Страница 31 от 54 ПърваПърва ... 21293031323341 ... ПоследноПоследно
Резултати от 451 до 465 от общо 806
Like Tree3Одобрявам

Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    59
    #451

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    МИК66, никакъв он оф режим!!въобще изключвам програматора и минавам на най елементарното управление на котела по температура на водата.Такива „ животинки „ като стайни програматори, стайни термостати , външни сонди котела не бива да „ вижда”. Не си спомням коя марка котли имаха вграден програматор със стаен термостат на таблото на самия котел, не знам твоя дали е така.Уважавам те но трябва да подчертая : при всички случаи съблюдавай мерките за безопасност и спазвай инструкциите за боравене с газовия уред. Не даваш информация за наличието на лири в баня wc и тръбите в инсталацията за да се пресметне доволно точно но ще говоря теоретично и самите стойности са индивидуални. От моите наблюдения: при стайна температура каквато ще поддържам когато стартирам така котела от студени радиатори ( водата при стайна температура или с няколко градуса по-висока) той след запалването си ( зависи с каква мощтност съм му задал паленето обикновено е по-голяма от минималната ) може за минута да намали оборотите на вентилатора до тези на минималната мощност на котела но после ще ускори и ще „ зафучи” до максималната си мощност ( или както ти си я ограничил до 14киловата) , така ще работи известно време(пропорционално на количеството вода и алуминия на радиаторите в системата като повишава температурата на изходящата вода до зададената и докато започне да връща вече топла вода .Тогава започва да се чува как вентилатора намаля оборотите ( респективно котела намаля мощноста си ) си а температурата на изходящата вода не се променя и това продължава докато котела започне да „мърка” като „доволен котарак”и няма да изключи със седмици.Забравил съм но може би 10 до 15 минути са достатъчни за изчакване. Ако намаля температурата на изходящата вода и той продължава да не изключва значи съм бил над „ температурата на равновесие на системата „( действително изказа не е достатъчно точен но е ясен смисъла). И така продължавам с намаляне с градус на изходящата температура на водата и изчакване докато стигне онази температура при която котела ще изключи .Е с достатъчна точност можем да приемем че предходната температура по-висока с един градус от тази при която изключи котела е онази температура на водата при която отдаващата мощност на системата е равна на минималната мощност на котела при съответната стайна температура която и целим да поддържаме. НИКАКЪВ СТАЕН ТЕРМОСТАТ ИЛИ ПРОГРАМАТОР НЕ БИВА ДА ДЕЙСТВАТ ДОКАТО ТРАЕ ЕКСПЕРИМЕНТА.От паспорта на котела, вземи минималната мощност, ако котела е кондензен и работи в кондензен режим може да приемеш с достатъчно приближение кпд-то( има неточност но смисъла е ясен) за .... ( трябва да си прегледам записките!!! Но приказките 108 % важат само ако за 100% приемем кпд-то на конвенционалния котел ) засечи за няколко часа разхода на газ при „ равновесната температура” и от договора с доставчика вземи калоричноста на кубик газ ( имай в предвид коефициента на корекция за момента на експеримента) и ще видиш че в рамките на относителна грешка от порядъка на процент всичко съответства .
    Сега вече спирам котела, задавам температура на изходящата вода с 5 градуса над „ равновесната температура” и оставям програматора да управлява котела като съм задал стайната температура която е една и съща и за времето на експеримента.Ако си решил да пуснеш режим он/оф на програматора тук вече е момента и ако искаш чакай котела да заработи в режим цък- цък .Няма да е в този живот дори ако искаш изкарай програматора вън при поне с два или три градуса по-ниска температура от зададената , тогава ще включи и докато не вкараш програматора вътре няма да изключи . От тук е ясно че при такива условия котела не трябва да работи без стаен термостат., какъвто ще да е но трябва да има някакъв.Пак чистосърдечно казвам модулиращия програматор е по-доброто нещо но трябва да са спазени всички фактори за да има смисъл При теб са спазени и имаш разлика между дневната и нощната температури за това имаш позитивни наблюдения. Ако системата не може „ да влезе в равновесие „ с котела дори при максималната за котела температура на водата ( тоест малко радиатори голям котел) никакъв програматор не работи пълноценно. Единствено от полза остава че обикновения ограничава включванията си най-много до четири за час а по-добрите имат опция за избор на броя включвания(последното само съм го чел бегло)
    Всичко каквото написах съм го пробвал лично и това са резултатите.
    Няма лош котел, има лошо изградени и несъгласувани системи и котли.
    ДАНО НЕ СЪМ ОТЕГЧИЛ ФОРУМА . ЛАЗАРЕ ДАЙ СИГНАЛ АКО НЕЩО ИЗЛИЗА ОТ РАМКИТЕ НА ПОЛЕЗНОТО.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #452

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    donicety,благодаря за изчерпателните обяснения ! Аз така и възнамерявах да процедирам,само не знаех за стайния програматор,че трябва да е изключен,а не в режим он/оф. За термоглавите знам,изхвърлих ги още преди две години.Да ти кажа честно,всичко това го правя от "спортна злоба",не че плюс 20-30 лв.на месец ще ме съборят...Навремето през 2005 г.дадох 5600лв.да се газифицирам,след 4 год.разбрах,че системата ми не работи добре и налях още към 1000лв.- нали се сещаш кога ще ги избия и какви супер икономични климатици могат да се купят за тези средства !!! Моят избор е този и не съжелявам ! Някой,който е на отопление с климатици ще каже:дал си вече парите и затова така приказваш,но ще му отговоря - уюта,чувството за комфорт са незаменими.За мен проблема на всички нас абонати са два и са 50/50 : 1.Неправилно уразмерени системи,спрямо мощните котли. 2.Постоянното покачване цената на газта.Навремето,когато ме зарибяваха цените бяха съотношение газ-ток,две към едно в полза на газта ! Сега газта е почти на цената на нощната енергия.Други ще кажат цената е нормална-заплатите не са и това също е вярно! Аз по първа точка се боря,колкото се може успешно/добавих още глидери,външна,вътрешна изолация,вата на таваните и др./но по втора точка и Господ не може да ни помогне..! Хайде по-оптимистично,щом сме се хванали на хорото...,че истинската зима чука на вратата !!!

  4. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #453

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от donicety
    Всичко каквото написах съм го пробвал лично и това са резултатите.
    Няма лош котел, има лошо изградени и несъгласувани системи и котли.
    ДАНО НЕ СЪМ ОТЕГЧИЛ ФОРУМА . ЛАЗАРЕ ДАЙ СИГНАЛ АКО НЕЩО ИЗЛИЗА ОТ РАМКИТЕ НА ПОЛЕЗНОТО.
    Описания от теб подход и аз смятам да го приложа като сменя котлето. Ще засека възможно най-ниската Т, при която котлето изключва - при пълна мощност на системата и при намаляване и/или изключване на някои от мощностите на отоплителните тела (от термовентилите). Ще гледам да си направя разчет, при който да съм сигурна, че сбора от избраните от мен мощности на отоплителните тела не пада по-ниско от минималната мощност на котлето, т.е. системата продължава да е в баланс, и няма да задавам по-ниска Т на водата на изхода.

    На мен ми е полезен твоя опит. Благодаря ти, че сподели.

  5. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #454

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Ще помоля Lazar да изрази мнение от горе описания опит,и ако го одобряваш би ли ми казал как да изключа временно стайния програматор/свързан е към котела с три жици/. Ако откача жиците от котела/разбира се при спрян котел от предпазителя/ и после пак ги свържа,мога ли да увредя нещо електрониката на котела или има и по-лесен начин ?

  6. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    59
    #455

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Първо към дамата : Magnolia , прочети внимателна постовете на Лазар, по памет мисля скоро беше писал и той а и това е и моето скромно мнение а и МИК66 казва същото – термоглавите са вредни за малки системи. Аз нямам но с внезапно затваряне на два радиатора почти имитирах действието им и познай че една мисля добре балансирана система и котел беше внезапно доведена до състоянието в което си ти в момента, казвам че котела изключи по защита от прегряване. В малка система като нашите термоглавите просто побъркват котела.
    МИК66 радвам се че срещам човек готов да проучва нещата.С нетърпение ще очаквам да узная за сравнението което ще направиш между режима он оф и модулиращия режим .Предполагам при модулиращия програматор имаш опции може би да зададеш температурен диапазон на модулация и други разни красоти.Както казах аз нямам такъв е понеже изложих съображенията си че при мен просто не е целесъобразно ще се радвам да чуя опита ти .А за климатиците и термопомпите не съжалявай ама никак: първо никога не казват въпросните предавателни числа ( примерно консумира хиляда вата отдава четири) при какви условия ( каква температура на външното тяло и при каква поддържаща стайна температура и при каква влажност на външния въздух) става това.Мисля тук има уловка просто при минус 40 никоя северна страна не се отоплява с климатици,надали е случайно!Тъй като въпросните предавателни числа ги дават и при термопомпа вода вода заключавам че са валидни при външна температура не по- ниска от 14 градуса.При 14 градуса нашите котли харчат едно няма нищо.Искам да кажа че при отрицателни температури вън нашата форма на отопление въобще не е за пренебрегване пред климатиците дори и откъм цена а при гъста мъгла няма начин да не си виждал какъв ад настава с вентилаторите по външните тела..Не говоря за цена на измислени конструкции от сорта на 1:2 независимо какво пишат по проспектите си, но мой приятел си сложи дайкин въздух вода наистина качествен и казва че има месечни сметки през зимата 120 лева НО му е струвало 20 хиляди.За качествена термопомпа вода –вода цените не са под 25 хиляди.При тези проучвания аз лично се газифицирах.Аз уважавам всеки избор но аз моя избор съм го споделил.
    Ако не те притеснявам моля да споделиш резултата от пробите които се каниш да направиш.
    ВЪРХОВЕН СЪДИЯ НА ВСЯКА ТЕОРИЯ Е ОПИТА!

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #456

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Браво момчета, харесвате ми с тези екперименти - те означават, че разбирате логиката на работа на котела, а не както някои казват - " ами той котелът сам си включва и изключва автоматично''
    МИК66, няма нужда да изключваш регулатора - просто му задай временно максимална стайна температура и все едно че го няма. Аз преди ден си го правих този експеримент

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #457

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Събота и неделя основно това мисля да правя.Като гледам прогнозата за времето,външните температури ще са подходящи и сравнително с еднаква стойност.В събота ще засича за 24 часа количеството изразходена газ при 21°стайна температура и "модулиращ програматор",а в неделя ще пробвам при същите условия при "равновесна температура".Мисля,че през първия ден трябва да игнорирам нощната температура от 18° за да може денонощно котела да поддържа 21°.Интересно ми е до колко градуса ще се вдигне температурата през втория ден,ако всичко сработи и котела не изключи 24 часа ! Тук до голяма степен влияе външната температура и колко бързо изстива апартамента. Ако са трайно миносови,предполагам,че с тази ниска температура на изходящата вода и това ниско КПД,няма как да се вдигнат много,много.И последно към Lazar,на какво положение он/оф или модулация да оставя програматора,когато му задам временно максимална стойност на температурата ? Ако е дал Господ и всичко е наред в понеделник ще споделя резултатите.

  10. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #458

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Здравейте! Бих желал да попитам за моята система, която е изградена с конвектори а не с радиатори. Говорите, че са по подходяши за нискотемпературно отопление и за конвекционни котли. Обаче при 50* температура на изходящата вода мощността им спада наполовина, сравнена с мощността при 70* на водата. При това положение системата ми веднага се разбалансира, според това което прочетох. Аз ги използвах при 70* , но сметките ми за газ бяха от порядъка на 400м3 на месец /декември, януари, февруари/ и вече втора година сега ще се отплявам на климатици. Сметките са ми горе-долу наполовина.
    Забравих: Котела е 24кВт - нормален, към който има 6 конвектора по 3кВт и две лири по около 500Вт. Отоплявам 130м2 на 1 етаж от къща с изолация по пода и тавана, без изолация по стени/Итонг/, с ПВЦ дограма.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #459

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    donicety, чела съм Лазар разбира се, съгласна съм и с теб, и с него, особено за случаите, когато мощностите на системата и на котлето не се припокриват изцяло, а само в горния диапазон (както е в голяма част от случаите). Според мен по-важно е дали има съответствие на мощностите, а не колко е голяма системата. Най-добрия вариант е стойностите на Pmin и Pmax да се припокриват максимално (като за втората е ясно, че може да се намалява с настройките).

    Именно това наклони везните при избора ми на котел с Pmin 2 KW, защото би означавало, че мога да не отоплявам всички помещения или някои отоплителни тела да не работят на пълна мощност. За тази цел съм си направила табличка, в която съм записала преизчисленията на мощностите за всяка стая при различни температури на вход/изход на водата – от дТ20 до дТ60. Това ми позволява бързо да пресметна при какво дТ какви мощности имам за всяко помещение, така че да не се развали баланса в системата – т.е. общата мощност на отоплителните тела да не пада под минималната мощност на котлето. Все пак свалих една термоглава по съвет на монтажниците.

    Дано не греша в разсъжденията си, но още умувам как влияе намаляването на дебита в някои радиатори (чрез регулиране от термовентила) на циркулацията на водата в системата, ако е зададена достатъчно висока Т на водата на изхода, така че дори да са напълно изключени 1 или 2 тела, системата пак да е в баланс. За тази цел след смяната на котлето смятам да направя някои опити като се възползвам и от твоите наблюдения, за да съм сигурна, че котела няма да изключва заради прегряване. Засега ми се ще да не свалям всички термоглави, за да мога да намалявам и/или изключвам някои отоплителни тела по лесния начин, а не с шестограма на изхода на радиаторите. Разбира се за всеки случай ще сложа и термостат, но той ще регулира цялата система по температурата в една стая, а аз искам да имам възможност да поддържам различни температури в отделните помещения в определен диапазон от денонощието. Ще се радвам на коментари и от специалистите като Лазар и инж. Нейчев.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    59
    #460

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Този път първо се обръщам към съфорумниците с молба да помогнат с информация на Magnolia . Тъй като аз нямам термоглави или както тя ги нарича термовентили мисля че допуска грешка като счита че степените на термоглавата са един вид бленда , повече или по-малко отворена. Доколкото съм проучвал термоглавата е или отворена или при температурата съответствуваща на числото и затваря.Тоест отворено или затворено , няма полуотворено полузатворено. Все пак тези които имат опит нека помогнат.
    МИК66 искрено се радвам че намерих щур човек като мен ( ако те засягам с тези думи прощавай) да пробва и наблюдава нещата.Вярно че думата равновесна температура е некоректна може би по-скоро подхожда „ температура на равновесие” но ясно е какво говорим.Според мен при теб тя ще е между 55 и 60 градуса и наистина ми е интересно колко ще излезе.Както вече описах че аз се презастраховах с 5 градуса отгоре когато пуснах програматора да управлява и си признавам че нямам наблюдения при програматор и „равновесна температура”. Естествено че ти си решаваш как да проведеш експеримента но защо не си оставиш и обичайните температури за дневна и нощна?Тоест и обичайната експлоатация . Имаш богат опит до сега когато програматора е управлявал като модулиращ така че остава само половината работа като он/оф при равновесната или малко над нея. Много съм нахален нали ? На чужд гръб да трупам наблюдения.Ама пусто като ми е чоглаво отвътре като какво ще излезе! Млъквам защото направо се засрамвам от нахалството си.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #461

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Да, термовентилите нямат средно положение - или са отворени, или са затворени. От врътката се нагласят на каква температура на затворят. Като стане в стаята зададената температура, термовентилът затваря напълно. Това, че един говори за термовентил, друг за термоглава не е проблем, защото продуктът е комбинация от двете - термоглава, поставена на специален вентил, наречен термовентил, въпреки че в него няма нищо "термо"

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    385
    #462

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Да, термовентилите нямат средно положение - или са отворени, или са затворени. От врътката се нагласят на каква температура на затворят. Като стане в стаята зададената температура, термовентилът затваря напълно....



    Ще може ли някой да ми обясни, как точно става това преминаване от напълно отворено в напълно затворено положение. А дали няма възможност да е пропорционално, плавно това регулиране (средно положение).

  16. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #463

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от geozap



    Ще може ли някой да ми обясни, как точно става това преминаване от напълно отворено в напълно затворено положение. А дали няма възможност да е пропорционално, плавно това регулиране (средно положение).
    До колкото съм запознат с устройството им, термоглавите са пълни с газ или течност, които има свойството да увеличават бързо своя обем в зависимост от околната температура. На същия принцип като термометъра за домакински нужди. Аз съм сигурен, че преминаването от отворено към затворено положение става плавно, защото в противен случай щяха да се получават хидравлични удари. Факта, че много хора чуват "свирене" от термоветнила при достигане на зададената стайна температура и изчезването му след това, означава че има положение, в което вентила е отворен на % от максимума си.

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #464

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Затварянети и отварянето става бавно - за секунди или минути, в звисимост от материала, който се ползва в ампулата- разните разновидности на парафина преминават от едно агрегатно състояние в друго. Водата като се изпарява при 100*С също не става изведнъж, нали?

  18. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    385
    #465

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Е да де и аз за това питах. Защото температурата в помещението, не се променя за секунди. Регулирането, притварянето трвбва да е плавно, постепенно.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 31 от 54 ПърваПърва ... 21293031323341 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - мнения и препоръки 2012
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 849
    Последно: 01-01-13, 07:39
  2. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 11:56
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 29-12-09, 23:43
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 00:34
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2005-2007г
    От lsabg във форум Отопление
    Отговори: 151
    Последно: 16-12-07, 18:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе