Страница 172 от 181 ПърваПърва ... 122162170171172173174 ... ПоследноПоследно
Резултати от 2,566 до 2,580 от общо 2703
Like Tree1052Одобрявам

Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #2566

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Няма как да пуснеш системата за няколко часа и да екстраполираш за цял месец по тези данни.
    С какъвто и уред да направиш този тест ще достигнеш до грешни сметки.
    Не че оспорвам факта, че на газ в момента е скъпо.
    Макар че, при тези ниски температури може и да се доближават нещата.

  2.  
     
  3. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #2567

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18 Виж публикацията
    Макар че, при тези ниски температури може и да се доближават нещата.
    уикенда бях в апартамента с газ.
    От 13ч. събота до 13ч. в неделя.
    Разход според аппа - в събота 94KWh, в неделя 65KWh. Или общо 160KWh за 24 часа - 6.6KWh на час средно.
    Тристаен апартамент 85м2.
    Цената както и да го гледам се доближава до отопление на ток единствено ако се отоплявам на духалки
    Не ми е много ясно какви са тези сметки, които пишете
    Ще поживея постоянно, ако не тази, следващата зима, но не виждам какво особено ще промени това...
    Да се ругае сградата би било странно - нова, акт 16 от 2020, има 3та награда за сграда на годината, приличен строител, изложение с нула север - юг, югоизток, югозапад, остъклен балкон.

    Ако поддържа подобен разход са 4.5MWh за месеца, защото е кратък.
    Ако живея постоянно... знам ли, колко да падне? 1/3? 3MWh? по 155лв. и 20% ДДС?
    Значи се гони сметка между 550 и 850лв за февруари ако са ми що годе коректни сметките.
    Никога не съм имал подобна на ТЕЦ, на морето бях тази Коледа за седмица и там на скапан климатик и конвектор за двустаен за 8 дни - 275 кВтч - 1.45KWh на час.
    Наистина за по-малък апартамент и по-топло време е това.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  4. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #2568

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Та да продължа вместо да ти пиша лични съобщения ще ползвам тази тема щото ти ги четеш и после ги триеш. Виж колко интересно е положението ти пишеш същите неща като мен но като администратор никой няма да ти опонира това също е част от манталитета на българите и гугъл професорите.
    —————————
    Я си почини от форума известно време…
    Толкова ли е трудно за схващане - пиша същите неща, да.
    Но го правя без да обиждам събеседниците си, с уважение към тях. Подкрепено с реални данни и не нарушавам правилата на форума!!!
    Недей в бъдеще да си позволяваш коментари на модераторски действия. И започни да дискутираш с разбиране и уважение, без обиди.
    mod. edit
    espace, bobivg, Ulfhedinn и 1 други харесват това.

  5. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #2569

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от kod Виж публикацията
    Ако поддържа подобен разход са 4.5MWh за месеца, защото е кратък.
    Ако живея постоянно... знам ли, колко да падне? 1/3? 3MWh? по 155лв. и 20% ДДС?
    Значи се гони сметка между 550 и 850лв за февруари ако са ми що годе коректни сметките.
    Никога не съм имал подобна на ТЕЦ, на морето бях тази Коледа за седмица и там на скапан климатик и конвектор за двустаен за 8 дни - 275 кВтч - 1.45KWh на час.
    Наистина за по-малък апартамент и по-топло време е това.
    На газ не е евтино, но проблема ти не е в газта според мен. Ако не бъркам от другата тема ползваш котел с минимална мощност 6.5квт, кой знае с какъв брой и площ радиатори и засичаш разхода при незатоплен апартамент. Разхода ти е поне двовен за квадратурата, която топлиш при нормална изолация и добре сметната система.
    dokazruk одобрява това.

  6. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #2570

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Наскоро виках хора на профилактика от Газкомфорт.
    Човекът, който дойде каза, че те са проектирали и монтирали системата, потвърди, че всичко е ок…

    Аз далеч не съм специалист за да изказвам мнение ок ли е или не е, разчитам вносителя на съответната техника да е наясно с това.
    Иначе както казах - към 85м2.
    Тристаен.
    В холокухнята има 2 радиатора, единият е да кажем 24 ребра, другия 14.
    В двете спални има по един, пак по спомен да кажем по 14 ребра.
    В коридора, който е голям има само един малък, знам ли 8 ребра - там видимо е малко, трябваше още един.
    В едната баня има лира, в другата не.
    Това са радиаторите. Алуминиеви, малки са, не знам стандарти на око 50-Ина см?

    Ето някакви снимки.

    Котелът е Vaillant VUW 236/7-2 EcoTec Pure.
    Има термостат vSmart
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  7. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #2571

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от kod Виж публикацията
    уикенда бях в апартамента с газ.
    От 13ч. събота до 13ч. в неделя.
    Разход според аппа - в събота 94KWh, в неделя 65KWh. Или общо 160KWh за 24 часа - 6.6KWh на час средно.
    Тристаен апартамент 85м2.
    Цената както и да го гледам се доближава до отопление на ток единствено ако се отоплявам на духалки
    Не ми е много ясно какви са тези сметки, които пишете
    Ще поживея постоянно, ако не тази, следващата зима, но не виждам какво особено ще промени това...
    Да се ругае сградата би било странно - нова, акт 16 от 2020, има 3та награда за сграда на годината, приличен строител, изложение с нула север - юг, югоизток, югозапад, остъклен балкон.

    Ако поддържа подобен разход са 4.5MWh за месеца, защото е кратък.
    Ако живея постоянно... знам ли, колко да падне? 1/3? 3MWh? по 155лв. и 20% ДДС?
    Значи се гони сметка между 550 и 850лв за февруари ако са ми що годе коректни сметките.
    Никога не съм имал подобна на ТЕЦ, на морето бях тази Коледа за седмица и там на скапан климатик и конвектор за двустаен за 8 дни - 275 кВтч - 1.45KWh на час.
    Наистина за по-малък апартамент и по-топло време е това.
    По-горе ти казахме няколко човека, че няма как да пуснеш в неотоплено жилище котела за 1 ден и да си вадиш изводи за цял отоплителен сезон.
    Отоплението с радиатори е инертно. Отнема дни да се затопли жилището.
    Изрично съм засичал дали си заслужава да спирам котела като ме няма. Правил съм го за 2 денонощия и за 5.
    Като спра котела и изстине жилището следващите 2-3 дни разхода е 30-50% по-висок спрямо този в нормални дни. Под изстинало разбирам 18-19 градуса.
    Затова вече пускам котела при първия по-студен ден - понякога още септември - и не го спирам до април.
    Мисълта ми е, че ако изкараш цял месец или цял сезон разхода за денонощие ще е драстично по-нисък.

    Според последната ми фактура за януари съм се топлил с 1,14KWh. Това барабар с топла вода и готвене на газ.
    dokazruk одобрява това.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #2572

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Аз също не съм специалист и съм се интересувал, колкото да направя собствената си инсталация. Но не бих се доверил напълно на фирмите, и на дргуго място го писах, но ме караха да се подпиша, че се отказвам от предлагания от тях 45квт котел. При мен за отоплението на половин къща (150м2) най-високия месечен разход (януари миналата година) е бил 320м3(3.39мвт/ч), затова се очудвам на твоя разход.

  10. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #2573

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Lazarus убеден съм, че е така.
    Аз не съм недоволен, просто споделям информация, която имам към момента…
    Проблемът с постоянното живеене там седи на дневен ред. Просто за хора, живели цял живот в центъра е тегаво да се преместят в покрайнините.
    Затова за момента го ползваме за… вила.

    ПП - ако е удобно драсни ми на лични какви режими си задал?
    Температури дневно, нощно, когато те няма?

  11. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #2574

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Според мен трябва да се темперира поне 24 часа, а под 0С по-добре 48ч.Чак след това мери някакъв разход.
    В момента всичко е изстинало - цялата инсталация, вътрешни стени, мебели, външни стени под изолацията.
    Всичко това "гълта" много енергия докато се затопли до желаната за подържане температура.В момента не са ти точни сметките просто.
    Или по друг начин казано - сега ги затопляш всички тези неща, а при постоянно обитаване на имота само ще се подържа температурата.
    kod, lazarus18 и dokazruk харесват това.

  12. kod
    kod е офлайн
    Administrator Аватара на kod
    Тук е от
    Jul 2000
    Живее в
    София
    Мнения
    9,247
    #2575

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Ама чакай.
    Защо да не са ми точни?
    Казах, че го ползвам като вила - отивам уикенда за ден, макс. два.
    Смяташ, че постоянно отопление ще е по-евтино ли при подобно ползване? Силно се съмнявам, следва да е невъзможно.
    За подобно ползване - толкова газ, нали така?
    ПП - сега си играя, ясно ми е, че трябва да пускам климатици, а не газ за ден, два, но събирам експириънс.
    lazarus18 одобрява това.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #2576

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Процесът с темперирането на жилището е валидно за всички отоплителни инсталации, при някои по-малко, при други повече(примерно радиатори, подово), но при всички видове разходът ще спадне, независимо с какво се топлим.
    Но с колко ще намалее разходът на газ, ако оставим котела да работи постоянно, аз тук не знам някой да топли каквото и да е с под 5кубика на ден, а в общия случай е с над 10кубика, което е 100кВт..
    Примерно с климатика се топля точно по този начин, пускам го като се прибера и го спирам преди да си легна и разходът ми е смешен.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2018
    Живее в
    Варна
    Мнения
    80
    #2577

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от kod Виж публикацията
    уикенда бях в апартамента с газ.
    От 13ч. събота до 13ч. в неделя.
    Разход според аппа - в събота 94KWh, в неделя 65KWh. Или общо 160KWh за 24 часа - 6.6KWh на час средно.
    Тристаен апартамент 85м2.
    А колко градуса беше в апартамента като пусна парното? Това на графиката температурата мерена от термостата ли е? В тази енергия имаш:

    - стопляне на въздуха до желаната температура - да кажем от 8 до 18 градуса, което при теб за към 200м3 въздух и 10 градуса повишение не повече от 1кВч
    - стопляне на стени, тавани, подове и мебели - това не е никак малко перо - не знам дали и къде имаш вътрешна изолация и какви мебели имаш, но това може да варира от 2 до 60 Вч/м2*К, та ако стени, таван и под са ти около 500м2, и приемем топлинния капацитет на тези площи средно 10 Вч/м2*К, което е доста в долната граница - това прави 5кВч за един градус разлика - при повишение с 10 градуса вече имаме 50 кВч. И от тези 160 кВч като махнем 50кВч вече имаш "само" 110 кВч отишли като чисти загуби от топлопренасяне и проветряване
    - най-накрая ще дойде енергията, която отива само за поддържане на вече постигната температура, което делено на 24 часа вече не е 6.6кВч, а идва къмту 4,5кВч средно (при тези външни температури и тези, които искаш да имаш вътре)

    Това е прекалено опростено, особено като говорим за 24 часа темпериране, когато в общия случай отнема няколко дни преди да стигнеш до момента, в който ще трбява да са вкарваш само това, което бяга през стени и прозорци, и при вентилация или през неплътности. Но порядъкът не е никак малък, спокойно ще е 1/3, а може и повече.

    Ти си преценяваш дали ти е по-изгодно да "наваксваш" от уикенд на уикенд или през седмицата да поддържаш нещо като 16-17-18 и да почнеш да "грееш" от петък сутринта, за да ти е комфортно в събота. Съответно, при такъв вариант може да спреш "греенето" още неделя сутринта (съобразявайки се все пак дали навън е +5 или -5).
    kod одобрява това.

  16. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #2578

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Е как 10м3 на ден за някакви "апартаменчета"...Има нещо много сбъркано. За къщи е по-вероятно

  17. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #2579

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Смяташ, че постоянно отопление ще е по-евтино ли при подобно ползване?..
    Не, имах впредвид ако/когато догодина го ползвате постоянно, разхода ти няма да е както сега 30 дена по 90kW, а 30 по 50-60kW примерно на ден.
    Сега, при тоя начин на ползване ще е толкова като киловати.Как ще си ги набавиш като източник е твой избор - газ, ток(конвектор например) или климатик.Последното е най-евтино като разход, но най-скъпо като инвестиция при положение, че вече имаш газова инсталация.
    В сегашния случай аз бих ползвал нещо което да управлявам дистанционно.И газта, и климатиците а и конверторите имат такива възможности.
    Пускаш си отоплението от предната вечер и на другия ден като отидеш ти е приятно топло/комфортно.Ако избереш ток ще го направиш на нощна тарифа.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #2580

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Темата е за сметки и всеки ако я разгледа внимателно ще се ориентира. Киловати и разни други мерки не са най-интересното. Хората се вълнуват от парите. В момента показаните сметки са в 2 варианта - около 500-600лв, и около 200-250лв. за тези с много топлите жилища, в които котелът работи много малко време през денонощието. Тези сметки бяха наполовина по-ниски преди голямото поскъпване. Сега обаче реалността е друга.
    Този пост е редактиран от VanDan; 09-02-23 в 11:43.
    vanz и docazruk харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Майстор за локално парно из Пловдивско
    От Jumbalaya във форум Купува
    Отговори: 0
    Последно: 15-11-13, 16:46
  2. Отговори: 1
    Последно: 27-03-13, 16:25
  3. мога ли да си направя локално парно ?
    От get във форум Отопление
    Отговори: 15
    Последно: 09-01-12, 11:28
  4. UPS за локално парно,избор?
    От Binq във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 07-01-10, 15:22
  5. Локално парно с бойлер
    От nakt17 във форум Отопление
    Отговори: 18
    Последно: 19-03-08, 10:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе