Страница 4 от 8 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследноПоследно
Резултати от 46 до 60 от общо 107
Like Tree60Одобрявам

Прекъсвач за бойлер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #46

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от SPSt Виж публикацията
    При инсталация изпълнена с пластмасови тръби не се появява потенциално разлика и изобщо няма нужда от заземяване /поне от гледна точка на гъвкавите връзки/. Пак ще се върна там откъдето тръгнах-"зануляването" е напълно достатъчно.
    Само да допълня, че може да е достатъчно само ако е отделно от работната нула и има кой да следи за цялостта му! Иначе е достатъчно докато е налично...

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #47

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    На това "отделно от работната нула" му се казва ЗАЗЕМЯВАНЕ. Моля да не ме допълвате, особено с неща, които не са верни.
    Еди и ttanev харесват това.

  4. Senior Member Аватара на ivodivo
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    5,621
    #48

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от SPSt Виж публикацията
    При инсталация изпълнена с пластмасови тръби не се появява потенциално разлика и изобщо няма нужда от заземяване /поне от гледна точка на гъвкавите връзки/. Пак ще се върна там откъдето тръгнах-"зануляването" е напълно достатъчно.
    Добре ще ти го кажа тогава без допълване: не е напълно достатъчно зануляването, както твърдиш!
    Самото доказателство се нарича ДТЗ.

    Цитат Първоначално публикувано от SPSt Виж публикацията
    На това "отделно от работната нула" му се казва ЗАЗЕМЯВАНЕ. Моля да не ме допълвате, особено с неща, които не са верни.
    Кое не е вярно? По твоята логика ДТЗ е безсмислено като защита или че не използвах думичката заземителен проводник вместо отделен проводник от работната нула ?!?

  5. Member
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Димитровград
    Мнения
    354
    #49

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Ей голямо дърпане и скубане, а дори не сте упоменали, че има различни видове ДТЗ и за влажни/мокри помещения е по-различна и скъпа. Защо се обяснява и с факта, че освен големината на тока, зависи и времето за преминаване през човешкото тяло. Според мен при двупроводна инсталация ако не се прави основен ремонт на апартамента не е рентабилно къртене и пускане на трети проводник. Достатъчно е да се спази означението на бойлера за фаза и нула и да се погледне водосъдържателя дали е свързан към нулата.
    Този пост е редактиран от avenger; 19-12-15 в 22:28.
    ttanev и mirandi харесват това.

  6. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #50

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Не е достатъчно да се направи три/пет проводна инсталация само в апартамента. Цялата трябва да е такава-от РТ, където е захранването и е заземено. Таса, че трябва да се преработи цялата инсталация на блока/сградата.
    ДТЗ биват:
    1. За предпазване на хора-с ток на утечка 30 mA.
    2. За предпазване на съоръжения - с ток на утечка 300mA.
    Слагам край на спора: Ако ДТЗ беше някакво "чудо" без което не може, щеше да бъде задължително! От личен опит ви казвам, че има случаи в които пречи, особено когато се използва за предпазване на повече консуматори.
    Този пост е редактиран от SPSt; 20-12-15 в 21:28.
    mirandi и Иван Вълков харесват това.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #51

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Четох и се смях много на мненията на някои хора, а като видях снимките, пуснах и няколко сълзи.
    Чак и наредби се цитират, но не напълно прочетени, съответно и не напълно разбрани:
    Чл. 162: За естествени заземители се използват:
    1. положени в земята водопроводни и други метални тръбопроводи, с изключение на тръбопроводите за горими течности, горими или взривоопасни газове, а също и тръбопроводите, покрити с изолация за защита от корозия;
    Меките връзки представляват гумен маркуч с метална оплетка и не се полагат в земята, нали? Мислете като пишете, хора!
    ДТЗ, въпреки че не е задължителна все още, е силно препоръчителна и не виждам защо някой би оспорил такова нещо. Дори без наличието на 3-ти проводник, може да се направи да работи съвсем нормално и задоволително. На нехаещата госпожа точно това й е спасението.
    Качеството на "майсторите" по нашите географски ширини е под всякаква критика за жалост, иначе квалификационните групи и дългогодишния стаж си ги имат, но в повечето случаи са от "енергото".

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #52

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Ти "майсторе" пробвал ли си как работи ДТЗ при двупроводна линия? Пробвал ли си и как точно твоите 6 броя дали сработват. Сподели да ни отвориш очите, пък се обади и в "Шнайдер" да им обясниш колко са се объркали. Между другото единствено в държавните електродружества и някой от ЕРП-тата квалификационните групи се получават и потвърждават след сериозни изпити, всяка или на 2 години. В общия случай при честните "частници" се получават само срещу заплащане.
    За заземяване може да се използва сградната В и К инсталация. Меките връзки не са част от нея. На няколко места съм писал, че ако бойлерът е "занулен" не е необходимо заземяване. Намери ми къде е написано /в коя наредба/, че е задължително заземяването. Това, че четеш постове, като дявола евангелието и пишеш разни работи и рисуваш схеми, които не са верни, не означава, че си прав. По-добре се справи малко с техническа литература преди да подлъгваш хората.
    mirandi одобрява това.

  10. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #53

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    То "майстора" ако разбираше наистина щеше да даде работещо решение на това което твърди, а не да философства над съветите на другите.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #54

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Дал съм в другата тема, но ето и тук:

  12. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #55

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    И как работи тази схема? Предполагам можеш да разясниш.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #56

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Разбира се, че мога, но не виждам смисъл, тъй като вече ми лепнахте звание "майстор", защото си мислите, че освен вашата истина, друга няма.
    За разлика от вас двамата обаче, аз не ходя по форумите да се заяждам, нито пък съветвам хората да си омотават проводници около меките връзки, нито цитирам четени-недочетени наредби и т.н.
    И сами можете да се убедите, че това, което казвам е вярно, но няма да го направите, защото не сте свикнали да не сте прави, още по-малко пък да си признаете грешка. Като не сте съгласни, опровергайте ме, но не ме наричайте "майстор", нека си имаме уважението.
    espace и AC_From_Hell харесват това.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #57

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Някои хора са много силни в приказките, обаче темата, а и форума са с техническа насоченост. В една друга тема съм посочил каталог с подробно обяснение на принципа на действие на ДТЗ и всеки може да го прочете. Аз очаквам и ти да посочиш някакъв източник, където да видя, че ДТЗ работи и то правилно при двупроводна линия, обаче греда. Вместо това си пишем ей така за спорта и си снимаме нарисувани схеми в ученически тетрадки.. Не получих отговори как се изпробва работи или не ДТЗ.
    Знам, че сред модераторите има хора, които са навътре в материята и бих ги помолил, когато видят пост с явно неверни или подвеждащи твърдения да вземат мерки. Било с предупреждение, било с премахване на поста или както намерят за добре. Смятам, че това ще бъде от полза за всички потребители на форума.

  16. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #58

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Ako можеше да го обясниш щеше да го направиш, няма по добър начин да ни "натриеш носовете", а не да продължаваш да философстваш.
    Опровержението го е направил самия производител, ти ако си измислил нещо ново сега е момента да го споделиш.
    Този пост е редактиран от Pat; 02-02-16 в 00:02.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #59

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Аз ти казах - щом не вярваш, пробвай сам.
    Нито ми се търси къде го пише, нито смятам да го търся, за да ти угодя.
    Ти обаче, като изявен форумен деец, с 25-годишен стаж в тази област, би ли ми казал дали това, което казах в другата тема е вярно, а именно, че голяма част от разпределителните табла имат мост между нулата и земята? И без да си кривиш душата, понеже и двамата знаем, че това е масова практика. Та в такъв случай каква според теб е разликата между дву и трипроводна инсталация до ДТЗ, след като нулевия и земния проводник са свързани още в РТ? Естествено след нея трябва да има 3-проводна инсталация, иначе няма как, но преди нея не е задължително да има земно.
    И за да го направя още по-лесно разбираемо, ето:
    Работата на ДТЗ се изразява в мерене на потенциала СЛЕД нея, следователно ако изпълниш схемата, която съм надраскал в ученическа тетрадка, ще се увериш, че всичко ще си работи както трябва.
    В случая, ако има утечка от въпросния уред, тя ще предизвика разлика в потенциалите, което ще задейства защитата. Можеш да го пробваш съвсем лесно - изпълни схемата, която съм дал и дай накъсо нулевия със земния проводник и ще видиш, че ДТЗ ще изключи, защото потенциалът се променя.
    Вместо да се жалваш като ученичка на модераторите да ми направят забележка, можеше просто да се държиш човешки, но ти продължаваш да вярваш само в твоята истина, без дори да си си направил труда да провериш по един или друг начин дали в моите думи има нещо вярно.
    Земният проводник служи за отвеждане на евентуална утечка в земята, но в случаите когато земята и нулата са обединени в ГРТ, няма особен смисъл от него, не мислиш ли?
    Пак казвам, че не се заяждам с теб или с който и да било и ако и ти не го правиш, би било много добре! Нито ме знаеш кой съм, какво мога, какво образование имам, с какви кавалификации разполагам, нито нищо, но ме нарече майстор в кавички, въпреки че ти съветваш хората да си омотават жици по меките връзки.
    Нека си имаме уважението!
    AC_From_Hell одобрява това.

  18. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #60

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Най-"уважавам" "майстори" дето не могат да си обяснят собствената схема, а трябва да търсят обяснението и някъде в нета....
    Мога да те улесня в тая работа - добър съм - вервай ми
    https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94...B8%D1%82%D0%B0
    Принцип на действие


    Принцип на действие


    Използва се токов трансформатор, чиито първични намотки са фазата (фазите) и неутралата (нулевият проводник, N) на веригата, която трябва да се защитава. Посоката на навиване на тези намотки е такава, че магнитните потоци, създавани от токовете във фазовия (фазовите) проводник (проводници) и в неутралата взаимно се унищожават. Появата на ток на утечка (това токът, който протича между фазовия проводник и „земя“ при отсъствие на дефект в изолацията) нарушава това равновесие и във вторичната намотка се индуцира ток, пропорционален на утечния. Ако утечният ток надвиши 30 mA, индуцираният задейства ДТЗ.

    ДТЗ не реагира при допир на фазовия проводник с нулевия (токовете в двата проводника остават еднакви, макар и много големи – това е късо съединение), затова задължително на токовия кръг, на който е свързана ДТЗ, трябва да има предпазител.
    ==================================

    Ако няма трети защитен проводник, ДТЗ ще регистрира утечката едва при протичането и през тялото на допрелия се до дефектиралия консуматор т.е. тя вече не е защита , а регистратор на злополуки.
    nikolov333 и mirandi харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 4 от 8 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Източване на бойлер
    От glarus във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 9
    Последно: 23-06-14, 08:53
  2. старият прекъсвач замина имам нужда от нов
    От opit във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 23
    Последно: 27-04-11, 11:04
  3. Бойлер зануляване
    От drecolli във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 17
    Последно: 30-12-09, 22:10
  4. Бойлер
    От irenaiva във форум Друга битова техника
    Отговори: 21
    Последно: 05-09-09, 13:07
  5. Прекъсвач за светлодиоди
    От GATER във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 13
    Последно: 19-07-05, 02:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе