Страница 4 от 50 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 746

Инфрачервено отопление

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    620
    #46

    Re:Инфрачервено отопление

    Преди година се бях разровил в нета за инфо от чужди сайтове относно ИЧ отопление. Намирал съм доста данни за недобро въздействие в някои случаи на лъчевите панели и подобни. Сега не ми се рови, но бихте могли да си направите труда. Само едно примерче, където са нахвърлени някои рискове: http://www.ehow.com/info_12054256_in...dangerous.html
    Намирал съм по форуми съобщения за прекомерно изсушаване на ретината, претопляне на тестисите при мъже и пр.

  2.  
     
  3. Member Аватара на daley
    Тук е от
    Jun 2004
    Живее в
    Варна
    Мнения
    420
    #47

    Re:Инфрачервено отопление

    Аз не съм наясно, тези конвектори (като този например), как действат. От описанието виждам, че има нагревател и си мисля, че той затопля въздуха около себе си. Топлия въздух отива нагоре и мястото му заема друг по-студен. Нямам представа как действа Инфрачервеното отопление, но си мисля, че пред излъчвателите им не би трябвало да има плътна ламарина, като в конкретния случай. Ако може някой запознат да обясни принципа на действие.

  4. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,257
    #48

    Re:Инфрачервено отопление

    за инфрачервено погледни тази тема или :
    http://en.wikipedia.org/wiki/Infrared_heater

    иначе обикновените конвектори си бачкат точно както си написал - за това са и конвектори линка ти е към такъв.
    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%...86%D0%B8%D1%8F

    има и вентилаторни конвектори - когато има конвектор и вентилатор.



  5. Senior Member Аватара на kalcheff1
    Тук е от
    Aug 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,065
    #49

    Re:Инфрачервено отопление

    Цитат Първоначално публикувано от nako-bako
    ...Намирал съм доста данни за недобро въздействие в някои случаи на лъчевите панели и подобни. ... http://www.ehow.com/info_12054256_in...dangerous.html
    Намирал съм по форуми съобщения за прекомерно изсушаване на ретината, претопляне на тестисите при мъже и пр.
    Статията от препратката е такъв талаш , както и това за ретината и тестисите. Малоумникът/американецът може да се нарани и с най безопасния уред на света. Ако гледаш директно продължително време към който и да е отоплителен уред, очите ще пострадат, както и ако решиш да си подгрееш яйцата на каквато и да е печка, отново няма да е за тяхно добро.

  6. Member
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    620
    #50

    Re:Инфрачервено отопление

    Калчев, напълно си прав. Само, че доколкото си спомням специално за ретината проблемът беше, че клепачът не мига достатъчно, тъй като няма достатъчен дразнител първоначално. Ако изложиш очите на слънчеви лъчи, наличието на ярка светлина те кара да мигаш и да се отместиш. При ИЧ иззлъчване, несъпроводено от светлинни лъчи, може и да не усетиш нагряването. Тия дни ако ми остане време ще се поразровя. Имаше интересни информации в сериозни сайтове, да предимно американски иначе. Но не ви ли е правило впечатление, че само в бГ сайтовете дори не се и опитват да предупредят и за най-малки опасност, каквито и да са те, при каквито и да са невероятни условия. В чуждите нерядко има и УОРНИНГС.

  7. Banned
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    872
    #51

    Re:Инфрачервено отопление

    ..Пичове,отидохте чак на къорави очи и опекани та...и,а така и не получих отговор,инфра отоплението и лъчисто отопление едно и също ли е и какво аджеба да търся да купувам за тази баня?Няма да е включено постоянно,следователно трябва да е мощен уред,да нагрява бързо и да създава комфорт като си под душа!Парите не са определящи,държа да е с модерен дизайн,безопасно забаня и...да е топло!А и да не се засегнете за" кьоравите очи",написах го за майтап , а иначе в това което пише нако-бако има доста здрава логика и е убедително!......

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,300
    #52

    Re:Инфрачервено отопление

    Цитат Първоначално публикувано от slovaka
    ..Пичове,отидохте чак на къорави очи и опекани та...и,а така и не получих отговор,инфра отоплението и лъчисто отопление едно и също ли е и какво аджеба да търся да купувам за тази баня?Няма да е включено постоянно,следователно трябва да е мощен уред,да нагрява бързо и да създава комфорт като си под душа!Парите не са определящи,държа да е с модерен дизайн,безопасно забаня и...да е топло!А и да не се засегнете за" кьоравите очи",написах го за майтап , а иначе в това което пише нако-бако има доста здрава логика и е убедително!......
    В няклй слуачаи и едно и също, в други не е-инфаред е невидимо за окото и е лъчисто отопление. Лъчистото отопление не винаги е инфраред -обикновенните печки за баня които са с реотани са лъчисти, но не са 100% инфраред защото има и видима за човешкото око топлина/светлина.

    Взимай си за банята инфраред, ако имаш излишни пари може да похарчиш повече -до 12/30 лева, ако не до 300 лева. За бързо затопляне 1.5 - 2 киловата мощност.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    99
    #53

    Re:Инфрачервено отопление

    Slovak, oще на първи лист от тази тема ти пуснах този линк: http://konsim.bg/bg/products/41/Bathroom-line/Royat-2
    IP24 е, предназначено е за монтаж в бани и си има инструкции как се монтира на български. Не е много скъпо, но ако не ти харесва дизайна му може да се разровиш и да намериш и по-добро (сигурно за повече пари). IR-отоплението е лъчисто (питал си).
    П.П. много сте раздули темата. Няма смисъл да се сравнява климатик с електрически IR-отоплителни тела. Климатиците са много по икономични. С климатик пак може да се прави IR-отопление – подовото отопление отдава и лъчиста енергия, а то е ниско температурно и може да се изпълни с тръби (в подовата замазка), по които циркулира топлоносител доставен от чилър (вид климатик).

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2011
    Мнения
    35
    #54

    Re:Инфрачервено отопление

    Цитат Първоначално публикувано от AntonBM
    Slovak, oще на първи лист от тази тема ти пуснах този линк: http://konsim.bg/bg/products/41/Bathroom-line/Royat-2
    IP24 е, предназначено е за монтаж в бани и си има инструкции как се монтира на български. Не е много скъпо, но ако не ти харесва дизайна му може да се разровиш и да намериш и по-добро (сигурно за повече пари). IR-отоплението е лъчисто (питал си).
    П.П. много сте раздули темата. Няма смисъл да се сравнява климатик с електрически IR-отоплителни тела. Климатиците са много по икономични. С климатик пак може да се прави IR-отопление – подовото отопление отдава и лъчиста енергия, а то е ниско температурно и може да се изпълни с тръби (в подовата замазка), по които циркулира топлоносител доставен от чилър (вид климатик).
    Няма как климатика да е по-икономичен, да не говорим че не е и хич здраволосвен. При големи температурни разлики КПД-то му пада драстично. Инфрачервеното отопление е много по-добре и като комфорт и като ефективност от климатика. Прочети повече, ще видиш че е така. А иначе идеята за подовото е интересна ;-)

  12. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,744
    #55

    Re:Инфрачервено отопление

    Джентълмени.Всяко топлинно излъчване е лъчисто, като то се извършва по закона на Вин за абсолютно черно тяло.
    Лъчисти са абсолютно всички реотани, а производителите им лепят етикета "лъчисто отопление" за да залъгват будалите.
    И най-тъпата елба е точно лъчисто отопление.
    Цитат Първоначално публикувано от niki456
    Няма как климатика да е по-икономичен, да не говорим че не е и хич здраволосвен. При големи температурни разлики КПД-то му пада драстично. Инфрачервеното отопление е много по-добре и като комфорт и като ефективност от климатика. Прочети повече, ще видиш че е така. А иначе идеята за подовото е интересна ;-)
    Човекът на когото пишеш тези неща е проектант.Едва ли ти ще му обясниш кое е по-икономично.А точно тук, в този форум, трудно ще намериш някой който да се съгласи с теб.
    Половината тук се занимаваме професионално с отопление/охлаждане и знаем повече от отлично, кое е икономично и кое не.
    Инфрачервеното може да бъде икономично само в редки и специфични случаи и то задължително при насочено излъчване със следене на обекта.
    Останалото е бошлаф.


  13. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2011
    Мнения
    35
    #56

    Re:Инфрачервено отопление

    Цитат Първоначално публикувано от badr
    Джентълмени.Всяко топлинно излъчване е лъчисто, като то се извършва по закона на Вин за абсолютно черно тяло.
    Лъчисти са абсолютно всички реотани, а производителите им лепят етикета "лъчисто отопление" за да залъгват будалите.
    И най-тъпата елба е точно лъчисто отопление.Човекът на когото пишеш тези неща е проектант.Едва ли ти ще му обясниш кое е по-икономично.А точно тук, в този форум, трудно ще намериш някой който да се съгласи с теб.
    Половината тук се занимаваме професионално с отопление/охлаждане и знаем повече от отлично, кое е икономично и кое не.
    Инфрачервеното може да бъде икономично само в редки и специфични случаи и то задължително при насочено излъчване със следене на обекта.
    Останалото е бошлаф.
    Колега, не искам някой да се съгласява с мен или най-малкото да споря с някого. Просто споделям моя пряк опит като потребител, тъй като използвам това отопление и съм минал през климатика, а и през няколко други варианта преди. И наистиана е по-комфротно и икономично. Колко точно по- икономично - като дойдат сметките за зимния период ще кажа. Ти пробвал ли си подобно отопление на живо?

    Чел съм доста преди да си дам парите, бъди сигурен. Че всяко отопление има лъчиста компонента, си напълно прав. Но зависи в каква дължина на вълната е лъчението и това определя ефективността. Така че ей това отделя едно отопление от друго. И това го има в закона на Вин. Технологията се развива и по света инфрачервеното отопление набира все повече точки, виж някой чужд форум, там и проектанти пишат, и инжинери. Не мисля, че европейските потребители са будали и не знаят какво им е по-изгодно. Аз избрах и просто споделям мнението и опита си. Абе разговор да става, иначе всеки е прав да се информира и да дава парите си както намери за добре. Peace :-)


  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    99
    #57

    Re:Инфрачервено отопление

    Niki, изчакай си сметките и тогава коментирай кое е по-икономично. Няма да си първият изненадан и подведен от некоректна реклама. Badr, много правилно е обърнал внимание на това как се насочва излъчвателя. За какви икономии може да се говори, ако част от IR-лъчите напуснат помещението през прозореца, без да затоплят нищо вътре? Това може съвсем спокойно да стане, ако от терасата виждаш къде е монтиран твоят уред. Щом ти го виждаш и IR-лъчите могат да излязат по този път, ако не през прозореца, то през стените – загряваш повърхността на външна стена, която кондуктивно си вади топлината навън, без да се затопли до толкова, че да отдаде топлина и към вътрешният въздух. Т.е. печка монтирана, така че да топли с лъчи и външна стена (евентуално с прозорец) е грешка, която ти изяжда теоретичните 17% икономия, които имаш получена от разликата на отопляване на 2 еднакви помещения до температура на едното с 3 градуса по-малко – при лъчево отопление печалбата ти е от това.
    Иначе климатиците имат много нисък КПД (под 40%), но те не се характеризират с този параметър, а с COP и ERR. Ел. нагревателите имат почти 100% КПД, но това не означава, че са по-икономични. Щом си чел толкова много преди да си купиш твоя уред, дай си малко зор и прочети още малко за COP-а. Той няма как да спадне толкова, че вложената енергия в климатика да е по-малко от получената топлина – поне не при климатичните условия в България.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2011
    Мнения
    35
    #58

    Re:Инфрачервено отопление

    Така, ето сметката за ток за м.октомври:

    Нормално потребление на ток през летните месеци: ок. 50 лева
    Сметка за ток октомври с включено инфрачервено отопление: 78.56 лв.

    Т.е. за отопление: 28.56 лева разход.
    Не мисля, че е никак много, топля 24 часа постоянно. Миналата година през октомври - 180 лева с климатик.

    Естествено, тази година октомври беше доста топъл месец. Ще видим за ноември и декември как е, тогава е истинския тест.

    Към AntonBM:
    За климатика - който го е ползвал, знае колко е "икономичен" и "здравословен". А това за загубата на инфрачервена енергия през стъклата е абсолютна и истинска глупост, колега, моля ти се! Елементарна физика: инфрачервената енергия в определен спектър (особено в дълговълновия спектър от 7 до 14-15 микрометра който се използва) не преминава през стъклата, а се ОТРАЗЯВА! Това е именно лъчението, което се използва в добрите (и малко по-скъпи) инфрачервени отоплители. Нарича се far-infrared. Ето защо за зимни градини се използва именно инфрареда за отопление. Тъй че да говорим сериозно, а не наизуст. а ако не ми вярваш, ето примерна връзка с обяснение защо и как: http://answers.yahoo.com/question/in...1100003AAH2Ouo

    Освен това икономичността на австрийските уреди които закупих и за които мога да се изказвам щото ги ползвам, е до 45%, при това ДОКАЗАНА! за какви 17% ми говориш не ми е ясно?

    Препоръчвам още да разгледаш ето този сайт, има много инфо и доста физика: http://www.x26.com/irpapers.htm

    И колега, не вярвам в рекламите отдавна. Винаги проверявам лично нещо, доколкото е възможно, било то кола, отоплителен уред или каквото и да е. Както виждаш - доволен съм от избора си за отопление и има защо. Просто споделям мнение в уважаван от мен форум. Защото когато аз търсих мнение за инфрачервеното отопление, не получих нищо конкретно, за това сега пиша и си губя времето. За да има информация за други колеги и те да преценят, ако са в подобна ситуация. А, и още едно нещо, което мен ме убеди в ефективността на инфрачервените уреди е и това: научен доклад от лаборатория за газов пренос в международен университет на базата на едно годишни тестове на инфрачервеното отопление. ето линк и към него: http://www.redwellbulgaria.com/Redwe...on_StudyBG.pdf
    Нима това не е сериозно или показателно?

    Моля, нека линка не се приема като реклама, а като информация. Мисля, че е добре да се споделя информация, която не само е интересна, но и полезна за избора на едно или друго нещо. Пак казвам - аз като търсих преди да купя, не намиерих нищо освен общи приказки, което е много жалко. Нали това искаме всички в крайна сметка - да знаем какво купуваме и дали то работи. За мен - инфрачервеното отопление е бъдещето и работи много добре. Не ангажирам никой с това мнение, но всеки има право да се информира пълно и да избере.

    П.С. Ще ви държа в течение за сметките през студовете, ако на някой му е интересно.


  17. Novice
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    5
    #59

    Re:Инфрачервено отопление

    Предстои ми обзавеждане на нов апартамент,и търся най-оптималното решение за отопление.С интерес ще следя сметките ви за ток,през студените месеци а каква е първоначалната инвестиция за инфрачервените панели?

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2011
    Мнения
    35
    #60

    Re:Инфрачервено отопление

    Цитат Първоначално публикувано от anince
    Предстои ми обзавеждане на нов апартамент,и търся най-оптималното решение за отопление.С интерес ще следя сметките ви за ток,през студените месеци а каква е първоначалната инвестиция за инфрачервените панели?
    Здравей,
    По-горе съм писал в темата по-точно, но ок. 3 000 лева излезе за всички стаи плюс банята с по-евтините панели (серия Wellina). За около 2 години макс смятам да съм ги избил от сметките:-) Иначе има и по-скъпи варианти - примерно уреди-картини и т.н. Вече зависи от твоите възможности и желание. Препоръчвам ти да разгледаш в интернет различните опции и просто да се обадиш на няколко представителя и да ги питаш колко ще ти струва. Разгледай и връзките по-горе, за да добиеш представа.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 50 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Инфрачервено отопление ??????
    От fbi_1 във форум Отопление
    Отговори: 4
    Последно: 31-01-13, 22:54
  2. Отговори: 3
    Последно: 13-08-12, 21:47
  3. Отговори: 0
    Последно: 13-08-12, 18:31
  4. Съвет при избор на инфрачервено отопление
    От niki456 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 0
    Последно: 18-07-11, 13:43
  5. Инфрачервено лъчисто отопление
    От audibs във форум Електрическо отопление
    Отговори: 17
    Последно: 24-02-09, 14:08

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе