Първоначално публикувано от
velchev А когато водата постъпва в горивната камера недобре охладена, с по-висока температура, разликата между двете температури в горивната камера е по-малка, ΔТ-то е по-ниско, топлообмена е по-нисък, и за същото време, за което водата преминава през горивната камера(тъй като дебита на циркулационната помпа е постоянен), водата усвоява по-малко топлина(топла вода- горещ чай). И тъй като топлината така и така вече е произведена, част от нея заминава през комина, защото не се усвоява добре заради по-лошото ΔТ, получават се топлинни загуби – температурата на изгорелите газове е по-висока. Излиза, че когато котела е преоразмерен, освен при включване и изключване прави топлинни загуби и през цялото време, докато работи, защото радиаторите не успяват да разсеят прекалено голямото количество топлина, произвеждана от котела. Част от произведената топлината остава в системата, вместо да отиде за отопление на жилището, което предизвиква повишаване температурата на водата, докато се стигне до прегряване и изключване. Радиаторите обикновено са достатъчни за отопление на жилището, но за високата мощност на котела са недостатъчни. Загубите при включване и изключване са само върхът на айсберга.
..................................................................................
Получава се така, че колкото е по-ниска температурата на водата, която циркулира в системата, толкова по-добре, ΔТ-то в горивната камера е по-добро, по-голяма част от произведената топлина се усвоява и имаме по-малко топлинни загуби.
Нямам интернет и не мога да участвам редовно във форума, дори ми е малко трудно да го следя, защото се натрупват много страници.