Страница 125 от 348 ПърваПърва ... 75115123124125126127135175 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1,861 до 1,875 от общо 5208
Like Tree4637Одобрявам

Свободна тема за цепеници...

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,875
    #1861

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Цитат Първоначално публикувано от edi1 Виж публикацията
    Много работи имаше, не само това.С вода от термални извори се отоплявате още 70-те години.То от тогава датира и мобилната релейна мрежа за мобилни телефони, ама се забрави вече.
    Еди, и сега става, но трябва някой да “лапне” нещо “тлъсто”, та това обезсмисля всичко, ако не си “наш човек”.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #1862

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    Има такива системи, даже за цялото село”градче”,
    изградени по Тошково време. Стои на центъра даже и стъклена оранжерия топлена така.
    И аз така знам. Минерална гореща вода по чешмите на хората. Дойде демокрацията и хората минаха на бойлери, а хотелите на минерална вода.
    rosswen одобрява това.

  4. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,875
    #1863

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Термалните води и минерални и всички подобни не се ли водят изключително държавна собственост. Май няма как да стане да се използват като частна собственост.
    Ами тя и обикновенната е така....
    Mega одобрява това.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Живее в
    Хага
    Мнения
    2,433
    #1864

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Стайн, пишат ги ТП вода-вода, защото от едната страна имаме вода (затопляща се от земята или от подпочвени води или други подобни), която чрез топлообменник (общо казано) отдава топлина на водата в отоплителната система. "От вода на вода".
    Другите ги дават въздух-вода, защото от едната страна се взима топлина от въздуха и чрез фреона тази топлина се пренася и предава на водата в отоплителната система. "От въздух на вода".
    Ясно-нека ги наричаме така. Има логика, тук просто им казват земя-вода-принципа е същия.
    Иначе наистина разбирам какво е въздух-вода и въздух-въздух. И според условията се избира най-практичния вариант. Важното е да има избор и желание

    П.П. Ето как го обясняват от Дайкин
    Какво е геотермална термопомпа?
    Дори и в най-студените климатични условия, в земята има геотермална енергия, което води до почти постоянна температура от 10oC на дълбочина 15 метра. Тази "уловена" енергия представлява източник на топлина, който геотермалната термопомпа в основата на нашата система може да превърне в топлина за дома.
    С помощта на подпочвена сонда или повърхностен колектор, разположен точно под повърхността, сместа от вода и антифриз, наричана "солен разтвор" се изпомпва във веригата като среда за предаване на топлина (топлоносител). След това солният разтвор преминава в самия термопомпен агрегат, където топлината се предава на хладилен агент с ниска точка на изпарение, който се компресира за осигуряване на отопление или битова гореща вода.

    Погледнете и видеото от 1,00 минута-"Извличане на топлина от земята и предаване то й към вода(разтвор)
    https://tulips.bg/как-да-се-отоплява...опомпа/
    Този пост е редактиран от stainway; 19-02-19 в 21:36.

  6. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,688
    #1865

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Термалните води и минерални и всички подобни не се ли водят изключително държавна собственост. Май няма как да стане да се използват като частна собственост.
    Всичките води са собственост на държавата, ние имаме право само да си плащаме.
    bobovo, SPSt и Rado Smilkov харесват това.

  7. Senior Member Аватара на Jack Krauser
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    5,735
    #1866

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    В България мафия и държава е едно и също.
    bobovo, Mega, SPSt и 2 други харесват това.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2017
    Мнения
    2,658
    #1867

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Има местности където от бивши сондажи за уран (по думи на възрастни хора) вири вода с 50-60° , буквално не се търпи ... така че всичко зависи от дълбочината.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #1868

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Аз мисля, че има разлика между земя-вода и вода-вода.
    Вода-вода според мен е когато черпиш вода от един сондаж и я изхвърляш в друг най-често. Черпиш вода с определена температура директно.
    Сиреч трябва да намериш вода!
    Ами като няма?
    Ще правиш земя-вода. Земя има навсякъде. Заравяш тръби в земята. Дали ще тече вода, ракия, етиленгликол ...
    Черпиш и от температурата на земята, няма разход на вода или друга течност.
    От гледна точка на термопомпата и е все едно от де иде водата.
    stainway одобрява това.

  11. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,688
    #1869

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Има разбира се, земя-вода е фреонова серпентина заровена в земята, обикновено на доста голяма площ. Там топлообмена става от постоянната температура на земята на дълбочина под един метър, която е около 14 градуса. След това е стандартното - топлообменник фреон-вода... В досегашната си практика не съм видял правилно сметната и изпълнена подобна сиситема. Все замръзват в студената зима. Да не говорим колко струва подобно изпълниение.

    Прикачени изображения Прикачени изображения
    rosswen и stainway харесват това.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2017
    Мнения
    2,658
    #1870

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Термалните води и минерални и всички подобни не се ли водят изключително държавна собственост. Май няма как да стане да се използват като частна собственост.
    В конкретния случай не се използва водата , а топлината и' Водата си стои/тече под земята и не се изпомпва навън ...

  13. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Мнения
    1,601
    #1871

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Фреонова?
    Не е ли много скъпо така?
    И фреона и тръбата.
    Миналата година копах канал и видях, че моето отклонение на водата е на 55-60см. дълбочина. Основното не знам на колко е метър да речем. И да ми идва.вода с 5гр. температура. Как се е охладила до толкова?
    Това под 1м е 14 гр. са митове и легенди мисля. За под 10м по съм съгласен. Нормално е да се покачва постепенно.
    Този пост е редактиран от zxc0; 19-02-19 в 22:03.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,688
    #1872

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Цитат Първоначално публикувано от zxc0 Виж публикацията
    Фреонова?
    Не е ли много скъпо така?
    И фреона и тръбата.
    Безумно скъпо и както казах, до сега не съм видял читаво работеща. Може да има, но лично аз не съм виждал.
    zxc0 одобрява това.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2017
    Мнения
    2,658
    #1873

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    И на мен не ми се връзва много защото загубите от триене на флуида в стените и чупките на тръбите трябва да се покрият от електричество.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Живее в
    Хага
    Мнения
    2,433
    #1874

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    Цитат Първоначално публикувано от Mega Виж публикацията
    Безумно скъпо и както казах, до сега не съм видял читаво работеща. Може да има, но лично аз не съм виждал.
    Може хоризонтално, но поради липса на пространство, може и вертикално. Ето тук Heliotherm, но на CO2:


    Иначе ги има и на R410A

  18. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #1875

    Отговор: Миланов и приятели - свободна тема за цепеници...

    То с тия серпентини, дето ги слагат вече на 80см. дълбочина, след 2 месеца работа преохлаждат почвата и още към 15 януари ефективноста отива по дяволите.
    bobovo, Mega, Jack Krauser и 1 други харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 13
    Последно: 11-02-14, 20:26
  2. Тема за вицове!
    От ql^2/8 във форум Логически задачи
    Отговори: 4
    Последно: 01-12-13, 20:22
  3. Изтрита тема
    От cska84 във форум За Форума
    Отговори: 15
    Последно: 26-09-11, 13:01
  4. Отговори: 27
    Последно: 30-06-10, 14:00
  5. Отговори: 4
    Последно: 12-06-06, 10:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе