Страница 46 от 57 ПърваПърва ... 36444546474856 ... ПоследноПоследно
Резултати от 676 до 690 от общо 850
Like Tree1Одобрявам

Газов котел - мнения и препоръки 2012

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    60
    #676

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от eng.Neychev Виж публикацията
    Задавал ли си си въпроса, какво количество вода е необходимо да преминава през конвектора за да отдаде тези 9.3kW? А каква мощност може да "носи" пексалова тръба 16мм? Какво ще стане, когато в стаята стане топло и котела спре а конвектора започне да духа студено? Въпросите, които трябва да си зададеш са много и след като намериш отговорите, премини към смяна на котел или каквото и да е друго.
    С какъв размер и какви тръби е изградена връзката от котела до колекторите? Какъв е размера на самите колектори? Каква е дължината на тръбите от колекторите до радиаторите? Имат ли радиаторите ти секретни кранове? На какво положение са отворени? И т.н. и т.н.

    - - - Обновено - - -
    Разхода зависи само и основно от отоплителната инсталация.
    Честно казано НЕ, но не очаквам и да ги доставя тези 9.3kW. За сметките които си правя, конвектора го смятам на около 5 до 6 kW, но и за тези стойности пак не съм сигурен за какво става дума. За това и съм в този форум, за да черпя от опита на специалистите в областа. Считам че помоща Ви инж. Нейчев, както тази на Лазар и многото други помагащи е невероятна и дава възможност на много хора като мен да проумеят (в някаква степен) за какво става дума и къде успешно, къде не толкова да се опитат да оптимизират системите си. Благодаря ви за усилията - абсолютно искрен съм.
    Та да се върна на моя казус - от котела до колектора = 22мм медна тръба, размера на колектора - не съм сигурен, трябва да проверя, от колектора до конвектора е 20мм пексалова тръба около 4 метра, всички други радиатори са захранени с 16мм и дължина около 10, 14 и 16 метра от колектора. На конвектора монтирах термо датчик, който изключва вентилатора под 40оС. Секретни кранове - да има на всички - опитал съм се да ги настроя така че да има баланс между стаите - средната стая е с недостатъчна мощност, там е напълно отворен, най-близкия е на 50%, най далечния на около 75%. Ако видимо бъркам някъде, моля да ме насочите. Не съм сигурен до къде мога да подобря нещата, но както съм я наследил тази инсталация, така и ще се боря с нея. За някои неща няма да мога да променя (тръбите са под паркет и няма как да ги подменя), но опитвам да отстранявам други тесни места.
    Колкото до разхода, че зависи най-вече от инсталацията, предполагам е така, но в моя случей имам съмнения, че и котела ми е звер (14/35 кW чешко изпълнение) - БГВто на мой познати през лятото им коства 20-25 лв, при мен е 45-50. Все си мисля, че технологията е направила 2-3 крачки напред след създаването на моето котле. Тук вече имам нужда от съвет - тези 2-3 крачки напредък в технологията ще ми помогнат ли? Пари никой няма излишни (с близнаци на 1 година съм), но вярвам в търсенето на по-ефективна цялостна система - та помагайте със съвети... Благодаря предварително

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #677

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    При наличие на такъв мощен котел забрави за тези термоглави - всички радиатори трябва да работят на макс и си сложи терморегулатор. Тръбите май не са проблем.

  4. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #678

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от etalon21 Виж публикацията
    ............. но вярвам в търсенето на по-ефективна цялостна система - та помагайте със съвети... Благодаря предварително
    След като чуеш какво ще ти кажат специалистите във форума, свържи се с добър специалист на място.
    Не се мъчи да се справяш сам по метода проба-грешка.
    И да са ти живи и здрави близнаците!

  5. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    60
    #679

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    При наличие на такъв мощен котел забрави за тези термоглави - всички радиатори трябва да работят на макс и си сложи терморегулатор. Тръбите май не са проблем.
    Lazar, Термоглавите съм ги махнал, цитираните стойности са за секретните кранове. Работя вече върху терморегулатора - сега ще сложа най-обикновен стаен, за да видя как ще се отрази на консумацията. Прекарвам кабела (правя го еститично и затова ще ми отнеме ден два). Бързо въпросче - при полагането на кабела какъв брой жила да заложа 4-5-6?

    Цитат Първоначално публикувано от legaltk Виж публикацията
    След като чуеш какво ще ти кажат специалистите във форума, свържи се с добър специалист на място.
    Не се мъчи да се справяш сам по метода проба-грешка.
    И да са ти живи и здрави близнаците!
    legaltk,
    така ще направя, но винаги има субективност на какъв специалист ще попадна, та е по-добре и аз да имам идея. Винаги съм за ползването на специалисти.
    Благодаря за пожеланието, нека всички сме живи и здрави, а темите които коментираме тука са бели кахъри. За мен по скоро ми е интересно и разширявам в някаква степен кръгозора...
    Този пост е редактиран от etalon21; 03-12-12 в 14:56.

  6. Novice
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    7
    #680

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Здравейте,

    надявам се, че съм в правилната тема, а ако не съм предварително се извинявам.
    Имам котел Viessmann Vitopend 24 kw, за който искам да добавя стаен термостат за по ефективна работа и по ниска сметка разбира се. ОТ БГ Терм ми казаха, че са подходящи повечето модели на пазара и ми препоръчаха Honeywell, но от една друга фирма ми казаха, че мога да сложа само на Viessmann, които са доста по-скъпи. Въпроса ми е какъв програматор препоръчвате?

    Също искам да попитам дали инсталацията ми е горе долу добре направена: апартамент около 95 кв.м.: хол около 35 кв. 2 радиатора общо 17 глидера, височина 57 см алуминиеви, две спални 11 и 15 кв. с по 7 глидера и две бани с лири. Дали е достатъчна радиаторната мощност?
    Апартамента е изцяло вътрешен, изложение хол юг, спални север, предпоследен етаж, блока е почти ненаселен, комшии нямам отникъде още.
    Апартамента го купих с готова инсталация и монтиран котел, а не съм се занимавал аз с инсталацията.


    Благодаря предварително на всички!
    Този пост е редактиран от bestbuy; 03-12-12 в 15:43.

  7. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #681

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от bestbuy Виж публикацията
    ...........Също искам да попитам дали инсталацията ми е горе долу добре направена: апартамент около 95 кв.м.: хол около 35 кв. 2 радиатора общо 17 глидера, височина 57 см алуминиеви, две спални 11 и 15 кв. с по 7 глидера и две бани с лири. Дали е достатъчна радиаторната мощност?
    Е за това писа инж.Нейчев 5 поста по-надолу за човешкия фактор!
    В момента имаш около 5,5 кВт отоплителна мощ (при дТ=50) и съм сигурен, че топлозагубите на този апартамент както го описваш са повече от 5,5 кВт. Освен това минималната мощност на котела ти е 10,7 кВт.
    Много е вероятно при такива параметри следващият ти пост да е: "Защо плащам големи сметки, а стоя на студено?"
    За това не си виновен ти, разбира се?
    Терморегулаторът е необходим уред, но той не може да поправи грешките, които са допуснати преди това - при изграждането на инсталацията. Според мен за този апартамент котел с максимална мощност 20 кВт би бил достатъчен, а на твое място бих увеличил броя на радиаторите грубо казано с до 1/2, като тези в спалните трябва да се преоразмерят.

  8.  
     
  9. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #682

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Също искам да попитам дали инсталацията ми е горе долу добре направена: апартамент около 95 кв.м.: хол около 35 кв. 2 радиатора общо 17 глидера, височина 57 см алуминиеви, две спални 11 и 15 кв. с по 7 глидера и две бани с лири. Дали е достатъчна радиаторната мощност?
    Дали е достатъчна - НЕ
    За да стоплиш жилището с тази радиаторна мощност много зависи от изложението на стаите, брой външни стени, трябва да си с много добра изолация и много добри съседи отвсякъде да те топлят, но такива засега нямаш.
    Ето едни груби сметки: имаш 31 глидера на Н500 (щом си писал 57 см). При дТ50 на водата 80*С/60/20, един глидер отдава около 120 до 140 Вт взависимост от марката. Ако приемем по-високата мощност се получава 31 глидера х 140 Вт = 4.3 kW, да прибавим и двете лири с обща мощност грубо 1-1.2 kW. Общата ти мощност на системата е 5.5 kW. Минималната мощност на Vitopend 24 kw (Vitopend 100-W) е 10.7 kW. Получава се, че имаш мощен котел и слаба по мощност инсталация. Котелът ще прегрява и често ще се изключва, почива няколко минути и пак включва и така безкрай. А оттова идват и големите преразходи. Аз лично се съмнявам как ще стоплиш 35 кв.м със 17 глидера (с 2.4 kW), освен пак повтарям ако нямаш супер изолация и супер съседи и добро изложение, а двете северни спални с по 7 глидера... Не спомена дали си отоплявал досега жилището и ако си - как е? По броя на глидерите, предполагам, че жилището ти е ново строителство. Ако има възможност увеличи глидерите във всички помещения. При тази мин. мощност на котела от 10.7 kW, мощността на системата поне да е малко над 11 kW (така мисля аз, оттова което съм прочел в този форум и ако греша да ме поравят по-знаещите).
    Относно стайния програматор по-добре да е от същата марка и модулиращ, но и други - тип on/off ще вършат работа отколкото без такъв.

    Пак казвам, че това което написах е мое мнение и не го налагам.
    Най-добър съвет ще ти даде специалист в този занаят.

    - - - Обновено - - -

    Сега виждам, че докато съм писал, колегата legaltk е отговорил преди мен
    Този пост е редактиран от zh; 03-12-12 в 20:30.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #683

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Абсолютно подкрепям последните 2 отговора

  11. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #684

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Аз лично се съмнявам как ще стоплиш 35 кв.м със 17 глидера (с 2.4 kW), освен пак повтарям ако нямаш супер изолация и супер съседи и добро изложение, а двете северни спални с по 7 глидера...

    Абе... хора,как така 17 глидера за 35м² стая !?!? Хола ми е 21м², южен,1 етаж,без съседи,вътрешна изолация с 2 външни стени и имам монтирани 2 бр.радиатора Н500 с 12 и 20 бр.глидера - общо 32 глидера !!! Апартамента е 92м² и започвам седми отоплителен сезон.Първите 3 год.карах с общо 70 бр.ал.глидера Н500 Елеганс,после добавих още 22 бр.,а това лято и още 11 бр.в коридора.Общо за апартамента - 103 бр.глидера....Котел Вайлант 24кW. Минимална мощност - 8.9кW.Тази зима работи от 20 дни на дневна - 20.5С°,нощна - 18С°/все още са високи температурите вън - Ст.Загора /и средния разход е 5м3 газ на ден за отопление,готвене и БГВ /двама възрастни и две деца/. Лятото без отопление 20-25 лв.
    Този пост е редактиран от МИК66; 04-12-12 в 13:37.

  12. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #685

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от МИК66 Виж публикацията
    ..........и средния разход е 5м3 газ на ден за отопление,готвене и БГВ /двама възрастни и две деца/.
    Каква е разликата с миналата година по същото време?

    п.п. Сега видях - 11.2011 си имал по 6,25 куб.м./ден.
    Условно разликата е над 1 куб.м., но като относителен дял си е 20%.
    Уникално постижение! Твоя работи като кондензен котел, колега!

    Къде намери толкова място за глидери!?!
    И аз подкрепям поставянето на много глидери, но все пак считам че инсталацията не трябва да се преоразмерява. Не казвам, че при теб има преоразмеряване. Не обаче всички апартаменти имат условия за монтаж на толкова глидери, което налага да се проявява изобретателност и в други посоки.

    Изглежда вече няма да имаш проблем с твоята инсталация.
    Очаквам резултатите през следващите месеци.
    Този пост е редактиран от legaltk; 04-12-12 в 14:40.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    118
    #686

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от МИК66 Виж публикацията
    Аз лично се съмнявам как ще стоплиш 35 кв.м със 17 глидера (с 2.4 kW), освен пак повтарям ако нямаш супер изолация и супер съседи и добро изложение, а двете северни спални с по 7 глидера...

    Абе... хора,как така 17 глидера за 35м² стая !?!? Хола ми е 21м², южен,1 етаж,без съседи,вътрешна изолация с 2 външни стени и имам монтирани 2 бр.радиатора Н500 с 12 и 20 бр.глидера - общо 32 глидера !!! Апартамента е 92м² и започвам седми отоплителен сезон.Първите 3 год.карах с общо 70 бр.ал.глидера Н500 Елеганс,после добавих още 22 бр.,а това лято и още 11 бр.в коридора.Общо за апартамента - 103 бр.глидера....Котел Вайлант 24кW. Минимална мощност - 8.9кW.Тази зима работи от 20 дни на дневна - 20.5С°,нощна - 18С°/все още са високи температурите вън - Ст.Загора /и средния разход е 5м3 газ на ден за отопление,готвене и БГВ /двама възрастни и две деца/. Лятото без отопление 20-25 лв.
    Съгласен съм с колегата МИК66.
    При мен в 33м² имам 13бр. H600 и 30бр. H500.
    Общо за апартамента (около 100м²) са 90бр. глидери + лира.
    Котела (кондензен с min. 6,3kW) 80% работи около 50°C

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    54
    #687

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    bestbuy
    на твое място бих увеличил радиаторите не както препоръчва legaltk с 1/2, а направо с 2.5. В хола си от 40 м2 имам инсталирана радиаторна мошност 8 000 W, а в банята се родих, както се казва, ( 4м2 ) като замених поредната лира с 5 ал глидера Н 1800 или около 1700 W. Средния ми разход от 15.11 за 70 м2 е 3,9 м3 (БГВ и отопление)

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #688

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Браво бе хора, радвам се да чета и мнения на доволни ползватели на газ с малък разход. Е, то сега и сезона е такъв, че не са почнали още големите сметки, но важното е котлите да работят добре, да има достатъчно радиаторна мощност и достатъчни диаметри на тръбите, да има правилно управление на котела, а не чрез ограничаване на температурата на водата и нещата си идват на мястото

  17. Novice
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    1
    #689

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Във връзка със случая на bestbuy искам да попитам, дали има смисъл от добавяне на стаен термостат/терморегулатор или поставянето на допълнителни глидери е достатъчно?

    Благодаря Ви предварително!

  18. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #690

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    ........... но важното е котлите да работят добре, да има достатъчно радиаторна мощност и достатъчни диаметри на тръбите, да има правилно управление на котела........
    Ето го отговора - "и трите ............"

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 46 от 57 ПърваПърва ... 36444546474856 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 08-08-17, 23:52
  2. Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г
    От zhivko83 във форум Отопление
    Отговори: 805
    Последно: 02-01-12, 07:36
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 11:56
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 29-12-09, 23:43
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 00:34

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе