Страница 27 от 54 ПърваПърва ... 17252627282937 ... ПоследноПоследно
Резултати от 391 до 405 от общо 806
Like Tree3Одобрявам

Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #391

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Да изясним нещата:
    38 х 111 = 4218Вт (при дТ=60 - 80*С температура на водата, 20*С стайна температура
    10 х 151 = 1510Вт
    Общо = 5720Вт радиаторна мощност, при 9300 минимална мощност на котела
    Лошо, чети темата и ще ти стане ясно. Ако не работи котела на максимална температура - още по-зле. Всичкото ново строителтво е така за съжаление.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #392

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Да изясним нещата:
    38 х 111 = 4218Вт (при дТ=60 - 80*С температура на водата, 20*С стайна температура
    10 х 151 = 1510Вт
    Общо = 5720Вт радиаторна мощност, при 9300 минимална мощност на котела
    Лошо, чети темата и ще ти стане ясно. Ако не работи котела на максимална температура - още по-зле. Всичкото ново строителтво е така за съжаление.
    Да не говорим, че от икономична гледна точка няма да кара котела да работи на 80*С и тогава ще стане инсталирана мощност около 4.5kW.
    Познай кога ще се стопли?

  4. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    59
    #393

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Здравей fabio_26 ! След като Лазар и инж.Нейчев си казаха думата за мен не остана нищо друго за казване освен че си попаднал на фирма която според мен трябва да изпадне от икономическия свят на газификацията . http://translate.google.bg/translate?hl=bg&sl=pl&u=http://dedietrich.pl/Produkty/Katalog-produktow/Technika-domowa/Gazowe-kotly-wiszace/ZENA-MS-24-MI-i-MS-24-MI-FF&ei=M5utTpK4FsjOswaQ7cXbDw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=8&sqi=2&ved=0CEUQ7gEwBw&prev=/search%3Fq%3DDe%2BDietrich%2BZENA%2BMS%2B24%2BMI%26hl%3Dbg%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DjjG%26rls%3Dorg.mozilla:bgfficial%26channel%3Dnp%26biw%3D1280%26bih%3D633%26prmd%3Dimvns тук пише още по-страшни работи, че модулацията е от 10,6 до 24 КW ! Млъквам защото каквото и да кажа няма да е в резултат на личен мой опит ( НО от наблюдения от приятели : слагай стаен термостат или стаен програматор и както пресметна Лазар температурата на водата на max.). Пак ще си „ в киреча” но по-малко и поне ще ти е по-топло за същите пари ( това пак от опита на мой приятел). ВСЕ ПАК ТЕЖКАТА ДУМА Е НА ЛАЗАР

  5. Novice
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    9
    #394

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Благодаря за отговорите, направих един тест онзи ден и за 12 часа непрекъсната работа на котела при температура на водата 50 градуса беше изгорило 5 кубика газ. Незнам как Ви се струва това, много ли е малко ли е. Теста беше от 8 вечерта до 8 сутринта температурата през нощта понеже живея в полите на Витоша пада до към -4 някъде.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #395

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Здравейте и от мен.
    Чета ви от известно време, защото наскоро сменихме жилището с ново и също като други форумци се оказва, че съм попаднала в кофти ситуацията с преоразмерен котел. В цялата кооперация са наслагали еднакви котли, въпреки различните квадратури на апартаментите. Говорих със съседи от по-малките жилища - минали са на климатици, защото сметките са много високи. За мен климатика не е алтернатива, затова търся начин да оптимизирам газовото отопление. Котелът е двуконтурен конвенционален, с мощност 10 - 24 кВт, а системата - 7,8 кВт при дТ 60 градуса. Отопляемата жил. площ е някъде м/у 50 и 55 м2 (от общо 70), има прилична изолация, с ПВЦ дограма, но е външен и няма съседни отоплени жилища. Въпреки, че макс. мощност на котела е намалена, той продължава да включва и изключва на всеки 3- 5 мин., като понякога се включва само за десетина секунди..

    Засега обмислям следните варианти и ще се радвам на вашите съвети:

    1. Запазване на съществуващия котел + добавяне на буфер, водата от който да се върти в интервалите до следващото включване на котлето. Възможен ли е такъв вариант, кой може да го изпълни и с какъв съд е най-добре. Очевидно ще трябва да купя и стаен термостат, но понеже не знам как ще подходя, се чудя какъв вид ще е най-подходящ.

    2. Подмяна на котела с:

    2.1. Двуконтурен конвенционален /Mora proxima 5-20 кВт, Bosh Gaz 7000 6 - 21 кВт, Vaillant Turbotec plus VUW 202/3-5 - 5 - 20 кВт/ Ако има и други подходящи, ще се радвам да увелича списъка си, както и да чуя мнения за различните марки.

    2.2. Двуконтурен кондензен. Има възможност да се добавят мощности към системата, но не много, тъй като жилището е малко. Другият вариант е да заменя един от радиаторите с конвектор /и да използвам част от ребрата му да увелича другите/. Тук ще имам нужда от помощта ви, защото но не намерих инфо каква мощност трябва да осигуря за кондензен котел с мин. мощност от порядъка на 5-6 кВт. При този вариант имам и едно притеснение - за кондензната вода - защото няма наблизо къде да се заусти. Дали няма начин това да стане в мястото за източване на системата (извинявам се за лаишкия въпрос)?

    2.3 Едноконтурен конвенционален или кондензен + бойлер със серпентини. За този вариант бойлерът ще трябва да сложим в банята /под котлето няма възможност/, но не съм убедена как точно е изградена системата и дали ще има таква възможност. Първоначално системата беше предвидена за включване към ТЕЦ, но впоследствие кооперацията се газифицира. ВиК и ел. инсталацията са предвидени и за бойлер - ако това дава някаква информация по въпроса.

    Ще се радвам на вашите коментари и съвети.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    59
    #396

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Извинявам се на съфорумниците но първо ще уважа дамата. Лично аз не мога да поема отговорност да Ви давам съвети но казвате „Въпреки, че макс. мощност на котела е намалена, той продължава да включва и изключва на всеки 3- 5 мин., като понякога се включва само за десетина секунди..” Точно такава ситуация замалко щеше да ме откаже да се газифицирам. Според мен марката на котела няма значение важни са параметрите му. Аз сложих Радиант кондензен от 4 до 18 KW. Горивната камера е френска, казовия клапан чешки, циркулационната помпа датска,, трипътния вентил корейски!!! а разбери от раз че котела е италиански. Предполагам при другите е същото. Кондензната вода която изтича не е с обем който да се пренебрегне . Предполагам че и другите ще потвърдят че над 60 максимум 65 *С температура на изходящата от котела вода кондензния ефект вече се губи а това означава работа на системата до дТ 35. http://www.radiatori2000srl.it/HELYOS.pdf тук са дадени формулите за преизчисления на мощтностите при различни температури.За себе си съм поел отговорноста и съм направил каквото съм сметнал , обменям опит но не е редно да давам съвети. Желая ви успех Magnolia.
    Fabio-26 ако е удобно кажи каква температура поддържа за тези 12 часа. .Пет кубика газ това е равносилно че в три стаи си сложил по една печка с мощтност 1000 W в четвърта 500 W и те са работили без изключване 12 часа. Би трябвало еднаква да е топлината по причина че енергията е една и съща.

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    9
    #397

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г


    Fabio-26 ако е удобно кажи каква температура поддържа за тези 12 часа. .Пет кубика газ това е равносилно че в три стаи си сложил по една печка с мощтност 1000 W в четвърта 500 W и те са работили без изключване 12 часа. Би трябвало еднаква да е топлината по причина че енергията е една и съща.

    [/quote]
    Благодаря за всички съвети, които ми давате, но за момента няма как да увелича радиаторната мощност, защото това е свързано с къртене, мазане мизериии, а апартамента е чистно нов. Ще му мислим след като изкараме зимата.
    Направих още един тест 24 часов вчера отново на 50 градуса на водата от 9 вечерта до 9 вечерта снощи и резултатите са 10 кубика газ. В спалнята температурата беше 21 градуса като там имам 14 глудера на H350. В хола са два радиатора единия с 14 глидера другия с 10 на Н350, като температурата там беше 24 градуса. ъншната температура за вчера варираше от -4 до 12 градуса. Как ти се струва това? В третата спалня има 10 глидера на Н500 и температурата е 21 градуса също.
    За банята имам лира но нямам информация за градусите но си беше топла.

  10. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #398

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Десет кубика газ за тези квадрати на ап. и при тази външна температура...идват в малко повече ! Утре като падне и дневната тем.,кубиците ще станат 15 на ден,а месечната сметка 450 лв.за 70-80 м²...много зле! За мен по-любопитно ми е,как с тази малка радиаторна мощност и тази ниска температура на водата /50°/достигаш температура в хола-24°,ако е южен и слънцето пече-може,иначе....!???

  11. Novice
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    9
    #399

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от МИК66
    Десет кубика газ за тези квадрати на ап. и при тази външна температура...идват в малко повече ! Утре като падне и дневната тем.,кубиците ще станат 15 на ден,а месечната сметка 450 лв.за 70-80 м²...много зле! За мен по-любопитно ми е,как с тази малка радиаторна мощност и тази ниска температура на водата /50°/достигаш температура в хола-24°,ако е южен и слънцето пече-може,иначе....!???
    Да апартамента е южен и следобяд огрява изцяло хола. И какви са препоръките ти?

  12. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #400

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    1. Монтирай си стаен програматор,който да модулира и изключва котела чак при достигане на зададената темп.на стаята. 2. Включваш регулатора за температура на котела на макс. 3. За да имат ефект горните две точки увеличаваш радиаторната мощност двойно от сегашната-/трудно изпълнимо,но задължително !/При мен ап.от 92 м² съм монтирал 92 бр.глидера Elegans H-500 и умувам как да поставя още 10 бр.в коридора..! Радиаторната ми мощ в момента е към 13 KW,при минимална мощност на котела 9KW.
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1320234600[/time]_________________________________________________

    Един съвет от мен,за да не правиш същата грешка.Не монтирай стайния програматор в хола,тъй като е с южно изложение,а в някоя северна стая например.При мен хола ми също е южен и когато напече температурата бързо се вдига и програматора изключва котела и не го включва в по-голямата част от следобеда.През това време в другите ми 3 северни стаи,температурите падат.Решението е като го преместя,но така си карам вече 6 години...!

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #401

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Абсолючно точни предписания е дал МИК66 . Само имам едно допълнение - не всички марки и модели котли имат модулиращ стаен термостат - някои иимат само он/офф, но дори и с такъв е в пъти по-добре, отколкото котелът да се управлява по температура на водата. Вчера наблюдавах как се мъчи едно Теси без стаен термостат - гони си зададената температура на водата, постоянно вкл/изкл (безкрай), а къщата е топла и повечето термоглави са затворени. Ако има стаен термостат - ще спре горелката, с;лед малко ще спре и помпата и ще си почива до спадане на стайната температура с 1 или 2 градуса, както е по логиката на термостата

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #402

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    donicety, привет и благодаря за отговора.

    Цитат Първоначално публикувано от donicety
    Кондензната вода която изтича не е с обем който да се пренебрегне .
    Как е решен при теб въпроса с кондензната вода? Предполагам, че се отделя по гравитачен път, което означава, че за да се заусти е нужен поне минимален наклон от 1.5% и ако е далече от сифон или друг път до канализацията, ще бъде доста неудобно. Питам, защото се замислих дали не би могла да се отделя и някак навън, както тази от климатиците. Въпросът е какво количество отделят еднконтурните и двиконтурните. Четох, че става въпрос за литри, но не ми ясно в какви граници, нито дали се отделя на капки непрекъснато или се събира и се излива наведнъж. Освен това за мен остава неясно дали тази вода не би могла да се включи към пътя на източване на системата.

    Цитат Първоначално публикувано от donicety
    Предполагам че и другите ще потвърдят че над 60 максимум 65 *С температура на изходящата от котела вода кондензния ефект вече се губи а това означава работа на системата до дТ 35. http://www.radiatori2000srl.it/HELYOS.pdf тук са дадени формулите за преизчисления на мощтностите при различни температури.За себе си съм поел отговорноста и съм направил каквото съм сметнал , обменям опит но не е редно да давам съвети. Желая ви успех Magnolia.
    Не е въпроса да получа директно съвети. Регистрирах се във форума, защото виждам че тук пишат хора с личен опит и дори специалисти. Когато някой има собствен опит, той винаги е полезен за останалите. Точно от такъв имам нужда и бих се радвала да получа повече отзиви, макар и в различни посоки. Хубаво е човек да знае плюсовете и мунусите преди да вземе решение. А в крайна сметка решението всеки си го взима сам..

    Разгледах формулата за преизчисляване на мощността на отоплителните тела, но за мен е малко неясна. Може би не ми достига компетентност, затова ще помоля за повече разяснения. Този коефициент N е различен за всеки модел или е един и същ, в зависимост от височината? В данните на моите радиатори не намерих нищо подобно, а за твоя модел радиатори не е даден коефициента N за H400 и H300, каквито са височините при мен. Имах идея да го усредня, за да получа поне по груби сметки някакви стойности, но се оказва, че така или иначе нямам калкулатор, който изчислява степени (още повече когато не са цели числа). Може и да не съм разбрала добре формулата все пак, затова ще помоля за подробности.

    Иначе четох за предимствата на кондензните котли и съм склонна да инвестирам в брой ребра, конвектори или каквото трябва, но съвсем разумно, преценявайки всички възможности. За съжаление нямам идея дали изобщо има такъв шанс при наличната система и коя инвестиция би си струвала за в бъдеще. А пък дилемата ми се усложнява когато трябва да избирам между дву- или едноконтурен котел + бойлер.

    Много въпроси и малко отговори... Някои откривам по форумите, други - не.
    Надявам се да се включат повече хора с опит.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #403

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Здравей Magnolia,
    съжалявам, че си поредната жертва отминалия строителен бум, при който газови и отоплителни инсталации се изграждаха не за да вършат работа, а за да продават жилищата на по-висока цена.
    Ето моето мнение по ред на на твоите въпроси:
    1. Възможен е такъв вариант, но буферът заема ценно място, а и цената му заедно с прилежащата му арматура е съизмерима с цената на нов котел
    Препоръчвам ти т. 2.1. или 2.3.
    А най-евтиния вариант е добавянето на конвектор на мястото на един радиатор, с което да увеличиш радиаторната мощност, както и стаен термостат. По този начин котелът ще стопли набързо жилището и ще изключи. Е, има малко дискомфорт при изключен котел и неработещи радиатори, но месечните сметки ще са в норма.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    59
    #404

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Привет Magnolia!
    Отговарям по ред и кратко за да не досаждам:
    Извода за кондензната вода го заусти фирмата изпълнител аз само бях предвидил отклонение и то е почти вертикално под котела но оставих преценката на тях.Водата има киселинен характер и само първия ден преди да вържа БГВ-то пуснах за няколко часа извода в кофа и пресметнах че за денонощие са няколко литра ( не помня точно).Повече не съм наблюдавал.
    Във формулата от италианския сайт ако приемеш N за единица при H 500 ще пресметнеш с 10 % по-голяма стойност а при H 800 с 12%.
    Когато изчислявах моята система пресмятах : входяща в радиаторите вода 50*C изходяща 40*C стайна температура 25*C (тоест дТ 20*C) да имам отдаваща мощност равна на минималната мощност на котела) не намерих данни за отдаването на тръбите и оставих въпроса открит въпреки че 150 метра тръби ф 16 ненапълно изолирани не са малко.Когато заработи системата се оказа практически че при 47 или 48 *C ( не помня ) системата отдава минималната мощност на котела.Тоест сбъркал съм с два градуса (но признат грях половин грях )! Не сложих термоглави и мисля че постъпих правилно, при малка система само тормозят електрониката на котела и са доста по-груби от термосъпротивлението ( до десета от градуса) на програматора.
    Проточния бойлер според мен си е удоволствие , много отдавна вместо литровите сложих електрически проточен а при газовия котел е още по-добре решен въпроса.Докато пиша видях че Лазар ти отговори на този въпрос.Нямам приятел да е сложил обемен бойлер за да имам отзиви.Вече разбра че аз съм сложил двукунтурен котел.Да не забравя в банята не слагай керамична смесителна батерия (, верен приятел ми каза че направо си е тормоз за котела) по-добре от по-обикновените със синя и червена врътка .В кухнята може да е керамичта смесителна батерия ( там или пускам топла вода на 48 градуса или студена.
    Това съм направил това казвам ако греша значи греша и за себе си.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #405

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar

    А най-евтиния вариант е добавянето на конвектор на мястото на един радиатор, с което да увеличиш радиаторната мощност, както и стаен термостат. По този начин котелът ще стопли набързо жилището и ще изключи. Е, има малко дискомфорт при изключен котел и неработещи радиатори, но месечните сметки ще са в норма.
    Благодаря и на теб за включването, вашите съвети и опит в този форум са безценни.

    Най-евтиния вариант като изпъленение или като инвестиция за в бъдеще?
    По мои сметки само един конвектор няма да успее да навакса мощност до 10 кВт от система 7.8, въпреки че и на мен ми се иска да минем възможно най-тънко. И все още основната ми дилема (за малко жилище) е между конвенционален и конвекторен котел...

    Термостат ще купя, отдавна съм го решила, но още не съм наясно точно кой ще е най-подходящ. Ако котлето си остане същото - преоразмерено - може би трябва да взема от най-простите on/of? Но все пак изчаквам до последно и се опитвам да обмисля всичко.

    Зимата е близо, обаче.., и ме притискат сроковете. Радикалните решения явно няма да са възможни тази година, но ни се ще (по принцип) да имаме максимално прилична алтернатива, ако има нужда от по-сериозни прoмени. Жалкото е, че вече сме пропуснали вариантите за алтернативни възобновяеми източници (термопомпи, солари и пр.) при липса на възможност за подово. Днес разговарях с една от водещите фирми за термопомпи и ми обясниха, че т.нар. "високотемпературен режим" не може да докара COP-а на другите уреди, още повече замествайки ги при напълно изградената вече инсталация. Значи хем изискват страшно много инвестиции, хем не са никак подходящи за малки жилища, в които няма шанс за изграждане на нискотемператутни системи.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 27 от 54 ПърваПърва ... 17252627282937 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - мнения и препоръки 2012
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 849
    Последно: 01-01-13, 07:39
  2. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 11:56
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 29-12-09, 23:43
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 00:34
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2005-2007г
    От lsabg във форум Отопление
    Отговори: 151
    Последно: 16-12-07, 18:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе