
Първоначално публикувано от
Валентин Игнатов
Здравей,
При по-топло време, както е сега навън,над 20 градуса, няма как да се правят подобен тип експерименти, защото най-малкото има софтуерно ограничение за оборотите на компресора с цел адекватното предвижване на маслото му. И при 100W консумация хладилния агент ще влиза с градуси над допустимите.А ако COP стане над 6 се счита, че вътрешния топлообменник няма къде да отвежда топлината в помещението, образно казано, и системата превантивно изключва.Иска се външното тяло да работи с околна температура под 7 градуса, за да се изчисли някакъв минимум, макар и абстрактен такъв...
Машината от темата по принцип има минимум на отопление, който варира между 240 и 320W, според условията и софтуерните ограничения.Със сервизна настройка може да работи и под 200W, но е опасно това да се случва за по-дълго време, именно заради неправилното предвижване на маслото.Затова има специален механизъм, който през определен интервал време, вдига налягането в системата, нарича се "Oil return program".Изпълнинието на тази програма трае около 5 минути, отново според условията.Мощността на компресора е близо до номинала му, и ако през това време температурите в помещението се покачат (T1 показва над 2 градуса от заданието+компенсацията), климатикът изключва.Има едно много важно условие, за да работи този процес правилно, а и климатика като цяло, нарича се правилен монтаж - Ако климатизатора е поставен с твърде малки отстояния м/у стени и таван, не е пресметнат правилно спрямо отдавана мощност, обем и температурни загуби на помещението, започват да се появяват тези аномалии с къси цикли на работа, претопляне/преохлаждане, високи минимуми и т.н.