Страница 4 от 57 ПърваПърва ... 234561454 ... ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 850

Газов котел - мнения и препоръки 2012

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #46

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Точно за поддръжката и сервиза ми е думата . Инсталаторски фирми наистина има много и различни и пззарът отсява некадърните. Аз говоря да си намериш кадърна. Обикновено всяка фирма работи с една или 2 марки котли, посещава ежегодните обучения на тези марки (при Бош нещата са стриктно подредени) и сервизните специалисти са обучени и в час с последните новости и са мотивирани (от пазара и от вносителя) да работят качествено. Овергаз продават почти всички марки котли - дали сервизният им специалист за съответния град успява да добре обучен по всички марки? Какъв му е стимула?

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    93
    #47

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от sith
    Кои други... може и на лична?
    Виждам че имаш същото, доволен ли си? Някакви аргументи, защото инсталаторската фирма ми се вижда малко афиф, по скоро ме притеснява подръжката и ако се наложи сервиз?
    Да.Доволен съм.Котлето не ми е създавало никакви грижи.Имах дребни проблеми по тръбите(на радиаторите), но веднага ми ги отстраниха..ще ти пиша на лични за фирмата, ако се получи, че не съм го правил до сега..

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    28
    #48

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Здравейте, да разгледаме ΔТ-то в горивната камера. Направих замерване на температурата на изгорелите газове на котела по точно определен начин. Създадох постоянни условия в горивната камера – ограничих мощността на котела до нула, до минималната мощност. Най-напред пуснах котела да работи известно време на БГВ, за да се загрее горивната камера, докато се стабилизира температурата и да направя замерванията при загрята камера. След това пуснах котела на отопление, като отворих само единия от трите радиатори, останалите два бяха затворени. Водата в системата беше студена. След като поработи и водата достигна 40°, започнах да замервам. При температура на водата 40° температурата на изгорелите газове беше 116-117°. При 50° съответно 122-123°, при 60° - 128-129°, при 70° - 134-135°. Продължи да се повишава още. Отворих крана на втория радиатор, който беше студен, температурата на водата се понижи до 60°, а на изгорелите газове – до 128°. Отворих и третия радиатор, температурата на водата се понижи до 51-52°, а на изгорелите газове – до 123°. След малко температурата на водата започна да се повишава, на изгорелите газове също. На пръв поглед е логично – при по-топла вода общата темп.в горивната камера се увеличава, а оттам и темп.на изгорелите газове. Но този момент има и друга страна, която исках да установя – всички условия в горивната камера са еднакви, в горивната камера се произвежда еднакво количество топлина и по-високата темп.на изгорелите газове означава само едно – че част от произведената топлина отива през комина и имаме топлинни загуби. Ето моето обяснение за ставащото в горивната камера, без да съм специалист. Първо да разгледаме един пример в две части – 1/потапяме чаша горещ чай в студена вода, за 5 минути примерно, за да се охлади. Разликата между темп.на чая и темп.на студената вода е голяма, ΔТ-то е високо и топлообмена е голям. Температурата на чая бързо се понижава, темп.на студената вода бързо се повишава. 2/Потапяме същата чаша горещ чай, за да се охлади, но в топла вода. Разликата между двете температури е по-малка, ΔТ-то е по-ниско, и топлообмена е по-малък. Чаят пак се охлажда, но по-бавно, за същите 5 минути се е охладил по-малко, а топлата вода се е затоплила по-малко. Същото нещо става и в горивната камера – когато водата се връща от радиаторите охладена, с по-ниска температура, разликата между нейната темп. и температурата в горивната камера е по-голяма, ΔТ-то е високо, топлообмена е добър и повече топлина се усвоява от водата (в примера студена вода-горещ чай). А когато водата постъпва в горивната камера недобре охладена, с по-висока температура, разликата между двете температури в горивната камера е по-малка, ΔТ-то е по-ниско, топлообмена е по-нисък, и за същото време, за което водата преминава през горивната камера(тъй като дебита на циркулационната помпа е постоянен), водата усвоява по-малко топлина(топла вода- горещ чай). И тъй като топлината така и така вече е произведена, част от нея заминава през комина, защото не се усвоява добре заради по-лошото ΔТ, получават се топлинни загуби – температурата на изгорелите газове е по-висока. Излиза, че когато котела е преоразмерен, освен при включване и изключване прави топлинни загуби и през цялото време, докато работи, защото радиаторите не успяват да разсеят прекалено голямото количество топлина, произвеждана от котела. Част от произведената топлината остава в системата, вместо да отиде за отопление на жилището, което предизвиква повишаване температурата на водата, докато се стигне до прегряване и изключване. Радиаторите обикновено са достатъчни за отопление на жилището, но за високата мощност на котела са недостатъчни. Загубите при включване и изключване са само върхът на айсберга.
    На практика когато котлите работят с висока температура на водата, не означава, че правят топлинни загуби/в случай, че котела е добре оразмерен/. Като увеличим температурата на водата, ние увеличаваме и мощността на котела, увеличаваме и температурата в горивната камера, и така разликата между двете температури в горивната камера се запазва, ΔТ-то се запазва, и не се получават топлинни загуби. Производителите са се погрижили котлите да могат работят с добро ΔТ. Но ние сами трябва да се погрижим да монтираме достатъчно за жилището и за котела радиатори, за да има добро ΔТ в горивната камера, и да се погрижим котела да не е преоразмерен.
    Относно ограничаването на максималната мощност на котела – теоретично излиза, че ограничаването е неблагоприятно. Запазваме диапазона на температурата на водата същия 40-80°, обаче като ограничим максималната мощност, всъщност ограничаваме максималната температура в горивната камера, така смаляваме разликата между двете температури и с това влошаваме ΔТ-то. На практика не става точно така, защото 24-те киловата на един котел, монтиран в едно жилище почти никога не влизат в действие, и котела постоянно работи на по-ниска мощност. Напр.моя котел работи при 2 мин.на включване, и заради фазата на мекия старт работи почти само на мин.мощност. Дали ще му е ограничена или не максималната мощност, няма значение, тя не влиза в действие. Когато котела е добре оразмерен и успява да развива и поддържа максималната си мощност, и му я ограничим, тогава е неблагоприятно.
    Относно ползването на термостат – по-добре с него, отколкото без него. Но термостата би трябвало да задейства само когато в жилището постъпва топлина отвън – когато през деня слънчевите лъчи затоплят жилището. Ако термостата задейства и през останалото време, значи температурата в жилището се повишава или тръгва да се повишава повече отколкото трябва, а това става защото котела в някаква степен е преоразмерен и произвежда повече топлина, отколкото е нужна на жилището, температурата на радиаторите е по-висока отколкото трябва, температурата на водата в системата е станала по-висока, ΔТ-то е влошено, имаме прегряване и по-малки или по-големи топлинни загуби. ΔТ-то в котела е най-добро, когато котела може да работи без прекъсване, по 24 часа на ден, на по-ниска мощност, когато не е много студено, и на по-висока мощност, когато е студено. Тогава котела произвежда толкова топлина, колкото е нужна на жилището, радиаторите я разсейват и охлаждането на водата е добро. Да разгледаме още един пример – монтираме нашия 24 киловатов котел да отоплява един цех, където задачата му е да повиши температурата в цеха от 4-5° до 10-12°. Котела работи без прекъсване на пълна максимална мощност, изпълнява поставената задача и водата се връща от радиаторите с температура 30°. Разбира се, че в този случай, когато водата постъпва в горивната камера с много по-ниска температура, ΔТ-то ще е много по-добро и топлинните загуби ще са много по-малки, отколкото когато същия този котел е монтиран на едно жилище, включва и изключва и водата се връща от радиаторите с висока температура 75°. Този пример с цеха е другата крайност, баланса е някъде по средата. Получава се така, че колкото е по-ниска температурата на водата, която циркулира в системата, толкова по-добре, ΔТ-то в горивната камера е по-добро, по-голяма част от произведената топлина се усвоява и имаме по-малко топлинни загуби.
    Нямам интернет и не мога да участвам редовно във форума, дори ми е малко трудно да го следя, защото се натрупват много страници.

  5. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #49

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Браво за положеното старание колега , благодарности за полезната информация.

    Ето и моето питане по скоро за уверение:

    Как да установя с точност кога котела Вайлант Турботек изключва поради прегряване при управление от стаен терморегулатор???

    Имам случай когато терморегулатора показва 19.5 и котела прекратява работа при зададени 20.0 гр. След много малко време пак включва. Наясно съм, че регулатора е малко муден с отчитането на температурата, НО искам да го отхвърля като съмнение.
    Следя и температурните параметри на подаващия и връщащият кръг - в повечето случай разликата в температурите между двата е около 7-8 градуса когато котела изключва.

    Моля за коментар и съвет.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #50

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    JKanchev, ще опитам аз да ти обясня по логика, без да съм абсолютно сигурен. Твоят регулатор е модулиращ и по принцип се стреми да не изключва котела, а да му намали мощността за да поддържа зададената температура. Ако обаче мощността на котела мадне до минимума и стайната температура продължва да се покачва, то регулаторът изключва горелката 0.5 градуса преди да е достигнато заданието, но помпата продължава да работи и радиаторите продължават да излъчват. Ако стайната температура не се вдигне - котелът пак включва. Това не е било изключване от прегряване, а просто такъв е алгоритъмът на работа при доближаване на зададената температура
    velchev, с повечето неща съм съгласен, но имам и някои забележки към твоите разсъждения. Само че ще пиша друг път, че ми се спи

  7. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #51

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Даа, и аз имах такива предположения, но как да бъда сигурен.
    Понеже от вчера спрях от системата още 1 радиатор - така и така не мога да осигуря минимума на котела понеже към момента при -9 гр. в Русе котела за да поддържа 20 гр. стайна температура работи със около 50-60 гр. дори и след елеминирането на радиатора.
    Направих го въпреки повечето препоръки тук във форума с цел намаляне на разхода, НО все още нямам реални впечатления.

    За миналата нощ с външа -9 разхода ми да 14 часа /от 18.30 до 08.30/ бе 7.2 куб.м.за отопление на 50 кв.м., което пак не ме удовлетворява.
    Към настоящия момент има пуснати 1 радиатор 2000/600, 1р-р - 1800/600, 1 р-р - 1200/600 и малка лира в баня. Мощноста на котела е на 9 киловата, помпата е на 1 скорост, калорматика за снощи не бе в модулиращ режим, а от днес е във модулиращ такъв като предстоят засичания въпреки, че миналогодишните бяха в полза на режим on/off като разход неустановено защо.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #52

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Ами ти и сега имаш достатъчно радиаторна мощност - над 10кВт/75*С. Котелът ти беше 6-20, нали (извинявай че си го казвал няколко пъти, ама не помня). Освен тези радиатори, колко изключени имаше? Нали знаеш, че неотоплените помещения пак си дърпт топлина от отопляемите и ти реално не топлиш 50м2, а пак цялото жилище (колко беше то?)? Разход 7.2м3/ден не е зле, а дори добре при -9*С навън. Пожелавам на теб, на всички (и на мен включително) по-големи доходи през тази година за да си посрещаме спокойно нуждите, а не да гледаме с ужас газовия разходомер, електромера и стрелката н бензиномера

  10. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #53

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Няма нужда от извинения точно пък от теб, не ми е проблем да повторя.
    Котела е 6.7-20 Вайлант със Калорматик 340F- безжичен. Общата мощност на отоплителната инсталация при 75/65/20 - е общо 15 кв.
    Работещи към момента:

    - Детска - 41 куб.м. - 2000/600 - 3.35 кв.
    - Трапез. - 41 куб.м. - 1800/600 - 3.00 кв - Обединена с Кухня - 22 куб.м. - 1200/600 - 2.00 кв.
    - Баня - 7 куб.м. - лира 500-600 ват.

    - Хол - 49 куб.м. - 1800/600 - 3.00 кв- СПРЯН
    - Спалня - 38 куб.м. - 1800/600 - 3.00 кв - СПРЯН

    Жилището не е санирано, сменена дограма мн. добра, тухлено, 2-ри етаж, отдолу топлят на 80%, отгоре - 30%.

    Миналата година със пуснат р-р на 5 във Хола и намален р-р във Спалня на 1-но разхода ми при -10 бе 14-15 куб/ден, А само да те поправя със спряните сега напълно във Хол и Спалня - 7.2 куб.м. за 14 часа, т.е. по 0.520куб/час - Това ми е много .

    Какво повече да оптимизирам и аз не знам, явно толкова си лапа, А доходите ни трябва да са Тройни за такъв вид отопление.

    ПП. За сравнение, до вчера бях със климите. Инверторни LG, среден клас при минус 8 гр. вън и отопление на същите 50 квадрата разхода на ел. енергия бе макс - 4 лв/ден със общото потребление. Е как да не се съмнявам във функциалността на Газовото отопление???

  11. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    93
    #54

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от JKanchev
    Даа, и аз имах такива предположения, но как да бъда сигурен.
    Понеже от вчера спрях от системата още 1 радиатор - така и така не мога да осигуря минимума на котела понеже към момента при -9 гр. в Русе котела за да поддържа 20 гр. стайна температура работи със около 50-60 гр. дори и след елеминирането на радиатора.
    Направих го въпреки повечето препоръки тук във форума с цел намаляне на разхода, НО все още нямам реални впечатления.

    За миналата нощ с външа -9 разхода ми да 14 часа /от 18.30 до 08.30/ бе 7.2 куб.м.за отопление на 50 кв.м., което пак не ме удовлетворява.
    Към настоящия момент има пуснати 1 радиатор 2000/600, 1р-р - 1800/600, 1 р-р - 1200/600 и малка лира в баня. Мощноста на котела е на 9 киловата, помпата е на 1 скорост, калорматика за снощи не бе в модулиращ режим, а от днес е във модулиращ такъв като предстоят засичания въпреки, че миналогодишните бяха в полза на режим on/off като разход неустановено защо.
    Ти 20С, 24 часа ли поддържаш? Аз например от 23:00 до 06:30 съм го оставил на 17С в най-студената стая. Супер добре се спи.През деня имам интервали с 18С и 19С. само след 17:30 съм на 20С.Не е студено изобщо.Е, не сме и по къси ракави. Разхода ми тези дни е около 12, но аз отоплявам 5 не малки стаи и баня със 5 глдера по 600. Всичките ми регулатори са на 5 и не ги пипам..общо инсталирана мощност към 12кв. котлето съм го "скопил" на 15кв(бош 6-21кв.), но не съм сигурен дали е правилно.Помпата е на 2 скорост..нека някой да направи коментар за разхода,моля.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    54
    #55

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    JKanchev, върни си КАЛОРМАТИКА на положение on/of, а не на модулация. Тя е за големи помещения както казват инж.Нейчев и Лазар. И при on/of си работи на модулация. Ако искаш прегледай постовете от ноември и декември миналата година. Там бях описал аномалия при работа на модулация. Постояннно се увеличаваше зададената стайна температура. Тогава котела работи по температурна крива и не се съобразява със зададената стайна температура. От инж. Нейчев ми беше разяснено. При положение on/of котела си пали и понеже разходомера ми е под самия котел засичам че 10 литра ги изгаря за 20-21 секунди, което превърнато в м3/ч си е 1800 литра или както му дават по книжката 1.8м3/ч. След това разхода пада и тези 10 литра които засичам ги изгара за 45-48-50 и повече секунди, което сие около 0.8 м3/ч и по-малко. Нямам време да засичам и за това на къси интервали - за по няколко секунди. Ако имаш възможност засечи го и ти в началото и към края на цикъла. Ще установиш че работи с различни количества за единица време, променя си мощността, т.е. модулира и на положение on/of.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    118
    #56

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Здравейте,
    преди няколко дни замених он/офф термостата с модулиращ.
    Личните ми наблюдения са, че има коренна разлика с он/офф и модулиращ термостат в работата на котела. При он/офф термостат, котела единствено модулира, при положение, че изх. и вх. температура започнат да се изравнява. Докато при модулиращия е много по-прецизно.
    Разликата в разхода е към 1-1.5куб.м най-много за 24ч. в полза на модулиращия.
    За последното денонощие разхода ми е следния (с модулиращ термостат):
    от 07.30ч до 24.00ч - 22.5*С и от 24.00ч до 09.30ч - 19*С (повече от 24ч засичане) е точно 7куб.м
    Термостата е в помещение 33кв.м - праз деня Т е 22.5*С, спалня 13кв.м -20*С, коридор 10кв.м - 16*С и две бани по 5-6кв.м - там не съм мерил температурата, но предполагам, че повече от 20*С не е. Имам една спалня, изцяло южна, която не се отоплява, там е 8*С.

    След като вече температурата е достигната, с модулиращия термостат котела работи на 40-45*С за да я поддържа. Когато беше с он/офф посторнно котела се форсираше.
    Но като цяло разликата е около кубик на ден, спрямо он/офф.


    Модулиращия термостат управлява котела единствено по стайна температура, нямам външен датчик.


  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #57

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Два времеви интервала имам от 8.30- 21.00ч. на 20 гр. и от 21.00-08.30ч. - 19 градуса. Все пак съм със малко дете.
    Разхода не е лош за 5-т стай- каква е кубатурата им, при какви външи температури са тези 12куб/ден???

    jorogm - не знам колега явно във терморегулаторите има разлика. При мен са две функциите на параметър Z/A- "0" и "1" като при първата функция мисля, че пак модулира, НО там терморегулатора казва на котела да навакса 1 градус със температура на водата 90 гр /въпреки че ограничението е 75 гр., но така пише в параметър d 9 при Вайлант/.
    При вариант Z/A- "1" - терморегулатора казва на котела да навакса 1 градус със темпуратура на водата примерно - 62 гр.
    Т.е. вторият вариант е все едно, че си ограничил темп. на водата от потенциометъра на котела и не му позволява ЯВНО /не съм сигурен/ да се форсира много - Тук да се намесят специалистите да пояснят.

    Но в едно съм сигурен, което се различава от при теб е че и при двете функции котела си ми спазва зададената температура.
    НО миналата година установих, че при "Интелигентната" функция "1" разхода ми е по-висок???
    Е тва не мога да разбера защо??? И специалист от завода производител ми го каза, че е така и че тази функция е полезна при много добро санирано жилище т.е. със малки топлозагуби.

    Аз правя една такава аналогия - все едно да караш кола на пълна газ 100 км /функция "0"/ и да караш кола със 90 км/ч пак 100 км /функция "1"/ и първият вариант вариант да е по икономичен - ЗАЩОООО?

    Ще се радвам някой да сподели мнение по-гореизложеното недомислие от мен особенно колега специалист или ползвател на Вайлант със Калорматик.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    93
    #58

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    [quote=JKanchev ]
    Два времеви интервала имам от 8.30- 21.00ч. на 20 гр. и от 21.00-08.30ч. - 19 градуса. Все пак съм със малко дете.
    Разхода не е лош за 5-т стай- каква е кубатурата им, при какви външи температури са тези 12куб/ден???

    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1327681496[/time]_________________________________________________

    Стаите са ми съответно:12м2+13м2+14м2+19м2+25м2+малка баня(5 глидера)..отварям и врата ,за да влиза в голям коридор.Разхода мога да си го плащам за сега,но ме "гложди" дали няма да мога да намаля още малко.
    Иначе става думи за днешни Т. От -9 до -5...иначе предните дни с +ви Т през деня бях на 8-9м3.

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #59

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    JKanchev, Калорматиците с различни номера имат и различни функции. Аз в момента не се сещам какви функции в повече имаше 340f и защо си предпочел него, но 330 е най-подходящ за еднофамилни жилища и управление по стайна температура. Аналогът му при Бош е FR100. Регулаторите по външна температура имат друга логика на управление и са подходящи за по-големи обекти и обществени сгради. Там управлението не е по стайна температура, макар че се задва такава - тя се гони по температурна крива, което е относително и по-неточно.

  18. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #60

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Сори за грешката - не е 340, а 360F. Да функциите са като на 330 с нищо не се различава и от там произтичат въпросите ми в предните постове за пустият му параметър Z/A .

    В предните постове съм ти дал подробно описание на системата както иска. Нещо за кометар /понеже се бе объркал със разхода ми/???

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 57 ПърваПърва ... 234561454 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 09-08-17, 00:52
  2. Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г
    От zhivko83 във форум Отопление
    Отговори: 805
    Последно: 02-01-12, 08:36
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 12:56
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 30-12-09, 00:43
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 01:34

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе