Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 34
Like Tree9Одобрявам

Климатици за помещение 50 м2?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    279
    #1

    Климатици за помещение 50 м2?

    Здравейте!
    Предстой ми ремонт на етаж (втори) от кооперация и отдалеч съм започнал да правя планове и за отоплението, защото по план трябва да избия стените на всекидневната и бокса,като ги включа към хола и да се получи помещение малко над 50 квадрата при височина 2.6м, но височината ще падне малко заради висящия таван. Ориентирал съм се към климатик/ци за подово инсталиране (под прозорците) и тук идва въпроса към какво да се насоча? Мулти-сплит система, два климатика или един голям ще е достатъчен? Бюджета не е определен, като се цели максимална ефективност за оптимална цена, без излишни разходи, но и без цигании. Ще се слага ПВЦ дограма със стъклопакет и вътрешна изолация (евентуално външна или и двете, но в лошия случаи само вътрешна) на долния етаж се отопляват с камина със водна риза и радиатори, а отгоре не се отоплява на този етап. Прилагам една проста схема на това което трябва да се получи, след като избием стените. По-натам ще се остъкли голямата тераса (дясната на схемата).
    За банята какво можете да предложите, Вие с какво се топлите? Става дума за не голяма баня ( 8 м2 ) с вътрешна изолация, една външна стена, а отвън тухлата е само измазана.
    Благодаря!
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    May 2008
    Живее в
    Burgas, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    2,081
    #2

    Отговор: Климатици за помещение 50 м2?

    от личен опит-2 ОТДЕЛНИ климатика

  4. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #3

    Отговор: Климатици за помещение 50 м2?

    2 отделни ,като над нулата може да пускаш само единия примерно .. може би 2хFujitsu 12LT ?

  5. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #4

    Отговор: Климатици за помещение 50 м2?

    Термопомпа въздух -вода с подово отопление за целия апартамент(заедно с баня и тоалетна).
    Ще имате и топла вода.

    Сега му е времето след като правите ремонт с бутане на цели стени.
    tony34al одобрява това.

  6. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    279
    #5

    Отговор: Климатици за помещение 50 м2?

    Цитат Първоначално публикувано от justify Виж публикацията
    Термопомпа въздух -вода с подово отопление за целия апартамент(заедно с баня и тоалетна).
    Ще имате и топла вода.

    Сега му е времето след като правите ремонт с бутане на цели стени.
    Не съм в час с това което казваш, може ли да разясниш като инвестиция какво ще ми струва, а също и като консумация след полагането? Просто не искам конвенционално централно парно, камини и такива работи, а нещо от типа "цък и топли" заради което съм се насочил към климатиците, а тези тела (подовите) вършели чудесна работа за отопление.

  7. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #6

    Отговор: Климатици за помещение 50 м2?

    аз не забелязах че си писал подови .. там опциите не са много и по принцип са доста по скъпи от стенните

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    279
    #7

    Отговор: Климатици за помещение 50 м2?

    Подови, защото казват че са по-ефективно.
    @justify ме грабна с тази идея за термопомпа и вече почти 2 часа се ровя за по-подробна информация. Ще се радвам, ако някой спомене и за този вариант.

  10. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #8

    Отговор: Климатици за помещение 50 м2?

    1. https://forum.setcombg.com/%D0%B4%D1...%B4%D0%B0.html

    2. https://forum.setcombg.com/%D0%B4%D1...%B2%D0%BE.html

    3. https://forum.setcombg.com/%D0%B4%D1...%81%D0%B8.html

    4. https://forum.setcombg.com/%D0%B4%D1...%BE%D0%B4.html

    Има и още писано във форума мисля, но ще трябва да потърсите.Термопомпите за жилищно ползване са сравнително ново решение за цялостно отопление на жилището- да кажем от 2009-2010 година.

    Няма да има движение на въздух, което при някои марки климатици не е особено приятно, особено посред зима...

    Като правите ремонти и ще харчите един куп пари поне да е максимално комфортно и евтино при консумацията на ел.енергия.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2012
    Мнения
    90
    #9

    Отговор: Климатици за помещение 50 м2?

    Не ти трябва подово(много е инертно и трудно се постига желана температура),особено ако е южно и добре изолирано помещението.

  12. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #10

    Отговор: Климатици за помещение 50 м2?

    Комфорта е абсолютен в сравнение с другите видове отопление.Дори в сравнение с отопление с радиатори е 3 пъти по комфортно.При подовото отопление самият под е топъл...

    Няма място за сравнение...

  13. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2012
    Мнения
    90
    #11

    Отговор: Климатици за помещение 50 м2?

    Значи,не знам как си го изчислил,че е три пъти по комфортно,но мисля,че ти е доста грешна сметката.Имам и радиатори имам и подово,за това те уверявам,че бъркаш и то доста.Да не отварям и тема,как комфорта от подово(който наистина не лош,но е много преекспониран) може да ти повлияе на здравето.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    279
    #12

    Отговор: Климатици за помещение 50 м2?

    Цялата квадратура на етажа ми е около 100-110 м2 на всякъде е с височина 2.6 м, като освен голямото помещение което ще се получи има коридор, баня, спалня и втора спалня (която за напред се надяваме да стане детска). Имам и малка стая около 5 квадрата която евентуално може да се превърне в бойлерна, но от толкова теми ми се върти инвестиция около 10 000 лв. за целия проект по термопомпата, конвектори и подово с лира в банята.
    За климатиците ми стана ясно 2 мицубишита или фуджитцо, подово монтирани под прозорците, това е инвестиция около 5000 с монтажа.
    Някой ако може да ми състави една примерна и груба схема колко ще ми легне термопомпа с достатъчен капацитет с конвектори и подово с лира в банята.
    Благодарности на включилите се в темата ми!

  16. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #13

    Отговор: Климатици за помещение 50 м2?

    Цитат Първоначално публикувано от С.Мезинов Виж публикацията
    Цялата квадратура на етажа ми е около 100-110 м2 на всякъде е с височина 2.6 м, като освен голямото помещение което ще се получи има коридор, баня, спалня и втора спалня (която за напред се надяваме да стане детска). Имам и малка стая около 5 квадрата която евентуално може да се превърне в бойлерна, но от толкова теми ми се върти инвестиция около 10 000 лв. за целия проект по термопомпата, конвектори и подово с лира в банята.
    За климатиците ми стана ясно 2 мицубишита или фуджитцо, подово монтирани под прозорците, това е инвестиция около 5000 с монтажа.
    Някой ако може да ми състави една примерна и груба схема колко ще ми легне термопомпа с достатъчен капацитет с конвектори и подово с лира в банята.
    Благодарности на включилите се в темата ми!
    С 5000лв за климатици ще стоплиш евентуално голямото помещение или 50м2. Останалите 50-60м2 как смяташ да ги топлиш? А и топлата вода я няма тук.

  17. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #14

    Отговор: Климатици за помещение 50 м2?

    За 10000 лева няма как да стане с термопомпата, подовото и конвекторите, освен, ако не се използват най-некачествените материали в комбинация с китайска сопа или самоделка термопомпа.

    Примерна термопомпа, която да може да се справи е KIT-WXC12F6E5, която е гарантирана 12кВт до -15 без нагревател и струва 11646 лева. В момента T-CAP моделите на панасоник са най-доброто на пазара, запазват номинална мощност и висока ефективност.
    Конвекторите ги брой 2 за хола и по един за останалите помещения като по-хубавите са на цени между 800 и 1000 лева за брой.
    Подовото и лирата в банята ги брой като още един конвектор.
    От там се започва с тръбни разводки, колектори и тн, които хич не са малка инвестиция.
    Прогнозно бих казал поне едни 20000 лева.

    От там нататък има и по-евтини термопомпи, например моноблок моделите на самсунг, като например RC140MHXEA е около 8300 и така инвестицията пада на 17000 лева.

  18. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    279
    #15

    Отговор: Климатици за помещение 50 м2?

    @tony23al, точно това казвам, че тази цена идва само за голямото помещение.
    С оглед инвестицията просто ми излиза извън бюджета да интегрирам цялата система така описана от @AC_From_Hell. Както казват старите хора - "Мерак има, чалъм няма".
    Най-вероятно ще си остана на варианта с два климатика в хола + по един в другите стай, а за банята не знам, може би ел.лира или конвектор за баня.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Климатици... (обсъждане на всякакви климатици - 2009)
    От Lupus във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 312
    Последно: 27-11-09, 15:37
  2. Климатици... (обсъждане на всякакви климатици - 2007)
    От kantonaa във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 1699
    Последно: 31-12-07, 17:40
  3. Климатици... (обсъждане на всякакви климатици - 2006)
    От JoroM във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 2354
    Последно: 31-12-06, 16:21
  4. Климатици... (обсъждане на всякакви климатици - 2005)
    От ВЕЛИНСКИ във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 2332
    Последно: 31-12-05, 18:20
  5. Климатици... (обсъждане на всякакви климатици - 2004)
    От Julian във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 157
    Последно: 30-12-04, 17:16

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе