Добре работят Теситата. Първо се закичиха с марката Елпром която малцина си спомнят сега Бош. В България марките и шарените етикети се харчат добре!
Добре работят Теситата. Първо се закичиха с марката Елпром която малцина си спомнят сега Бош. В България марките и шарените етикети се харчат добре!
Миналата седмица изхвърлих бойлер марка 'Матев' - протече казана. Никакви проблеми за 10 години, освен сменен нагревател на седмата година. Сега взех 'Елдом' , 80 литра, 3 kw, 5 години гаранция около 210 лева. Всичко е на късмет
Изпратено от моят GT-I8190 с помощта на Tapatalk
Позагледах и 'Теси' - по добър дизайн и с 20 лева по евтини , но нещо не ми вдъхнаха доверие с тези модерни копчалъци и врътки. Говоря за серия 'Модеко'.
Изпратено от моят GT-I8190 с помощта на Tapatalk
Светещото копче на Теси е добро като идея, ако имаш външно копче за гасене на бойлера. Може с един поглед да разбираш дали е изключен. При обикновените лампата свети само като загрява и дали е изгасен или просто загрял не става ясно - трябва да провериш и външния ключ.
Здравейте,дайте съвет за бойлер до 220-30лв.Гледам за Тедан на едно място казват че са Български на друго Немски правени в Сърбия.По възможност да е със сух нагревател че в Бургас водата е варовикова,и с по-дебела изолация.P.S.става въпрос за 80литров.
Не знам какво да кажа. Потребителите в България са склонни да експериментират с уреди от Африка, Азия, Източна Европа -само за голите обещания и прозрачните маркетингови трикове!
Та да си включим главите и да си помислим каква е тази свръхестествена космическа рожба на Сръбско-Италианската дружба специално за Българската вода наречена-
Меден нагревател с ниска повърхностна мощност, подходящ за райони с варовита вода, където натрупването на котлен камък е високо.
Аз а наричам стръв за лапни-шарани!
Този пост е редактиран от antyox; 03-03-17 в 16:21.
Добре 7г гаранция ,ама има ли техници по големите градове поне .. щото на Теси се обаждам че ми изгоря нагревателя и в рамките на деня дойдоха и го смениха хората .. то ако ще стоиш със седмици без бойлер докато дойде някой мерси за 7г гаранция
Е що - някакви специални техници ли трябват за всяка марка? Ако е за нагревател, все нагревател.
Предполагам , че става въпрос , докато е в гаранция самия уред .Техници от оторизиран сервиз . Иначе като изтече , всеки може да се прави на майстор .
Ами гаранционните сервизи обикновено са с разни договори, а не са реална собственост на Теси примерно. Така че дали е Теси или занзибарски бойлер, все може да е същия сервиза.
Това е така , спор няма и не съм имал друго предвид !
Колегата се е изказал крайно еднозначно , но той си е от Шумен и завода на Теси е там и сервиза , напълно разбираемо е да ползва техните услуги . За другите градове си има оторизирани гаранционни сервизи и доста кадърни техници за същата работа .
Предстои ми да купя бойлер и след като почетох доста, стигнах до следното наблюдение, от което извеждам и въпроса си – кой тип бойлер да предпочета.
Българските бойлери предимно са от традиционния за нашите ширини тип – мощен нагревател (напр. 3000 W), който може да загрее водата за около 2 часа (за 100 – 120-литров бойлер). Този тип е подходящ за ползване, при което разчитаме предимно на нощната и по-евтина тарифа, като се надяваме изолацията на бойлера да е достатъчно добра топлата вода да се съхрани поне до следобеда в студено време. Подходящи са също така и за непредвидени нужди – включваш и след най-много 2 часа имаш топла вода.
Чужбинските модели са основно с по-маломощни нагреватели (напр. 2 x 800 W) и не са подходящи за загряване само на нощна. Те постигат оптимална ефективност, когато са включени постоянно, което означава, че ще има консумация както на нощна, така и на дневна тарифа. По-вероятно е всъщност да ползват предимно дневна тарифа – включват се веднага след като започне ползването, което почти винаги е през деня – освен стандартното подгряване, което имаме и без ползване на топла вода. Тези бойлери ги дават с потребление от ок. 1 kW за 24 часа в режим "готовност". Минус при тези бойлери е, че не вършат работа за "непредвидени нужди", ако са били спрени – необходими са им над 3 часа и половина, за да стоплят водата.
Въпросът е: При кой от двата начина на загряване, съответно кой от двата типа бойлери, може да се постигне по-добра енергийна ефективност, изразена в размера на сметката за ток? Тук влияние оказват неизвестни за мен фактори от рода на кой от двата типа бойлери има по-добра термоизолация, по-качествени нагреватели, по-умно и недефектиращо управление на електрониката и др.
Съмнявам се, че грубата сметка, която мога да направя, е точна:
1. Български бойлер: работи (предимно) на нощна, хаби може би 5 – 6 kW. Надявам се да може да запазва водата топла до следобеда в студени дни. В таблото си имам вграден часовник, който ще включва/изключва бойлера автоматично.
2. Чужбински бойлер: работи постоянно, хаби 1 kW за 24 ч. плюс още... неизвестно колко при ползване, но да речем 1600 W x 4 часа = 6,4 kW. Тоест консумация от около 7 kW за денонощие, ако се ползва всеки ден.
Моля за коментар дали са ми правилни сметките.
Който и да е , не са най-енергоефективните изделия . Енергиен клас В в по-добрия случай .
Предпочитам БГ бойлер , без фешън електроника и управление от дистанция , с дебела изолация , но за всеки вкус си има стока .
Та Елдом сиреч .
- - - - - - - - - -
И понеже не си споменал бюджет , нека да е нещо неръждаемо . Но пак си зависи и от типа на водата в региона .