аз ,затова предпочетох МХИ, заради многото опции за направляване на въздушния поток , които пък са малко шумни, от колкото да има само една голяма клапа ,дето зяпа и да и се виждат карантиите отвътре, както беше писал друг колега във форума. предвид факта , че малко хора могат да монтират вътрешното тяло в средата на стаята , както и аз самия ,за мен беше важно ,да имам адекватно регулиране на въздушния поток.
При отрицателни температури -5 -10 и сухо време без да трупа скреж прави ли контролни дефрости на няколко часа или ако няма нужда не дефроства изобщо??
Вече е коментирано че прави .. а незнам защо 150 вата минават за нисък минимум ? има климатици дето и със 100 вата и с по малко не "веят хладно" .. но са с по добро управление на турбината от Фуджицу ..
Да 150W не е много ниска консумация, а струя над 30С не е хладна според мен.
Колко градуса е тази хладна струя при 150W консумация?
Дали 30гр. струя се усеща хладна, зависи от скоростта на потока.
Хич не е лошо да вземат да измислят малко софтуер.
Примерно с каква температура да духа на 1-ва, втора, трета скорост. Всяка да се настройва от клиента.
Или начална темрература, крайна темп. и безстепенно регулиране на вентилатора.
М да. 330м3 на 1-ва степен при този модел + факта, че не слиза на нея когато е на АВТО + ниския минимум, си е предпоставка за неприятно преживяване. Дори 330м3 ми се струват множко за струя 28С например.
Аз често съм свидетел през по-топлите дни на струя 27-26 дори 25С понякога. За този тип струи обаче си има специален режим на вентилатора който дори не е описан в сервизното, но доста често се ползва от машината. В този режим струя се усеща на максимум 50-60см. от тялото.
Обикновено когато се стигне до такива стойности (около 25-26С струя или 3-4 градуса над стайната) е по-добре машината да е изключена когато в стаята има хора. За което @dodo_pv често апелира. Започне ли да се лигави с консумацията....... ShutDuwn.
При това положение в моя случай, двама човека + едно ТВ вършат същата работа и поддържат 22 градуса, но без течения и без ислишни шумове.
- - - - - - - - - -
Абе трябва от Фуджитсу малко да си пипнат дебитите. В смисъл да сложат една междинна скорост и при положение, че слизат до толкова ниска консумация да си намалят дебита на най ниската под 250м3, че и по надолу.
Този пост е редактиран от mimojef; 28-03-20 в 00:10.
Нещата не са толкова прости, колкото изглеждат на пръв поглед. Големият дебит, невинаги е предпоставка за хладна струя. Пак ще кажа, скоростта е определяща. При по-голямо вътрешно тяло, с голямо сечение на изходящата струя, може да се постигне по-голям дебит, с ниска скорост на потока. Тук идва пък друга подробност. Когато е много ниска скоростта на потока, той не може да бъде "издухан" на много далеч, сиреч духа на себе си и както Додо често казва, най-добре е да го изключиш, защото не се знае каква ефективност има изобщо. Има мног фактори и претенции на потребители, с които производителите трябва да се съобразят. Както виждате, не може да се угоди на всеки. Всеки прави машините си, както прецени, че ще е най-комфортно за потребителите, за това различните марки, имат различни алгоритми на работа, минимуми и т.н. Перфектният климатик за един, може да е лош за друг.
Този пост е редактиран от rosswen; 28-03-20 в 11:23.
Забравяте, че климатиците не са електрически печки и всеки градус нагоре на изходящата струя води до прогресивен спад в ефективността. Производителите напоследък се увличат много на тема "енергоефективност", затова гласят софта на климите да изкарват струя около 5-6 градуса над зададените за максимална икономия.
На който не му понася хладната изходяща струя на климатиците, има и други методи на отопление, които предлагат висока изходяща температура при пълна тишина и без веене - парно, газ, електрически радиатори, печки и т.н.
Оффтопик.
Хич не е непоносима сметката. Вие явно нямате загуби като моите, за това не може да го оцените реално. Точно за две денонощия, когато валя сняг и беше -2 до +1, темперирания ми хол изстина до 13гр., защото се прави ремонт и спрях машината, да не се набива с прахоляци. В същите условия, на баща ми стаите в къщата изстиват по-бавно. За тия дни, хвърчаха по около 2 чувала пелети, за няма и 60м2 и поддържана същата температура, около 23гр. В същите тия условия, климите ми консумират общо около 800-900W/h, в по-голяма квадратура. Който ви е казал, че апартамент задължително е по-топъл от къща, няма грам понятие от топлообмен. Апартаментът ми е външен, с мноого голяма квадратура прозорци, над неотопляем магазин, а комшийката над мен рядко се прибира и пуска отопление. Имам външна изолация 8см, но всеки, който е поне малко запознат с топлообменните процеси, е наясно, че разликата не е кой знае каква и че се губи акумулирането на топлина, при слънчево време, когато сте с външна изолация. Нямаш ли топлещи съседи, южно изложение и вътрешно разположение, загубите са си сериозни. Особено ако и остъклението е голяма квадратура. По-високото задание, води до по-високи сметки при всички отоплителни уреди, не само при климатиците. Радвайте си се на климите, защото голяма част от тях са доста ефективни. Поне на повечето пишещи тук. Аз не си давах сметка до сега, колко сериозни са ми загубите и колко ефективни са машините в действителност.
Този пост е редактиран от rosswen; 28-03-20 в 13:23.
Rosss. Това е така и никой не го оспорва.
Специално Аз исках да кажа, че при климатиците с нсък минимум можеш да получиш желаната топлина на струята като увеличиш градусите и намалиш скоростта на вентилатора.
За което естествено трябва да си платиш.
Здравейте, преди няколко дена ми монтираха една 9ка в 16 квадрата стая.
Забелязах че на auto вентилатора на практика не слиза под 2рото ниво си ниво и ако стигне температурата направо спира, не минава на 1вата която е най-тиха.
Това нормално ли е? А ако държа само на 1вата степен на вентилатора ми се струва че така ще харчи повече ток, но може и да бъркам.