Страница 20 от 36 ПърваПърва ... 10181920212230 ... ПоследноПоследно
Резултати от 286 до 300 от общо 527

Отопление на газ

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    7
    #286

    Отговор: Отопление на газ

    Здравейте,
    Тъй като вече започвам да изпадам в леко отчаяние, си позволявам да задам въпросите си тук, въпреки че в последната половин година изчетох повечето теми във форума.
    Параметите:
    котел Viessmann Vitodens 100 - 26 kW двуконтурен.
    Програматор Bosh TRZ12-2
    Етаж от София – втори етаж- отдолу и отгоре не се отоплява
    Изолация 10 см. Стиропор +силиконова мазилка
    Дограма PVC - двукамерна
    Квадратура:
    Хол+ трапезария+ кухня общо помещение- 40m2 един общо 42 глидера Хелиос H500
    Спалня 1- 12м2 13 глидера Хелиос H500
    Спалня 2- 13м2 14 глидера Хелиос H500
    Спалня 1- 13м2 14 глидера Хелиос H500
    Баня- лира 400/900мм
    Тоалетна лира 400/900мм
    Общо глидери 83 + 2бр лири
    Котела се намира на партерния етаж в гаража. Системата е с колекторна кутия, а не с разширителен съд.
    Водата котела е на 55 градуса.
    Програматора е сложен в хола- най голямото помещение. През деня е настроен на 21градуса, през нощта на 19.
    Ползвам котела от 30.11.
    Проблема е, че температурата в стаите достига най-много до 19.8 градуса, което предполагам, че води до фактически неизключване на котела, защото не може да достигне желаната температура, зададена му от програматора.Освен това радиатора с 20-те глидера в хола в долната си част е хладък, въпреки че го обезваздушавам вече няколко пъти.Всички радиатори са с термоглави отвъртяни до края.
    Мерих Т в помещенията с живачен термометър, защото допуснах, че програматора е възможно да не е калибриран, но се оказа че е ОК.
    Имам сериозни притеснения за първата факура, която ще получа, без реално да съм се стоплила.
    През деня съм на работа, така че не мога да следя поведенито на котела през деня, а както споменах котела се намира в гаража и е трудно да го следя и вечер.
    Къде бъркам- в настройките на програматора, в Т която съм задала на водата в котела, в неправилно изчислените глидери…И кое мога да коригирам най бързо и ефективно
    Моля за съвет или мнение.
    Благодаря ви предварително
    Този пост е редактиран от ssvetlana; 05-12-19 в 17:57.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #287

    Отговор: Отопление на газ

    На първо четене, броят на глидерите по стаите е наполовина по малко от колкото трябва да бъде. Направете си най-простата сметка: кубатурата на стаята умножете по 80W мощност и ще разберете колко ви трябва да стоплите едно помещение. За глидери алуминиеви на 500 височина може да заложите мощност от близо 80W. Ако не промените броя на глидерите с 55 градуса на водата няма как да се стоплите - трябва да е поне 70. Тук не става дума обаче за разхода на газ - там е вече друга бира. Успех с решението

  4. Novice
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    7
    #288

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от Icata69 Виж публикацията
    На първо четене, броят на глидерите по стаите е наполовина по малко от колкото трябва да бъде. Направете си най-простата сметка: кубатурата на стаята умножете по 80W мощност и ще разберете колко ви трябва да стоплите едно помещение. За глидери алуминиеви на 500 височина може да заложите мощност от близо 80W. Ако не промените броя на глидерите с 55 градуса на водата няма как да се стоплите - трябва да е поне 70. Тук не става дума обаче за разхода на газ - там е вече друга бира. Успех с решението
    Благодаря за бързия отговор. По тази калкулация наистина глидерите изглеждат малко, поне в голямото помещение. Трябва да са поне с десет повече.
    Но не разбрах защо да умножвам кубатурата по 80W. Навсякъде Н500 ги дават около 150W на глидер.

  5. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #289

    Отговор: Отопление на газ

    Не съм спец, но 150вата е сигурно е на 80гр, а тук идеята е да е на 50гр или по-малко водата и така пада поне на половина

  6. Novice
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    7
    #290

    Отговор: Отопление на газ

    Да,разбрах сега.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #291

    Отговор: Отопление на газ

    При локалното парно няма проблем от "преоразмеряване" на радиатори. Проблемът е от малко и малки радиатори. При големи радиатори просто се работи с по-ниска температура на водата, което е от полза за кондензните котли. Масово се слагат малки радиатори спрямо площта, сметнати най-вероятно за 70-80гр. на водата, а котлите работят с 55гр. примерно.
    Ако ще се поддържат 19-21гр. по-добре си сложете климатици. Локалното парно е за комфорт. Аз си държа в къщата 21.5-22.5гр. Като ще плащам поне да седим на топло.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #292

    Отговор: Отопление на газ

    Не ги слушай тия форумни специалисти от тях само джоба ще те заболи а мен смешника постоянно ме боли от тях. Виж да ти обясня простичко в какъв филм те вкарват ще направя една проста сметка да видиш за какво става въпрос. Примерно за хола според великите специалисти тук ти трябвали 80вата на кубик 40квх2,5/макар че това според всички архитектурни разбирания е малко но в България много се държи на ниските тавани/=100 кубика това като го умножиш по 80 вата и хоп стават 8 киловата това е направо чудовищно за тази стая. Второ не слушай за тия кондензни мондензни истории остави си котела да си регулира мощността по температура примерно нагласяш температурата на водата на 60 градуса и го оставяш така той си знае какво да прави кога да го прави и как да го направи. преди да дадеш сумати пари за киловати пробвай така.

  10. Novice
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    7
    #293

    Отговор: Отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Не ги слушай тия форумни специалисти от тях само джоба ще те заболи а мен смешника постоянно ме боли от тях. Виж да ти обясня простичко в какъв филм те вкарват ще направя една проста сметка да видиш за какво става въпрос. Примерно за хола според великите специалисти тук ти трябвали 80вата на кубик 40квх2,5/макар че това според всички архитектурни разбирания е малко но в България много се държи на ниските тавани/=100 кубика това като го умножиш по 80 вата и хоп стават 8 киловата това е направо чудовищно за тази стая. Второ не слушай за тия кондензни мондензни истории остави си котела да си регулира мощността по температура примерно нагласяш температурата на водата на 60 градуса и го оставяш така той си знае какво да прави кога да го прави и как да го направи. преди да дадеш сумати пари за киловати пробвай така.
    Да, и тази сметка направих, излиза че на тези 100м3 трябва има около 100 глидера. Наистина звучи много, но ако има ефект бих ги добавила за следващата зима, сега насред отоплителния няма как да добавам глидери. Току що приключих огромен шестмесечен ремонт и се нанесох, не мога да си предтава пак да щъкат разни майстори отново.

    Междувремнно продължавам с експериментите и снощи нагласих водата на 60 градуса, но пак със зор вдихна до 20.3 в стаята. Теорията с малкото глидери може би ще излезе вярна
    Днес даже ще съм цял ден вкъщи, за да му наблюдавам "поведението" на котела.
    Даже ще вдигна водата по обяд на 70, пък да видим дали ще достигна така желаните поне 21 в хола.

  11. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,859
    #294

    Отговор: Отопление на газ

    Светлана почни да вдигаш градусите на водята през 5С докато си докараш температурата.
    Да, ще излезеш от кондензен режим, но това ще ти доведе до 5% разлика в разхода м/у режимите - в момента е много повече.
    И ще се стоплиш!
    Така си я карай спокойно докато се добавят радиатори/ребра в хола.

    И да допълня - тея 80W за парно са на КВАДРАТ, не на кубик!
    Въпреки, че и това е бабешко “изчисление” ама става.

  12. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #295

    Отговор: Отопление на газ

    Остави го на 60 градуса да си върви глидерите са достатъчно просто инертността на парното е по голяма. Остави го да работи така няколко дена и всичко ще е ок освен ако няма някой друг проблем с хидравликата на инсталацията ти и през тия радиатори да не минава достатъчно вода. Направи си следния експеримент като нагласиш температурата на водата на 60 иди измери радиаторите на колко градуса са се нагряли. Иначе в тия форуми смешки ще четеш до безкрай аз чета два форума за климатици и тоя за парното ако вземеш да ги съпоставиш и ще изумееш тия двата форума нарушават фундаментални принципи на термодинамиката. Във форума за климатици твърдят примерно че твоето помещение го топлят с разход на климатика от порядъка на 200вата дори и с КОП 5 това прави 1/един/ киловат и се тръшкат и викат така е в тоя форум за радиаторите за твоето помещение ти казват че искало още изобщо смешна работа но ти си знаеш. Преди да даваш кинти направи каквото ти казах измери температурата на радиаторите ако можеш.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    Светлана почни да вдигаш градусите на водята през 5С докато си докараш температурата.
    Да, ще излезеш от кондензен режим, но това ще ти доведе до 5% разлика в разхода м/у режимите - в момента е много повече.
    И ще се стоплиш!
    Така си я карай спокойно докато се добавят радиатори/ребра в хола.


    И да допълня - тея 80W за парно са на КВАДРАТ, не на кубик!
    Въпреки, че и това е бабешко “изчисление” ама става.

    Ами като е на квадрат за какво карате жената да си купува радиатори тогава според твоите квадратни сметки и трябват 3,2 киловата. Тя има глидери Н500 които при високотемпературен режим отдават 150 вата това прави 6/шест киловата/ дори и при по ниско температурен режим дори да предположим че наполовина пада отдаването пак остават едни 80 вата т.е. на жената всичко и е наред както казах. Ако нещата не се получават това не е от радиаторите няма какво повече да се говори но в крайна сметка някой друг ще плаща за тия съвети добре че не съм аз )

  13. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #296

    Отговор: Отопление на газ

    Аз пак пиша, че не съм специалист по термодинамика или топлотехника, но поне мога да чета. Значи това е втори етаж с изолация само отвън. Отдолу и горе не се топли. Не разбрах какво е това двукамерна дограма, не съм виждал такава. Та тези грубо 80 вата може би трябва да са повечко, но трябват сметки с конкретни данни за стени, тавани и прозорци. Освен това има проблем с единият радиатор в хола, това сваля още мощността.

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    7
    #297

    Отговор: Отопление на газ

    Благодаря ви пак на всички за мненията, въпреки че още повече се обърках
    Междувременно реших проблема с редиатора в хола- нуждаел се е от обезвъзушаване. Малко помалко изкарах въздуха.Сега нагрява по цялата височина и дължина.

    Прилагам архитекутния план на етажа.Височината на тавана е 2.5м.а на прозореца 1.3 м, като ще добавя, че голямото помещение холо-кухнта има и вътрешна изолация- фибран 3 см.
    Добавям и, че лятото течаха СМР-та-, надстои се етаж на къщата, по време на най големите дъждове беше без покрив, доста вода пое тавана, наложи се да се прешпаклова всичко.Разсъждавам, или се успкоявам, че е възможно все още къщата да не се е "темперирала" ако мога така да се изразя- допреди седмица не се отопляваше въобще. След седмица и партерния етаж ще започне да се битава и отоплява.
    Явно на този този етап ми остава да експериментирам с температурата и режимите на работа на котела. Ако не се получи ще доабвям глидери догодина, ако все пак не получа инфаркт от след първата фактура на Овергаз.
    Яд ме е единсвено, че изспиах една торба пари на формата изпълните, включително и за проект на инсталацията, а сега се налага да търся ключа от пакатката докато навън е -5C.
    Прикачени файлове Прикачени файлове

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #298

    Отговор: Отопление на газ

    РРР1, без вие да сте ми плащал сметката или пък някой да ме е съветвал, една от най-добрите промени, които направих преди 8-9г. по локалното парно беше да сменя в почти всички стаи на къщата и пристройката, старите сравнително малки радиатори и лири с възможно най-дългите позволяващи помещенията. Сумата не беше огромна за няколко панелни радиатора Корадо (при условие, че и на някои от старите намерих място). Вече нямаше проблем с достигането на желаната стайна температура (най-често 22.5-23гр.) и в най-студените дни и във всички помещения. Също така желаната температура се достигаше много по-бързо и котелът работеше доста по-малко време, а по-дълго време седеше изключен, което е чиста икономия на пари. Не знам дали сте чел моята лична аксиома на неспециалист, а профан-потребител - "Работи ли котелът, значи гори газ. Гори ли газ, значи харчи пари. Единствената икономия е, когато не работи". Също така нямаше нужда от много висока температура на водата. Системата не стигаше до 70гр., както преди, а 55-60гр. бяха достатъчни. Не че съм го целял, защото котелът ми е стар конвенционален модел.
    Това не означава, че някога съм давал конкретни съвети за размери и мощности и изчислявал потребностите, на който и да е отделен потребител. Просто от опит научих, че инсталираните радиатори дори и да са повече от теоретично сметнатото, това няма никакви недостатъци, а дори има не малко ползи. Докато за климатиците пък научих, че за разлика от радиаторите, освен недостатъчната мощност спрямо конкретните топлозагуби, преоразмеряването също води до негативни последици.
    Отделно все пак всеки сам си решава какво да предприеме и за какво да си харчи парите. Тук е потребителски форум (а не научен симпозиум) и всеки е свободен да си напише мнението, стига да не нарушава правилата. Няма как всичко да е научно съобразено и професионално. Можете съвсем спокойно да изразите мнението или несъгласието си, без да има нужда от вашия редовно използван язвителен тон, с чувство за превъзходство и непогрешимост.
    Този пост е редактиран от VanDan; 06-12-19 в 14:32.

  17. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #299

    Отговор: Отопление на газ

    Моите уважения но на мен и през ум не ми е минавало да плащам на някой нещо. Просто обяснявам, че когато се дават екстравагантни решения някой финансово ще пострада и в никакъв случай няма да съм аз. Госпожата е намерила причината и при нея всичко трябва да е наред т.е. случая е бил такъв какъвто го описах на мен ми стига тая награда че е спасен още един човек от форумните съвети.

    - - - - - - - - - -

    Сега изчакайте и вижте дали радиатора ще има аномално поведение ако не значи мощността му е в границите на нормалното за стаята в което не се съмнявам така ще си спестите главоболия и най-вече пари. Лека вечер.

  18. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #300

    Отговор: Отопление на газ

    Не можах да разбера кое е екстравагантно решение, да си купиш скъп кондензен котел и да го принудиш да работи извън нормалните му параметри?! Спасителю!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 20 от 36 ПърваПърва ... 10181920212230 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отопление на газ, ток?
    От caravanio във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 04-05-15, 21:18
  2. Подово отопление на газ
    От LiviuCatan във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 27-06-14, 21:00
  3. Инфрачервено отопление ??????
    От fbi_1 във форум Отопление
    Отговори: 4
    Последно: 31-01-13, 22:54
  4. Отопление на газ / отопление с климатик?
    От VD във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 14
    Последно: 22-01-13, 20:57
  5. Отопление на хол
    От yoyo1 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 15
    Последно: 29-10-10, 00:47

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе