Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 50

Проблем с термозащитата на бойлера

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    138
    #1

    Проблем с термозащитата на бойлера

    Помагайте колеги.Днес сутринта бойлерът не бачка.Отварям,термозащитата се включила.Бойлерът е Елдом на Варна,7 години го ползваме без проблем(само включваме,а той сам се изключва).Основно работи през ноща,рядко през деня(най-вече през зимата).Терморегулаторът го държим винаги на най-голяма температура(60 градуса).Живеем в Русе,водата е доста твърда.Възможно ли е това да прави проблеми.Очаквам вашата помощ и съвети какво да правя.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    83
    #2

    Re: Проблем с термозащитата на бойлера

    ако говориш за данната защита тя се включва.. или сменя

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #3

    Re: Проблем с термозащитата на бойлера

    Определено проблема е от твърдатат вода. Като натруп аваровик термостата неподдържа 60 градуса, доста отгоре. Като се изкчисти варовика нещата се оправят или намаляваш термостата. Аз така процедирам. Разбира се не е изкючено и термозащитата да е за смяна, но в повечето случай варовика е виновен.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    138
    #4

    Re: Проблем с термозащитата на бойлера

    Благодаря,ще взема мерки.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    83
    #5

    Re: Проблем с термозащитата на бойлера

    Ако е така лесно можеш да намали6 температурата на термостата..Той е наи -важен и го провери как изключва.При наи-малкото съмнение сменяй.Наи -добре е да му сложиш и контактор на силовата верига.

  7. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #6

    Re: Проблем с термозащитата на бойлера

    Причината, може да е съвсем друга. Термозащитата, която е монтирана "вътре" в бойлера(т.е трябва да махнем капака отдолу, за да стигнем до нея) следи температурата на казана, но и "собствената" си температура. Какво искам да кажа: към термозащитата, се включват кабели с помощта на кабелни обувки. Когато контакта на пластините на термозащитата и обувките не е стабилен се получава греене. При което защитата сработва. Обикновенно си личи(пластмасата се топи, както на обувките така и на самата термозащита). Купувай друга, сменяй и СТЕГНИ обувките! Варовика определено пречи, но тава с намалянето на градусите на термостата и варовика не го разбрах... И чак контактор... , то ако е трябвало, производителят е щал да сложи..

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    138
    #7

    Re: Проблем с термозащитата на бойлера

    Веднага уточнявам:когато отворих капака,огледах всичко(кабели,обувките стегнати ли са,нагорели ли са,откачени кабели),но всичко изглеждаше здраво,без нагар.Само чопчето на термозащитата беше излязло,натиснах го,бойлерът тръгна.Ще се съобтазя с вашия опит(със сигурност е повече от моя с бойлерите).Затовва пуснах темата.

  10. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #8

    Re: Проблем с термозащитата на бойлера

    Е, не съм специалист Просто споделям случилото се с мен. Другият вариант е термостата, да се е повредил и да е "допуснал" бойлера да нагрява още, при което е сработила термозащитата. При най-малкото колебание от твоя страна, че нещо не изключва... сменяй. Вярно, че след термозащитата има и вентил... ама по-добре никога да не го виждаме, че е сработил. Варовика, според мен, се наслагва на самия нагревател или пада по "дъното" на бойлера, а резултата от "наслагването" на варовика по нагревателя е (не отдава почти никаква топлина) изгаряне на самия нагревател. Не е зле да "видиш" и варовика, ама хамалогия...

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    138
    #9

    Re: Проблем с термозащитата на бойлера

    Към момента при намалена температура на термостата бойлерът си работи,иаключва си без проблем.Дано поне зимата ме изкара,защото ми се струва,че варовикът му е много.Не съм чистил варовик,но съм чувал ужасии за този процес,а и сигурно ще трябва да сменя и магнезиевия анод.Накрая ще си взема един нов,пък дано е толкова добър като този(все пак 7 години работи добре).

  12. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    495
    #10

    Re: Проблем с термозащитата на бойлера

    Няма смисъл да го сменяш само заради това! Котленият камък се наслоява само върху нагревателя и няма отношение към термозащитата и термостата! Да не говорим, че в някои случаи двете устройства са в общ корпус. Ако е така направо го смени за да не го мислиш
    Ако са отделно проблема е или в едното или в другото ( по вероятно в термостатът, тъй като той работи в по тежък режим и има много комутации). Както каза колегата по-горе, ако термозащитата няма нагар по клемите и разтопена пластмаса около тях, най-вероятно не е от нея. Аз бих сменил при това положение термостатът със сигурност!!!!

    Новите боилери поне от към термо изолация не са по-добри от старите, така че просто няма смисъл да затваряш 200 лв, а стария работещ да го държиш за експонат!

    п.с. Чистенето на котлен камък от балона на бойлера наистина е доста мръсна и неприятна работа, но не и непосилна!

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #11

    Re: Проблем с термозащитата на бойлера

    Не е така @g_velev,като се натрупа около нагревателя, после тръгва да пълзи и свързва кагревателя с тръбичката на термостата и всичко става една буца котлен камък. Водата не може да циркулита за да охлажда нагревателя и цялата буца е с по-висока температура, заради което започва да изключва най-напред термостата, а по-късно, ако не се вземат мерки - и защитата .

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #12

    Re: Проблем с термозащитата на бойлера

    До колкото разбирам от обяснението на човека, в неговия случай термозащитата и термостата са две различни устройства( бойлера му е сравнително нов). При моя, вече "бивш" тридесетгодишен бойлер-ветеран, устройството беше едно и за да го пипаш, трябваше да се махне капака . На бойлера имаше един ключ, с четири степени и една глимка. Едва ли неговият е такъв. Редът на сработване на "устройствата" (специално казвам - сработване, а не включване или изключване) и според мен е такъв: Първо сработва Термостата! (или по скоро той непрекъснато трябва да сработва- ту да включва, ту да изключва, ако не сме изключили бойлера от напрежението, а даже и да сме го изключили, пак трябва да "цъка",когато водата изстине или като въртим термостата с ръка. Второ сработва термозащитата (като не се самовъзстановява). Трето "вентила" или клапана за налягане.
    Lazar , за буцата съм съгласен, но тя(колкото и да и е "по-висока температурата") не би трябвало да промени работата на устройствата. Резултата от "буцата" (при здрав термостат) ще бъде по хладка вода( все едно,че сме намалили ние термостата). Няма "нормален" случай в който да е сработила защитата, защото това ще значи, че е "настроена" на по-ниска температура, от термостата.?

    ..... заради което започва да изключва най-напред термостата, а по-късно, ако не се вземат мерки - и защитата .

    Той-термостата непрекъснато се изключва (и включва разбира се). Именно за мерките говорим. Сработването на защитата е показател за проблем (според мен) или в термозащитата или в термостата или във връзките(кабелите). Според мен термозащитата не е датчик за наличие на варовик.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #13

    Re: Проблем с термозащитата на бойлера

    Вероятно не съм се изразил съвсем правилно. При натрупан варовик, поради термомоста, който се получава, термостатът изключва преди да е достигната зададената температура на водата, защото той реално мери не температурата на водата, а температурата на буцата варовик, която е по-висока от тази на водата. Ако не вземем мерки буцата се увеличава, с което и прегряването, като се намесва и защитата.

  17. Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    481
    #14

    Re: Проблем с термозащитата на бойлера

    Хубаво говориш за термомостове и за това, какво мери термостата(точно така!-ще имаме по-хладка вода). Но все пак : защитата не трябва да сработва. Варианта при който всички устройства да са в ред и все пак да сработи защитата е: Защитата и нагревателят да са в една буца, а термостата да е чистичък и да мери температурата на хладката вода. Не съм правил изследване накъде варовика "върви по-бързо", дали към термостата или към термозащитата(ти беше писал, че отива към термостата) , но по спомен термозащитата се "хваща" за фланеца на бойлера с болт, а "жилото" на термостата влиза в една "дупка" във фланеца.
    Всъщност ето, сега си го обясних!
    ПРАВ СИ !
    Донякъде. Всъщност, тогава термостата не мери температурата на буцата, а напротив. Мери температурата на "тръбичката", а тя е топлоизолирана от останалото, именно от буцата. За да се нагрее "тръбичката" ,(когато тя е термоизолирана от буцата варовик) първо трябва да се нагрее фланецът (т.е. и термозащитата). Е в спора се раждала истината...

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #15

    Re: Проблем с термозащитата на бойлера

    Цитат Първоначално публикувано от Очо
    ПРАВ СИ !
    Донякъде. Всъщност, тогава термостата не мери температурата на буцата, а напротив. Мери температурата на "тръбичката", а тя е топлоизолирана от останалото, именно от буцата. За да се нагрее "тръбичката" ,(когато тя е термоизолирана от буцата варовик) първо трябва да се нагрее фланецът (т.е. и термозащитата). Е в спора се раждала истината...
    Браво, много добро обяснение ! По-ясно няма как да бъде казано !

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 4 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Изключвате ли бойлера
    От veni във форум Бяла техника
    Отговори: 32
    Последно: 06-05-17, 21:07
  2. проблем с ел.инсталация или с бойлера?
    От mimka1978 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 12
    Последно: 15-06-12, 15:44
  3. Проблем с ключа на бойлера
    От hahunoba във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 10
    Последно: 08-07-11, 15:17
  4. проблем с бойлера
    От david75 във форум Ремонт и сервиз - Бяла техника
    Отговори: 5
    Последно: 01-10-09, 20:16
  5. от бойлера та до ел.таблото
    От naiven във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 8
    Последно: 10-09-09, 22:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе