Страница 61 от 64 ПърваПърва ... 11515960616263 ... ПоследноПоследно
Резултати от 901 до 915 от общо 958
Like Tree2Одобрявам

Газов котел - мнения и препоръки 2010г

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #901

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Здравейте колеги,

    Вече се обзаведох със модулиращият термостат Калор Матик 360 F. Не мога да намеря инструкцията за експлоатеция на български език за този модел. Дадоха ми инструкция на Калор Матик 330 и 340 F като ми казаха, че е идентична с изключение на това, че 360F управлява и серпентинен бойлер. Дали функциите са идентични ???

    Относно експлоатецията на термостата вече имам първи въпрос. Настройвам го на 21 гр. и той както показва 21 гр. включва работи малко и пак показвайки 21 гр. изключва /което не е на добре/. Коя е настройката за да включва след като падне поне 0.5-1.0 гр. и да изключи слез 0.5 гр. над зададените???

    В наличната инструкция имам описани функции в т.нар. меню "Ниво на специалиста" има описани някой функции, който не са достатъчно добре обяснение като "Корекция помещение- реално температурна стойност /офсет/ - Настройка на показанията от плюс 3 гр. до минус 3 гр.
    Регулационен режим /Съгласуване на секциите за оптимизиране размерите на помещението и т.нат. със диапозон от -5 до плюс 5 .
    Е тва кво означава ако може някой да ми обясни.

    Поздрави

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #902

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    eng.Neychev ще ти отговори най-точно на тези въпроси, само изчакай да се появи. От мен - честито за придобивката!

  4. Novice
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    6
    #903

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Здравейте, моля за съвет в област която въобще не ми е ясна.
    Имам апартамент 4 стаи 95 м2 отопляема площ изложение Изток/Запад в момента е с котел на ток /английски 9 кв/ и чугунени радиатори /добре изглиждащи/,добра РVС дограма, тухла без външна изолация.
    Искам да сменя чугунените радиатори с конвекторни, но от фирма за отопление ми казаха, че ако всички радиатори са конвекторни в системата щяло да има твърде малко вода и котела щял да се включва за твърде кратко време, което щяло да претоварва платката му или нещо подобно. Същото се отнасяло и за газовия котел, който евентуално ще монтирам след време.
    ВЯРНО ЛИ Е?
    Аз разсъждавам по друг начин. Конвекторните радиотори събират много по-малко вода, следователно по-малко вода за нагряване и естествено по икономични.
    Предварително се извинявам, ако някъде е коментирана тази тема, изчетох голяма част от форума, но не намирих отговор. И все пак, ще съм благодарен на всички мнения.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #904

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Нито едно от двете разсъждения не е вярно, поне не на 100%. Аз също не ти препоръчвам да слагаш навсякъде вентилконвектори, но от гледна точка на комфорта - радиторите имат и инфрачервено излъчване, което ти сгрява и костите :default. Освен това липсват шум и духане

  6. Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    224
    #905

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от tokata
    Но настройката на изходящата вода към радиаторите е 85гр, но до сега повече от 47гр не е вдигал.
    И още един въпрос, ако може: има ли оптимална разлика между входящата и изходящата температура на водата от котела?
    Ако темп. на изх. е 85 гр. котела винаги ще се стреми да я достигне след включване, което в крайна сметка води до големи разходи.Сега е все още топло и по всяка вероятност стайния термостат изключва котела преди да достигне 85 гр.Така или иначе като имаш кондензен котел трябва да се стремиш да работи в нискотемпературен режим- най-икономичния режим е 40/30 гр., но е възможен за отопление само при подово.
    При мен темп. на изх. е 55 гр., пробвал съм под тази стойност но термометъра в стаята не отлепва !!
    Темп. на връщащата вода не се регулира, тя е показател за ефективността на системата. Добре е да е колкото се може по-ниска. По този повод правих скоро промени - вързах серпентината на бойлер"Дипломат"последователно на връщащата се от с-мата вода,така и свалих темп. с 3-4 гр.Бойлера е за кухнята- т.е. и 30 гр. са ми достатъчни.Надявам се да не излизам от р-м 55/45-60/45, това ми гарантира кондензен р-м на работа.

  7. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #906

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    eng.Neychev ще ти отговори най-точно на тези въпроси, само изчакай да се появи. От мен - честито за придобивката!
    Благодаря.
    Чакам го да се върне, НО много време се забави със неговото хоби. Дано да е по скоро защото въобще котела не работи както трябва след поставянето на терморегулатора. Започнах да експериментирам със различните опции но до сега съм във задънена улица.
    Няма ли някой колега със същият терморегулатор Калор Матик 360 F да сподели малко опит???

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #907

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Можеш да се обадиш на сервизния телефон - там винаги ще получиш компетентен отговор на всеки въпрос

  10. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #908

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от JKanchev
    Благодаря.
    Чакам го да се върне, НО много време се забави със неговото хоби. Дано да е по скоро защото въобще котела не работи както трябва след поставянето на терморегулатора. Започнах да експериментирам със различните опции но до сега съм във задънена улица.
    Няма ли някой колега със същият терморегулатор Калор Матик 360 F да сподели малко опит???

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    41
    #909

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Здравей Лазар, както бях казал преди време, че ще опиша какво се случва след пускане на газта, ето сега вече се отоплявам на газ. Мисля, че инсталацията е изградена добре, фактите са следните. Котела е WOLF CGB 35. За първите два часа разход на газ 2.5 м3, за 24 часа - 1.20 м3, за 44 часа - 1.056 м3. Виждам, че има тенденция за намаляване на разхода, но все още това е висок разход. Отоплява се около 215 кв. м. + бойлер 250 л. Днес ще намаля отопляемата площ на 160 кв. м. Температурата на водата е около 45 гр., а температурата в помещенията е около 21.5 - 22.4 гр. Знаеш, че говоря за къща с 4 отопляеми етажа и поставянето на стаен регулатор на отоплението нямам. Управлението се осъществава с програматор BM на WOLF, който разбира се има куп възможности за настройки както на отопението, така и на самия котел. Сега ще експерименирам до достигане на оптимум вариант, но това ще ми отнеме доста време. Каво бихте ме посъветвали, какво да направя за сваляне на разхода, вижда ми се водата с температура 45 гр на подаването доста ниска, на радиаторите имам термоглави, дали да не вдигна темоературата и да огранича с термоглавите, защото на мен ми се струва, че котела от както е пуснат не е спирал. Това дали е нормално? Ако е необходима още информация ще се опитам да дам. И не на последно място искам да благодаря на всички, които пишата във този форум, защото тук се научаваш да мислиш правилно.

  12. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    51
    #910

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Тези разходи които си дал са средни за час ли?

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    41
    #911

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Да, това са средни разходи. Към момента (21:00 часа) разхода е 1.035 куб. м. на час, т. е. виждам, че пада. Утре в 09:00 часа отново ще погледна. Всичкото това мога да обобщя така: за 57 часа е изразходвало 59 куб. м. газ. Аз мисля, че това е огромен разход. Разбира се досега тенденцията е намаление и ще я проследя във времето. Най вече ме притеснява факта, че котела (горелката) работи непрекъснато. Вярно, че в някакъв диапазон на водата от порядъка на 44/38 градуса и достигната температура в стаите 22 гр., Ще бъда благодарен за мнения и препоръки.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #912

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Е, значи все пак спира в някои моменти, защото като гледам минималния разход за час по каталог е 1,6 куб.м.. Последно каква хидравлична схема избраха за подвързване на котела към съществуващата инсталация, че имаше дебати знам . Това, че работи постоянно котела не трябва да те притеснява, защото този разход от около 1 кубик на час (а тенденцията е да намалява) е под минималната мощност на котела и отговаря на около 6 кВт. А пък да поддържаш 22° в 215 квадрата помещения със 6 кВт отоплителна мощност изобщо не е притеснително. Аз бих се притеснил повече само от мисълта, че трябва да отоплявам 200 квадрата . deian_g може да ти каже как се отоплява голяма къща

  16. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    41
    #913

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Здравей Лазар, ще се опитам да ти изпратя схемата, но първо ще трябва да я начертая. Днес по рано или казано по точно вече два дни си играя по настройките на котела и съм постигнал напредък със следните данни: Разход на час около 0.72 куб. м. Темп. на водата на подаване 42 - 43 гр., на връщане 35 - 37 гр. Намалил съм отопляемата площ на около 110 кв. м. и един радиатор на стълбището или с него заедно около 118 кв. м.
    Нямам вътрешно регулиране на температурата. Имам поставен външен датчик. Настройката на котела е така: примерна желана дневна темп. от вътрешен датчик !!! - (липсва) 20 гр, коеф. на крива на отоплението 0.8, изчисляване на средна външна температура за три часа в рамките на едно денонощие. Дневната температура служи само за ориентир за изчисляване на температурата на водата на котела. Външната темп за тези два дни е средно около -2 гр през деня и - 4.5 през ноща. Термо главите на радиаторите са отворени на максимум. С тези настройки постигам и изключване на котела на интервали, но тепърва ще замервам времената и честотата. Всички останали настройки са фабричните за модела.
    Има ли нещо нередно или необичайно? Мисля, че нещата до някъде се доближават до общи настройки и за други марки със същата мощност котли.
    Поетапно ще се опитам да давам и друга информация и евентуално да ми помогнете със същността на оптималните настройки, иначе разхода за сега остава висок, някъде около 800 лв за 120 м2. Не се ли оправя явно ще се откажа, поне за сега от отопление на газ ......... до постигане на разумен разход някой ден.

  17. Junior Member
    Тук е от
    May 2009
    Мнения
    51
    #914

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Май се опитах да ти кажа за разхода и цените на газта но явно има хора които докато не се удавят не варват, че морето е дълбоко /то и аз съм от тях де/. Едни 10кв на час с един читав чилър ще си ги постигаш с 3кв ел енергия с средна цена 0.17ст дневна/нощна ето ти 0.51ст на час или 12.24 лева на ден пробелма остава в големите студове но ти няма да имаш защото вече си имаш два резервни котела.
    Все пак този разход ми се вижда прекалено голям и се надявам, че ще успееш да го намалиш. Моята къща е по-голяма от твоята но не я използвам цялата и при дилемата да сложа от раз голям котел с малка минимална мошност един вносител ми каза "абе ти и с лека кола и с камион се може да караш с 60 ама никога камиона няма да ти гори колкото лека кола" /и това ти го казах по горе/. Както обича да казва един коелга "сам паднал сам се убил". Не се засягаи с най-добри чувства говоря.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    41
    #915

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Здравей Деян. Съгласен съм с теб. Все ми се струва обаче, че не правя някои настройки както трябва. Така или иначе ще чакам фирмата изпълнител за подробности по работата и настройката на котела. Преди няколко часа промених зададената, желаната (условна) темп. на 21.5 гр. и коеф. на темп. крива на 0.7. Виждам, че с това заедно се сменя и необходимата темп. на котела. Влиянието на темп. крива е по силно от влиянието на дневната т.е. условната температура. Пример: желана темп. 20 гр. крива 0.7 = 35.5 гр. необходима темп. на котела или 20/0.8/39.6 или 21/0.7/38 или 22/0.7/39.8
    Не знам дали съм ясен, но така горе-долу стоят нещата, въпреки, че явно има значение и външната темп. За примера около -4.5 гр.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 61 от 64 ПърваПърва ... 11515960616263 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - мнения и препоръки 2012
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 849
    Последно: 01-01-13, 07:39
  2. Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г
    От zhivko83 във форум Отопление
    Отговори: 805
    Последно: 02-01-12, 07:36
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 29-12-09, 23:43
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 00:34
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2005-2007г
    От lsabg във форум Отопление
    Отговори: 151
    Последно: 16-12-07, 18:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе