Предполагам, казваш го като съдържател на залата )
Леле-мале каква каша сме сътворили. Оказа се че аз и колегите, които мислиха като мен сме грешили. Това е вярното : Силен вентилатор=студено вътрешно=студено външно=натоварен компресор=по-чести дефрости https://forum.setcombg.com/%D0%B2%D1...%BE%D1%80.html Не ми става ясно обаче, как при силна вентилация, хем компресора да е натоварен, хем да е най-икономичен.
това ще е вярно само ако си му задал градуси които не може да достигне .. ти не можеш по друг начин да накараш компресора да работи повече от необходимото и да "скъсиш" времето за дефрост .. по правило по висока поддържана температура в помещението = по чести дефрости ( пак казвам повечето алгоритми за дефрост следят сумарната работа на компресора + температурата на външния топлообменник примерно под 0° се включва алгоритъма за дефрост и гледа колко работи компресора - 2 часа или 3 часа а на някои машини 40 мин или 1 час .. това е най простия алгоритъм по сложните следят повечко неща и е доста трудно да влияеш на този алгоритъм само със скоростта на турбината да не кажа че не е възможно )
Опитната постановка е описана в пост #22. Само не е добавено, че системата трябва да е в равновесие, когато вкарва топлина между 50% и 90% от номинала на климатизатора (толкова трябва да са топлинните загуби на помещението), за да може този, който се пробва да открие втори път топлата вода, без да е съвсем наясно, да не се обърка.
И така, когато това се случи на автоматичен вентилатор или на някаква междинна скорост на турбината, която е по-висока от първа, премерете консумацията и температурата в противоположния край на стаята, запишете си ги и свалете скоростта на първа. След 20-тина минути консумацията на компресора ще падне, заедно с температурата в другия край на стаята. И тук става интересно: за да си върнете температурата в стаята, както си е била преди 20-тината минути, ще трябва да увеличите температурното задание от дистанционното с няколко градуса, при което компресорът ще се форсира над нивото от преди 20-тте минути, консумацията ще нарасне, дефростите ще зачестят, струята от вътрешното тяло ще се сгорещи и разликата в температурите между другия край на стаята и вътрешното тяло ще нарасне.
И това сме правили много отдавна, при къпане на бебета. Не е икономично, но няма ветрове. Все едно, че се отопляваш с камина. До нея пече, а в другия край мръзнеш. Температурното задание на дистанционното няма да има нищо общо с реалността. Средната стойност на температурата в стаята ще е по-висока от тази в началото на теста, а количеството топлина, което се вкарва отвън, ще е по-голямо, както и честотата на дефростите.
Този пост е редактиран от dodo_pv; 23-12-13 в 22:38.
Е от написаното извода е че силния вентилатор ще ти позволи да намалиш зададената температура от дистанционното. Значи силен вентилатор=разтоварен компресор=по-редки дефрости. Пак обърквация. Я да се включи Mega, той подхвана темата, той да обясни.
Не знам кой трябва да се включи и как да ви обясни, че натоварването на компресора зависи право пропорционално от количеството топлина, което се пренася. От нея зависи и честотата на дефростите. Баси и писанията за такова елементарно нещо...
@ivostoqnov77, това, че менталният ти капацитет не ти позволява да осмислиш цялото изречение, което съм написал, камо ли целия ми пост, не ти позволява да ми вкарваш цитати в устата. Написал съм, че когато свалиш скоростта на вентилатора на първа скорост, системата излиза от равновесие, стаята изстива неравномерно, намалява количеството вкарвана топлина в нея от компресора, при което мощността му пада и дефростите стават по-нарядко. По-нататък съм обяснил какво се случва, когато потребителят, въпреки избраната ниска скорост на турбината, реши да си стопли стаята. Нямам вина, че ти идва малко сложно. Просто подмини темата и давай нататък.
Успех!
Разбира се, че потребителя ще реши да си стопли стаята. Ти какво предлагаш, да стои на студено ли. А ти май досега не разбра какво се коментира в темата. Превеждам ти го : Потребителят ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да си стопли стаята. Как да го направи, със силен или със слаб вентилатор. Кога компресора е натоварен и кога разтоварен, кога дефростите са повече и кога по-малко. Относно менталния ми капацитет, тука не е мястото да го коментираме. Какъвто е, мой си е. Весела Коледа на Всички !!!
ivostoqnov77, използвай си машината както ти е кеф за да ти е топло. При следващо писане извън темата, ще я заключа.
И това ми се изясни от тук https://forum.setcombg.com/%D0%B2%D1...%80%D0%B5.html Ей това вече е вярното : Силен вентилатор=студено външно=разтоварен компресор=най-икономичен. В спора се откри истината, но важното е, че се откри.
Е не е приключила още темата
Никой не отговори: 1. При дадена инверторна машина, с дълговременна работа на номинал или по-ниска консумация, степента на вентилатора влияе ли на заскрежаването или не? Т.е. при силен вентилатор, по-бързо ли ще побелее външната пита или няма да има разлика, т.к. машината си поддържа оптималния топлообмен между стаята и околната среда по няколко начина ?
2. Дали тези 20W - 50W по-малко при силен вентилатор, консумирани от климатизатора са резултат от намаляване оборотите на компресора или те се запазват същите, а консумацията му пада заради по-малкото му натоварване?
С риск съседите да ме помислят за луд, ще се кача на козирката да послушам песента на компресора как се изменя, ако изобщо отрази шумово тези 50-ина вата има -няма, разликата от по-силния вентилатор.
Този пост е редактиран от kalcheff1; 27-12-13 в 16:03.
И аз да задам един въпрос :-) Т.е. пускам си климатика на нощен режим, от там следва че вентилатора пада на минимум. От там следва ли че консумацията на ток се повишава, защото ще се наложи поддържане на по гореща струя въздух? Надявам се не съм станал много за смях :-)
Консумацията на ток ще се повиши с по-малката скорост на вентилатора защото дебита ще е по-малък и поддържането на зададената температура ще е по-трудно.Ще ти дам пример с един тест на Fujitsu 12 LGC. Настроен на 23 гр. за 2 часа на LOW и 2 часа на High при една и съща външна темп. разликата в консумацията беше 219 вата при външна темп. -1 гр. Ако външната темп. беше -8гр. например разликата щеше да е още по-голяма.За това на HIGH климатика е на-икономичен.