Страница 4 от 20 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 293

Климатици... (обсъждане на всякакви алтернативи)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    360
    #46

    Re: Климатици... (обсъждане на всякакви алтернативи)

    Ако това на изложението е било опит за демонстрация на добър климатик - защо не са сложили по някой друг термометър по телата, да измерват потока... изобщо на едно изложение как може да покажеш колко ти е ефективен климатика - та то всеки климатик поставен при такива условия ще се обледени напълно.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #47

    Re: Климатици... (обсъждане на всякакви алтернативи)

    Аз имам един въпрос относно двата инвертора в казан:* Каква е идеята? - Ефективност, надеждност, икономичност или просто експерименти?

    Понеже си направих следната сметка:* Един инвертор при -20 градуса на изпарение и +15 градуса на кондензация ще пренесе да кажем с 1 кВт консумирана мощност 2,5 топлинна (в казана).* Втория инвертор ги взема тези 2,5 кВт от казана и с консумация 700 Вт ги пренася от казана в помещението.* И като дръпнем чертата:

    консумация* *1+0.7* * = 1.7
    Пренесена енергия* * * *2.5
    --------------------------------------
    COP* * * * * * * * * * * * * * * *1.47

    Заслужава ли си инвестицията и след колко време ще се изплати системата?

    Имам и друг въпрос:

    Някой може ли да ми каже фирми в БГ, които внасят и предлагат термопомпени бойлери? Предварително благодаря!

  4. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    10
    #48

    Re: Климатици... (обсъждане на всякакви алтернативи)

    Това за термопомпен бойлер е много добра идея, и аз от известно време разпитвам за такова чудо, но досега само за чилери съм чувал.
    Искам да попитам каква е разликата и къде мога да науча повече за тези чилери. Знам само че това е термопомпа въздух-вода или нещо такова.

  5. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #49

    Re: Климатици... (обсъждане на всякакви алтернативи)

    Цитат Първоначално публикувано от 7niki7
    Това за термопомпен бойлер е много добра идея, и аз от известно време разпитвам за такова чудо, но досега само за чилери съм чувал.
    Искам да попитам каква е разликата и къде мога да науча повече за тези чилери. Знам само че това е термопомпа въздух-вода или нещо такова.
    Какво по-точно те интересува за чилърите? Това са хладилни машини като климатиците, само че вместо вътрешно тяло в агрегата има интегриран фреон-вода топлообменник. Вместо да охлаждат/топлят въздуха охлаждат/топлят вода. После тази вода циркулира по тръбна система, подобна на тръбната система на парното. Но вместо радиатори се използват вентилаторни конвектори - едни машинки, които представляват най общо казано една водан пита с вентилатор и някакъв декоративен кожух.

  6. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    360
    #50

    Re: Климатици... (обсъждане на всякакви алтернативи)

    @TazmaniaK
    Не ми е ясно как се смята колко ще консумира системата от -20 до +15, а колко ли ще консумира от +15 до 60 или от -20 до 60, със сигурност със каскадно свързана система е по-ефектино.

    На последното изложение Булконтрол, фирма НЕЛБО показа термопомпен бойлер.

  7. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #51

    Re: Климатици... (обсъждане на всякакви алтернативи)

    Цитат Първоначално публикувано от alexi_dobrev
    @TazmaniaK
    Не ми е ясно как се смята колко ще консумира системата от -20 до +15, а колко ли ще консумира от +15 до 60 или от -20 до 60, със сигурност със каскадно свързана система е по-ефектино.

    На последното изложение Булконтрол, фирма НЕЛБО показа термопомпен бойлер.

    След като не ти е ясно как се смята колко ще консумира, от къде си сигурен, че е по-ефективно? Всичко е въпрос на ФИЗИКА. Няма перпетомобиле, но това не ни пречи да се мъчим да го открием

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    360
    #52

    Re: Климатици... (обсъждане на всякакви алтернативи)

    @7niki7
    Виж тук : http://www.g-mar.ru/cerpadla.htm

  10. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    360
    #53

    Re: Климатици... (обсъждане на всякакви алтернативи)

    @TazmaniaK
    Компресорите които могат да направят -20 до 60 струват в пъти повече от тези които работят на облекчен режим ( до 40 градуса температурна разлика ) - от там идва и ефективността.

  11. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #54

    Re: Климатици... (обсъждане на всякакви алтернативи)

    Чакай малко сега.......Колко е първоначалната инвестиция е едно, колко са експлоатационните разходи е друго.

    И второ, при темп. диапазон от -20 до +15 градуса имаш ли представа какви са наляганиятаа, съответно на изпарение и на кондензация? Минаваш в режим на много ниски налягания (като при хладилните камери). А там е вече съвсем друга бира. Предполагам, че се досещаш, че както много високото налягане е вредно за компресора, така и ниското налягане. Всеки компресор е изчислен да работи в определен диапазон от ниски и високи налягания и, повярвай ми, тези на битовите климатици не са в най-оптимален режим при споменатите температури.

  12. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    360
    #55

    Re: Климатици... (обсъждане на всякакви алтернативи)

    @TazmaniaK
    В интерес на истината идеята за каскадна система за отопление е от -40 хладилна камера.

  13. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #56

    Re: Климатици... (обсъждане на всякакви алтернативи)

    Цитат Първоначално публикувано от alexi_dobrev
    @TazmaniaK
    В интерес на истината идеята за каскадна система за отопление е от -40 хладилна камера.
    Още по-зле.......

    При хладилните камери не се преследва чак толкова ефективност, колкото постигане на много ниски температури. И да забия още един пирон в ковчега на идеята за каскадно свързване на хладилни машини: всяко преминаване през междинен студо/топло носител е свързано със загуби. В случая имаме:

    1-ви топлообмен: въздух-фреон;
    2-ти топлообмен: фреон-вода;
    3-ти топлообмен: вода-фреон;
    4-ти топлообмен: фреон-въздух или фреон-вода (в зависимост от понататъчните идеи за отоплителна система)

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    360
    #57

    Re: Климатици... (обсъждане на всякакви алтернативи)

    @TazmaniaK

    Да, прав си. Като изключим моя казан - всичко друго си е стандартно и изчислено както трябва.
    Има високоефективни пластинчати топлообменници фреон-фреон, но струват много.

    ... а казана си има и друго предимство - може да се направи "мулти ..." : 15 градуса да се топлят от климатик и други източници - например слънчеви колектори а да се консумират от повече от един климатик.

  16. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #58

    Re: Климатици... (обсъждане на всякакви алтернативи)

    да, това е класическа схема за централна система за отопление/климатизация - колектор на който от една страна има закачени чилър/термопомпа, котел, слънчеви колектори и т.н, а от другата са консуматорите - конвектори, радиатори, подово отопление и т.н. Термопомпата топли до към 0 градуса и като не й достигне мощност, котелът помага. Хубаво, но скъпо. Само за пример - за апартамент 100 м2 излиза 15 - 20 К лв.

  17. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #59

    Re: Климатици... (обсъждане на всякакви алтернативи)

    @TazmaniaK
    Тук съм напълно съгласен с теб.Много хубаво нещо е термопомпата ама с парите за нея си купуваш и климатика и за 10г. тока който ще изконсумира.

  18. Member
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    360
    #60

    Re: Климатици... (обсъждане на всякакви алтернативи)

    В щатите почнаха ги задължават при строеж на нова къща задължително да копаят дупка 100м за тръбно външно тяло, после с малък топлообменник вода-въздух си охлаждат външния въздух и по пускат по въздуховоди монтирани във дървените им стени. През зимата пък този въздух го дозатоплят с газ. ( ! забранено за фреон )

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 20 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Климатици... (обсъждане на всякакви климатици - 2008)
    От kantonaa във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 1949
    Последно: 27-12-08, 23:13
  2. Климатици... (обсъждане на всякакви климатици - 2007)
    От kantonaa във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 1699
    Последно: 31-12-07, 17:40
  3. Климатици... (обсъждане на всякакви климатици - 2006)
    От JoroM във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 2354
    Последно: 31-12-06, 16:21
  4. Климатици... (обсъждане на всякакви климатици - 2005)
    От ВЕЛИНСКИ във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 2332
    Последно: 31-12-05, 18:20
  5. Климатици... (обсъждане на всякакви климатици - 2004)
    От Julian във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 157
    Последно: 30-12-04, 17:16

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе