Страница 5 от 57 ПърваПърва ... 345671555 ... ПоследноПоследно
Резултати от 61 до 75 от общо 850

Газов котел - мнения и препоръки 2012

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    54
    #61

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    JKanchev, извинявай, че ти дадох грешна препоръка, но съм останал с впечатлението че програматора ти е модулиращ.
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1327735710[/time]_________________________________________________

    т.е. правех аналогия че си с VRC400

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    28
    #62

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    За ограничаването на максималната мощност ще добавя още нещо. Теоретично ограничаването е неблагоприятно, но смятам че не е грешка и да се ограничава. Например котлите Имергаз Виктрикс имат ниска минимална мощност, но при най-ниската степен на работа температурата на водата е 25°. При 25° не можем да се стоплим, защото ΔТ-то на радиаторите е много ниско –мощността им е няколко вата на ребро, и освен това котела ще изключва почти моментално, защото бързо достига тази температура. Трябва да сложим по 200-300 ребра в стая, за да се топлим с 25°. Или не можем да се възползваме в най-пълна степен от тази благоприятна ниска мощност. А като ограничим максималната мощност, вече котела ще може да работи с мощност 2-3 квт и при по-висока температура на водата. Да, котела заради фазата на мекия старт сам ограничава мощността до минималната при включване, но като изтече тази фаза, веднага вдига мощността, и 10-15 квт. вече са твърде много за едно жилище/освен ако навън не е минус 20°/. После, като температурата на водата се вдигне и наближи до зададената, пак намалява мощността. Но като се ограничи максималната мощност, се отнема възможността на котела да вдига мощността повече отколкото трябва. Кой режим е по-благоприятен, не мога да кажа, установява се с пробване, много зависи и от това колко радиатори имаме. Зависи кои топлинни загуби са по-големи – дали тези от по-честото включване и изключване, когато мощността не е ограничена, или загубите от по-лошото ΔТ в горивната камера, когато мощността е ограничена. Най-добре, ако мощността на котела съответства на топлинните нужди на жилището или поне минималната да съответства и да не е по-висока.

  4. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #63

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от jorogm
    JKanchev, извинявай, че ти дадох грешна препоръка, но съм останал с впечатлението че програматора ти е модулиращ.
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1327735680[/time]_________________________________________________

    т.е. правех аналогия че си с VRC400
    Да колега модулиращ е. Но пак казвам - и при двата гореописани режима котела си спазва зададената температура.

    Е точно тук е момента да се включат специалистите /като инж. Нейчев/ да дадат малко разяснения особено по последните постове. Ама а де, кът ги няма.

    Вчерашният 24 часов разход при зададена 19.5 гр. и външна минимум - 10, макс. - 6 гр. е цели 12.5 куб.м. - е направо ме убива от разход.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #64

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Колега, съжалявам, но не виждам защо само се мъчиш. Няма да постигнеш отопление на газ с ниски сметки. Няма такъв филм. И 19-20гр. не е никак топло. Ще ме извиняват и останалите, но 22гр. поне си е стандарт. Аз не падам под толкова и имам разход подобен на твоя, а съм и в къща. Такива температури (19-21гр.), особено в апартамент се поддържат спокойно и от качествени климатици. Отоплението на газ е супер от към комфорт, но от към цена не. Няма смисъл да се самонаказваш и да висиш постоянно до котела. Или го приеми това или се откажи от газта. С намаляване на температурата след определени граници и спиране на радиатори, парите няма да намалеят правопропорционално. Единствено ако си като един мой приятел - вътрешен апартамент, целия вход се топли на локално парно, отгоре, отдолу и отстрани го топлят и като капак комина на големия котел в мазата минава през него. Без отопление държи над 20гр. Тогава може и да са по-ниски сметките.
    Просто котелът не трябва да работи. Работи ли вече той гори газ, цената на газта расте по 2 пъти годишно. Какъвто и режим да е (модулиращ, немодулиращ, извънземен) все си гори газ. И в супер добър режим да си по схемата на Лазар (да работи 24ч. без прекъсване) котелът гори газ (пари). С добрия режим единствено да постигнеш по-добри температури в помещението при същия разход. Единствено, когато котелът не работи, тогава не гори пари. Просто температурата в жилището не трябва пада и котелът съответно да се включва колкото се може по-рядко. Това може да се постигне или като се вкарва топлина от друг източник (комшиите) или като не се губи (суперизолация).

  6. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #65

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от velchev
    За ограничаването на максималната мощност ще добавя още нещо. Теоретично ограничаването е неблагоприятно, но смятам че не е грешка и да се ограничава. Например котлите Имергаз Виктрикс имат ниска минимална мощност, но при най-ниската степен на работа температурата на водата е 25°. При 25° не можем да се стоплим, защото ΔТ-то на радиаторите е много ниско –мощността им е няколко вата на ребро, и освен това котела ще изключва почти моментално, защото бързо достига тази температура. Трябва да сложим по 200-300 ребра в стая, за да се топлим с 25°. Или не можем да се възползваме в най-пълна степен от тази благоприятна ниска мощност.
    Какво общо има минималната мощност с най-ниската работна Т?
    Тя може да е 25°, да, и когато се изравнят входящата и изходящата, котлето ще изключи. Когато отоплителните тела са радиатори едва ли ще се ползва, но същото не може да се каже за конвектори или примерно подово отопление, които работят в още по-нискотемпературен режим.

    Разсъждавайки чисто теоретично смятам, че максималната мощност не е необходимо да се ограничава, ако котлето е подбрано правилно (минималната му мощност отговаря на работата на отоплителните тела в избрания режим). Когато работи на максимална мощност неговото КПД е най-високо, освен това по-бързо достига до нужната температура. След това модулира и продължава да работи на минимална мощност. Аз, примерно, съм я ограничила до 65°, за да съм сигурна, че не излиза от кондензен режим. Обаче, в случай, че минималната му мощност е около или над максималната на отоплителните тела, тази настройка води до положителен ефект като забавя изравняването на температурите на входящата и изходящата вода, респ. увеличаване на интервалите между включване и изключване на котлето.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    93
    #66

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Лоша работа...паднаха температурите до -10С и котлето ми полудя. От разход 9-10м3 скочи на 17м3 последните 24 часа. Иначе VanDam е прав, че цените на газа си ни основният проблем.Моето мнение обаче е, че газовата инсталация, вклю. котлето си е един сложен механизъм и като такъв трябва да го вкараме в оптимален режим...затова тук си "чешем езиците".Аз тези дни много се замислих за ограничаването на макс. мощност и преди малко реших да я вдигна до 99%. При мен това ще рече 21кW. До сега беше ограничена на 15кW.Ще го наблюдавам следващите 2-3 дена и ще докладвам за резултата..основно се надявам да вдигна Т на системата, понеже сега рядко минава 70С...искам да го накарам да работи с по-високо КПД.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #67

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Маринов - как си вдигна максималната мощност сам?

  10. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    93
    #68

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Маринов - как си вдигна максималната мощност сам?
    Елементарно!Влезнах в менюто и вдигнаг до 99%.Записах преди това старата стойност и после ще я върна ако не ме устройва..

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #69

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    А, верно, ти беше с Condens 3000, заблудих се, че си с Gaz 7000 . Те са с еднакво управление и външен вид, но по различен начин се променя мощността.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    93
    #70

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    А, верно, ти беше с Condens 3000, заблудих се, че си с Gaz 7000 . Те са с еднакво управление и външен вид, но по различен начин се променя мощността.
    С Bosh 7000 съм..

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #71

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Bosh Gaz 7000? Е значи правилно помня? При него не става цифрово промяната на мощността

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #72

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan
    Колега, съжалявам, но
    Напълно съм съгласен колега, че уюта си има цена, НО както ти сам казваш:
    "И 19-20гр. не е никак топло. Ще ме извиняват и останалите, но 22гр. поне си е стандарт. Аз не падам под толкова и имам разход подобен на твоя, а съм и в къща. Такива температури (19-21гр.), особено в апартамент се поддържат спокойно и от качествени климатици."

    Е как да не дерзая и кибича пред котела като нещата не се връзват? До преди 2 дена бях със климите - сметката е много проста - 3 пъти НАДОЛУ!!!

    Е пак питам ЗАЩО???

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #73

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Сравняваш сметката с климите при топло време със сметката на газ при -10?

  17. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #74

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Лазар - не ме засилвай пак по нанадолнището.
    Този филм аз го играя вече втора година, а ти от доста време. Дай аргументирано Техническо мнение по постовете ми, не хипотези в стил /Климатика по-добър, Газ-та по добра ...../.

    Става ми навик да ви хващам, че когато трябва да дадете специфика по отношение на Вайлант нещо се загубвата със Нейчев, Но по скоро си мисля, че е съвпадение. Дано.

    Я като му разбирате дайте технически спецификации за Вайлант Турбо Тек 6-20 кв. за нормите на изгорелите газове при определените режими???

    Много ще ви се зарадвам.

    Лека.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #75

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от velchev
    А когато водата постъпва в горивната камера недобре охладена, с по-висока температура, разликата между двете температури в горивната камера е по-малка, ΔТ-то е по-ниско, топлообмена е по-нисък, и за същото време, за което водата преминава през горивната камера(тъй като дебита на циркулационната помпа е постоянен), водата усвоява по-малко топлина(топла вода- горещ чай). И тъй като топлината така и така вече е произведена, част от нея заминава през комина, защото не се усвоява добре заради по-лошото ΔТ, получават се топлинни загуби – температурата на изгорелите газове е по-висока. Излиза, че когато котела е преоразмерен, освен при включване и изключване прави топлинни загуби и през цялото време, докато работи, защото радиаторите не успяват да разсеят прекалено голямото количество топлина, произвеждана от котела. Част от произведената топлината остава в системата, вместо да отиде за отопление на жилището, което предизвиква повишаване температурата на водата, докато се стигне до прегряване и изключване. Радиаторите обикновено са достатъчни за отопление на жилището, но за високата мощност на котела са недостатъчни. Загубите при включване и изключване са само върхът на айсберга.
    ..................................................................................
    Получава се така, че колкото е по-ниска температурата на водата, която циркулира в системата, толкова по-добре, ΔТ-то в горивната камера е по-добро, по-голяма част от произведената топлина се усвоява и имаме по-малко топлинни загуби.
    Нямам интернет и не мога да участвам редовно във форума, дори ми е малко трудно да го следя, защото се натрупват много страници.
    Благодаря ти за включването.
    Това са синтезираните части на иначе огромния пост, които ме навеждат до следните важни изводи:

    Когато няма стаен термостат (стайната Т е регулирана от термовентилите на радиаторите) или когато котела е преоразмерен, се достига до постепенно изравняване на температурите вход-изход на водата, при което въпросното ΔТ спада до 0 (котела изключва), т.е. ефективността намалява до минималната. За мен не е случайно, че производителите дават най-високо КПД при работа на максимална мощност.

    Не знам защо се приема по дифолт, че разходът е най-малък, ако котлето модулира така, че да работи непрекъснато. Но е факт, че когато работата се контролира от термостат (по мои и наблюдения, а и прочетеното в този форум), котлите изключват СЛЕД надхвърляне на зададената стайна темература. Което ме навежда на мисълта, че е софтуерно зададено с каква мощност да работят при определено ΔТ, за да се избегне най-ниската ефективност и по-големите загуби. Предполагам, че има дребни разлики в принципите на работа на котлите и термостатите, също и при отделните марки на различните производители, особено в последните поколения, но тенденцията е към по-висока ефективност и по-ниски излишъци.

    За мен по-големите загуби са не толкова от режима "цък-цък", колкото от нискоефективната работата. Лично мнение.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 5 от 57 ПърваПърва ... 345671555 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 09-08-17, 00:52
  2. Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г
    От zhivko83 във форум Отопление
    Отговори: 805
    Последно: 02-01-12, 08:36
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 12:56
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 30-12-09, 00:43
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 01:34

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе