При новите е друго, там са задължени да имат преведени описания мануали и тн. При втората употреба вече минават извън закона и разчиташ на продавача да излезе човек.
мне е това причината .. просто някои фирми го правят както трябва ,а други не .. за това и климатика ми е закупен от 300 км
Направих това с настройката за изразходената енергия. Остава да се поровя да видя и другите за какво са. В "упътването" пише че този бутон който е МЕНЮ е за намаляне на ампеража.
rukar, приеми на доверие твърдението на Ац, Да не навлизаме в подробности и да цапаме темата...
Някой ако иска на лични да ти обясни.
Поствал съм вече закона, не възнамерявам да го правя отново. Най-общо като разлика, втора употреба не попадат в регламента, в който са описани изискванията, на които трябва да отговаря оборудването (било то климатици или друго), което се внася и продава на територията на ЕС.
Няма такова писано задължение, купих нов японски Дайкин Уруру Сарара и получих съвсем елементарен превод, дори се наложи два пъти да им се обаждам. Дори не им беше точен превода, защото са преписвали от предишен модел, а ДУ е различно и не съответстваха бутоните - пълна пародия за отбиване на номер Всичко опира до професионализъм и желанието на ръководството на фирмата да обслужи подобаващо клиента. В болшинството от случаите целта е да ти са приберат парите и после се оправяй както можеш. За Пловдив клима съм слушал доста добри отзиви, но когато търсих варианти за въпросната нова машина от тази фирма пък ми съобщиха,че не могат да ми издадат фактура за посочената в сайта им цена и трябва да си доплатя още 20% ДДС?! И съм решил,че следващия ми климатик ще бъде закупен от братя Щереви.
Този пост е редактиран от rukar; 21-10-15 в 13:50.
Аз не съм специалист, но това за фактурата +20% ДДС, не означава ли, че уреда е вкаран в България един вид контрабандно. Де факто търговията на "нов климатик за японски пазар" все е по процедурата "втора употреба".
Означава, че сивият сектор продължава да процъфтява.
Не знам какъв е начина на внос при тези японски ел.уреди /щото има и внос на нови хладилници Тошиба, Мицубиши/, но в крайна сметка има фирми, които предполагам съвсем легално внасят такава техника, защото аз си получих фактура с вкл.ДДС за избрания от мен климатик от друга фирма на цена, посочена в сайта им. И то това стана без никакви уговорки. Просто аз им съобщих,че искам фактура по ДДС и ми отговориха, че няма никакъв проблем да се състави документа. Лично аз си мисля, че голяма част от фирмите искат да работят в сивия сектор и да не плащат данъци за сключените сделки. В същност за да бъда съвсем точен от 6 фирми, които предлагаха въпросния модел климатизатор към края на миналата година се оказа,че само 2 фирми са посочили в сайта си цената на уреда с ДДС и бяха готови да издадат фактура без усложнения. А някои от фирмите посочваха цена с ДДС, но като поставих въпроса за фактура се оказа "мисия невъзможна". Ето така в нашата икономика продължава да процъфтява сивия сектор.
Вярно, че не е по темата, но ми е интересно. Как официално се внася "нова" техника, която май не отговаря на изискванията за такава техника в ЕС. Все си мисля, че канала за внос е точно на "втората употреба".
VanDan, това, че не отговаря на изискванията не означава лоша или некачествена техника. Точно обратното: откакто смених двете ми европейски клими с употребявани от Япония климатизацията на тези помещения се промени коренно, и като комфорт , и по отношение на консумираната ел.енергия. А относно новите клими от Япония мисля, че е излишно да пиша как работят, какви функции имат и т.н. все положителни неща. Така, че всеки има право да си избере какво да купува. И в други ми постове съм писал, че и при европейските климатици има много добри, дори отлични машини.