това са препоръчителни дължини .. и с 1 м ще работи но ще има някои паразитни шумове .. при мене е с 4м и пак на охлаждане при стартиране се чува леко съскане .. на отопление няма шумове на фреон
Принципно по-мощните машини имат повечко фреон. Минималното изискване за тръбен път не е толкова свързано с паразитните шумове, колкото с нужния обем тръба, която да играе ролята на резервоар за течна фаза. Това е особено важно в режим отопление, тъй като в някои случаи на къс тръбен път топлообменникът може да се превърне в такъв резервоар, което от своя страна води до крайно неефективен хладилен процес, обледяване, чести дефрости, изместен хладилен процес и тн. Тези важат и при много дълъг тръбен път.
Иначе другият изключително важен момент, свързан с дълъг тръбен път е събирането на маслото обратно в компресора. Събирането на маслото в компресора е функция от скоростта на хладилния агент в системата. Когато тя падне под определена граница, той просто не може да повлече изхвърленото в тръбите масло и да го върне в компресора. Скоростта пада заради увеличеното съпротивление от дългия тръбен път. (Затова и в някои случаи на дълъг тръбен път, когато няма как иначе се налага течната и газовата тръби да се вдигнат с един размер нагоре, като това се прави при определени системи/случаи и под контрол, тъй като също може да намали скоростта на фреона.)
За пример мога да дам VRF системите. За да се избегнат тези проблеми (и други причини, които не са предмет на тази дискусия), терморегулиращи вентили има не само във външните, но и във вътрешните тела. Те позволяват:
1) Събиране на маслото чрез регулиране на стъпките им към по-голямо отваряне при режим на събиране на масло.
2) Работа на 200м от външното тяло, защото хладилния процес се регулира там и не се случва в тръбния път.
Този пост е редактиран от AC_From_Hell; 02-10-15 в 21:39.
Преди няколко дни се развихри отново темата за вакуумирането. Днес се сетих да направя едно клипче от пускането на помпата до достигането на максималния вакуум на помпата. Клипчето е в реално време. Машината е 13-ка с 4.20 м. тръбен път. На заден план се вижда парата, която помпата изкарва и как спира при достигане на максимума. Може да се чуе още и промяната в звука на помпата.
https://www.dropbox.com/s/ki9fg89chf...30.11.mp4?dl=0
Точно така, промяната в звука е доста добро мерило за изкарването на влагата. Не успявам да птворя клипа от телефона, ще го гледам после.
Тази пара която се вижда на клипа не е от тръбите и вътрешното тяло, а по вероятно е влага от самата помпа и маслото в нея!
Стоби е прав но и промяна в звука има ... колкото е по къс тръболяка толкова по бързо се чува...
Парата е точно от изпарената влага в тръбите. Това е и целта на занятието. Съпоставено е с показанията на уреда. Той пък е измислен точно за това.
https://www.youtube.com/watch?v=glLPMXq6yc0
https://www.youtube.com/watch?v=zRnluKBL4mU
Този пост е редактиран от Mega; 30-10-15 в 22:40.
Надали в този малък обем (тръбен път и вътрешно тяло) има толкова много влага.
Маслото на помпата абсорбира влага и по време на работа се затопля, изпарява се и излиза навън като пара.
За звука съм абсолютно съгласен.
Аз нямам нужда да споря по този въпрос. Естествено, че когато помпата работи, освен тръбния път и вътрешното тяло вакуумира и нейния работен обем, който е нищожен. Достатъчно е като поработи половин минута да отвориш свободния към атмосферата кран и да видиш парата отново. А относно влагата, има доста, дори лятото е повечко. За това и вакуумираме, за да имаме празна линия, без влага и газове - тоест вакуум.
Този пост е редактиран от Mega; 30-10-15 в 22:55.
Много оригинално
Да си призная не разбрах за кой кран пишеш, но ти си знаеш, не ми се спори.
Този пост е редактиран от stobi; 30-10-15 в 23:05.
Извинявайте, изказах се неподготвен, забравих че повечето от вас тук във форума са “ПРОФИСИОНАЛИСТИ“.
Този пост е редактиран от stobi; 03-11-15 в 21:36.