Страница 6 от 100 ПърваПърва ... 456781656 ... ПоследноПоследно
Резултати от 76 до 90 от общо 1487
Like Tree550Одобрявам

Отдавна не сме коментирали църкви и религии

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #76

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoS Виж публикацията
    Дам, пише го в една статия и става на "общоприета традиция", железна логика.
    След 5 години живот и работа в Анталия мога да потвърдя това. Целуването на ръка на възрастен, майка баща, дядо баба, когато влизаш някъде, дори да не ги познаваш, като не е задължително да го правиш с усни, а само да ги поднесеш на сантиметър и по-скоро поднасяш усни, чело, усни е израз на уважение към възрастния човек и проява на добра обща култура. Задължително е да ги поздравиш преди всички. Познати с приблизително еднаква възраст обикновено се поздравяват с прегръдка и виртуална трикратна целувка в ляво, дясно, ляво. Разбира се можеш и да се държиш като бастун....
    Karata, blue1 и Momchil харесват това.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #77

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Поздрав за всички вярващи и невярващи по случай Цветница с една песен на Висоцки по темата:

    И понеже текста не винаги добре се разбира:

    Песня о переселении душ

    Кто верит в Магомета, кто - в Аллаха, кто - в Иисуса,
    Кто ни во что не верит - даже в черта, назло всем,-
    Хорошую религию придумали индусы:
    Что мы, отдав концы, не умираем насовсем.

    Стремилась ввысь душа твоя -
    Родишься вновь с мечтою,
    Но если жил ты как свинья -
    Останешься свиньею.

    Пусть косо смотрят на тебя - привыкни к укоризне,-
    Досадно - что ж, родишься вновь на колкости горазд.
    И если видел смерть врага еще при этой жизни,
    В другой тебе дарован будет верный зоркий глаз.

    Живи себе нормальненько -
    Есть повод веселиться:
    Ведь, может быть, в начальника
    Душа твоя вселится.

    Пускай живешь ты дворником - родишься вновь прорабом,
    А после из прораба до министра дорастешь,-
    Но, если туп, как дерево - родишься баобабом
    И будешь баобабом тыщу лет, пока помрешь.

    Досадно попугаем жить,
    Гадюкой с длинным веком,-
    Не лучше ли при жизни быть
    Приличным человеком?

    Так кто есть кто, так кто был кем?- мы никогда не знаем.
    С ума сошли генетики от ген и хромосом.
    Быть может, тот облезлый кот - был раньше негодяем,
    А этот милый человек - был раньше добрым псом.

    Я от восторга прыгаю,
    Я обхожу искусы,-
    Удобную религию
    Придумали индусы!
    Този пост е редактиран от Lupus; 24-04-16 в 17:30.
    blue1, Kasap и Momchil харесват това.

  4. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #78

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    е, след като го обърнахме на социална динамика, ескимосът ти преотстъпва жена си, ако пренощуваш в иглуто му, за да разнообрази генофонда
    в анталия едно, зад сев. полярен кръг друго

    темата беше за религиите, и тъй като "традиционната за България религия е християнството", напълно нормално е да задъвчем първо нея
    после ще отпочнем и исляма (който малко позачекнахме в полит.темите и там си пролича кой колко е чел... )

    аз, като (поне имащ се за) над средното интелигентен човек, съм категорично против всякакви вероучения в училище, защото ме е страх в какво се превръща лесноманипулируемият детски мозък, когато от малък го захраниш с приказка за:

    възкръснал човек (=зомби), родил се след божествено инвитро (заето от гръцката митология), който след 30 години идва, ходейки по вода (=супермен или фокусника Динамо), катурва масичките на ченджаджиите (против икономическата инициатива), казва, че с огън и меч ще отдели брат от брата и син от бащата (=социопат), самоубива се "с полицай", в неговия случай "с римски войник" (против една от 10-те заповеди на баща си), след което трупът му изчезва без свидетели (което е категорично доказателство, че се е възнесъл на небесата)

    след него и в негова чест и възхвала се практикува канибализъм (кръстеното вино е неговата кръв, а нафората - неговата плът), не трябва да се имат други идоли, освен него, а да имаш кокалче от пищяла на св.Петър или св.Иван Рилски е повод за гордост и преклонение на всяка църква. понеже не е можел да пише, се налага от 70 до 300 години след смъртта му някой да си "спомня" аджеба какво се е случило, в резултат на което Средновековието и Инквизицията зачеркват 400 години прогрес, а 4 кръстоносни похода посаждат семената на най-"прекрасното" и "миролюбиво" религиозно противопоставяне, на чиито плодове се радваме сега като мургави транзитиращи принцеси Арабели...

    извинете, че отказвам да се присъединя към интелектуалния купон
    MitkoS одобрява това.

  5. Banned
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,430
    #79

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Fear, разбирам че се опитваш да се изявяваш като своего рода модерен бунтар, отричащ религията, щот е модерно, но доводите ти са толкова ирелевантни че дори не си заслужава да се коментират.

    Днешните деца не са толкова манипулируеми, не се притесснявай. И се замисли върху други модерни течения, които ги зомбират наистина, та изучаването на религията ти е най-малкия проблем.

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #80

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Цитат Първоначално публикувано от Momchil Виж публикацията
    Fear, разбирам че се опитваш да се изявяваш като своего рода модерен бунтар, отричащ религията, щот е модерно, но доводите ти са толкова ирелевантни че дори не си заслужава да се коментират.

    Днешните деца не са толкова манипулируеми, не се притесснявай. И се замисли върху други модерни течения, които ги зомбират наистина, та изучаването на религията ти е най-малкия проблем.
    Сега без да се обиждаш, нека да разредаме аргументите ти в поста ти.
    1. "щот е модерно" (субективно и най-вече невярно)
    2. "доводите са ти иррелевантни" (абсолютно субективно)
    3. "които ги зомбират наистина" (не са посочени теченията обаче)
    Други аргументи аз тук не виждам, ако въобще тези могат да минат за аргументи.
    Обаче виждам менторски поучителен стил в:
    1. "не се притеснявай"
    2. "и се замисли"
    3. "ти е най-малкия проблем" (няма как да знаеш какви са му проблемите и кой е най-малък)
    Виждам и субективно категоризиране и лепене на етикети:
    1. "се опитваш"
    2. "модерен бунтар"
    3. "не си заслужава да се коментират" (това точно май трябваше да е при аргументите по-горе)

    Не ми остава нищо друго освен да обобщя в стил FearMe - типично за агресивен вярващ


    ПП
    По-назад в темата неправилно съм те упрекнал, че не си ми отговорил. Ако погледнеш обаче точния час на постовете, ще видиш че е станало недоразумение, щото сме писали паралелно.
    Ще използвам случая сега да отговоря на това
    Цитат Първоначално публикувано от Momchil Виж публикацията
    1. Това си е абсолютно твое лично мнение, което съм сигурен че няма да срещне подкрепа от който и да е нормален интелигентен човек.
    Християнската, че и нормалната ислямска религия по никакъв начин не разединяват света. Сигурен съм, че не си чел нито Библията, нито Корана, за да твърдиш подобно нещо.
    Естественият път в европейските страни го остави на европейските страни, защото не виждам да са организирани буйни протести, или движения против религията, която се изповядва.
    Подкрепа от нормално интелигентни хора има дори и в тая тема. Ако не си я видял, то или ги обиждаш, или имаш проблем с нещо.
    В първия пост в темата има информация, показваща разединение на местно ниво заради църквата. В случая е даден пример в който е показана глупостта на нашите попове противозаконно да си присвояват правото да твърдят кое е ерес и кое не. И това ако не е разединение !?
    А относно европейските страни - умишлено или не, преиначаваш думите ми. Аз твърдя, че религиите ще бъдат забравени по естествен път и че има "отлив от религията", ти ми приписваш "движения против религията".
    Този пост е редактиран от MitkoS; 24-04-16 в 22:54.

  7. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #81

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe Виж публикацията
    извинете, че отказвам да се присъединя към интелектуалния купон
    При атеистите интелектуалния купон е по-голям.
    Атеистите нали вярват, че били произлезли от маймуната по някаква нелепа грешка на случайността. И, че цялата Вселена уж се била появила ей така от нищото. Стояло си нищото и изведнъж от него взела, че се пръкнала Вселената с всички галактики, звезди и планети, барабар с космати маймуни на тях.
    tony34al одобрява това.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #82

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Четейки темата се убеждавам, че всяка религия различна от моята е погрешна.

    Поздрав и от мен:
    Този пост е редактиран от Kasap; 24-04-16 в 22:54.
    blue1 одобрява това.

  10. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #83

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Не разбирам кой кого кара на сила да вярва в нещо? До сега не съм усетил свещеник да ми се натрапва с религията си или да ми изисква нещо да правя против волята си. Ако искаш вярваш и ако щеш не вярваш.Четейки тук някои едва ли не изкараха православието като радикално...
    И пак да спомена - не е умно да отхвърлящ нещо което ти изглежда остаряло, нелогично и неразбираемо или заради грешки на свещеници (все пак са хора) и да отричаш религия на 2000 години...
    Амин
    Momchil одобрява това.

  11. Banned
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,430
    #84

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Извинявам се на колегата Fear, без да искам съм се обърнал към него. Празникът е виновен.

    Останалото си важи в пълна сила.

    Използвам думата "модерно", защото принизяваш религията до опростена теория на конспирацията, без да вникнеш малко по-задълбочено в самата същност на темата,
    давайки изопачена комиксова представа, която може да звучи смешно, но като цяло си е точно ирелевантна.

    За модерните течения, които зомбират децата си се сетил и сам, но ще ти ги напиша. Музикалната попфолк култура, която води не само до зомбиране, а до тотално изпростяване и неграмотност.
    И като я поставиш на кантар с вероучението, което би могло да ги научи само на добродетели, естествено при правилно преподаване, не виждам причина да е някакво голямо зло.

    И откъде знаеш, че няма как да знам какво се случва с подрастващите, да не би ти да знаеш повече за моите наблюдения?

    За поповете казах, каквото имам да казвам, и ако мислиш че ги подкрепям, лъжеш се. Казах, че не всички са такива.

    Относно бъдещето на религията в европейските страни, можем да се обзаложим, че няма да си отидат религиите и вярващите хора..

    Обиди, освен една напълно заслужена, не съм отправял към никого. Това, че лично си се засегнал, означава единствено, че не си съгласен с мен.
    Този пост е редактиран от Momchil; 25-04-16 в 01:10.

  12. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #85

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Цитат Първоначално публикувано от ivodivo Виж публикацията
    Не разбирам кой кого кара на сила да вярва в нещо? До сега не съм усетил свещеник да ми се натрапва с религията си или да ми изисква нещо да правя против волята си. Ако искаш вярваш и ако щеш не вярваш.Четейки тук някои едва ли не изкараха православието като радикално...
    Ето това е едно от нещата които са гласували поповете (линка е в първия в пост):
    "Освен Светата Православна църква не съществуват други църкви, а единствено ереси и разколи, и да се наричат последните „църкви” е богословски, догматически и канонически напълно погрешно."
    Сега си представи за момент, че си един от многото католици в България и при това си запознат с
    ЗAKOH ЗA BEPOИЗΠOBEДAHИЯTA
    ...
    Чл. 4. (1) Bepoизпoвeдaниятa ca cвoбoдни и paвнoпpaвни...
    Ще си помислиш ли, че някой те кара да вярваш на сила в нещо ? (думите в италик са твоите думи)

    ... Мислех да си почина малко от тая тема, ама не се сдържах

  13. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #86

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Това дето го размахваш в закона за вероизповеданията, че вероизповеданията са свободни и равноправни.... .да...така е....равноправни пред държавата. Между тях си няма как да са равноправни.
    ivodivo и Momchil харесват това.

  14.  
     
  15. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #87

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    след като махнем нарочно избраната хумористична форма на поднасяне, всичко е 1:1 с християнството

    не искам да дразня вярващите, защото всеки си има право на всичко, стига да не ме тормози мен
    целта ми е да провокирам не автоматични отговори, а замисляне най-вече върху вътрешните противоречия, които във всяка една друга област на живота биха били повод за категорично отхвърляне, но в религията ли са - допустими са

  16. Banned
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,430
    #88

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Защо тогава храмовете се пълнят с хора на всякакви възрасти на всички големи празници?

    Замисли се и върху това. Поговори и с някой свещеник, ама не в голям град, а в някое забутано село.
    Поговори си и с набожни хора и ги питай, какво означава за тях вярата в Бог.

  17. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #89

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Цитат Първоначално публикувано от Momchil Виж публикацията
    Защо тогава храмовете се пълнят с хора на всякакви възрасти на всички големи празници?

    Замисли се и върху това. Поговори и с някой свещеник, ама не в голям град, а в някое забутано село.
    Поговори си и с набожни хора и ги питай, какво означава за тях вярата в Бог.
    Ами..?
    Навик, интерес?
    Седмица преди католическия Великден бях на служба в Уестминстърското абатство.
    Защо бях - честно и откровено:
    1. Беше ми интересно
    2. Спестих 20Е за вход за разглеждане
    3. 95% от посетителите бяха като мен.

    ПП - Беше много интересно и тържествено, хареса ми, имаше много як хор от момчета.

    Защо доскоро ходих на църква на Великден в 12ч посред нощ?
    Купон, събирахме се целия квартал, а основното беше, че после кварталното кафе отваряше за цялата нощ и пийвахме бири с карти.

    Та - ето ти 2 причини, защо по празници църквите са пълни с хора - моите причини. Те естествено, не е необходимо да съвпадат с твоите, но са не по-малко значими от тях...

  18. Banned
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,430
    #90

    Отговор: Отдавна не сме коментирали църкви и религии

    Ами супер, твоите причини са много хубави. Не виждам да си имал негативни емоции, а си се срещнал с хора, забавлявал си се.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 6 от 100 ПърваПърва ... 456781656 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 15
    Последно: 26-04-11, 15:17
  2. Asus- отдавна не са това което бяха !
    От Mr.TECHNO във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 11
    Последно: 17-04-07, 11:10
  3. Отдавна не сме се събирали в София
    От Sunny във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 59
    Последно: 27-08-03, 08:59

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе