Alexi каква е другата машина, която работи по-добре от FH-а?
Вален1, може ли да кажете няколко думи за:
defrost termistor - какво е предназначението му и къде се намира?
каква роля играят джъмперите при един климатик?
Благодаря
Днес ме е загризал един въпрос.
Каква е вероятността нов климатик да е с неточно дозиран фреон или "калпав" такъв или пък фабрично невакумиран?
Въпроса ми е свързан с неволите на Alexi при експлоатацията на FH-а.Описанието на неволите , форсиране и чести дефрости съвпада с мои неволи със 100V машини, които изчезнаха след качествено вакумиране и презареждане(правих изолация и свалях външните тела , след което месец се чудих какво става, добре че знаех какво трябва да очаквам , та без да се колебая ги презаредих и нещата си заспаха).Аз също съм с FH-35 и това което описва Alexi ми се случва и на мен. Присъствах на монтажа и мисля че беше извършен правилно , а и Alexi не се усъмни в монтажниците си , та затова се замислих дали куцото на климатика не е още от завода. Панасоник също имаха "фабрични" проблеми с една серия.Все пак ако дозирането в завода или пък вакумирането ,дадат дефект , то може да го "хванат" след хиляди машини.
Та възможно ли е на нова машина която се "излага"да и се провери количеството фреон?Предполагам че за качество на вакумирането проверка няма.
За утвърдени японски марки климатизатори едва ли ще имат такива пропуски в завода.Такива пропуски могат да доведат до сериозна повреда на климатика и оттам сериозни разходи.
Имам познат на когото бяха спукали кран на външното тяло и за 3 дни фреона "излетя" ...
По мои наблюдения липсата или малкото количество фреон в над 98% от случаите са поради некачествен монтаж- спукани кранове, тръби и т.н.
На мен ми се случи от една серия купени накуп 35бр Мидея CSU-12 всичките бяха заредени на 40-50% само. При марковите машини никога не е имало подобен случай.
Подобни случаи при маркови машини са доста малко вероятни, на първо място, защото климатиците се тестват във фабриките, преди да се опаковат.
Случвало ми се е Тошиба да пристигне с пукнат външен топлообменик.
И аз имам същите проблеми с MSZ-FH25VE "съскане" на моменти в режим на отопление ,"успиването" при вентилатор на auto и непрестанните дефроста при по-ниска външна температура! Уж гледах да е марков и над средната цена ,а пък имам чувството , че нещо се прецаках...
Да не би партидата за България да е била нещо дефектна ? (Направих един бърз преглед в нета ,но не видях някъде другаде да се оплакват)
Хората които се занимават професионално с монтаж имат ли запитване към официалния вносител (мисля,че фирма ClimaCom Ltd.) за тяхното становище по проблема ?
Да, аз даже се изкефих, че нямаше документация на БГ, освен качения в нета стандартен пдф....
Не мога да разбера, какво значи "непрестанни дефроста при по-ниска външна температура"? Дайте повече информация. Пак да се повторя, но при мене дефростите в студа от -3 надолу, най-често ги правеше грубо ~ 2 часа - 2.30часа.
Този пост е редактиран от preparatos; 28-02-14 в 21:21.
За помещение (хол с много мебели) 44м3 ,последен етаж, панелка с изолация лудостта с дефростите започват още при 3-4 градуса C външна при условие, че климатика е настроен на 21C на трета степен на вентилатора . При тази температура те са с честота през 1 час - 1.30. Падне ли под 0 градуса не минава 30-40 мин. без дефрост . Когато бяха мъглите януари направо откачих. Ако пък му вдигна температурата с 1-2 градуса от дистанционното той горкия първо изравнява лопатките в хоризонтално положение след това помисли 2-3 мин без да духа и тогава тръгва (някъде някой обясняваше че си правил предварителен дефрост....).Това дали е нормално поведение?
За сравнение имам и Daikin FTXS25K/RXS25K Professional ( в детската 38м3) е той почти не знае какво е дефрост ! Обаче той под 3-4 градуса започва външното тяло да издава много силна вибрация (изпада в резонанс с панела....) когато работи около 480-500W.
Но външното тяло на MSZ-FH25VE мога с чиста съвест да кажа ,че много тихо.
Това наистина изглежда много гадно за климатик на цена близо 2000лв, който и аз заглеждах преди. При по евтини модели по може да се преглътне това както е при мен хитачи wx8, но цената е двойно по малка и дефростите са под 0 градуса на 1 час но са за по 2-3 минути с ниска консумация 100 до 300 вата и несе усещат почти.
freedom@, не мога да кажа какви са възможните причини, но и без да съм специалист смея да твърдя, че подобно поведение не е нормално. Чисто логически, таз 25ца да се държи на 3та степен в 17кв. (15кв. с многото мебели) още при 3,4 градуса не е нормално...Дефростите също са ти много зачестели....а това, че си вдига лопатките при предварителен дефрост или само дефрост, смятам че е нормално. (ако съм разбрал правилно)
То утре мартеници ще слагаме, зимата я избутахме..., но на профилактиката тази информация не я спестявайте. Според мене трябва да се види нивото на фреона и налягането. Можете да се обърнете за съвет към колеги от форума, фирмата извършила монтажа, друга доверена фирма или климаком...
И... дано да отреагират адекватно.
Една случка от вчера:
На службата една местна фирма е "спечелила" офертата за профилактика на всички климатици, може би 100бр. Изпаднах в потрес, като видях с какво нежелание двама тарикати дойдоха да почистят климатика в моя офис. Тръгнали с една стълба, куфар и шишенце обезмаслител. Ако не настоявах да се напрегнат повече, за да видят, че климатика отвътре е целият в лайна и мизерия (а това и слепец да е ще го забележи още с отварянето на капака) щяха да се насочат към другия в списъка и така набързо за един ден да омятат дузина климатизатори. Външното тяло е клюмнало напред и на една страна, това им го казах, видяха го и нищо не направиха. С една малка бояджийска четка погъделичкаха турбината, смъкнаха малко прахоляк, пръснаха 3 пъти с обезмаслителя по питата (с тази дозировка щеше да им стигне за всички) и си тръгнаха. На всичкото отгоре ми се правеха на многознайковци, като ми развиваха едни теории, мани, мани. Ма то ако са били инструктирани от шефовете си да действат по този начин, те не са виновни момчетата. А този климатизатор плаче та се тръшка за една хубава баня (дори така на място), за да може поне малко да побелее отвътре. Месец преди това обикаляха и правеха списък с всички налични климатизатори за профилактика. По-миналата година с колегата двамата с подръчни средства за 30-40мин. го поизмихме малко и вътре замириса на пролет и те можеха да направят нещо подобно, но казаха, че не е било необходимо, да бе да за малко да им повярвам...
Та да спомена и фирмата, която е може би уж най-реномираната в града - Радеви. Та с 2 думи, падат си мърлячи и мързеливци.
Нали се сещаш че са спечелили със ниска цена която няма как да включва цялостно измиване на вътрешно тяло. Наемали са ни за подобна дейностц като под изпълнител и сумата отпусната на климатик беше няколко лева. Тогава видях че масово филтрите на климатиците бяха затлачени и никой не му е минавало през ума да си ги почисти.
Незнам каква е причината при мен , но фреона не е колкото трябва или е "мръсен".При предишните студове двете клими на 100V направо ме втрещиха с необичайна работа. То дефрости , то форсиране.... Последните дни нощем е и под нулата а те не се сещат за дефрост и са сухи. Това е след презареждането. А FH-a тези дни даже заскрежи на ивици , а е в стая 20м2. Сега проблема ми е че е в гаранция и ако извикам друга фирма и разберат , край на гаранцията. Ако извикам тях то ще са едни спорове и теории , а дори и да се съгласят щом веднъж не са се справили как да съм сигурен за втория. Насадих се на пачи яйца.От тази фирма ми слагаха Панасоника и всичко беше ОК 10 години, ама сега монтажниците са други.
Колко бара трябва да е налягането при този модел, че поне по това си спомням че при другите два веднага си пролича. Преди стигаха до налягане еквивалентно на 52 градуса за R410, а веднага след зареждането 62градуса.