Страница 32 от 54 ПърваПърва ... 22303132333442 ... ПоследноПоследно
Резултати от 466 до 480 от общо 806

Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #466

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Да! Става мноооого плавно.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #467

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Здравейте donicety,и всички форумци! Бих искал да споделя експеримента си с вас и дано да съм полезен.За направения от мен опит, ползвах следните приспособления и уреди: лазарен пистолет"WURTH"за мерене на температура,хронометър,калкулатор,химикал,лист и много,много свободно време и търпение.Първо намерих при колко градуса в "равновесна температура",котела няма да изключи.Оказва се,че е при 65°,което в последствие стана ясно,че при мен не е от значение и не може да се използва! Първоначално бях поставил стайния термопрог. в позиция он/оф и достигане на стайна температура - 30°С. За около час,час и нещо,докато открия при колко градуса на водата,котела няма да изключи,стайната темп.се покачи от 21° на 24° и както вървяха нещата,с тези 65° можеше да ударя и 30° в апартамента. Затова прекратих опита,изчаках 2-3 часа да паднат температурите в стаите на 21°,оставих стайния термопрог.на позиция он/оф,зададох му темп.21° и започнах първия опит ! Тук е мястото да кажа,че за двата дни през които експериментирах,средната външна темп.беше +4°. Ден първи темп.в стаята 21°,режим on/of : Нагласих терморег.на котела на 65°/"равновесна температура"/и зачаках да се включи.След като се включи работи 3 мин.вдигна темп.на водата,както следва: 1. При мощност на котела от 9 kw/изравнена с min. на котела/вдигна от 38°до45°и изключи. 2.При 14 kwова е мощноста,при която е нагласен котела ми да работи при отопление/ вдигна от 38° до 50°и изключи. 3.При 24 kw /това е max.мощност на котела/ вдигна от 36° до 55°и изключи.И при трите случая котела работи 3 минути,като вдигна не повече от 55°,изключва и почива 7 мин/времетраенето на този повтарящ се цикъл,зависи от външната темп./.Тези 3 мин. работа,не са му достатъчни да достигне 65° "равновесна температура" и затова казах по-горе,че при мен това не сработи.Обяснявам си го с факта,че увеличения брой глидери /92 бр./съдържат и по-голямо количество вода/53 л./,която трудно се загряда при точно фиксирано време - 3 мин.Ако глидерите бяха примерно 60 бр.то и количеството вода в тях,би било по-малко/35 л./,със сигурност темп.на водата би достигнала 65°,та дори и повече ! Разлика от почти 20 л.вода не е малка за 3 мин.от които първите 2 мин.котела работи на min мощност,и после се чува как започва да увеличава мощноста си,но му остава само 1 мин.докато изключи ! И така в режим on/of,става видно,че котела прави 6 "пуска"в рамките на 1 час,а за 24 часа = 144 пъти при положение,че поддържаме целодневно темп. от 21° ,ако има разлика в нощната,както е при мен/от 22.00 до 6.30h.- 18°/ пусковете ще са по-малко,защото ще мине време/2-3 часа котела "почива"/,докато темп.в стаята падне от 21°на 18° и чак тогава се включва отново.Разхода на газ и при двата режима/он/оф и модулация/за поддържане на нощната температура и сутрин за преодоляването на +3° /от 18° до 21°/е почти еднакъв,затова приемаме,че и при двата опита,ще поддържаме целодневно 21°.При режим он/оф котела гори 0.500 куб.на час или за 24h -12 куб.Хипотетично приемаме,че средната месечна темп.е +4°,тогава - 30х12=360 куб.газ за месец. Ден втори темп.в стаята 21°,режим модулация: Поставям терморег. за темп.на водата на max.Котела работи 5-6 мин.в диапазон 35°-46° темп.на водата и изключва/удълженото време до 6 мин.му дава възможност да вдигне и повече градуса на водата,но той преценя,че при тази външна темп.това му е достатъчно Това е модулацията!!!/.После "почива" 11-12 мин.и се включва отново.Времетраенето зависи от външната температура,а от там и колко бързо изстива апартамента.Така за 70 мин.прави 4 "пуска",а за 24 часа = 82 пъти.За едно денонощие при стайна темп.21° изгаря 8.9 куб.газ,което се равнява на 0.370 куб.на час.Температура на изх.и вх.вода на радиаторите е както следва: 1. Кухня 15m² - радиатор 20бр.глидера/всички радиатори в ап.са Н500/темп.на вх.вода-46°,изх.-42°,дТ=23 /46+42=88:2=44-21=23/ - 45w х 20бр.= 900w мощност.Отстояние от котела 1-2 метра. 2. Спалня 12m² - радиатор 16 бр.глидера,темп.вх.вода-46°,изх.-42°,дТ=23 - 45w х 16 бр.=720w .Отстояние от котела 3 м. 3. Детска 17m² - радиатор 24 бр.глидера,темп.вх.вода-46°,изх.-40°,дт=22 - 42.5w х 24 бр.= 1kw. Отстояние от котела 10 м. 4. Хол 21m² радиатор №1 12бр.глидера,темп.вх.вода46°,изх.41° ,дт=22.5 - 43.5w х 12бр.=520w. Отстояние от котела 14 м. Радиатор №2 20бр.глидера,темп.вх.вода 46°,изх.38°, дТ=21 -40w х 20бр.=800w Общо за хола №1+№2=1.32kw. Отстояние от котела 18 м.Тръбите са медни с изолация,вкопани в плочата,тип "магистрално". При тази темп.на водата,мощноста на радиаторите ми е сумарно - 4.0kw при мin.на котела 8.9 kw.Когато модулира котела ми работи,единствено и само 10мин.на 78°/това е мах.защото стрикните германци са го "скопили" до толкова,че да пазят околната среда/,когато трябва да наваксва +3° разлика от нощна към дневна и това става в рамките на 35 мин.Само тогава мощноста на радиаторите ми е 13kw и КПД се приближава към 100%. Ако целодневно се поддържа една темп.то никога няма да се вдигнат тези стойности до тъкава степен,а в най-добрия случай до към 60°на водата и то вън да е -5°.Сами си вадете извод при какво КПД работят радиаторите ни реално,а не да смятаме по данни на производителя !!? Така,сега равносметката от експеримента: При он/оф режим котела прави 144 бр."пуска" за 24 часа/1м.=4320 пъти/така наречен режим "цък-цък". Когато модулира прави 82 "пуска" за 24 часа/1м.=2460 пъти/. Разликата от 1860 пъти по-малко изхвърлена газ в атмосферата напразно за режим модулация,неминуемо дава и икономия ! Това,сигурно е и една от причините,а цифрите говорят това: он/оф 12 куб.на ден и 360 куб.за месец.При ползване и на нощна темп.10 куб.на ден и 300 куб.за месец. Режим модулация-9 куб.на ден и 270 куб.за месец,ако има и нощна 8 куб.на ден и 240 куб.за месец.Сега ги умножете по левче,прибавете и към 20 куб.готвене и ГБВ и ще получите месечната ми сметка.Да доуточним,че говорим за средна месечна температура от порядъка на +4°.При по-ниски темп.сметката скача и обратно! Единствения плюс който видях при режим он/оф,беше,че поради честите включвания на котела,радиаторите не могат да изстиват бързо и уюта е по-добър за сметка на цената ! Имайте предвид,че при всеки от нас е индивидуално : населено място,етаж,къща,съседи и т.н. Това е от мен !!!

  4. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2010
    Мнения
    14
    #468

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    МИК66, благодаря ти за изчерпателните и сериозни наблюдения. Добре, че има такива активни потребители, да ни дават на готово резултата от емпирични си експерименти. Може да съм пропуснал някой твой пост и да не е много на място въпроса ми, но какъв ти е котела. Аз съм с Бош конденз 3000 и за първа зима се отоплявам с него и ми е чудно ти с какъв си. Благодаря ти предварително и поздрави от Търново за всички съфорумници.

  5. Member Аватара на felipe
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    503
    #469

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    И аз моя го наблюдавам тези дни,той ми е във всекидневната няма как,та за броя пускове в режим "цък-цък" 3 пъти на час(кръгъл,и двадесет,и четиридесет) по 5-6 минути,като колкото е по студено навън(вечер примерно,чувам го в спалнята) времето за работа се увеличава,като по някой път пусковете се сливат,така,че броя пускове при мен е максимум 72 на денонощие.Водата ми е на 48 градуса,като котела странно за мен работи на 52.

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #470

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от tooowjs
    МИК66, благодаря ти за изчерпателните и сериозни наблюдения. Добре, че има такива активни потребители, да ни дават на готово резултата от емпирични си експерименти. Може да съм пропуснал някой твой пост и да не е много на място въпроса ми, но какъв ти е котела. Аз съм с Бош конденз 3000 и за първа зима се отоплявам с него и ми е чудно ти с какъв си. Благодаря ти предварително и поздрави от Търново за всички съфорумници.
    Vailant Турбомакс Плюс -24 KW -закупен 2005 година. Подобрения вариант на Vailant сега се казва Турботек.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #471

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    МИК66, и аз благодаря за подробното описание. Обаче на мен не ми стана ясно защо котела, при работа on/of на стайния термостат, работи точно 3 мин. и спира. И каква е връзката с т.нар. равновесна температура?

    И при двата режима на работа на термостата котелът би трябвало да работи докато достигне зададената стайна температура, а времето за което я достига зависи от мощността му, мощността на глидерите в системата, разликите в зададената и моментната стайна температура, топлозагубите и пр. В първия случай, при режим на термостата on/of, след достигането и би трябвало да изключи котела, а във втория - да модулира мощността му, т.е. да я намали /по възможност без да изключва/, за да поддържа зададената температурата в помещението. Ако някой има обяснение за тези 3 мин. интервали, моля да сподели.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    59
    #472

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    МИК66 искрени благодарности за труда и изключително полезните наблюдения.
    Вярно е че резултатите които си получил се разминават с това което очаквах но фактите са такива каквито са.Сравнение на месечни разходи с он/оф и модулиращ програматор си посочил на стр.5 на форума и те като цяло съответствуват с тези от посочените сeга. Не веднъж съм писал че моя програматор(он/оф) около зададената стайна температура изпърнява 15 минутни цикли ( 4 за час) но времето което котела работи е различно.Ти съобщаваш за 10 минутни цикли в режим он/оф с 3 минути работа на котела .Четох отново проспекта на моя програматор и намерих режим „ анти къс”2 минути включен 3 минути изключен, как обаче се задейства нито знам нито можах да разбера от описанието.На стр 20 на форума tokata пише по такъв въпрос. Magnolia наскоро посочи действителния режим „ цък –цък” а именно 10 секунди работа 3-5 минути пауза.
    Тези дни промених настройките (23,5 градуса дневна и 24 градуса нощна) и засичам 7,1 и 6,9 кубика на денонощие , но и по този въпрос нека не отдаваме особено значение защото никой не е в къщата на другия. Всичко до тук обаче са второстепенни въпроси.
    Приблизително ти имаш 35глидера повече от мен но си на система на принципа”магистрала” което значи по-малко вода в тръбите а аз имам Н500,н600 и Н800 глидери и 170 метра тръба ф16 и 20 метра тръбаф20 тоест смятам системите съизмерими по инертност за затоплянето им откъм алуминий и вода.За това особено ме впечатлиха думите ти „И при трите случая котела работи 3 минути,като вдигна не повече от 55°,изключва и почива 7 мин.Тези 3 мин.за работа не са му достатъчни да достигне 65° "равновесна температура" и затова казах по-горе,че при мен това не сработи.” Системите ни работят коренно различно: Ако котела не е работил дълго време ( през деня се е повишила температурата над зададената) и температурата на водата и радиаторите е някъде 25 -29 градуса при първото включване от програматора действително за 2 до 3 минути работа при мен не достига 54 градуса колкото съм задал за водата.Но при следващия 15 минутен цикъл стабилно държи температура на изходящата вода 54 градуса като в този цикъл може да работи и 5 минути. При третия 15 минутен цикъл ясно се чува как модулира и намаля мощтноста си ( ограничил съм макс.на 12-13 киловата) и запазва 54 градуса като в този цикъл може да работи и повече от 5 минути ( до сега не мога да схвана логиката на програматора относно времето което работи но иначе циклите са стриктни 15 минутни.Толкова непълно е описанието на програматора дори и на английски че нямам думи).
    МИСЛЯ ЧЕ ТАКА УСТАНОВЕНИТЕ ОТ ТЕБ ФАКТИ СОЧАТ НЕЩО МНОГО ВАЖНО.
    Опитах се да разбера защо при теб е все 3 минутна работа и тя е недостатъчна да достигне температурата от 65 градуса след като и ти имаш макс.мощност14 киловата а при пробите си задал и максималната 24 киловата, а при мен се появява нужда от „ озъптяване на мощноста” за да не качва температурата на водата.
    НАМЕРИХ на стр.23 на форума че си дал данни а инж.Нейчев ги е обяснил. Ти си задал настройка „мек старт” 180 секунди което ще рече 3 минути( не знам защо си ги интерпретирал като 2 минути но това не е същественото).Инж.Нейчев е посочил че това означава работа на котела на мин.мощност.Излиза че по много интересен начин тези 3 минути които котела работи е както казваш „скопен” но този път на мин.мощност която за 3 минути явно е недостатъчна да повиши температурата на водата.
    Погледнах настройките при мен за „ време за достигане на максималната мощност” оказа се че съм оставил заводската настройка за 50 секунди.Явно заради това до минута и половина при мен котела вече се е „разфучал на 12-13 киловата.
    ОБРЪЩАМ СЕ КЪМ ЛАЗАР И ИНЖ.НЕЙЧЕВ : горните обстоятелства оформят ли правило че когато котела е обезпечен с радиаторна мощ за отдаване на мин.мощност котела не бива да се ограничава по мощност а следва да може да модулира за да поддържа целесъобразните параметри . Ако желаете споделете Вие как практикувате !Не мога до открия във форума мястото но Лазар беше писал нещо и за КПД то при минималната мощтност!

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #473

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Нещата са прости:
    1. КПД на котела е най-висок при номинална мощност - това обикновено е максималната мощност на котела. Обикновено двуконтурните котли са с номинална мощност 24кВт или 20кВт. Минималната мощност на котела обикновено се ограничава от производителя на 25-30% от номиналната, тъй като по-надолу КПД почва рязко да пада. Ако при номинална мощност КПД е 92-93%, то при 30% от номинала КПД е между 70-80%, т.е. 20% по-нисък.
    2. Като следствие от т.1. - за да работи един котел с висок КПД е необходимо през по-голямата част от времето да работи на мощност, близка до номиналната, т.е. номиналната (максималната ) мощност на котела да е съизмерима с тази на инсталацията. Колкото по-голяма е разликата между номиналната мощност на котела и мощността на инсталацията, толкова ще е по-малко КПД.
    3. Ако номиналната мощност на котела е доста по-голяма от мощността на инсталация - препоръчително е тя да се ограничи до (малко над-) мощността на инсталацията.
    4. Ако по някаква причина е избран по-мощен котел от необходимото, то е препоръчително да се завишат и радиаторите
    5. Задължително (по-скоро - силно препоръчително) е поставянето на стаен термостат
    а) още по-добре - със седмична програма
    б) най-добре - модулиращ (ако се предлага такъв за този котел)

  11. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #474

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от donicety
    Ако котела не е работил дълго време ( през деня се е повишила температурата над зададената) и температурата на водата и радиаторите е някъде 25 -29 градуса при първото включване от програматора действително за 2 до 3 минути работа при мен не достига 54 градуса колкото съм задал за водата.Но при следващия 15 минутен цикъл стабилно държи температура на изходящата вода 54 градуса като в този цикъл може да работи и 5 минути. При третия 15 минутен цикъл ясно се чува как модулира и намаля мощтноста си ( ограничил съм макс.на 12-13 киловата) и запазва 54 градуса като в този цикъл може да работи и повече от 5 минути ( до сега не мога да схвана логиката на програматора относно времето което работи но иначе циклите са стриктни 15 минутни.Толкова непълно е описанието на програматора дори и на английски че нямам думи).
    Това означава ли, че при първия 15 мин цикъл програматора изключва котела по време, без значение дали е достигнал зададената стайна температура? Ако не му ограничаваш температурата на водата пак ли така се държи?

  12. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #475

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Нека повторим: когато има монтиран стаен терморегулатор, потенциометъра на отоплението трябва да е увеличен до край.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    59
    #476

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Magnolia, Различно е поведението: когато от по-висока стайна температура спада към зададената и при ситуацията когато от по-ниска покачва към зададената.Въпросните цикли работят в диапазона 0,5 градуса над и под зададената на програматора ( честно казано забравил съм точно но може да е и градус ).По някаква негова си логика променя времето на работа на котела.Извън този диапазон поведението е следното: при по-висока просто” спи” при по-ниска извън диапазона просто включва и докато не достигне зададената не спира.Наскоро трябваше да повиши с 2 градуса 3 ( половин ден беше спрян котела ) и точно такова беше поведението.Като спре започва с циклите.Това не позволява на радиаторите да изстинат и си е комфорт.Запазва максимално конвекцията на топлия въздух в помещенията.
    Относно температурата на водата : това което наричам намиране на температура на равновесие на системата е просто проверка на практика дали всички изчисления са правилни и изпълнението на системата е правилно.Нищо повече от това.От тази температура на горе до максималната за котела или до максималната при която имаме кондензен режим на работа котела ще има такова поведение.При мен поне е така.
    Добавям : аз не ограничавам температурата на водата а просто внимавам да не я задам по-ниска от тази при която имам равновесие в системата.Винаги над никога под тази температура!

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #477

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    donicety,в интерес на истината,бях забравил за „мек старт” 180 сек.Казвам,че при мен са 2 мин.,защото чувам много ясно как след тях,котела включва на "по-висока предавка" и звука се променя ! Явно eng.Neychev го е намалил на 120 секунди,но това той сам може да каже и обясни защо и как !!? Предполагам,че ако при мен е както при теб „мек старт”- 50 сек. аз също бих вдигнал да речем.... 65°за 3 минути.Въпроса е дали имам нужда от това ??? Тук трябва специалистите да се намесят и обяснят,ако имат желание,разбира се. Magnolia,ако стайния програматор е он/оф и котела трябва да достига по-голяма темп.разлика,независимо на колко е поставен терморег.на котела /55° или 75°/той ще изключи при достигане на тези темпeратури на водата,без да е достигнал стайната ! Когато водата в радиаторите изстине с около 10°/това става да речем за 2 мин./пак включва и така до достигане на зададената му температура.При модулиращия,изключва котела,чак когато достигне темп.в стаята без "междинни спирки" !!!

  16. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #478

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    donicety,
    Явно термостатът е настроен да работи с тази цикличност при температури около зададената за по-голям комфорт - за да не изстиват радиаторите съвсем. По-малък брой включвания и изключвания ще има ако се оставят радиаторите да изстинат, но пък така по-рязко ще пада стайната температура, което ще доведе до това котела пак да се включва. Много е вероятно вкл. и изкл. да са еднакъв брой (или поне близък) при давата варианта, като плюсовете на цикличния режим, в температурен диапазон около зададения, са в полза на комфорта. Не знам дали го написах достатъчно ясно.

    МИК66,

    Дали тези цикли с 3 мин. работа на котела са зададени със софтуера за този режим на работа или може да се дължат на достигане на зададената стайна температура? Не видях да си написал при каква темпераура на въздуха стартираш опитите. От друга страна пишеш, че „И при трите случая котела работи 3 минути,като вдигна не повече от 55°,изключва и почива 7 мин/времетраенето на този повтарящ се цикъл,зависи от външната темп./” Как зависи от външната темература – каква е стайната темература при старта, колко време работи и колко почива? Достига ли се зададената стайна темература преди да изключи котлето? Ти как разбра с каква мощност да работи котела в тези 3 опита с 3 мин. цикли? По мое мнение, след като си настроил програматора на 21° Т на въздуха, не можеш да очакваш, че изходящата вода непременно ще да достигне заветните 65°, особено в топло време. Нали термостата регулира по темература на въздуха, а не на водата.

    Според мен логиката е еднаква и при двата режима на работа - модулиращ и on/off. Втория ден не си задал ограничение на Т на водата. В този случай котела не е надвишил Т за работа в кондензен режим и също не е достигнал Т на водата 65°, защото работи на мощности, които са подходящи за темературната амплитуда въздух/вода. Мисля, че при по-студено време, респ. по-голяма амплитуда, няма начин да не я надвишава за някакъв интервал отвреме, докато амплитудата намалее, след което пак може да работи в кондензен режим.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    54
    #479

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    МИГ66, пробвал ли си при коя температурна крива котела работи най икономично?

  18. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #480

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от МИК66
    Magnolia,ако стайния програматор е он/оф и котела трябва да достига по-голяма темп.разлика,независимо на колко е поставен терморег.на котела /55° или 75°/той ще изключи при достигане на тези темпeратури на водата,без да е достигнал стайната ! Когато водата в радиаторите изстине с около 10°/това става да речем за 2 мин./пак включва и така до достигане на зададената му температура.
    Според мен има логика и двата терморегулатора да работят (едновременно), като първи изключва този, който първи достига зададените му показатели. В описания от теб случай изключва по Т на водата, без да е достигната стайната Т. А в опитите от предния ти пост / при режим на работа on/off / изключва по Т на помещението, преди водата да е достигнала зададената темература (в случай, че тези 3 мин. цикли не са зададени софтуерно).

    Цитат Първоначално публикувано от МИК66
    При модулиращия,изключва котела,чак когато достигне темп.в стаята без "междинни спирки" !!!
    Пробвай да ограничиш Т на водата от котела и в този режим, за да видиш дали пак така ще се държи или ще изключва преди да е достигнал зададената стайна Т.
    Ако ще сравняваш двата режима на рбота, това трябва да става при еднакви показатели на външната среда и настройки на котлето.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 32 от 54 ПърваПърва ... 22303132333442 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - мнения и препоръки 2012
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 849
    Последно: 01-01-13, 08:39
  2. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 12:56
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 30-12-09, 00:43
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 01:34
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2005-2007г
    От lsabg във форум Отопление
    Отговори: 151
    Последно: 16-12-07, 19:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе