Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 44
Like Tree13Одобрявам

Комбинация Термопомпа и газов котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #16
    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Бе то много интересно да спори човек с тебе, стига да има време. Направо ще ме попикаеш. Значи нямало какво да правят енергията от първия построен блок в Козлодуй и давай да строим подстанции и да пускаме директива народът да се топли с акумулиращи печки... И така още 7 блока, че последните 2 - мегаватови. . Боша бил LG, само дето няма LG с СОР над 5, ама сигурно им е такъв договора - хайтек машините да нямат право да ги продават със собствено лого. Дали пък и Волвото не Хюндай, а?
    Като правиш конфигурацията забрави да добавиш още 2 бона за буфер, втора помпа и арматура около тях, щото не на всякъде може да се изгради подово, пък с конвектори е лошо без буфер. Или им го спестяваш на клиентите за да постигнеш ниска цена? Ама то кво са 2 бона за наведен клиент? Уф, много сими забавен, ама нямам време
    Поредното доказателство, че изобщо не си наясно с термопомпите. Я пак погледни кой Бош е с коп 5... Тоя дето е с коп 5 в режим на частичен товар, я пак погледни колко му е копа при пълен товар (щото всички останали така ги мерят и рекламират)? Я погледни при частичен товар еквивалентите на Бош, които ще са не с 5, а с 6. Айде малко се образовай на тема термопомпи преди да правиш такива смешни изказвания.

    Какви 2 бона за буфер и окомплектоване бе човек? Дръж се малко и ти. Всички системи ги изграждаме с буферни съдове, независимо дали са с подово или друго. Нормален буферен съд струва между 400 и 800 лева в зависимост от вместимостта, сложи 300-400 лева за помпа, както и да го въртим с медните тръби и каквато и да е арматура и фитинги (работя само с мед и месинг) няма как да ги съберем тия бонове, освен, ако не започнем да се изхвърляме прекалено много.

    И е явно, че не коментираш не заради липса на 5 минути, а заради липса на достатъчно притчи. Как намери време да пишеш за хюндай, волво и подстанции, но не намери време да опровергаеш написаното от мен? Вземи намери време и да кажеш всичко, защото малко от малко аз поне като пиша се аргументирам, задавам и въпроси. При теб не виждам нито един еднозначен отговор на поставените от мен въпроси.

    Едит: Ти си ми много по-забавен и с колекторите и с термопомпите и с какво ли не още, подплатено с едно голямо нищо.
    Този пост е редактиран от AC_From_Hell; 27-08-17 в 15:40.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #17

    Отговор: Комбинация Термопомпа и газов котел

    Ами като слагате буфер на всяка термопомпа защо не го включи в сметките? Кога споменаваш за него - като се наведе клиента ли? Аз ти говоря, че за 5 бона изграждаме цялата отоплителна система до ключ, пък твоите станаха 15 и още не си сложил конвекторите, пък после почваме: тава за конденза-опция, стайно управление-опция и още хиляда опции.
    Колкото до ефективността - как така една неефективна според теб термопомпа е успяла да спечели първи мяста в Дания и Великобритания?

    Последните награди, спечелени от термопомпата Compress 6000 AW:
    - Най-добра устойчива технология/продукт, „Награди Build It“ в Лондон, Великобритания, 25.09.2015
    - Най-ефективната термопомпа въздух-вода на пазара – Дания, 01.08.2014. Представени са 54 различни модела термопомпи.
    Термопомпата въздух-вода е тествана от Датския технологичен институт съгласно стандарт EN14825

  4. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #18
    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Ами като слагате буфер на всяка термопомпа защо не го включи в сметките? Кога споменаваш за него - като се наведе клиента ли? Аз ти говоря, че за 5 бона изграждаме цялата отоплителна система до ключ, пък твоите станаха 15 и още не си сложил конвекторите, пък после почваме: тава за конденза-опция, стайно управление-опция и още хиляда опции.
    Колкото до ефективността - как така една неефективна според теб термопомпа е успяла да спечели първи мяста в Дания и Великобритания?

    Последните награди, спечелени от термопомпата Compress 6000 AW:
    - Най-добра устойчива технология/продукт, „Награди Build It“ в Лондон, Великобритания, 25.09.2015
    - Най-ефективната термопомпа въздух-вода на пазара – Дания, 01.08.2014. Представени са 54 различни модела термопомпи.
    Термопомпата въздух-вода е тествана от Датския технологичен институт съгласно стандарт EN14825
    Е, явно време за празни приказки имаш.

    Не, клиентите са информирани за буферният съд далеч преди да сключим каквато и да е сделка.

    Не стига, че не отговори на нито един въпрос, ами пак се обърна като фурнаджийска лопата за инвестицията. Нали ставаше дума за еднаква периферия, сега сравянваш котел с радиатори и термопомпа с конвектори...

    Кондензните тави отдавна не са опция, сигурно има някой изостанал де, не споря. Твоите системи да не би да си идват с термоглави или термостати или се монтират допълнително? Да не говорим, че имам правилно изградени системи с подово отопление, където он/оф става без никакви термостати и задвижки, няма недостиг или прегряване, просто термопомпата се управлява по външна температура.

    Пак обърка двата щата, не съм казал, че е неефективна, а че не е толкова ефективна, колкото си мислиш ти, защото рекламират коп в частичен товар, за да въведат клиентите и хора, които не са докрай запознати в заблуда. Това е меко казан смешен начин за печелене на клиенти. Даже от управата на интерметал ми звъняха да ме питат преди година като пуснаха продуктите си Бош, как така тоя бол е с по-голям коп от всички, викам я виж отдолу с най-малкият шрифт какво е написано - частичен товар...

    Даваш някакви награди и не казваш за кой модел са. Дали са за моделите с тяло ЛГ или за шведските машини, които са два-три котела по-скъпи от "общоприетото"?

    Само не ме почвай на стандарти. EN14825 е грандиозната измама, която всеки използва, за да манипулира потребителите, а именно SEER и SCOP. Самият начин, по който е направено всичко предразполага към измами. Някои производители се възползват, а други не. Само погледни в съседната "Всичко за климатиците" какви плюнки се плюят срещу точно този стандарт. Единственият коректен стандарт е и винаги ще бъде EN14511 от 1 до 4. Това е стандартът, който указва как се мерят COP и EER и там измама няма как да се направи.

    Точно за термопомпи спориш с грешният човек. Предният път когато и ти обясняваше как висман това, висман онова, едва ли не какъв тъпак съм бил да говоря, че термопомпите им не били немски и какво ли още не, какво излезе - каквото твърдях в началото - китайски външни тела. Даже от немай къде, вероятно и с нечий от тук пишещите акъл се появи вече неработещият във висман търговски представител, който с цялата си глупост ме заплаши със съд за клевета, без да има ясна представа на кой свят живее...

    Тръпна в очакване или на отговори или на появата на някой търговски представител на Бош...

    Със здраве!

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #19

    Отговор: Комбинация Термопомпа и газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Точно за термопомпи спориш с грешният човек.
    Ах, извинете Г-н грешен човек! Грешният човек, както обикновено хвърля някаква грешна информация, дали нарочно, дали от неразбиране - всеки сам да си прецени. Обикновено като сравняваме марки е нормално да се сравняват последните модели, а не стари нали? Така че е нормално да говорим за Compress 6000 AW, а не за стария модел Compress 3000 AW. Идея си нямам ( и затова не споря) дали Compress 3000 AW е брандирано LG и затова не споря, но никой не говори за него, след като има нов, много по-добър модел. В цитата, който дадох в предния пост също си пише Compress 6000 AW, как по-ясно да ти бъде казано. Забрави го стария модел, не го ползвай за база за сравнение. Освен това пише, че "Термопомпата въздух-вода е тествана от Датския технологичен институт". Нали не смяташ, че датчаните като са тествали 54 термоппомпи, са мерили с различен аршин? По какъвто и стандарт да са ги тествали е бил еднакъв за всички. Твоите корейки преполагам не са участвали, щом не са спечелили, нали? Колкото до цената - ами разбира се, че най-ефективната термопомпа няма да е на цената на китайки и корейки и е нормално една шведка да се сравнява с японките.
    Колкото до спора по темата за инвестициите - защо искаш да ги сравняваме с еднаква периферия? Да, казовия котел може да работи перфектно в една инсталация, изградена за термопомпа, но също толкова ефективно може да работи с 2-3-5-10-20 панелни радиатора и това е негово голямо предимство - не се нуждае от скъпа ОИ.
    Този пост е редактиран от Lazar; 27-08-17 в 21:17.

  6. Member
    Тук е от
    Dec 2014
    Мнения
    162
    #20

    Комбинация Термопомпа и газов котел

    Егати меренето на п@@@и ?!? Нали е форум да се обсъжда и споделя , а пък този , който търси решение ще прецени плюсовете и недостатъците на едната или другата енерго-система. Аз снощи от 11.00 до 06.00 пуснах по нета помпата да ми стопли 500л бойлер на 52гр и статистиката е 10kW/ч по нощна тарифа. Найс ,а? Предпочетох T-cap 9kW пред Zubadan и Bosch заради много близките Копове и осезаемо по-ниската цена и не съжалявам!
    p.s. Смятам , че много скоро Lazar ще монтира много повече ТП отколкото газови котли и той го знае , ама си мълчи! Пазарът ще му го наложи. Хайде спорна и доходна седмица на всички и успокойте страстите!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #21
    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Ах, извинете Г-н грешен човек! Грешният човек, както обикновено хвърля някаква грешна информация, дали нарочно, дали от неразбиране - всеки сам да си прецени. Обикновено като сравняваме марки е нормално да се сравняват последните модели, а не стари нали? Така че е нормално да говорим за Compress 6000 AW, а не за стария модел Compress 3000 AW. Идея си нямам ( и затова не споря) дали Compress 3000 AW е брандирано LG и затова не споря, но никой не говори за него, след като има нов, много по-добър модел. В цитата, който дадох в предния пост също си пише Compress 6000 AW, как по-ясно да ти бъде казано. Забрави го стария модел, не го ползвай за база за сравнение. Освен това пише, че "Термопомпата въздух-вода е тествана от Датския технологичен институт". Нали не смяташ, че датчаните като са тествали 54 термоппомпи, са мерили с различен аршин? По какъвто и стандарт да са ги тествали е бил еднакъв за всички. Твоите корейки преполагам не са участвали, щом не са спечелили, нали? Колкото до цената - ами разбира се, че най-ефективната термопомпа няма да е на цената на китайки и корейки и е нормално една шведка да се сравнява с японките.
    Колкото до спора по темата за инвестициите - защо искаш да ги сравняваме с еднаква периферия? Да, казовия котел може да работи перфектно в една инсталация, изградена за термопомпа, но също толкова ефективно може да работи с 2-3-5-10-20 панелни радиатора и това е негово голямо предимство - не се нуждае от скъпа ОИ.
    Ах, колко Ви благодаря за извинението г-н Правишен човек.

    Няма нито капка грешна информация, в който и да е мой пост. Стоя твърдо зад тях, докато не се намери някой експерт като теб да ме обори (или пък осъди хахаха). Да, сравняваме актуалните модели. Както написах и в предният си пост, когато казах, че външните тела са ЛГ, изрично написах, че при моноблоковете не е така и явно са си тяхна разработка, ама май това си го пропуснал. За сплитпвете си ползват ЛГ, моноблоковете си ги правят сами. И преди това съм казал, коя информация е грешна? Компрес 3000 продължава да е най-новият им сплит модел, компрес 6000 е моноблок. Това, че компрес 6000 се предлага с "хидромодул", в който има един трипътен не го прави сплит!

    Ами дай да видим изследването на датския институт, не казвам, че то е лъжа, казвам, че EN14825 e лъжа, където всеки производител може да манипулира данните както си иска. Защо не взеха да сравняват в Евровент, където нещата са както трябва и не са само 54 термопомпи, а са всички? Май не им отърва на твоите приятели, а не на корейците. За китайски машини никой не говори, не знам изобщо откъде ти хрумнаха, явно от поредната доза незнание.

    Естествено, че ще ги сравняваме с еднаква периферия, нали търсим едим и същ ефект в къщата срещу различна инвестиция? Темата тръгна от човек питащ за термопомпа и котел с подово. За да правим каквото и да е сравнение трябва да сравняваме ябълки с ябълки и подово с подово, а не ябълки с круши и подово с радиатори. Стига вече си се правил на интересен. Всеки път когато нещо не ти отърва сменяш изцяло посоката, калто казах и по-горе като фурнаджийска лопата. Десет поста по-рано нямаше против еднаква периферия, а сега имаш. Браво! Явно си точен човек, който си стои зад думите!

    П.п. ти защо не добавяш смесителен вентил и втора циркулационна помпа за подовото като си с газов котел? Или "чакаш надупен клиент" или "ги спестяваш"? Не за друго като ще играеш на дребно, поне и аз да падна на твоето ниво, като един истински грешен човек.

    Едит: по повод "идея си нямам дали е брандирано ЛГ", помня каза нещо за хюндай и волво... Ех тази лопата. Сега пак ще кажеш, че си мислил за "новия" модел...

    Втори едит: не смятах да споря относно изказването ти, че при еднакви добри условия котелът ще харчи колкото термопомпата, но е крайно време да го направя. При сегашните цени на газта както и да се върти и суче, дори и кондензен и не знам какъв котел няма как да падне на такъв разход, като упоменатия от мен, особено пък без буфер, доста сериозна автоматика и тн и стигнахме цената на термопомпата.

    Цитат Първоначално публикувано от Miro1972 Виж публикацията
    Егати меренето на п@@@и ?!? Нали е форум да се обсъжда и споделя , а пък този , който търси решение ще прецени плюсовете и недостатъците на едната или другата енерго-система. Аз снощи от 11.00 до 06.00 пуснах по нета помпата да ми стопли 500л бойлер на 52гр и статистиката е 10kW/ч по нощна тарифа. Найс ,а? Предпочетох T-cap 9kW пред Zubadan и Bosch заради много близките Копове и осезаемо по-ниската цена и не съжалявам!
    p.s. Смятам , че много скоро Lazar ще монтира много повече ТП отколкото газови котли и той го знае , ама си мълчи! Пазарът ще му го наложи. Хайде спорна и доходна седмица на всички и успокойте страстите!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Послеписът ти е в десетката!
    Този пост е редактиран от AC_From_Hell; 27-08-17 в 23:41.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #22

    Отговор: Комбинация Термопомпа и газов котел

    Уау, Г-н Грешен човек, наистина ли един евростандарт е лъжа? Напомнете ми на следващите избори да Ви издигнем за евродепутат, че да ги оправите тези европейци.
    Защо да добавям на газов котел, особено пък кондензен, смесителен вентил за подово? Температурата на подаващата вода се задава от котела - кеф ти 30-35-40*С за подово, кеф ти 80*С за подгряване на бойлер - той сам си решава с колко да работи. Говорим за битова инсталация с един температурен отоплителен кръг, което не означава, че не могат да се правят сложни инсталации с няколко отоплителни кръга с различни температури на подаване в границите 30-80*С. Аз питах за трипътния вентил за бойлера (разпределителен), който при газовия котел си е вграден и влиза в цената (онези 2000-2500лв цена на котел).
    За Волвото казах, че утре може да пуснеш мухата, че е брандиран Хюндай, пък да върви после собственика да доказва, че няма сестра.
    А за разхода - кое няма как, като ти сам цитираш цифри от твои референтни обекти за 1-1,5лв/м2, което е съвсем нормална цифра за разход при отопление с газов котел, можеш да погледнеш в темата "Колко ви струва отоплението ...". Предните години при високата цена на газа, цифрата се въртеше към 2лв/м2.
    Miro1972, найс, да, но тази екстра (то вече и не е екстра, щом и лампите гасим през нета) ти е ценна, докато още не си влязал да живееш и да ползвате топла вода постоянно. После ще зададеш програма за топлене на бойлера само в нощните часове и няма да се занимаваш. Колкото до това, че термопомпата ще измести газовия котел съм скептик, особено пък много скоро. То и сега си ги добавяме за охлаждане, където позволява ОИ (ако има конвектори). Като станат 2 за лев ще ги слагаме по-често, то е ясно

    Ще си позволя и аз един едит - Колкото до "моноблока" Г-н Грешен човек (пак оправдахте името си), това е пак Ваше тенденциозно грешно и объркващо наименование, поради което дори и аз не първоначално разбрах погрешно, да не говорим за човек без никаква представа. Моноблок термопомпа не знам дали някой произвежда в момента, може и да има, но това е най-евтина конструкция, при която няма вътрешно тяло с управление (за по-евтино), а топлообменника фреон/вода е естествено в това единствено тяло.
    Случая с Compress 6000 е съвсем различен, там не се търси поевтиняване, напротив външното тяло задължително се комбинира с някое от 4-те вътрешни тела, които се предлагат като опция в зависимост конкретния случай, като трите са моноенергийни и единия е бивалентен - така ги е нарекъл проиводителят. Но моноенергийни не идва от моноблок, а от факта, че резервния източник на енергия е отново електричество, докато бивалентния има трипътен вентил за подпомагане от газов котел. А щом при задължително наличие на вътрешно тяло топлообменика не е в него, значи причината е друга, това си има плюсове и минуси, но така е решил производителя, няма какво да го коментираме. Но е тенденционно подвеждащо да се каже, че Compress 6000 е моноблок - да престанем с грешните твърдения. Ето едно от вътрешните тела на "моноблока" с вграден бойлер 200л - едно абсолютно компактно решение, при което се избягват всякакви външни тръболяци, вентили, задвижки, кабеляци - всичко е събрано във вътрешното тяло:
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от Lazar; 28-08-17 в 07:13.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    69
    #23

    Отговор: Комбинация Термопомпа и газов котел

    Здравейте,

    Благодаря Ви за мненията, продължавам да трупам знания по темата. Виждам, че се зароди и спор, но пък нали "В спорът се ражда истината." :-) Доколкото разбирам, според AC_From_Hell няма смисъл от газов котел. Няма ли обаче отоплението на водата да бъде твърде скъпо? Притеснявам се и за зимните месеци. От друга страна според Lazar термопомпата е излишна, достатъчно е да се сложи читав газов котел + климатик.

    Има ли някой, който да е на мнение, че хибридната система е добра идея? Идеята ми да се насоча към хибрид Термопомпа/Газов котел е преди всичко да минимизирам ценовият риск в бъдеще. Предполагам, че на системата може да се зададе режим на превключване от едната система към другата не само когато едната е по-ефективна, но и когато е по-евтина. Например ако газта рязко поскъпне, да се ползва в по-голям процент от времето термопомпата и обратно. Ако изградя отопление само на газ и добавя един-два климатика, няма да имам такава възможност.

    Вариант само с термопомпа не ми се иска, тъй като при много ниски температури може да има проблеми, а и си мисля, че газовия котел е по-малката инвестиция при хибридна система.

    Аз обаче продължавам с въпросите :-)

    1. При тези параметри колко кВт ми е необходимо за отопление?
    2. Как се правят двата температурни кръга, един (нискотемпературен) за подовото и втори за топлата вода (високотемпературен)? Всъщност трябва ли да са два или бойлерът по някакъв начин работи паралелно за отоплението и за топлата вода?
    3. Ако все пак хибрида има смисъл, какво бихте ми препоръчали - готово решение като това на Daikin или сглобяване на модули от различни производители? Всъщност кой още предлага такива хибридни решения?
    4. Каква е идеята на буфера, при всички варианти ли го има (само ТП, само ГБ, ТП+ГБ) и къде се поставя?

    Благодаря :-)

  11. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #24

    Отговор: Комбинация Термопомпа и газов котел

    35/7 Номинална мощност COP при номинал Максимална мощност COP при максимал Мощност при 2° COP при 2° Мощност при -7° COP при -7° Мощност при -15° COP при -15° Мощност при -20° COP при -20° Цена
    Toshiba 8kW P 8,00 4,76 16,92 3,98 15,19 3,53 11,92 2,92 9,37 2,43 7,77 2,13 10890,00
    Toshiba 11kW P 11,20 4,88 18,05 4,20 15,67 3,61 12,79 2,94 11,23 2,59 9,19 2,12 13260,00
    Toshiba 14kW 14,00 4,50 16,74 4,24 13,59 4,36 10,79 3,56 8,34 2,95 6,36 2,39 13531,00
    Toshiba 16kW 16,00 4,30 16,76 4,30 14,59 4,12 11,25 3,46 8,63 2,84 7,25 2,76 15023,00
    Защо на по-мощните Тошиби мощността при -20 е малка от колкото на малките модели?

    Към автора на тема с какво отопление е проектирана сградата? Защо си се спрял на подово? Това ще ти развали кефа от цъкането през интернет, освен когато отсъстваш за повече от два дни!
    Този пост е редактиран от bobivg; 28-08-17 в 14:15.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2005
    Мнения
    69
    #25

    Отговор: Комбинация Термопомпа и газов котел

    Сградата е проектирана с газ, т.е. има централно захранване, което ми излиза на терасата в дневната. От вътрешната страна има предвидено място за котел. Отвън може пък да се постави ТП.

    Харесъл съм си подово, защото според мен това е най-комфортното отопление. Искам да си ходя бос през зимата в целия апартамент :-) Предполагам, че под "цукането през интернет" имаш в предвид динамично управление на отоплението и/или охлаждането. Ясно ми е, че подовото отопление е инертна система, но не би трябвало да е проблем да има някаква базова настройка, при която ако през деня поддържа примерно 18 градуса, в един момент да започва да се покачва и в 18:00 вече градусите да са 22, след което към 23:00 часа да намаляват на 20 и т.н. Когато се наложи извънредно, би трябвало да може за час-два да се двигне температурата с 3-4 градуса, затова е добре да има опция за настройки през интернет.

    Естествено трябва да може да се регулират различни температури в различните стаи и това най-лесно става с приложение. Дори да съм си вкъщи, би било по-удобно да пипам настройките през телефона, вместо да обикалям по стаите и да ръчкам термостата на всяка стая. Дори няма нужда да има такива индивидуални термостати, ако може да се прави през приложение.

    Поне така си го представям де :-)

  13. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #26

    Отговор: Комбинация Термопомпа и газов котел

    Моето вътрешно усещане е, че няма да може да се изменя така вътрешната температурата в рамките на 24ч. Умишлено съм написал вътрешно усещане, защото това никой не може да ти го гарантира. Би било несериозно. На база моето жилище при положение че съм с радиатори 4 градуса не може да падне температурата за 12часа без да работи нищо и то когато е много студено, но то това зависи от много фактори. Не съм специалист в термо помпите, но ми се струва, че ако си цъкаш така нещата както си ги представяш ти то това няма е и много гот и за самата термопомпата, защото ще работи он /оф. Икономия също няма да реализираш с такъв режим. Да каже някои спец спец, но май си мечтаеш за невъзможни неща без практически смисъл. От друга страна сега си на зелено та това не пречи. Може и слънчевите колектори да се вържат в системата за подпомагане, защо да се ограничават нещата само до два топлоизточника.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2013
    Мнения
    90
    #27

    Отговор: Комбинация Термопомпа и газов котел

    Автора на темата,
    Разбирам, че за теб не е проблем да инвестираш най-малко в два топлоизточника. Мнозина мечтаят да имат твоя проблем. Мангизите са твои, както и решението.
    Знай, обаче, че с маневри от типа искам да ми работи от толкова до толкова часа на еди колко си градуса, а през останалото време да е нещо друго е меко казано набутване с пари. Ще си плащаш високи сметки на газ или ток. Споделям личен опит от 22 години отопление с локално (разбирай домашно) парно/водно отопление.
    Икономии ще постигнеш ако отоплението ти работи непрекъснато с постоянно зададена стайна температура и имаш необходимата изолация на жилището си.
    По време на нощния сън не е особено комфортно отоплението да работи с дневни параметри, ама там си има друг чалъм.
    tony34al и pepitoff харесват това.

  16. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #28

    Отговор: Комбинация Термопомпа и газов котел

    Как нямам търпение да стане утре, за да седна на нормална клавиатура и да обясня на Лазар откъде изгрява слънцето и кооооолко е далеч от истината...

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #29

    Отговор: Комбинация Термопомпа и газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Как нямам търпение да стане утре, за да седна на нормална клавиатура и да обясня на Лазар откъде изгрява слънцето и кооооолко е далеч от истината...
    Защо не говориш с шефа си да ти разреши вечер да се прибираш с някой служебен лаптоп, сутриш ще го връщаш в офиса? Така ще можеш да пишеш свободно по форумите не само в работно време, а денонощно.
    Kasap одобрява това.

  18. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #30

    Отговор: Комбинация Термопомпа и газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от idealist Виж публикацията
    ... По време на нощния сън не е особено комфортно отоплението да работи с дневни параметри, ама там си има друг чалъм.
    Би ли споделил за незнаещите какъв е точно чалъма?
    Благодаря предварително!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор газов котел
    От ivan72 във форум Отопление
    Отговори: 1349
    Последно: 14-03-24, 11:59
  2. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  3. Отговори: 10
    Последно: 29-12-16, 11:40
  4. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 21:09
  5. Отговори: 31
    Последно: 31-03-15, 09:47

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе