но това е за не много големи помещения. При тях е различно.

  7. Member
    Тук е от
    May 2003
    Мнения
    881
    #6

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    Уж е по правилата(изключая тръбния път - под един метър). Така правеше до скоро  постепенно му стана трудно и сега казах какво прави. Има особенност при мен която съм я обяснявал два/три пъти и затова да не се повтарям не изпадам в подробности всеки път, но пак ще кажа: топля две помещения 35м3+20м3 (общо 25м2 на 2.20 височина) климатика е в голямото, термометъра е до вратата която е постоянно отворена(та какво мери той си знае ама си е там бил винаги и не го местя - на 50см от пода е). Това е половин втори(последен) етаж от стара къща - дефакто повечето стени са външни. От горе гипсокартон с вата. първия етаж не се отоплява точно под мен, и помещенията които ми са съседни също. Получават се големи топлозагуби - знам че е така. Мислим да слагаме външна изолация ама остана за догодина евентуално. Ако се наложи ще сложим в малкото една 7мица - ако зимата е мека обаче, може да ни се размине - което силно се надявам, щото ми е само до купуване на климатик сега.

    П.С. това същото миналата зима го топлих с един 2.5кВ маслен радиатор(Сименс - голямо куче излезе от есента та чак лятото го изключихме - цяла зима на МАКС и не мръдна - имахме бебе) и в най-студовете пусках вентилаторна печка в малкото помещение. Обаче колко ток навъртях - по-добре да не казвам. Та си мисля че този климатик ще се справи криво/ляво и най-важното с много по-малко ток - което всъщност е причината да пенсионирам радиатора.

    Ей сега погледнах какво е положението: вънка +5*, дистанционното(от няколко часа е сложено на 22*), термометъра показва 22*. Обаче сутрин обикновено показва по-малко. Квото е тва е, ако гори до 100лв ток и успява да държи 20* и не се развали нещо посред зима - ще съм доволен.

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #7

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    Ясно, ти просто имаш огромни топлозагуби. Аз си мислех да не би датчика ти да се лъже нещо. Все пак, спазено ли е отстоянието от тавана?

  10. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    1,006
    #8

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    Ако искаш да си точен в наблюденията си за работата сложи термометъра на нивото на горния край на климатика.

  11. Member
    Тук е от
    May 2003
    Мнения
    881
    #9

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    При дадени мин.5см, сме го сложили на 8см - ниско ми падна тавана с тая вата - не че беше много висок де. Ще измеря и горе и на други места колко е но "контролния" да го нареча термометър е на границата между двете помещение: от ляво му идва топло, от дясно студено - обаче си показва горе доло колкото е на дистанционното: до скоро както казах в +един/два, сега точно, като падне към нулата -един/два. Аномалията се дължи на студеното което идва от неотопляемото помещение през вратата мисля. Не е страшно и така бива, компа ми е в "студената" част, но наблягам на червеното винце и топлото пак си идва все пак съм по тениска с къс ръкав - не е за оплакване работата още. Ай наздраве и благодаря за компанията .

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #10

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    Цял ден се ровя в един шведски форум. Как ще коментирате това?
    55 W/m2 трябва да е доста разумна стойност за дом, построен преди 1976?

    По-нови домове са по-малки. А наистина ново около 30 W/m2.
    Отопляват някакви огромни помещения с 9-ки и 12-ки! А това е Швеция все пак. Нещо не разбирам
    И не, човекът не е объркал m2 с m3. Има го в още много мнения във форума.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    1,006
    #11

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    Там са с по 50-60 см изолации,30м от вътре,още толкова отвън,но въпреки всичко пак си е малко.

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #12

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    Струва ми се, че ползват климатиците като допълнение към основното отопление за придвижване на въздуха. Само така си го обяснявам, но нямам познат швед да го питам

  16. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #13

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    Шведите, явно са свикнали да "издържат" на студено и да чакат лятото..
    Може би климатика е добавка към "централното" парно или пък мощността е консумираната, а не отдадената...

  17. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    1,006
    #14

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    А какво е според теб основното им топлeние?Според мене би трябвало да е водно/независимо на какво гориво/,на което ако искат да раздвижат въздуха ще сложат воден конвектор.

  18. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #15

    Re: Как се пресмята нужната мощност ?

    Гледам, че масово използват климатици, но дали като основно... А те надали имат нужда от охлаждане през лятото.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 7
    Последно: 15-12-12, 19:26
  2. Компресори и мощност?
    От luboivanoff във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 23
    Последно: 06-03-11, 09:32
  3. Каква мощност ми е необходима?
    От tottenham във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 12
    Последно: 19-09-09, 12:52
  4. Измервател на активна мощност
    От jijo във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 9
    Последно: 14-04-09, 17:30
  5. Определяне на мощност на захранване
    От taralion във форум Общ - хардуер
    Отговори: 2
    Последно: 27-07-08, 09:44

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе