Страница 59 от 64 ПърваПърва ... 9495758596061 ... ПоследноПоследно
Резултати от 871 до 885 от общо 958
Like Tree2Одобрявам

Газов котел - мнения и препоръки 2010г

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #871

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от JKanchev
    Позволете и аз да се намеся - по скоро да задам въпрос.

    Нека да обобщим за да си направя и аз правилният извод /понеже сега ще се сдобивам със Калор Матик/ кой регулатор е по ефективен, допринасящ икономии и дава по лесна възможност и по-голям диапазон от възможности за настройка на точно определена система - котел и ОИ???
    Примерно - Модулиращият Калор Матик 330 /VRC 360f безжичният/ срещу Калор Матик VCR 400 /без да се взема впредвид стойността им/ ???

    Ще бъда много благодарен ако поне изброим предимствата и недостатъците на двата модела и това ще даде възможност на всеки от нас да си изгради по-реална представа за какво е по-добре да се изтръска още няколко стотака и какви очакваният да има.
    CalorMATIC 330 е седмичен терморегулатор с управление на модулацията на уреда на база стайната температура.
    VRC 400 e атмосферен терморегулатор за управление на уреда на база външна и вътрешна температура.
    Освен това има опция за три режима на работа:
    1. Без регулиране
    Не се използва температурен датчик за контрол на система. В този случай системата работи само и единствено съобразявайки се с температурата за загряване изчислена от температурната крива.
    2. Модулация
    Регулатора в помещението измерва текущата стайна температура. Тази стойност се сравнява със стойността на желаната стайна температура и изчислената от регулатора и в случай, че има разлика, температурата на подгряване на отоплителната система се регулира, като варира около зададената стойност на стайната температура.
    3. Термостат
    Регулатора в помещението измерва текущата стайна температура. В случай, че стойността е по-ниска от желаната стайна температура, температурата на подгряване на отоплителната система. се увеличава. В случай, че стойността е по-висока от стойността на желаната стайна температура, газовия уред се изключва.

    В зависимост от отоплителната система, трябва да се избере най-подходящия вариант за управление.

    Използването на стаен термостат в комбинация с прецизен избор на топлинна крива дава възможност
    за осигуряване на оптимална работа на системата за контрол на отоплителната система.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #872

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Простете моята некомпетентност или по-скоро бавното навлизане в материята колеги. Благодаря Ви eng.Neychev за търпението и изчерпателните отговори.

    Честно казано от вашият отговор оставам със следното впечатление - Със Калор Матик 330 или 360f като че ли ще постигна по-добри резултати от колкото със VRC 400 само и единствено защото първите два са "по-опростени" т.е. оставам със впечатление, че са с по-малки възможности и това ще улесни самият мен, НО няма да мога да оптимизирам системата си заради " не научен добре урок" от мен поради невъзможността ми за отделяне на достатъчно време въпреки огромното желание.

    Ще се насоча най-вероятно към Калор Матик 360f, понеже е безжичен, а имам осезателна разлика в температурите в стайте ми.
    Бихте ли ми казали менюто, което изобразява Калор Матика със език ли е или само единствено букви и цифри /питам за да се инфирмирам какво да очаквам ако го закупя от друга държава/ ???

    Благодаря

  4. Novice
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    4
    #873

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Здравейте,
    Имам един въпрос към хората, които се занимават с газовите котли:
    -Купих си жилище 60 м2, което е топлоизолирано в нова кооперация.Газта е прекарана централно.Препоръчаха ми кондезно газово котле DE DIETRICH модел "МCR 24/28" и си го купих.В двете стаи имам радиатори.Миналата година през зимния сезон не го ползвах активно и затова не мога да дам точен разход на газ, но съм сигурен, че настройките, които са направени по него не са най-удачните.Отоплителната система е от 2 радиатора+лира в банята.Системата е напълнена с антифриз тъй като котлето се намира на терасата и също така и колекторното табло е там.Аз съм му задал следните параметри:
    -Температурата на БГВ е 53 градуса (на мен ми се е сторило достатъчно за къпане...)
    -Температурата за радиаторите е 47 градуса, като съм отворил системата т.е. термоглавите не ги ползвам за регулиране на температурата;
    Въпросите са ми следните:
    1.Някой запознат ли е с тези видове котли?
    2.Кое от гореописаното (не знам дали е добре обяснено технически) Ви се струва неудачно?
    3.Има ли нещо с което мога да подобря системата?
    4.Какво трябва да е оптималното налягане в системата-моето е 1,3 до 1,5 bar-а?

    Тъй като цената на газта се повиши драстично се опитвам да оптимизирам разходите.Ще съм благодарен на всяко мнение от Ваша страна!

  5. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #874

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от JKanchev
    Простете моята некомпетентност или по-скоро бавното навлизане в материята колеги. Благодаря Ви eng.Neychev за търпението и изчерпателните отговори.

    Честно казано от вашият отговор оставам със следното впечатление - Със Калор Матик 330 или 360f като че ли ще постигна по-добри резултати от колкото със VRC 400 само и единствено защото първите два са "по-опростени" т.е. оставам със впечатление, че са с по-малки възможности и това ще улесни самият мен, НО няма да мога да оптимизирам системата си заради " не научен добре урок" от мен поради невъзможността ми за отделяне на достатъчно време въпреки огромното желание.

    Ще се насоча най-вероятно към Калор Матик 360f, понеже е безжичен, а имам осезателна разлика в температурите в стайте ми.
    Бихте ли ми казали менюто, което изобразява Калор Матика със език ли е или само единствено букви и цифри /питам за да се инфирмирам какво да очаквам ако го закупя от друга държава/ ???

    Благодаря
    Няма език, така че ... купувай го.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #875

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от masterb
    ...Отоплителната система е от 2 радиатора+лира в банята....
    -Температурата за радиаторите е 47 градуса,...
    Колко е мощността на тези 2 радиатора при температура на водата 47°С? А колко е минималната мощност на котела? Как да работи ефективно?
    Защо си се набутал за антифриз, като отоплителната система няма как да замръзне, поне докато работи. Контурът на БГВ обаче има реална опасност да замръзне, дори и при работещ котел.

  7. Novice
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    4
    #876

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Нека да се опитам да отговоря на въпросите:
    Единия радиатор е 35 см /15 глидера
    Другия е 55 см/10 глидера
    Обикновенни алуминиеви радиатори.Не знам как се пресмята мощност?Минималната мощност на котела мисля, че бе 6 kW.
    Kак да работи ефективно - може би не правя нещо както не трябва, знам ли?
    Антифриз сложих защото колекторното табло е на открито и понякога, когато ме няма за повече дни спирам системата.
    БГВ съм го изолирал и няма как да замръзне-на котлето му е направен специален куфар и в него са тези тръби за контура БГВ.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    224
    #877

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от masterb
    Нека да се опитам да отговоря на въпросите:
    Единия радиатор е 35 см /15 глидера
    Другия е 55 см/10 глидера
    Обикновенни алуминиеви радиатори.
    Kак да работи ефективно - може би не правя нещо както не трябва, знам ли?
    Котела е с мощност 6,3-25 kW и си е много добър кондензен котел, ама кой гений те е подвел че ще работи с два радиатора и то в кондензен режим, да не говорим че си похарчил 3000 лв. за да топлиш два радиатора.
    Сложи още поне 2-3 радиатора или конвектора за да достигнеш минималните за котела 6 кW( а до тогава поне увеличи градусите на макс.)
    Аз съм със същия модел и въпреки че вече съм с 4 радиатора+ конвектор + бойлер със серпентина имам недостиг от инсталирана мощност( при 55 гр.на изхода/ на входа водата се връща с 49 гр. което не е достатъчно)

  10. Novice
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    4
    #878

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Апартамента ми е малък-както споменах по-горе-60 м2.Няма къде да ги сложа тези допълнителни радиатори или конвектори за които говориш.Правилно ли разбирам, че ако увелича градусите на 60 примерно в радиаторите разхода на газ ще е същия?
    Задал съм 47 градуса, но не знам как да проверя на колко градуса се връща водата?

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #879

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    masterb,
    тези твои 2 радиатора имат мощност около 3,5кВт, а заедно с лирата - около 4кВт, но това е при температура на водата 90°С! При 50° мощността на твоите радиатори е около 1,5кВт, а минималната мощност на котела ти е 6кВт. При това положение котелът ти няма как да работи нормално и ще дава голям преразход. Този, който ти е предложил кондензен котел да работи с тези радиатори - просто нямам думи за него, но това е друг въпрос. Решението наистина е да сложиш един конвектор на мястото на радиатора в хола, така че радиаторната мощност при 50°С на водата да стане по-голяма от минималната мощност на котела.

  12. Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    224
    #880

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    masterb,
    имаш ли някакво описание ? ако да-отвори го на картинката с дисплея, трябва да натисниш последователно няколко бутона.( през време на работа на котела)
    1. натисни бутона с"книгата"-мига" i "
    2. натисни бутон-Service(четвъртия в дясно)
    на екрана започва да мига "t 1"
    3. след всяко натискане на + или - ще се изреждат параметрите t1,t2,t3,t4,FL, nF и тяхните стойности, който означават:

    t1-температура вх.поток( който излиза от котела),
    t2- темп.обратен поток,( който се връща от радиаторите и влиза в котела)
    t3-темп.гореща вода( ако имаш вкл.към котела бойлер с датчик ),
    t4- външна температура-ако имаш д-к за външна тем.
    FL- сила на йонизиращия ток(микро А)
    nF- обороти на вентилатора- по тях можеш да следиш на каква мощност си във всеки един момент.( в описанието има една х-ка обороти/ мощност на котела)
    за да излезеш от това меню натисни два пъти бутон "Escape" или "Reset"-долен,ляв
    Препоръчвам ти да ограничиш макс.мощност на котела ако не е направено- не е необходимо в твоя случай при всяко палене да се форсира до макс. при условие че инсталацията е под минимума и само след минути сигурно изгася.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2010
    Мнения
    41
    #881

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Един въпрос поставен така:

    Колко площ/обем или колко броя глидери (за база 550 мм алуминиеви) + 250 л бойлер със серпентина ще са необходими за нормална и ефективна работа на кондензен котел с мощност 35 kW и съответно 24 kW. Желана стайна температура 22 - 23 градуса. Наличие на изолация и качествена дограма.
    Може ли така да се зададе въпрос или не е много коректно?

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #882

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Мощността на радиаторите се избира по различни способи спрямо размера на отопляемите помещения. Повечето производители дават в табличен вид мощността на техните радиатори според използвания температурен режим. Естествено, че като се предлага кондензен котел, трябва да се има предвид, че радиаторите ще работят в нискотемпературен режим и ще отдават 2-3 пъти по-малка мощност от максималната си, която е при 90°С. Така че при работа с кондензен котел са нужни около 2 пъти повече глидери, отколкото с конвенционален котел, иначе няма смисъл от по-голямата инвестиция. Диаметрите на тръбите също са по-големи, заради необходимостта от по-голям дебит за пренасяне на същото количество топлина. И най-накрая - мощностите на радиаторите трябва да се съобразят и с минималната мощност на избрания котел. Много фактори трябва да се съобразяват, така че еднозначен отговор няма - навсякъде трябва да се подхожда индивидуално, имайки предвид дори и навиците на живеещите.

  16. Novice
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    4
    #883

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Здравей Лазар,
    Благодаря ти за съвета, но вече системата е направена и има оставени изводи за конвектор в хола.Може да се сложи и ще да помисля по въпроса.Това което искам аз е да си оптимизирам системата-да си вдигна ли температурата на водата за радиаторите на 50°С?Предната година опитах на 60°С да е водата за радиаторите и ми се видя много голям разхода на газ.

    Здравей gog067,
    "Препоръчвам ти да ограничиш макс.мощност на котела ако не е направено- не е необходимо в твоя случай при всяко палене да се форсира до макс. при условие че инсталацията е под минимума и само след минути сигурно изгася."
    Можеш ли да ми кажеш как се ограничава това?Да не би от фирмата, която ми е продала котела да трябва да го направят?
    Тъй като още не съм пуснал "топлото" за този сезон ще проверя колко е t2- темп.обратен поток и ще пиша.
    Благодаря за съвета!

  17. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    78
    #884

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Здравейте!Искам да попитам нещо.Значи отопляваме се на газ ,жилището е апартамент 60кв/м2 в тухлен блок ,без изолация и с дървена дограма.До сега сметките за газ не са надвишавали 200лв дори и в най-студените месеци.Като се зачетох във форума се запитах мога ли да оптимизирам още сметката за отопление.Газовия котел е Мора Топ 18КТ един от евтините е и не зная дали е добър ,минималната му мощност е 6кВч ,а радиаторите ,които ни сложиха от овергаз Мездра са с мощност около 10кВч.Самите радиатори са панелни с размери 3бр 1200/500 1бр. 1400/500 и една лира в банята.До сега пускахме котела на принципа он/офф.Нямам термоглави или термостат и точно за това искам вашето мнение.От кое ще имам повече ползва термоглави или термостат?И ако може някакви предложения и цени ,за да знам към какво да се ориентирам.Също така как е добре да работи котела на високотемперетурен режим или на нискотемперетурен от порядъка на 45/50градуса?

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #885

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Всеки производител обикновено дава мощностите на радиаторите при различна температура на водата. За тебе е важно да определиш мощността на твоите радиатори. Знай, че колкото повече сваляш температурата на водата, пада и мощността на радиаторите. Ето в ТОЗИ ПДФ са дадени мощностите на Корадо и от стр. 31 се вижда при 70°С мощността на твоите радиатори става по-малка от тази на котела и котелът ще започне да прегрява, Следователно нискотемпературният режим за тебе е табу- ще трябва да караш котела над 70°С. Колкото до термостата - мисля, че Мора нямат модулиращ термостат, така че няма кой знае какъв избор. Мисля, че за малко жилищетермостатът, пък бил той и немодулиращ е по-добро и по-просто решение

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 59 от 64 ПърваПърва ... 9495758596061 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - мнения и препоръки 2012
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 849
    Последно: 01-01-13, 07:39
  2. Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г
    От zhivko83 във форум Отопление
    Отговори: 805
    Последно: 02-01-12, 07:36
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 29-12-09, 23:43
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 00:34
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2005-2007г
    От lsabg във форум Отопление
    Отговори: 151
    Последно: 16-12-07, 18:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе