Първоначално публикувано от
dodo_pv Здравей,
Моето предложение е да не правиш компромиси със стабилността и топлоотдаването на машините. Не познавам всички машини на пазара, но имам лични и косвени наблюдения на много от тях. Преди да питаш за определена марка, обърни внимание на следните неща:
-СОР на климатизатора, като параметър, е ориентировъчна величина, влияеща се от условията, при които се измерва. В интернет-пространството не се прави разлика между аналитично изчислен и реален такъв. Разликата между двата достига до 3 единици. Това е особено важно, когато решиш да закупиш климатизатор, проектиран да работи при климатични условия, различни от нашите.
-Имаш ли финансов ресурс, залагай на климатизатори от високия клас. При тях е различен както начина на изпълнение, така и елементите, от които е направен. Това има пряко отношение към стабилността.
-Внимателно прочети темите за монтаж на климатизатори, преди да избереш кой ще го монтира и къде точно. Много от неприятните последици и дискомфорт се дължат на некомпетентни монтажни групи с лошо оборудване.
-Обръщай внимание на площите на топлообменниците, вътрешен и външен. Климатизаторите с декларирани едни и същи топлинни мощности, имат различни такива. Тези с по-малките външни топлообменници са предназначени за тропичен и субтропичен климат, не са подходящи за отопление в някои райони на България и реалния им СОР на такива места е нисък. Там те не могат да достигнат параметрите, за които са проектирани. Големината на вътрешните топлообменници, пък, е пропорционална на комфорта в стаята.
Имайки пред вид тези неща, следва да се ориентираш към модел. За спалня ще ти трябва нещо тихо и дискретно. Аз имам точни наблюдения върху Е9РКЕ на Панасоник и десятката на дайсейкай V на Тошиба. Последният е идеален вариянт за спалня, при положение, че е монтиран с минимум 3 метра тръбен път, но го няма на пазара. Панасоникът ще ти дойде голям, ще ти трябва седмица. В твоя случай е важен ниския минимум, който е рядкост при евромоделите.Със сигурност има и други машини, които са достатъчно тихи. Очаква се дайсейкай 7, който със сигурност ще гарантира гъвкавост (нисък минимум), но не се знае колко ще е тих и стабилен. Ако не те бъркат йероглифите, провери за нови японски машини за малки помещения. Имай пред вид, че зимно време няма да си запазват параметрите, но могат да ти свършат работа.
За големия хол следва да решиш дали можеш да направиш компромис с шумни дефрости и по-силен вятър. Ако да, можеш да вземеш нещо по-евтино. Имай пред вид, че прехвърлянето на топлина от едно помещение в друго е causa perduta. Става, но много кофти и с голям дискомфорт.
Успех в избора!