Страница 4 от 8 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 113

General ASHA12LGC - ужасен шум от вътрешното тяло

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #46

    Re:General ASHA12LGC - ужасен шум от вътрешното тяло

    Утре ще укрепя вътрешните тръби да не вибрират много и ще проверя дали вентилите са добре притегнати към страни4ния капак. Вариантите за предаване на звука са два: 1) механичен по самите тръби от компресора през вентилите до вътрешното тяло. Някак странно е, но с притягане може би ще изчезне. 2) акусти4ен - звука да се предава като акусти4еска вълна по фреона. И понеже при охлаждане той е в течна фаза по тръбния път, а по течността звука по-лесно да се предава, може би и затова се чува на охлаждане.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #47

    Re:General ASHA12LGC - ужасен шум от вътрешното тяло

    Разглеждайки сервизната документация попаднах на един елемент, който имам чуството че липсва при мен (заградения в червено):
    [img width=800 height=476]http://students.bjr-labs.com/pipes12lcc.jpg[/img]

    При мен на това място имам някаква черна гумена скоба, която виси на никъде. Ето и конкретна снимка:
    http://students.bjr-labs.com/pipes.jpg

    Друга подобна лепенка крепи две от тръбите малко по-горе, но на сервизната документация не е дадена. За това си мисля, че това е някакъв друг крепежен детайл, може би към долния капак?

  4. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    385
    #48

    Re:General ASHA12LGC - ужасен шум от вътрешното тяло

    Board_Men И при другите това си е каучукова скоба / която при тебе се е скъсала / за намаляване на вибрациите на тръбопроводите.
    Относно загряването на корпуса на компресора, нормално е да е висока температурата тъй като компресора нагнетява в корпуса, който се използва и за маслоотделител. При хладилните компресори нагнетяването става директно към тръбопровод.
    Тръбопроводите във външното тяло, четирипътника са изолирани заедно с компресора във ватата и не е нужно допълнителна изолация. Температурата по изходящите тръби може да достигне 110 - 115 С / Т2 на диаграмите /. Затова не се препоръчва идеална изолация. При навлизане във вътрешното с такава температура / къс тръбопровод / се получава кавитация, от тук и изискването за минимална дължина на тръбопроводите м/у вътрешно и външно тяло.

  5. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #49

    Re:General ASHA12LGC - ужасен шум от вътрешното тяло

    Проблемът е оправен! След наместване на discharge line от изхода на компресора (тази с муфлера) и леко наместване и на всмукателната, издавания звук изчезна напълно. Явно няма момент за притеснение за компресора.

    Освен това излорирах и с високотемпературна тръбна изолация всмукателната линия до четирипътника. Не знам колко ще помогне на ефективността, но целя да не затопля всмукателната тръба допълнително от изходящата (а те са много близо една до друга). Мотивите ми са, че всяко затопляне вдига superheat, което влияе зле на ефективността (COP и ERR). Реално ще мога да измеря имало ли е някакъв ефект, понеже следя точна статистика за изминалите дни.

    Другото, което забелязах от тези експерименти е свързано с шума от външния вентилатор. Оказва се, че виновника за вибрациите не е самия вентилатор а по-скоро неговото нескопосано окачване към шасито. В момента машината работи без преден капак и вентилатора не е проблематичен. Крепенето се осъществява посредством два болта към долния капак и един болт в горната част, който незнайно защо се закрепя към предния капак а не към горния. Явно механичните вибрации на вентилатора се дължат на някакъв резонанс с предния капак, който иначе е само намушкан към страниците.

    П.С: Оттук преминавам към вътрешното тяло за фикс на проблема с втулката, но затова ще пиша в другата тема.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #50

    Re:General ASHA12LGC - ужасен шум от вътрешното тяло

    Цитат Първоначално публикувано от Board_Man
    Проблемът е оправен! След наместване на discharge line от изхода на компресора (тази с муфлера) и леко наместване и на всмукателната, издавания звук изчезна напълно. Явно няма момент за притеснение за компресора.

    Освен това излорирах и с високотемпературна тръбна изолация всмукателната линия до четирипътника.
    Board_Man, би ли направил снимка на тези места, където си намествал?! Ако не те затруднява, разбира се . Не съм в час с тази техника, но все пак ме интересува, защото се надявам, че проблема при мен има по-елементарно решение, а не да подменяме външно тяло.

  7. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #51

    Re:General ASHA12LGC - ужасен шум от вътрешното тяло

    Снимката преди изолацията е тук: http://students.bjr-labs.com/pipes.jpg
    А след изолацията е това: http://students.bjr-labs.com/pipeafter.jpg
    Това, което направих е да изкривя малко напред тази тръба на която е голямото разширение (заедно с него). Допираше се до ватата отзад с голяма сила. А непосредственно отзад е компресора. Предполагам, че с времето при мен вибро-изолационните свойства на ватата са се влошили и оттам постепенно е дошъл проблема (а може просто и самия компресор да е станал малко по-шумен). Пробвах тампоните на компресора - наред са си. Другата тръба, която по принцип е хватата с черна скоба (и след манипулацията стана в черна изолация) е споменатата смукателна (suction). Тя също излезе малко напред. При 12LGC не съм виждал какво е точното разположение, но предполагам е подобно. Трябва внимателно да се огъват (съвсем леко и то където са завоите). И другото, което забелязах е че четирипътника бе издаден прекалено навън и натискаше предния капак след слагането му.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    1,268
    #52

    Re:General ASHA12LGC - ужасен шум от вътрешното тяло

    Цитат Първоначално публикувано от Board_Man
    Снимката преди изолацията е тук: http://students.bjr-labs.com/pipes.jpg
    А след изолацията е това: http://students.bjr-labs.com/pipeafter.jpg
    O.K. Благодаря ти много!

  10. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2009
    Мнения
    18
    #53

    Re:General ASHA12LGC - ужасен шум от вътрешното тяло

    Avast3 какво стана с шума при теб - оправи ли се и ако да как? И ако може да ми пратиш на ЛС аудио файла( линка е нещо прецакан),защото мисля ,че и аз имам същия проблем.

  11. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #54

    Re:General ASHA12LGC - ужасен шум от вътрешното тяло

    При мен след оправянето и работа от 1-2 седмици пак започна да се чува леко. Мисля си, че ще иска добро притягане на тръбите към долния капак през някакъв тампон и скоба. Но проблема определено е механичен. Може да се дължи до накъде и на стойките. Забелязвам че при мен стойките към стената не са много твърди и потдават на вибраации.

  12. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #55

    Re:General ASHA12LGC - ужасен шум от вътрешното тяло

    Работите с това подскачане не вървят на добре. Както е тръгнало, ако допълнително не укрепите стойките външното тяло може да падне заедно с тях на земята. Да не забравите и да го вържете много добре към тях, че не се знае.

    Не е задължително проблема да е механичен. Същото поведение не може ли да се получи при проблеми с инверторното управление на компресора. Ами ако на едната от трите фази на компресора амплитудата на сигнала е по-малка от необходимото, ако електрониката вече не определя правилно положението, в което е завъртян ротора. Само със слагането на нова електроника може да се определи механичен или електрически е проблемът.

  13. Junior Member Аватара на stobi
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    101
    #56

    Re:General ASHA12LGC - ужасен шум от вътрешното тяло

    Цитат Първоначално публикувано от valen1
    Не е задължително проблема да е механичен. Същото поведение не може ли да се получи при проблеми с инверторното управление на компресора. Ами ако на едната от трите фази на компресора амплитудата на сигнала е по-малка от необходимото, ако електрониката вече не определя правилно положението, в което е завъртян ротора. Само със слагането на нова електроника може да се определи механичен или електрически е проблемът.
    Напълно подкрепям това мнение! Не е зле някой от проблемните гаранционни климатици да поиска такава смяна (проверка) на управлението на компресора.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #57

    Re:General ASHA12LGC - ужасен шум от вътрешното тяло

    Цитат Първоначално публикувано от valen1
    Не е задължително проблема да е механичен. Същото поведение не може ли да се получи при проблеми с инверторното управление на компресора. Ами ако на едната от трите фази на компресора амплитудата на сигнала е по-малка от необходимото, ако електрониката вече не определя правилно положението, в което е завъртян ротора. Само със слагането на нова електроника може да се определи механичен или електрически е проблемът.
    Не е проблем в инвертора и управлението. Всичко е чисто там, гледано е на осцилоскоп и имулсите са симетрични за трите фази (вярно е че са трапецовидни а не чисти синусоиди но на почети всички PWM управления за BLDC мотори е така). Мисля че звука е механичен, понеже подобен звук чувам на двигателя на Опела (на бензинов двигател няма електроника която да продуцита такъв звук) както и на разни други AC високооборотни двигатели. Това, което мога да определя е по-скоро като звук от лагер. А и между другото, малко вероятно е при инвертнотното управление да се изгуби формата или управлението на едната фаза само при определени обороти както е при мен а след това продължително време да си работи добре.

    П.С: Чести повреди при инвертнорните управления са пробив или прекъсване в силовия IGBT транзистор за дадена фаза. Почети невъзможно е частичен пробив, който да редуцира само малко тока през дадената намотка. В последния случай заради по-голямото съпротивление на прехода и големия ток през него, отдадената мощност върху ключа е прекалено голяма и води или до пълен пробив или до пълно прекъсване на ключовия елемент. И в двата случая процесора диагностира невъзможност за правилно локализиране на позицията на ротора заради некоректно затваряне на токовите контури и неправилна форма на следящото електродвижещо напрежение и спира последващата работа на инвертора напълно с идикация за грешка в управлението.
    Подобен проблем, описан от @valen1 с неточна синхронизация на дадена фаза по време може да се получи в случая единственно от модула за управление (процесора), което означава неправилна работа на процесора или дефектиал пин на процесора. Пиновете са защитени с токови ограничители (там протичат малки токове, от порядъка на милиампери) а ако гори процесор в следствие на разнообразни причини (токови удари, индуктирани токови контури от светкавици и т.н., изтриване на флаш паметта от локален EMP /светкавица/) то те в последствие са напълно мъртви без никаква функционалност или до смяната им или ди пре-програмирането им.

  16. gnf
    gnf е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    3,093
    #58

    Re:General ASHA12LGC - ужасен шум от вътрешното тяло

    Както е тръгнало въпросната "болест" при тази марка започва да се превръща в хронична (дано се окажа лош пророк). Но ме съмнява някоя фирма да се заеме сериозно с проблема и да реши да сменя управлението на компресора или това което се установи като източник на шума, след като климатика работи нормално и отоплява/охлажда (като изключим въпросния шум). И все пак ако това стане ще се радвам много и съответната фирма трябва да се каже коя е, за да знаят всички следващи клиенти решили да си купят климатик, че могат да и се доверят ако настъпят проблеми от подобно естество и не само.

  17. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #59

    Re:General ASHA12LGC - ужасен шум от вътрешното тяло

    Цитат Първоначално публикувано от gnf
    Както е тръгнало въпросната "болест" при тази марка започва да се превръща в хронична (дано се окажа лош пророк).
    Мисля, че не е до пророчества. Като потребител не съм доволен от съответните негативни ефекти - но въпреки това не са спазени монтажните изисквания за тръбен път от поне 3 метра или пове4е (почети сигурен съм че с по-голям път споменатия ефект няма да се прояви чуваемо). Като разработчик на хардуер лично аз не смятам че има основания за гаранционен сервиз (предполагам че същото ще кажат и самите вносители след съответен преглед и диагностика). Машината си изпълнява функциите напълно и ще работи предполагам още доста, щом 2 години е работила така. Това, в което вече съм напълно сигурен, е че тези китайски компресори на Тошиба, слагани в тези машини не са перфектни и има някои серии които са по "шумни". Отнася се както за чисто нови монтирани машини, така и за стари, които с времето са показли тези симптоми. Заставайки пред външното тяло не може да се долови такъв звук и на пръв поглед всичко е нормално. Но като се свали капака и се махне топло/звуко изолацията, тогава се чува доста добре и високочестотната компонента. Основния въпрос е защо тя се предава по тръбния път до вътрешното тяло? (което не трабва да е така ако се предположи че самото тяло е добре стационирано, че тръбите не влзат в резонанс и т.н.).

    П.С: Отчитайки цялостното поведение на конкретната машина по време (от самото начало шума от втечняването на хладилния агент; пукането на пластмасите /още го има дори и след 3 години/; гадния шум от разтракването на втулката - чува се осезавмо вече; а и споменатия проблем с това "сирене"; да не забравя и по-шумния външен вентилатор на конкретния климатик за който скоро ще се мислят локални малки тампони само за него - все преправяния, които са недогледани при производството), цената на машината /1500+монтаж/ мисля че е прекалено висока за тези си качества на машината. В момента гледам някакви промоции на Хитачита, инвертор 10ка за по 800лв. Мисля че горкото хитачи едвали ще се държи по-зле от към споменатите странични ефекти (не говоря за по-лошата му енерго-ефективност и за по-негарантираната му работа при екстремни условия).

  18. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #60

    Re:General ASHA12LGC - ужасен шум от вътрешното тяло

    Специално при серията Н2 тези странични ефекти ги няма.Моя 4 зими си работи без проблеми.Специално при Н2 капака на външния вентилатор е направен по много ефективен начин - в ламарината има 5 прореза по диаметаръ на ламарината, а на пластмасовата решетка има 5 ексцентрика, като капака се завърта и се сваля.При слагането му, решетката се завърта и 5-те ексцентрика затягат решетката към ламарината в 5 точки, като отделно има фиксация с една видия.Това не позволява никакво мърдане на решетката.При моя няма шум от преливане на фреона, или поне не се чува вътре, до сега не е хлопал или тракал, въпреки, че работи от октомври до април без спиране.Единствено втулката на турбината съвсем леко чука на най-ниската скорост, но това става на различни неопределени по време интервали - може да се чуе на 2 дена или на седмица за по няколко минути.Като го чукна от към втулката и чукането спира.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 8 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. General ASHA12LGC
    От wiglly във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 6
    Последно: 25-10-10, 22:35
  2. General Fujitsu ASHA12LGC - притеснения
    От natali4me във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 47
    Последно: 21-10-10, 18:10
  3. General ASHA12LGC - за 13m² с коридор?
    От p.petkov във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 10
    Последно: 06-10-10, 19:29
  4. Fujitsu General ASYA12LGC - за шума от вътрешното тяло
    От петров77 във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 31
    Последно: 15-12-09, 12:41
  5. Fujitsu General ASHA12LGC - 9-ка или 12-ка ?
    От veskob във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 2
    Последно: 31-05-09, 21:49

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе