Страница 4 от 12 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 175

Избор на газов котел.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    63
    #46

    Отговор: Избор на газов котел.

    Какво ще кажете за вариант - Едноконтурен кондензен котел Vaillant ecoTEC PLUS - 24 kW + серпентинен бойлер 120 литра на Vaillant, модел uniSTOR VIH R 120/6 M?

  2.  
     
  3. Novice
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    6
    #47

    Отговор: Избор на газов котел.

    Здравейте,

    За да не отварям нова тема - ще публикувам тук и аз едно питане. Ситауцията е следната - купих миналата година апартамент с двуконтурен газов котел, който обаче се развали и трябва да го ремонтирам. Понеже котела е на 11 години и реших, че може би ще е по-добре направо да купя нов, гаранционен и по-ефективен котел. Опитах се да прочета доста теми и мнение, но се оказа прекалено голяма хапка за моята глава, затова директно питам за препоръки.

    Апартамента е 100 квадрата, изолиран, с добра дограма. Разпределението е: хол - 20 квадрата с водно подово, една спалня 12 квадрата с радиатор със 7 глидера, детска около 15 квадрата с радиатор с 8 глидера, баня с водно подово - около 3 квадрата.

    Изискването към котела ми е да безшумен, че на сегашния подскачам всеки път като се пали, както и да е икономичен. Ще се радвам ако препоръчате конкретен модел или марка, защото аз лично се обърках. Днес ходих до една голяма фирма, обаче търговеца ми препоръча котел с думите - ей този ще върши работа, ама може и този да вземете - без да ми обясни какви са разликите в параметрите между тях и затова бързо бързо си излязох.

    Благодаря предварително за отговорите.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #48

    Отговор: Избор на газов котел.

    Нещо се губят около 30тина кв. метра? Там дето има подово, има ли радиатори? На каква температура на водата е работил котела и какъв е? Нещо не е много ясно - как функционира такава смесена система.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #49

    Отговор: Избор на газов котел.

    Не ми се вярва да има безшумен котел. Всичко останало в системата няма грам шум, но самият газов котел издава шум. Има помпа, има вентилатор за газове. Ако е двуконтурен при пускане и спиране на кран за БГВ из жилището отново има шум. Така че котелът е желателно да не се монтира в помещение където искате тишина.
    Иначе и на мен ми е интересно как е направена системата ви с комбинация от подово и радиатори. Това означава различни отоплителни кръгове с различна температура на водата в тях. Про подовото до 30-на градуса, които са твърде ниски за радиаторите.
    За котел подходящ за повечето жилища у нас има само едно правило - ниска минимална мощност и стайно управление по температура на въздуха в помещението. Не е лошо и да има добра поддръжка в населеното място, където сте. То няма какво друго да се гледа. Сам можете да проверите минималната мощност на различните модели и да вземете такъв с най-ниската минимална мощност, който влиза в бюджета ви.
    И за ефективността значение има цялостно как е сметната и изградена инсталацията, а не само котела.
    Този пост е редактиран от VanDan; 29-09-18 в 10:26.

  6. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #50

    Отговор: Избор на газов котел.

    За шума, решението е подходящо вграждане на котела в шкаф. Въпреки това мисля, че в малко тихо помещение, пак ще се чува макар и минимално (по-слабо от хладилник със сигурност). И наистина - нещо доста от квадратурата Ви липсва. По описание, жилището е максимум 65 квадрата застроена площ, а това не е като да няма значение. Ако имате много голям коридор, трябва да го отоплявате. Ако имате много тераси, трябва да ги изключите от сметката. Аз сложих газов котел на жилище с около 15 квадрата по-голяма площ на стаите и по сметки излиза, че при наличие на съседи необходимата мощност за отопление при -20 градуса е под 4kW. По вашето описание като нищо сте на под 3kW.

  7. Novice
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    6
    #51

    Отговор: Избор на газов котел.

    Големи коридори, както и една ниша, където има почти 5 квадратни метра гардероб с плъзгащи врати + една малка тоалетна, която не се отоплява и квадратурата се намества. Там където има подово - няма радиатори, махнах ги, защото хола е малък и не можех да разположа мебелите както исках. Жилещето е в Драгалевци, входната вода не я знам колко градуса е. Сегашният котел е Unical EVE 05. Не ми пречи шума от помпата или от самото горене, а този който е при запалването - все едно някой хвърля малка пиратка при всяко палене.

    Системата между подово и радиаторите е направена много просто - Веднага след котела, който се намира в хола, на изхода за отопление, се отклонява един кръг към подовото в хола и след това има термо глава, която не позволява повече от 30-33 градуса да циркулира в подовото. После водата от подовото се връща точно преди котела и се свързва обратно към тръбата от колекторната кутия.

    Аналогичен е случая с банята, но там просто е махната лирата и вместо лира имам подово, отново с термо глава за да не ми надуе плочките.
    Този пост е редактиран от Hrist0; 29-09-18 в 12:58.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #52

    Отговор: Избор на газов котел.

    При мен почти не се чува газовия котел и като пали.

  10. Novice
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    6
    #53

    Отговор: Избор на газов котел.

    Така - избора се свежда до момента до:
    De Dietrich MPX 24/28 MI от Рувекс


    или

    Viessmann vitodens 100, но тук още не мога да намеря читава фирма да ми го продаде и инсталира.

    Някакви предложения, кое е по-читаво?

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #54

    Отговор: Избор на газов котел.

    Нито едно от двете.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #55

    Отговор: Избор на газов котел.

    И защо пък толкова категорично?

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #56

    Отговор: Избор на газов котел.

    Е, това си е моето мнение. Избор има и всеки може да си вземе каквото поиска.

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Apr 2006
    Мнения
    6
    #57

    Отговор: Избор на газов котел.

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Е, това си е моето мнение. Избор има и всеки може да си вземе каквото поиска.
    Една от причините да не мога да си избера е, че никой търговец не успя да ми обясни, защо трябва да е този котел. Но пък по същата причина и не мога да отхвърля котел, просто защото някой не го харесва. Ако не харесвате никой от горните - кой бихте препоръчали и защо?

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #58

    Отговор: Избор на газов котел.

    Търси нещо с много ниска минимална мощност от рода примерно на 2-3KW и това е. И да има фирма за поддръжка в населеното място. Аз примерно отново след първия си вече 9 годишен котел Имергаз бих взел отново от същата марка. Някой Виктрикс например.
    VICTRIX 12 kW TT Plus - едноконтурен
    VICTRIX 24 kW TT Plus - едноконтурен
    VICTRIX 24 TT 2 ErP - двуконтурен
    Линковете са за моделите, а не като конкретна препоръка за фирма.

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #59

    Отговор: Избор на газов котел.

    Цитат Първоначално публикувано от Hrist0 Виж публикацията
    Една от причините да не мога да си избера е, че никой търговец не успя да ми обясни, защо трябва да е този котел. Но пък по същата причина и не мога да отхвърля котел, просто защото някой не го харесва. Ако не харесвате никой от горните - кой бихте препоръчали и защо?
    1. ДеДитрих не бих сложил защото те са специалисти по големите котли за големи сгради и винаги ползват външни датчици за темп. Не виждам смисъл за апартамент да се ползват такива котли, а пък от Рувекс още повече.
    2. Висман са хубави котли, но много скъпи, което според мен е неоправдан разход за котел. Отделно не виждам смисъл от такива мощности за които пишете.
    Според мен, на вас котел с мин 2-3кВт и макс 14-16кВт би бил напълно достатъчен.

  18. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #60

    Отговор: Избор на газов котел.

    Гледам, че колегата търси двуконтурен котел, тъй че тези под 24 kW не вървят. Изрично уточнявам първо, че съм обикновен потребител, но по наблюдения всички водещи марки имат прилични котли. Висман се водят топ марка и познавам хора, които са доволни. Проблемът е, че минимумът на този котел е малко височък. Същото може да се каже и за другия. Дали наличната мощност покрива този минимум при нискотемперстурен режим - това е важният въпрос. Намери си разбираш човек да ти погледне инсталацията - котелът не е проблем. Избор голям - и Имергаз, и Аристон, и Бош и много още други имат котли с минимум от около 3 и надолу kW и максимум от 24 до над 30 kW. Максимумът при двуконтурен котли има значение.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 12 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 22:09
  2. проблем с газов котел
    От kora във форум Отопление
    Отговори: 7
    Последно: 19-01-14, 16:48
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 21:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 22:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 22:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе