Първоначално публикувано от
lazarus18 Първо един общ съвет - преди да задълбаеш в материята помисли дали го искаш. Това ще ти усложни избора доста. Много по-лесен вариант е да ти предложим няколко варианта и да си избереш един на външен вид.
Иначе пък го има удоволствието сам да се убедиш в правилния избор за теб.
1. Разликата между i и р сигналите е, че в едните /i/ се съдържа само половината от информацията на всеки кадър, а при р /прогресивен/ е пълната. i сигналите изискват допълнителна обработка на сигна, което е трудна и сложна задача и невинаги резултата е добър. Така или иначе тази информация не ти е определяща за избора на телевизор.
2. DVB-T е тунер за цифрова ЕФИРНА телевизия, която се хваща с обикновена антена засега само в София /5-6 канала/. DVB-C е тунер за цифрова КАБЕЛНА телевизия /Кейбълтел, Евроком.../. MPEG4 е тип компресия на сигнала от кабела/ефира/сателита и е добре да имаш поддръжка за такава защото може в бъдещето да ти е нужно. Дори и да нямаш нито един от тези тунери не е фатално защото всеки кабелен/сателитен оператор ти дава нужния приемник, с който няма да имаш проблеми.
3. Контраста на хартия не ти носи никаква информация. Реалния контраст не го пише никъде и обикновено информация може да се намери в специализирани ревюта в интернет. Като цяло новите модели от среден клас нагоре разполагат с достатъчен контраст за прилична картина. Също така повечето плазми имат доста по-висок възможен контраст от повечето LCD модели. Макар и при тях тази стойност от 1 000 000:1 е силно преувеличена.
4. По тази точка всеки модел на пазара ще е подходящ. Реалните стойности, при които е добре да се гледа са под 200 cd/m2, а всеки модел ги постига.
5. 100Hz е един маркетингов термин. Това е търговско название, което обикновено значи, че модела има някаква система за компенсиране на движения, които уж намаляват замазването на образа. В 99% от случаите то не работи както трябва и много често повече вреди отколкото помага. Добри такива системи има обикновено само във високия клас модели.
6. Плазмите опресняват по-добре защото целия им принцип на работа е такъв. Тук също по-малката стойност не значи по-добре защото всеки си ги мери както иска. Хубавото е, че вече почти всички LCD-та се справят добре по този показател и само хора, непривикнали със LCD ги дразни /като мен
/