Страница 1 от 18 12311 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 265
Like Tree107Одобрявам

Ниска температурна разлика на вх/изх на радиаторите

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #1

    Ниска температурна разлика на вх/изх на радиаторите

    Здравейте,
    При мен се получава нещо, което (според мен) не е нормално ...
    При зададена температура на водата за ОИ 60оС до вход на радиаторите достига 58оС.
    На изхода на радиаторите обаче темепратурата е 54-55оС, което ми се струва твърде малко като разлика (само 3-4оС).
    Така е на всички радиатори (включително на радиатор Н500 с 19 бр. глидери в стая около 10м2).
    Системата е с алуминиеви радиатори 3бр. Н600 (14 бр., 15 бр., 13 бр. - общо 42 глидера) , 2 бр. Н500 (11 бр., 19 бр. - общо 30 глидера), 1 бр. Н800 (17 глидера) и лира в банята 50х120 см.
    Колекторна система с PEX тръби ф16 към всеки радиатор. От котела до колектора е PPR тръба с фибростъкло ф 32.
    Котела е газов едноконтурен Victrix 20 X TT 2 ErP.
    Отопляема площ около 87-90 м2.

    Въпроса е какво: Каква е причината за тази малка температурна разлика на вх/изх на радиаторите и какво мога да направя, за да се подобри?

    Ще бъда благодарен на всякакви мнения и предложения.
    Благодаря предварително на всеки отзовал се!
    Този пост е редактиран от pepitoff; 29-11-17 в 09:13.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #2

    Отговор: Ниска температурна разлика на вх/изх на радиаторите

    Цитат Първоначално публикувано от pepitoff Виж публикацията

    Въпроса е какво: Каква е причината за тази малка температурна разлика на вх/изх на радиаторите и какво мога да направя, за да се подобри?
    Висока скорост на флуида вътре в системата.
    Няма време да си отдаде топлината в радиаторите.
    Трябва или да намалиш скоростта на флуида, или да сложиш вентилатори, които да обдухват радиаторите.
    pepitoff одобрява това.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #3

    Отговор: Ниска температурна разлика на вх/изх на радиаторите

    С риск този път да сгреша - какво те притеснява това. Според мен е важно радиаторите да успяват да поддържат изискваната стайна температура. Ако това е така не виждам защо да се заглеждам в подробности. Между другото как разбираш каква е температурата на "връщащата" вода. При мен има само една стойност за температура водата - предполагам тази, която излиза от котела.
    Иначе на теория с прости думи (все пак минаха 20г. от последния ми допир с физиката) върху температурата на излизащата от един радиатор вода, влияние би трябвало да оказва мощността на радиатора (площ, свойства на материала и т.н.) и дебита на водата. В твоя случай може да влияеш или като смениш радиатора с по-мощен или с конвектор или на дебита посредством скоростта на водата - чрез степените на помпата, която я задвижва. Джак е написал същото.
    Направи си опит с по-ниска степен на помпата. Но личното ми мнение, че ако всичко е нормално със стайните температури да не се заглеждаш в подобни подробности. От много години нищо не гледам. В къщата е топло, колкото съм задал и само това ме интересува. И цената на природния газ...
    Но за крайни мнения вече наистина специалист трябва да се изкаже.
    pepitoff одобрява това.

  5. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #4

    Отговор: Ниска температурна разлика на вх/изх на радиаторите

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Направи си опит с по-ниска степен на помпата. Но личното ми мнение, че ако всичко е нормално със стайните температури да не се заглеждаш в подобни подробности. От много години нищо не гледам. В къщата е топло, колкото съм задал и само това ме интересува. И цената на природния газ...
    Но за крайни мнения вече наистина специалист трябва да се изкаже.
    +1 и аз така мисля.
    Ако топли задоволително все тая колко са градусите на входящата и изходящта вода.
    Вече ако не успява да стопли достатъчно, тогава трябва да го види професионалист.
    Но ниската разлика в радиаторите е заради висока скорост.
    Гледам, че в техническите параметри на котела пише "кондензен модул с висока циркулация"
    pepitoff одобрява това.

  6. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #5

    Отговор: Ниска температурна разлика на вх/изх на радиаторите

    Температурата на вх/изх радиатори я меря с мултицет с термодвойка.
    Не твърдя, че е най-точното измерване, но колкото и да греши уреда всепак гледам разликата в показанията.
    Интересното е, че датчика за изх. ОИ на котела дава 60оС, а с уреда меря 50оС, но когато премеря с уреда температурата на мястото на сондата за БГВ в обемния бойлер, показанията на уреда и на сондата съвпадат.
    Кой от трите датчика (за водата в бойлера, за водата за ОИ или този на мултицета) лъже, не мога да кажа...
    Котела ми има два параметъра - за максимална и минимална скорост на циркулационната помпа. Те са на фабрични настройки: макс. скорост - 9, минимална скорост - 5.
    Не е указано в какви мерни единици са тези числа.
    Иначе радиаторите греят и успяват да поддържат желаната стайна температура (терморегулатор - модулиращ CarV2, жичен).
    Това, което ме притеснява е, че с това малко dТ котела излиза от кондензен режим за много дълго време и съответно му намалява ефективността, а оттам се увеличава разхода на газ.
    Всъщност не зная дали изобщо влиза в кондензен режим, освен когато е достигната зададената стайна температура и котела минава на мин. и прави водата за ОИ на 40оС?!?!?!


    P.S. Един приятел (в бизнеса с доставка на газ, монтаж на газови котли, проектиране на ОИ) ми казва, че проблема е заради малкото ф на тръбите и недостатъчни радиатори. (Но пък в стая около 10 м2 с 19 бр. глидери Н500 и пак малко dT на тоя радиатор!?!?!)

  7. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #6

    Отговор: Ниска температурна разлика на вх/изх на радиаторите

    Цитат Първоначално публикувано от pepitoff Виж публикацията
    P.S. Един приятел (в бизнеса с доставка на газ, монтаж на газови котли, проектиране на ОИ) ми казва, че проблема е заради малкото ф на тръбите и недостатъчни радиатори. (Но пък в стая около 10 м2 с 19 бр. глидери Н500 и пак малко dT на тоя радиатор!?!?!)
    Със сигурност проблемът не е в недостатъчни радиатори. Малка температурна разлика означава, че флуидът не отдава топлината в радиатора. Това е заради високата скорост - докато влезе и излиза.
    При оптимални условия(примерно естествена конвекция) нагрятата вода влиза в радиаторите, стои там известно време, докато си отдаде топлината и понижи температурата си, и чак тогава се връща обратно.
    При системи с принудителна циркулация такива оптимални условия не могат да бъдат постигнати.
    Флуида се движи по пътя с най-малко съпротивление. Може да влиза в радиатора, да минава само през първите няколко секции и веднага да излиза, просто няма време да си отдаде топлината и да си понижи температурата. Тогава вече не е добре. Радиаторите не работят ефективно така.
    Пробвай това което те е посъветвал VanDan с възможно най-ниската степен на помпата за да се намали до минимум циркулацията.
    Другото за което се сещам вече е по-сложно - последователно свързване на радиаторите - изходът на единият радиатор към входа на другия, така би се получил по-ефективен топлообмен.
    pepitoff одобрява това.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #7

    Отговор: Ниска температурна разлика на вх/изх на радиаторите

    Твоят приятел е казал същото - мощността на радиаторите, сечението на тръбите влияе на дебита - малко сечение води до по-висока скорост на флуида. Май така беше формулата. Но според мен това на практика е повече проблем ако радиаторите не могат да смогнат да поддържат изискваната стайна температура. Колко е значението за разхода вече специалисти да се произнесат. Но се съмнявам, че някой такъв ще се намери да си направи труда да пише тук.
    Ако толкова те вълнуват тези температури и котела има такава настройка, може да си направиш опит да ограничиш максималната температура на излизащата вода да кажем на 55гр.или дори 50гр. (колкото искаш). Връщащата се вода ще е по-ниска от нея със сигурност. Но за работа със значително по-ниски температури на водата се искат големи и мощни радиатори или конвектори.
    Лично не съм сигурен дали си заслужава толкова игра. Имало е хора в този форум с по-ниски сметки даже и с конвенционални котли с висока минимална мощност и с кондензни без особено ниски температури на водата. Както и хора с по-високи сметки с уж оптимизирани системи и модерни котли. Все си мисля, че основно значение за разхода имат топлозагубите, които трябва да се покрият. Каквито и хватки да правиш все трябва да вкараш определено количество топлина, която да покрие топлозагубите и следователно да изгориш съответното количество гориво. Може и да греша разбира се.
    Като прочетох Джак и се сетих и аз за вида на свързване на радиаторите, но в малко по-друг аспект. В началото ми бяха свързали радиаторите "едностранно" - отгоре влиза и от същата страна отдолу излиза. И действително имаше площ от радиаторите (в далечната страна), която видимо беше по-студена на пипане. След време виках майстор да ми преправи свързването (излизащата вода) където може на "диагонал" - горе влиза, на срещуположната страна отдолу излиза. Така цялата площ на радиаторите ми се нагрява доста по-равномерно.
    Този пост е редактиран от VanDan; 29-11-17 в 12:11.
    pepitoff одобрява това.

  10. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #8

    Отговор: Ниска температурна разлика на вх/изх на радиаторите

    Ще намаля параметрите за скорост на помпата, но се чудя на колко да сложа този за макс. скорост?!?
    За минималната ще я сложа на 1.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #9

    Отговор: Ниска температурна разлика на вх/изх на радиаторите

    Тук вече "акъл" не мога да давам. При липса на готова информация, може да тръгнеш по пътя на експеримента - правиш проби и засичаш разход. Но ти трябва време, за да добиеш достоверни данни за консумацията при различните режими. Но пък и другите условия не са постоянни - външните температури се менят и съответно разхода се влияе и от това. Но щом ти се занимава, имаш време и желание - твоя воля.
    pepitoff одобрява това.

  12. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #10

    Отговор: Ниска температурна разлика на вх/изх на радиаторите

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Твоят приятел е казал същото - мощността на радиаторите, сечението на тръбите влияе на дебита - малко сечение води до по-висока скорост на флуида. Май така беше формулата. Но според мен това на практика е повече проблем ако радиаторите не могат да смогнат да поддържат изискваната стайна температура. Колко е значението за разхода вече специалисти да се произнесат. Но се съмнявам, че някой такъв ще се намери да си направи труда да пише тук.
    Ако толкова те вълнуват тези температури и котела има такава настройка, може да си направиш опит да ограничиш максималната температура на излизащата вода да кажем на 55гр.или дори 50гр. (колкото искаш). Връщащата се вода ще е по-ниска от нея със сигурност. Но за работа със значително по-ниски температури на водата се искат големи и мощни радиатори или конвектори.
    Лично не съм сигурен дали си заслужава толкова игра. Имало е хора в този форум с по-ниски сметки даже и с конвенционални котли с висока минимална мощност и с кондензни без особено ниски температури на водата. Както и хора с по-високи сметки с уж оптимизирани системи и модерни котли. Все си мисля, че основно значение за разхода имат топлозагубите, които трябва да се покрият. Каквито и хватки да правиш все трябва да вкараш определено количество топлина, която да покрие топлозагубите и следователно да изгориш съответното количество гориво. Може и да греша разбира се.
    Като прочетох Джак и се сетих и аз за вида на свързване на радиаторите, но в малко по-друг аспект. В началото ми бяха свързали радиаторите "едностранно" - отгоре влиза и от същата страна отдолу излиза. И действително имаше площ от радиаторите (в далечната страна), която видимо беше по-студена на пипане. След време виках майстор да ми преправи свързването (излизащата вода) където може на "диагонал" - горе влиза, на срещуположната страна отдолу излиза. Така цялата площ на радиаторите ми се нагрява доста по-равномерно.
    Моите радиатори са свързани "на кръст".

  13. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #11

    Отговор: Ниска температурна разлика на вх/изх на радиаторите

    "На кръст" като на схема А, нали.
    Алуминиеви радиатори начини на свързване - Бизнес кръг ООД

    Хубаво са ти свързани радиаторите. Само трябва да се намали скоростта, за да може максимално дълго горещата вода да остава в радиатора за да има отдаване.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #12

    Отговор: Ниска температурна разлика на вх/изх на радиаторите

    Цитат Първоначално публикувано от Jack Krauser Виж публикацията
    "На кръст" като на схема А, нали.
    Алуминиеви радиатори начини на свързване - Бизнес кръг ООД

    Хубаво са ти свързани радиаторите. Само трябва да се намали скоростта, за да може максимално дълго горещата вода да остава в радиатора за да има отдаване.
    Точно така са свързани, но съм с колекторна (звездообразна) схема.
    А за скоростта - ще я намаля. А да събера ли границите м/у макс. и мин. скорост?

  16. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #13

    Отговор: Ниска температурна разлика на вх/изх на радиаторите

    Кранчета (термоглави) имаш ли на радиаторите? На входа или на изхода?
    (Всъщност не знам дали се слагат кранове/термоглави при газови котели за парно.)

  17. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #14

    Отговор: Ниска температурна разлика на вх/изх на радиаторите

    Цитат Първоначално публикувано от milanov Виж публикацията
    Кранчета (термоглави) имаш ли на радиаторите? На входа или на изхода?
    (Всъщност не знам дали се слагат кранове/термоглави при газови котели за парно.)
    Имам кранове на входа и секретни кранове на изхода на всеки радиатор.
    Термоглави нямам. Няма и нужда от тях.

  18. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #15

    Отговор: Ниска температурна разлика на вх/изх на радиаторите

    Потвърждавам на 100% казаното/съвета от VanDan, Jack както и от моя опит, че близките темп. между Вх/изх пряко се влияят от скоростта на флуида. Намаляваш скоростта на помпата, замерваш и чрез секретните кранове на изхода балансираш системата по свой вкус/нужди според температурните загуби на помещенията.
    Близките температури поне за моята система със конвенционален Вайлант ТурбоТек Плюс са силно НЕпрепоръчителни - моят котел изключва по температура на водата при доближаване от 5 гр между вх/изх дори да не е достигнал зададената темп. от стайният КалорМатик.
    Това за мен води до преразход.

    Чета Ви постоянно, но за съжаление не ми остава време да се включа /надявам се да коригирам това/ и оставам със впечатление, че системата на pepitoff нещо липсва. Главно най-вероятно са настройки и дано е тва, но ми прави впечатление няколко пъти като казваш, че системата ти сега работи със 60 гр. вода, А Зимата е все още далеч, а ти от сега май си казал ЧАО на кондензния режим?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 18 12311 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Шум от радиаторите
    От felipe във форум Отопление
    Отговори: 2
    Последно: 07-11-11, 18:38
  2. Отговори: 7
    Последно: 26-02-10, 12:25
  3. Голяма температурна разлика между земята и климатика
    От rumo във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 9
    Последно: 10-01-10, 17:08
  4. Osaka CH-12-JB - голяма температурна разлика в стаята
    От todor_l във форум Климатици Osaka
    Отговори: 7
    Последно: 18-10-09, 10:07
  5. Dial-up : по-ниска скорост
    От Zviara във форум Мрежи
    Отговори: 4
    Последно: 04-02-03, 20:07

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе