Страница 47 от 57 ПърваПърва ... 374546474849 ... ПоследноПоследно
Резултати от 691 до 705 от общо 850
Like Tree1Одобрявам

Газов котел - мнения и препоръки 2012

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    56
    #691

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Аз вече един месец си чакам от Газкомфорт да дойдат да ми инсталират програматора (не бил дошъл още от Германия или не знам от коя държава трябва да дойде 340ф) Тази седмица ще се обаждам пак- преди това ми казаха да не кореспондирам повече с Термодинамика, а да им звъня направо на тях, но както и да е. Сега пускам само радиаторите в хола (3 панелни радиатора 2000/600, 1600/600 и 1200/600) и в спалнята един панелен 1400/600 . Хола е 45 м2, а спалнята 13 м2. Котела е Вайлант акваплюс 28kw. Може ли да ми кажете как да изчисля мощта на панелен радиатор за да разбера дали е достатъчна за този котел, който е 10,4kw минимална моюност. Страх ме е да пусна другите радиатори, защото лапа като змей този котел. Сега без програматор установих , че ако е на 55° котела гори с горе-долу кубик по-малко отколкото ако е на 75°. В стаята държа през деня 21°, през нощта 18.5° посредством термоглавите на радиаторите. Но от няколко дни през нощта тези 55° не стигат да сгреят спалнята- но той и радиатора може би е слаб или има някакъв проблем

    - - - Обновено - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Браво бе хора, радвам се да чета и мнения на доволни ползватели на газ с малък разход. Е, то сега и сезона е такъв, че не са почнали още големите сметки, но важното е котлите да работят добре, да има достатъчно радиаторна мощност и достатъчни диаметри на тръбите, да има правилно управление на котела, а не чрез ограничаване на температурата на водата и нещата си идват на мястото
    Държех котела на 55° ,защото по мой наблюдения това е минималната темп ,при която радиаторите изключват и достигат20.5° - 21°, от предишните постове в форума разбирам, че това трябва да е грешно по принцип, но наистина гореше по-малко така котела (докато беше по-топло). За последните две седмици е изгорил средно по 6.5м3 на денонощие, това е само с тези 4 радиатора и то в спалнята от 8 до 18 часа е намален. Явно има проблеми инсталацията,но като сложат програматора ще моля за помощ отново

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    11
    #692

    Отговор: Re: Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Здравей, колега. Аз ot skoro съм с Luna Duo tec 12 отоплявам панелка 60 кв. м. на за сега не мога да изкажа впечатления.

  4. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #693

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от karicata Виж публикацията
    Може ли да ми кажете как да изчисля мощта на панелен радиатор за да разбера дали е достатъчна за този котел, който е 10,4kw минимална моюност.
    От каталога на производителя и гледай за съответното дТ какви са мощностите за даден размер.
    Ако са производство на Korado от тук: Каталози за изтегляне - КОРАДО АД
    или http://www.korado.bg/bg/products/rad...-z/index.shtml

    За vogel-noot: http://www.sivex-gienger.bg/index.ph...1&pid=3&sid=28
    Търси в сайта на производителя за конкретната марка.
    Този пост е редактиран от zh; 05-12-12 в 20:03.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    56
    #694

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Благодаря за бързия отговор колега. Инсталацията съм я заварил на готово и нямам представа какви са радиаторите. На някой пише Elite на корпуса а на термоглавата Vindo TH. На други пише Extra, нямам и документ за тях. Иначе може би ще е доста глупав въпрос, но това 75/60/20 какво значи точно? Това t1 i t2 температура на вход и изход ли значи?

  6. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #695

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от karicata Виж публикацията
    Това t1 i t2 температура на вход и изход ли значи?
    Да - t на водата на входа и изхода на радиатора, а 20 е температурата в помещението.

  7. Novice
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    7
    #696

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    здравейте,

    благодаря на всички за бързите и изчерпателни отговори! Както каза колегата legaltk седя на студено а плащам големи сметки - за ноември имам 110 лв а съм пускал котлето съвсем по малко сутрин и вечер.
    Открих моя тип глидери в един магазин, където имат налични 15 броя, което е горе долу половината на моите. Проблема е, че апартамента е съвсем нов и тъкмо приключих горе долу с ремонта, а тръбите за радиаторите излизат от двете страни на всеки радиатор от пода по границата на вече монтираните радиатори. Понеже не ми се маха ламинат и кърти наново мисля да го направя от едната страна с по две колена и удължение на тръбите. Какво мислите?

    Иначе изолацията ми е каменна вата под термокерамична вентилируема фасада (уж най-доброто), а дограмата е някаква средна работа 5 камерна с двоен обикновен стъклопакет.
    За терморегулатора притеснението ми, ако не е viessmann, е дали работи на същата честота и доколко ще е съвместим с котлето. Ще се радвам ако някои е слагал на виессманн котле някакъв друг тип терморегулатор да сподели.

    Благодаря и успешен ден

  8.  
     
  9. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #697

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Първо - 110 лв. не е висока сметка. Очаквай още по-високи сметки.
    Второ - при пускането само сутрин и вечер по малко не можеш да имаш ефективна работа на котела - ползваш го като като газова печка, а той не е правен за това. Смисълът е котелът да постигне желаната температура и после само да я поддържа.

    Имай предвид, че тая мощност, за която съм писал е при дТ=50 по каталог. Действителната дТ може да е по-ниска от каталожната и тогава на практика радиаторната мощ е още по-малка, което в твоя случай не води до значима икономия на газ и ниски сметки, но поне няма да стоиш на студено като сложиш още 15 глидера. За да постигнеш и икономия на газ трябва значително да повишиш отоплителната мощ на радиаторите - това което е постигнал колегата МИК66, и да сложиш терморегулатор.

    Удължаването - мисля, че едностранно от страната на входящата вода ще ти е по-лесно, защото там тръбата е разположена по-високо и е по-дълга (дава удобство за работа). Ако не съм прав, моля някой да ме поправи.
    Този пост е редактиран от legaltk; 06-12-12 в 19:13.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    56
    #698

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Сега видях мощностите на радиаторите. Значи в хола 45м2 на 2.6м таван има 2000/600- 4910W, 1400/600- 3437W, 1200/600- 2946W или 11.29kW. В спалнята 13м2 на 2.6м таван е 1600/600- 3928W. Това са радиаторите, които съм пуснал в употреба, но съм без програматор, защото ми се изчака чакалото докато дойдат да го монтират . Котела е ограничен на 18kW, тази мощност на радиаторите ( не знам при каква разлика в температурите на вход и изход е) би трябвало да е достатъчна за мин. мощност на котела 10.4kW. За ноември платих 160лв, но котела гореше по 5-6 м3 в топлите дни и държех водата на 55-60°. Сега съм го увеличил на 75° и ще я карам така докато дойде програматора, защото ми писна да седя и да си права експерименти.Сега под 8м3 на ден не пада.

  11. Novice
    Тук е от
    Nov 2012
    Мнения
    3
    #699

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от zh Виж публикацията
    Това, че е с вграден бойлер не е проблем. Имах впредвид, че някои марки, чрез дистанционния си интефейс разполагат с програми за регулиране на темп. на водата в бойлера (кой ден, в кой час да подгрява водата и т.н.). При жичните може да регулираш и гледаш всичко като на дисплея на котела, но ако е дистанционен интерфейс. Те всички съвременни котли модулират, но ако си със седмичен програмируем термостат тип on/off, модулациятя не е по стайна температура, а по температурата на водата (за последното може и да греша).
    Щом държиш да е безжичен има универсални модели, но не са модулиращи, като COMPUTHERM Q7 RF, REMEHA, honeywell и др. Lazar от форума препоръчва ето този: ТЕСИ ООД / Продукти / Аксесоари / Управления за газови котли / Безжичен седмичен програматор EG 2921.
    Ти сам си решаваш - жичен модулиращ или безжичен немодулиращ. Ако някой колега знае за универсален безжичен модулиращ, нека да сподели. В пъти по-добре е да си с немодулиращ седмичен програматор, отколкото без никакъв.
    Успех в избора!
    Мерси за съветите, поръчах си TYBOX 810 безжичен, поне си го предлагат те вносителите на Immergas. Те и без това ще идват след няколко дена на едногодишна профилактика на котела, та ще ми го и монтират , само дано получат дотогава че още нямаха. Надявам се да спадне разхода защото в момента карам или на 42-46 градуса постоянно включен или ако го сложа на 55-60 трябва от време на време да го спирам особено по някое време през ноща че не се диша...
    Между другото малко странно но имам няколко радиатора които издават шум ( от движението на водата и помпата) а уж са обезвъздушени и са топли целите, шума го има някъде в половината от диапазона на кранчетата горно и долно, докато другите радиатори не издават шум при никое положение на кранчетата.

  12. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #700

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от karicata Виж публикацията
    Сега видях мощностите на радиаторите. Значи в хола 45м2 на 2.6м таван има 2000/600- 4910W, 1400/600- 3437W, 1200/600- 2946W или 11.29kW. В спалнята 13м2 на 2.6м таван е 1600/600- 3928W. Това са радиаторите, които съм пуснал в употреба................ тази мощност на радиаторите ( не знам при каква разлика в температурите на вход и изход е) .
    Ами като гледам тези високи мощности, предполагам, че при дТ60 - 90/70/20 и няма как да я изкараш тази мощност от тях. Е то може и да стане, ама при централно парно. Доколкото знам съвременните газови котли не загряват до 90*С - мах. до 80-85*С. А пък и няма смисъл с такава температура на входната вода - голям разход на газ. Мисля, че новият евро стандарт EN 442 е дТ50 - 75/65/20 ако не бъркам.
    Каква марка са радиаторите и от кой тип - тип 22 или 33

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    56
    #701

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Ами радиаторите са Елит тип 22. И аз предполагам, че тези мощности са при 90/70/20, а при 60° на водата сигурно падат на половина...Това значи ли, че ако съм намалил котела , мощта на тези 4 радиатора е доста под мин. мощност на котела и той прегрява?

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #702

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от МИК66 Виж публикацията
    Тази зима работи от 20 дни на дневна - 20.5С°,нощна - 18С°
    Хехе, ти само 1-2 дни пусни такива температури на моята жена и дъщеря и някой от двата лагера ще трябва да се изнесе. Денем съм на интервали 23 и 22. Нощем свалям ръчно след като са заспали и не виждат на 21.5. Дъщерята ходи с домашни чехли нова мода - тип ботуши. Аз само като ги гледам и ми се изпотяват краката. На мен ми е жега, а пък те са се увили с 2 завивки.
    Така че сметките са много относително нещо. Това сме го предъвкали вече няколко години. Къща ли е, апартамент ли е. Какви са поддържаните температури. Има ли хора през деня или не. Доставчик на газ - оказа се, че има значителна разлика в цените на различните газови компании за битово газоснабдяване.

  16. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #703

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    karicata,

    При 60° на водата, предполагам, че не падат наполовина, ама някъде до около 25-30 % - не зная със сигурност. Може би си на границата с мин. мощност на котела.
    Ако тези Елит са турско производство на Baykan Grup, открих една таблица с технически данни, но не се споменава дали е точно за Елит, но погледни ориентировъчно за дТ50 - 75/65/20 какви са данните http://translate.google.bg/translate...ed=0CDkQ7gEwAQ
    Този пост е редактиран от zh; 06-12-12 в 21:16.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #704

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Ако някой от новите потребители мисли, че може да направи чудо с разхода и сметките, да прочете тази и подобните теми по-отначало. 99% от тези, които сме писали тук от 3-4г., каквито и врътки да правихме, потреблението нямаше как да падне под определено ниво. Само един от реално пишещите имаше много ниски сметки (Lazarus18), но той пък нямаше никакви програматори и т.н. подобрения и котелът му работеше точно в заклеймения от спецовете в темата режим цък-цък (хиляди включвания за по 10-20сек. през 2-3мин.). Lazar беше давал някакви примери от трето лице със свои клиенти с по-ниски сметки, които се оказаха в топли вътрешни апартаменти, с поддържани по-ниски температури и при доставчик със забележимо по-ниска цена на газ.
    Каквото и да правите, за да е топло си иска да гори газ. Това е. За огромно съжаление тъпата цена нарасна с 150% (конкретно при мен)за последните 2-3г. В началото на 2009г. плащах 0.5лв. за куб.м., а сега е 1.22лв. и то при леко намаление от 01.10.2012г. Иначе е перфектно отопление ако горе-долу е добра инсталацията и има програматор. Чисто и комфортно. Само да имате пари да си плащате сметките. Моите за миналата зима в студения период Януари-Март бяха по 420лв. средно на месец.
    Този пост е редактиран от VanDan; 07-12-12 в 09:50.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    56
    #705

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2012

    Цитат Първоначално публикувано от zh Виж публикацията
    karicata,

    При 60° на водата, предполагам, че не падат наполовина, ама някъде до около 25-30 % - не зная със сигурност. Може би си на границата с мин. мощност на котела.
    Ако тези Елит са турско производство на Baykan Grup, открих една таблица с технически данни, но не се споменава дали е точно за Елит, но погледни ориентировъчно за дТ50 - 75/65/20 какви са данните Google Преводач
    Благодаря, колега! Значи тези 4 радиатора покриват с малко, ще пробвам да пусна и лирата в банята да вида как ще е. От няколко дни насам започна да си харчи по 10м3 на денонощие.

    - - - Обновено - - -

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Моите за миналата зима в студения период Януари-Март бяха по 420лв. средно на месец.
    Моите за същия период бяха по 470 и не беше топло в апартамента, но това ни беше първа зима с котела и никой не отоплява около нас.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 47 от 57 ПърваПърва ... 374546474849 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 08-08-17, 23:52
  2. Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г
    От zhivko83 във форум Отопление
    Отговори: 805
    Последно: 02-01-12, 07:36
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 11:56
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 29-12-09, 23:43
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 00:34

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе