Страница 9 от 166 ПърваПърва ... 78910111959 ... ПоследноПоследно
Резултати от 121 до 135 от общо 2477

Газов котел - Избор и Цени

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    45
    #121

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Тоест ти говориш за около 30 % намаляване на разходите? Така ли е или аз се бъркам?

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #122

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Човека, доколкото помня, смени котела, нормално е!

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    45
    #123

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Да нормално е,но нали се сещаш? колко му струва новият котел?Тоест има много голямо значение дали този котел ще ти се изплати за 30г. или за 3 г.? А и при това трябва да се преборим с цената на газта.Силно се надявам човека да му е комфортно и най-вече да направи необходимите икономии. И да допълня ,нали точно за това са тези форуми всеки да направи сам преценката каква марка апаратура му трябва спрямо отзивите във форумите.В противен случай нещата са безсмислени.
    Този пост е редактиран от национал; 16-01-13 в 22:13.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    60
    #124

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    16м3 - 35% = 10.4м3 --> надявам се. Най-общо, смених котела от "огромен" MoraTop 12/35 kW, към кондензен. Увеличих с 17 глидера (иначе дори и старата ми инсталация не беше толкова зле), а си чакам и термоуправлението. По скоро това което ме води е да е комфортно и ефективно. Ползвах кредит енергийна ефективност и честно казано се надявам за 3-4 години да се варне инвестицията. Пък си ми е и мерак - в ново жилище сме и с малки деца...

  6. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #125

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от etalon21 Виж публикацията
    .......... честно казано се надявам за 3-4 години да се варне инвестицията.
    ...... и по-бързо, ако успееш да продадеш стария котел.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    60
    #126

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Така е, правя напъни и в тази посока, но пазара на стари котли при тази цена на газта е в долна мъртва точка, та съвета ми към колегите е провизирайте тези приходи и калкулирайте пей бек периода без тази точка...

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #127

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Малко страничен въпрос от отоплението. Как работи газовия котел когато подгрява бойлер със серпентина и как работи когато е проточен?

    Малко разяснения с още въпроси.
    1. При подгряване на бойлер със серпентина трябва ли мощността на серпентината да е над минималната на котела или близка до максималната?
    2. При каква температура на водата в серпентината и тази в бойлера се дават мощностите на серпентината?
    3. Не е ли вярно че мощността на серпентината намалява до 0 когато температурата на водата в бойлера се доближава до температурата на водата в серпентината.?
    4. Какво прави управлението на котела когато серпентината не може да отделя максималната мощност на котела - дали го модулира до минималната или изключва по температура?

    Аналогични въпроси за водата на проточен принцип.
    5. При проточното подгряване горе долу винаги имаме влизаща вода с фиксирана температура. Котела чрез собствения си водонагревател набива някакви количества енергия във водата. Котела следи ли температурата на входящата "студена" и изходящата "топла" вода за да коригира мощността си според това дали не прекалява с подгряването ако дебита не го изисква ?
    6. Кондензните котли дали работят във "кондензен" режим при подгряване на вода за битови нужди след като влизащата вода е доста студена?

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #128

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    orlincho, въпросите са много на място! Почвам разбъркано. Мощността на серпентините се дава обикновено при дТ=70, т.е. температура в бойлера 10*С, а температура на водата в серпентината - 80*С. С подгряването на бойлеа това дТ намалява, с което намалява и мощността на серпентината до нула. Наблюдавал съм как се изменя мощността на котел 16кВт Теси при подгряване на бойлер 80л със серпентина 24кВт. Значи - котела пали, намалява си мощността до минималната и почва плавано да я увеличава. Стигна до около 13.5кВт и после започна да пада, тъй като водата в бойлера започна да се подгрява, пада дТ, с което пада мощността на серпентината и котелът започва да модулира

  11. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #129

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Според мен:

    5. да - нали имаш регулация на БГВ по изх.темп. Вход. вода е с променлива темп. (лято, зима). Основното все пак е дебитомера.
    6. не - съдейки по сметките през лятото на колегата ми, който е с кондензен котел - 2 човека - >20 лв.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #130

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от legaltk Виж публикацията
    6. не - съдейки по сметките през лятото на колегата ми, който е с кондензен котел - 2 човека - >20 лв.
    А откъде си сигурен, че с конвенционален котел сметката нямаше да е 25лв?:rolleyes:
    В някои случаи кондензните котли работят и при БГВ в кондензен режим, в други случаи - не, зависи основно от дебита и температурата на струята БГВ, която използваме, но и от други фактори.

  13. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #131

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    А откъде си сигурен, че с конвенционален котел сметката нямаше да е 25лв?:rolleyes:
    Ами нали виждам моята сметка 2+2 човека (3 жени, от които 2 деца) повече от 28 лв. през лятото нямаше.

    Не е толкова важно, защото 2-3 лева не ни решават проблема през зимата.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #132

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от legaltk Виж публикацията
    Ами нали виждам моята сметка 2+2 човека (3 жени, от които 2 деца) повече от 28 лв. през лятото нямаше.

    Не е толкова важно, защото 2-3 лева не ни решават проблема през зимата.
    От хора до хора разлика бол. В момента в квартирата разхода ни за газ не е падал под 55лв (когато сме на море и т45 в бойлера) до 90лв мес (зимата при т60 в бойлера) това само за топла вода на мен и жабата (словом двама човека). Котела е Бош/Юнкерс конвенционален със 100л. водонагревател със серпентина. Може и нещо по системата да не е много ефективно, но и общ разход на вода от 12-14м3 на месец не е малко. Така, че сметката за вода е нещо прекалено разтегливо за сравнение, освен ако нямаш повече показатели - толкова кубика газ за толкова кубика вода на такава и такава температура.

    Според мен сметката е следната
    6-7м3 загрята вода се получават със сметка 0,00116*Количество вода (литри)*(70°-10°) = ~ 487КВч
    При калоричност на природния газ ~0,107м3 за 1КВч това прави 52м3 газ или по 1.2лв прави под 62лв. Това при идеална система с 100% КПД
    При конвенционален котел, неясна мощност на серпентината във водонагревателя и топлинни загуби на самия водонагревател (нощно време ми се случва да го чуя, че дозагрява). Сметката ми се вижда нормална за потреблението.

    Литература:

    How many watts are required to raise one liter of water by one degree centigrade?
    Специфичен топлинен капацитет или колко енергия отива за загряване на веществата. Ако ви се прииска да сметнете колко енергия трябва за да загреете въздуха в едно помещение (не включва сметките за топлоотдаване на стени/под/таван - те са допълнително на тази сметка)
    Този пост е редактиран от orlincho; 18-01-13 в 19:37.

  16. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #133

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Аз съм писал само по зададените въпроси №5 и №6. Те бяха за БГВ на проточен принцип.
    Твоят случай, както го описваш не е такъв.
    За БГВ при двуконтурните котели много хора писаха в миналогодишната тема и сметките им от лятото са все около 20-30 лв. средно (взависимост от броя на "жабите"). Зимата може да има някакво повишение заради t на постъпващата вода.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    45
    #134

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Според мен Орлинчо имаш нещо тотално объркано в системата.Тези м3 газ са много за БГВ.

    - - - Обновено - - -

    Няма евтина газ има будали кат нас.
    Няма евтини пелети ,ама бол зевзеци.
    А има ли дърва и въглища ,
    Има панаирища.

    Ти избираш!

  18. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #135

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    ЧНГ на всички форумци, макар и със закъснение!

    Не бях влизал във форума доста дълго и днес реших да погледна как се развиват дискусиите. За съжаление не виждам промяна - проблемни котли, управления, инсталации и най-вече високи сметки за газ при ниски стайни температури. Както се казва: Нищо ново под слънцето.
    Ще споделя някои мои мисли и опит и се надявам да бъда поне малко полезен на някои от питащите тук.

    Първо: МИК66 е дал прекрасно сравнение за няколко поредни последни години (за месец декември) - какъв разход е имал и съответно какво е плащал. В неговия пост ясно се вижда един от основните проблеми - цената на газа расте, а от там и сметките. Вярно, има от време на време падане на цената, но като цяло тенденцията е нагоре. Тук, за съжаление, не можем да направим нищо. Имам познат, който живее в Канада в огромна къща, която отоплява на газ чрез вентилатори и въздуховоди. И казва нещо шокиращо за нас - за един отоплителен сезон е платил повече ток за вентилаторите, отколкото газ. Та сами си направете изводите каква цена плащаме ние и каква в Канада.

    Второ: В предните ми постове от миналите години съм споделял моите проблеми и опити да ги реша. След дълги наблюдения, измервания, настройки и проби на различни режими успях да постигна 10-15% икономия. И толкова от системата. Как? - това специалистите във форума са обяснявали и описвали многократно. Котелът ми е кондензен, но инсталацията не е съвсем за кондензен режим. След безброй опити стигнах до един прост извод - всяко жилище има определени термозагуби и за да се стопли тези загуби трябва да се покриват от системата. Как става това? Чрез изгаряне на газ. Съответно - колкото по-големи са термозагубите, толкова повече газ е нужно да изгори. И от тук изводът е съвсем прост, въпреки, че на мен ми отне 3 зими да го разбера и повярвам- намалете термозагубите на жилищата си, за да ви е топло и комфортно, и да плащате нормални сметки.
    Ето накратко моя опит в това отношение: Апартамента ми е около 70м2 отопляема площ с 3 външни стени. През миналото лято реших да направя нещо, за да намаля термозагубите. На всички външни стени отвътре залепих 3-4мм корк и смених стъклопакетите на всички външни прозорци с такива с нискоемисионно (К) стъкло. Като инвестиция - около 1400лв всичко.
    От фирмата, която ми продаде корка ми казаха, че ако облепя в една стая външните стени с 3-4мм корк ще постигна повишаване на стайната температура с 4-5°. Не го повярвах, разбира се. 2° да се вдигне стайната температура - щях да съм доволен.
    Дойде отоплителния сезон и каква е равносметката? Миналите зими, без корковата облицовка, поддържах в апартамента денем 22°, а нощем 19° и гледах котела да не излиза от кондензен режим, за да е по-икономичен. Тази зима поддържам 23-23,5° денем и 21-21,5° нощем. Зарязах всякакви ограничения на котела и съответно той не работи само в кондензен режим. Осезателно по-топло е в целия апартамент и съответно по-комфортно. И накрая - най-интересното: разходът! При еднакви външни условия с миналите зими (водил съм си статистика) тази зима разходът ми е с 1/3 до 1/2 по-нисък. 33-50% икономия! И това при по-висока средноденонощна температура в апартамента и без да се придържам към кондензен режим. Стаята, в която беше най-студено преди и не можех да достигна повече от 18-19° сега си е топла и температурата е 22-23°. А това са си 4°. Та не ме излъгаха от корковата къща. И този поразителен за мен ефект е постигнат само с 3-4мм корк и К-стъкла на стъклопакетите (не на всички прозорци дори).

    Сами може да си направите изводите за вас. Но за мен правилната посока на действие ако искаме топлина и ниски сметки е именно тази - да се намалят топлозагубите на жилището колкото е възможно. И сега сериозно се замислям за една добра външна топлоизолация като следваща и, надявам се, последна стъпка.

    Само за справка сега средноденонощния ми разход на газ е около 6,7-6,8куб.м., като около 1куб.м. от тях е за БГВ и готвене. Миналите зими при същите условия си горях по 10-12куб.м. газ.

    Успех на всички в борбата за евтино топло!
    Този пост е редактиран от eng.Simeonov; 20-01-13 в 16:03.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 9 от 166 ПърваПърва ... 78910111959 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 09:58
  2. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 22:09
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 21:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 22:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 22:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе