Честно казано, смешките ви са много постни (това в случай, че някой си мисли, че са смешки).
Приличат на безполезно бърборене като на три-четири ракии. Скука.
Честно казано, смешките ви са много постни (това в случай, че някой си мисли, че са смешки).
Приличат на безполезно бърборене като на три-четири ракии. Скука.
Този пост е редактиран от MitkoS; 24-04-16 в 00:24.
По БНТ тази неделна сутрин от от 09:25 до 11:20 имаше предаване от някаква църква с наименование на предаването "Празнично богослужение ...".
Първия ми въпрос е има ли някой тук който да го е гледал ? В продължение на двата часа ? Щото ако например Lupus не го е гледал, то мога да си помисля, че всичките му постове в тая тема са някакви заучени клишета !
А втория ми въпрос е имат ли място такива предавания по държавна национални телевизия ?
Тъй като предаването засяга някакъв църковен празник, склонен съм да допусна че едни 15 минути може да са приемливи, но за 115 минути мнението ми е катерично "НЕ". По логиката на Конституцията, при празниците на другите религии, би трябвало по БНТ да има също 115 мин предаване от техните ритуали на техните празници.
А сега да ви покажа писмо (публикувано е в медиите) от преди месец от шефката на БНТ Вяра Анкова до православния синод, във връзка с някаква си ... с някаки си глупости.
Забележете как завършва писмото:
"Целувам патриаршеската ви десница и оставам в Христа Ваше чедо."
За мен е напълно естествено това писмо да бъде катализатор да се въведе забрана на държавните служители в качеството си на държавни служители да се обръщат по служба към когото и да е с "Ваше Светейшество". Като физически лица ако искат да си татуират "Ваше Светейшество" на задника, но когато представляват обществото, нямат право на такива лиготии.
Този пост е редактиран от MitkoS; 24-04-16 в 13:21.
и сега започва канският рев, че то християнството било опазило българската идентичност по време на турското съжителство и прочее...
и че било традиционната религия и затова маорите в България нямали право да искат 115 минути по случай празниците на Ranginui и Papatuanuku!
@MitkoS,
Вероятно не си забелязал, но в обществото, правилата на което ти отричаш, освен закони, морал и етика има и нещо, на което му викат "етикет" (етикеция или в средите на дипломатите - протокол). Та въпросния етикет изисква към определени длъжности в обществото да се обръщаме по определен начин. И това обръщение към патриарха на БПЦ е именно "Ваше Светейшество". Простака може да се обърне към него и с "бате Неофите", но добре възпитания човек никога няма да го направи, особено в писмен документ или на официално място, даже да му е брат. А колкото до телевизията, тя може да отделя колкото си реши време за православните празници и тяхното значение, особено в светлината на Чл.13, ал.3 от конституцията.
KOHCTИTУЦИЯ HA PEΠУБЛИKA БЪЛГAPИЯ Чл. 13. (3) Tpaдициoннa peлигия в Peпyблиĸa Бългapия e изтoчнoпpaвocлaвнoтo вepoизпoвeдaниe.
Този пост е редактиран от Lupus; 24-04-16 в 14:03.
Добре възпитания човек се обръща с "г-н Неофите".
Ти кажи дали гледа цялото предаване ? Ако не си го направил в продължение на двата часа, то както казах, думите ти за мен са заучени клишета.
БНТ е държавна телевизия и се издържа от данъците на данъкоплатците. Аз като изряден данъкоплатец, имам право да следя и изисквам за нейната обективност да отразява със 115 минути религиозните ритуали от празниците и на другите религии. Защото така пише в закона за изповеданията - религиите тук са равноправни.
Ако беше частна телевизия която се издържа от реклами, то няма изобщо да ми пука какви предавания прави.
И да помоля Момчил да си отвори друга тема и там да си публикува картичките на воля. Тук (се опитваме да) дискутираме и темата въобще не е само за една единствена религия.
Този пост е редактиран от MitkoS; 24-04-16 в 14:11.
Такова обръщение към кое да духовно лице на официално място или в официален документ би бил единствено проява на неуважение или простащина.
Същото е да се обърнеш към президента с г-н Плевнелиев. Обръщението към него с "г-н Президент" се запазва даже и след като му изтече мандата.
От въпросното предаване не съм гледал и минутка, имах си работа за вършене.
Естествено, че не си гледал и минутка. Едно е да приказваш, друго е да действаш. Не се обиждай, не е лично. Коментирам конкретния казус за безполезността на религиите в днешно време. И в частност произтичащото от тази безполезност кухо съдържание на заучените приказки.
В законите не е дефинирано такова понятие "духовно лице", за разлика от понятието "Президент" и сравнението ти е неуместно и некоректно.
Ти се обръщай както искаш към когото искаш. Но когато някой държавен служител представлява обществото и в частност мен като част от обществото, то той трябва да го прави според правилата описани в законите (т.е. правилата на обществото), а не според правилата в неговата си глава.
За мен е простащина "да се целува патриаршата десница", ама "въпрос на вкус", както казало кучето когато си облизало гъза. И понеже не искам да съм част от тази простащина, затова настоявам държавния служител да не го прави, когато го прави по служба.
Този пост е редактиран от MitkoS; 24-04-16 в 14:28.
В закона за вероизповеданията се ползва понятието "Свещенослужител", в неофициални документи и разговорния език "духовно лице".
Колкото до обръщения към духовните лица се просвети от тук: Църковен етикет — Дверия
Целуването на ръка е израз на уважение. На Патриарха. Ръка на Патриарха целува дори и Президента! В гражданския етикет ръка се целува на по-възрастен човек, към когото искаш да изразиш особена почит или на дама. По-стар не целува ръка на по-млад, освен ако не става дума за дама.
Всеки сам е избрал да вярва, или да не вярва на база на собствените си преживявания и жизнен опит. Не си ти човекът, който да казва на хората какво да правят и да се произнася за полезността на религиите, защото до сега нито един атеист не се върнал от гроба да каже какво се случва с атеистите след смъртта. Рано или късно всички ще умрем, няма мърдане. Едва тогава всеки човек сам ще рабере дали има полза от религията. А дотогава можем само да си губим времето в безполезни спорове.
Този пост е редактиран от Jack Krauser; 24-04-16 в 14:54.
държа да отбележа, че нито един човек не се е съживил, за да каже има или няма нещо след смъртта, а не "нито един атеист"
намирам за крайно притеснително животът ми се диктува от писанията на личности от времена, когато земята е била плоска, център на вселената, болестите са били причинявани от зли сили, а 4 жени се разменяли срещу една камила, защото няма как една жена да те носи през пустинята...
Че по какъв начин религията ти диктува нещо? Нито е ограничила свободите ти, нито те задължава да вярваш.
това ще продължава до момента, в който натрапят предмет "религия" в училищата, при което ще грабна винтовката...
м/у др., тук много приказки се изприказваха, но нека уточним едно нещо - тия, дето вярват, на конкретна религия ли са последователи или просто така си вярват в нещо, което само те си разбират (висша сила, добър дух, позитивна енергия, невидимия розов еднорог и пр.) ?
питам не за друго, а защото ми е много весело да споря с християни, които носят мартенички, страхуват се от черни котки и разсипване на сол по масата
Не виждаш, щото нещо не ти достига, я зрение, я нещо друго. Сега ще потърся поздравителни картички на сунити, шиити, маори, индианци, ескимоси, марсианци, и всичките до една ще ги изпляскам в тая тема.
Никой не те кара насила да участваш в безполезни спорове.
Тук е момента да отбележа, че твоето участие до сега в темата се изчерпва само с обиди, а не със "спорене".
FearMe,
Не се чувствай длъжен да отговаряш на всички, някой от писалите показаха доста скучен (меко казано) начин на мислене, не си заслужава да им се обръща внимание.
Lupus,
В Конституцията е уредено понятието "Президент". Което обяснява обръщението "г-н Президент". В закона за вероизповеданията има "Свещенослужител". Затова бих приел че е нормално да има обръщение "г-н Свещенослужител" и толкоз.
Понятие "граждански етикет" няма, всеки сам си го тълкува за себе си какво е да си възпитан. Или ако приема, че интуитивно има нещо такова аналог на твоето "граждански етикет", то веднага мога да добавя, че това понятие не е устойчиво във времето, например преди 40 години е имаше друго съдържание в "гражданския етикет".
Със сигурност, законите дефинират като част от възпитанието "да не пречиш на другите", т.е. както има една популярна приказка "твоите права свършват там където започват правата на другите". И със сигурност местните бради, а и не само те, забравят често за тази приказка/правило.
Този пост е редактиран от MitkoS; 24-04-16 в 15:18.