Страница 5 от 8 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследноПоследно
Резултати от 61 до 75 от общо 107
Like Tree60Одобрявам

Прекъсвач за бойлер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #61

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Добре де, аз какво по-различно казах и какво от схемата си не успях да обясня според теб?
    И никъде не съм казвал, че трябва да се опират фазовият и нулевият проводник, за да се задейства защитата, ти съвсем за мезе ме взе
    Казах, че нулевият и земният трябва да се допрат, чети
    AC_From_Hell одобрява това.

  2.  
     
  3. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #62

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    А бе аз чета, ама явно ти и да четеш файда пак няма....

    Ти някога правил ли си заземяване на сграда, гръмоотвод или каквото и да било?
    Никога и никъде заземяването не се вързва към нулев проводник, защото престава да бъде "земя" и става "нула".

    При твоята схема ще се изпълни последното изречение от предния ми пост.
    Този пост е редактиран от Pat; 02-02-16 в 01:10.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2013
    Мнения
    94
    #63

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Ето пак безпочвени нападки. Пробвай ти казах.
    Ти изобщо не си правиш труда да разбереш, че 3-те проводника трябва да са след ДТЗ, там е задължително, няма мърдане.
    Преди нея може и с два проводника - факт!
    Не се занимавам с това от много години, но това не значи, че съм забравил как стават нещата. Нито правя инсталации, нито продавам ДТЗ, занимавам се със съвсем други неща, но няма как хора в някакъв форум, да ме убедят, че не съм прав, при положение, че не искат да пробват нещо по-различно от това, което им е в главите.
    И както надявам се забелязваш, аз все още се придържам към добрия тон за разлика от теб и човека с 25-годишния опит. Аз съм интелигентен човек и не мисля, че като нападаш някого и се опитваш да го злепоставиш за нещо пред някаква аудитория, ще ти донесе някакви ползи
    nikolov333 одобрява това.

  5. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    156
    #64

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от andronoff Виж публикацията
    ... въпреки че ти съветваш хората да си омотават жици по меките връзки.
    Нека си имаме уважението!
    Ако се не лъжа първи аз предложих да се шунтира меката връзка, ако тръбите са метални. При ПВЦ няма смисъл. Явно не ти стигат знанията и опита по този въпрос. Колкото и здрави да са връзките на нулевия проводник по цялата сградна инсталация, ако металните тръби са добре заземени винаги ще има потенциална разлика между тях (тръбите) и нулевият проводник. Няма какво да се прави повече освен уеднаквяване на потенциалната разлика, чрез шунтиране на меките връзки с проводник. Материала от който е направена външната плетка на меките връзки е с значително по-високо електрическо съпротивление от един проводник и в следствие на това се получава пад на напрежението точно в меката връзка, т.е. тя се превръща в нещо като нагревател. Загрява се и се пръска! Може и смешно да ти звучи за „твоята истина“, но това не означава че не е правилно!

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Pat Виж публикацията

    Ако няма трети защитен проводник, ДТЗ ще регистрира утечката едва при протичането и през тялото на допрелия се до дефектиралия консуматор т.е. тя вече не е защита , а регистратор на злополуки.
    Моите уважения, но как ще цитирам „ДТЗ ще регистрира утечката“, ако няма трети проводник след нея. И след като отново цитирам същото „ДТЗ ще регистрира утечката“ каква ще е следващата реакция на ДТЗ? Щом има регистрация на утечка над нормата, ДТЗ изключва подаването на захранване на съответния токов кръг.

  6. Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    381
    #65

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Здравейте момчета,

    Моля посъветвайте ме. Слагам бойлер на къщата. Дрпам трипроводен кабел от него до таблото. Инсталацията е двупроводна, тръбите са пластмасови. Въпросът ми е ако нагревателят се пробие, достатъчно ли е зануляването за да изключи бушона или трябва да слагам заземяване и последно схемата от тетрадката работи ли?

  7. Novice
    Тук е от
    Aug 2017
    Живее в
    Троян
    Мнения
    6
    #66

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Здравейте.Бих посветвал всеки който има възможност да си позволи да му бъде монтиран(и) т.н. ДТЗ е един добър избор.За това обаче се изисква компетентен ел. техник.Пари за такива неща не се жалят.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    54
    #67

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от Martin Aleksandrov Виж публикацията
    Здравейте.Бих посветвал всеки който има възможност да си позволи да му бъде монтиран(и) т.н. ДТЗ е един добър избор.За това обаче се изисква компетентен ел. техник.Пари за такива неща не се жалят.
    ДТЗ-то е полезно нещо. Зачетох се в темата и по специално в постовете с коментарите и обясненията за работата на ДТЗ.
    Някой ще обясни ли - какъв е проблема да се сложи ДТЗ на двупроводна инсталация(искам да чуя мнение на специалист)? По-добре да го има или по-добре да го няма при двупроводна инсталация?
    И въпросче към anronoff и схемата му в предната страница, с която съм съгласен, че така направената инсталация с ДТЗ ще работи правилно. Той обаче казва, че при окъсяване на нулевия и земния проводник, ДТЗ се ще изключи. Но задължително ли ДТЗ ще изключи при окъсяване на нулата и земния проводник така както е по схемата? Според мен - не е задължително да изключи - ще изключи при едно условие, но искам да чуя вашите мнения .

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    332
    #68

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от darko_d Виж публикацията
    ДТЗ-то е полезно нещо. Зачетох се в темата и по специално в постовете с коментарите и обясненията за работата на ДТЗ.
    Някой ще обясни ли - какъв е проблема да се сложи ДТЗ на двупроводна инсталация(искам да чуя мнение на специалист)? По-добре да го има или по-добре да го няма при двупроводна инсталация?
    И въпросче към anronoff и схемата му в предната страница, с която съм съгласен, че така направената инсталация с ДТЗ ще работи правилно. Той обаче казва, че при окъсяване на нулевия и земния проводник, ДТЗ се ще изключи. Но задължително ли ДТЗ ще изключи при окъсяване на нулата и земния проводник така както е по схемата? Според мен - не е задължително да изключи - ще изключи при едно условие, но искам да чуя вашите мнения .
    Дигате тема от 2016 ..питате за ДТЗ и двупроводна инсталация..Това не може да се направи!
    ДТЗ изисква 3 проводна инсталация. Третия проводник е директен , другите два през ДТЗ. Тя мери разлика в утечките и при по-голяма от допустимата сработва и изключва.
    Няма как да се монтира ДТЗ на двупроводна мрежа!
    Да не говорим , че трябва задължитено и трите проводника да са с еднакво сечение , да не са прекъснати, свързвани и прочие!
    SPSt одобрява това.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2014
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    85
    #69

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    "ДТЗ-то е полезно нещо. Зачетох се в темата и по специално в постовете с коментарите и обясненията за работата на ДТЗ.
    Някой ще обясни ли - какъв е проблема да се сложи ДТЗ на двупроводна инсталация(искам да чуя мнение на специалист)? По-добре да го има или по-добре да го няма при двупроводна инсталация?
    И въпросче към anronoff и схемата му в предната страница, с която съм съгласен, че така направената инсталация с ДТЗ ще работи правилно. Той обаче казва, че при окъсяване на нулевия и земния проводник, ДТЗ се ще изключи. Но задължително ли ДТЗ ще изключи при окъсяване на нулата и земния проводник така както е по схемата? Според мен - не е задължително да изключи - ще изключи при едно условие, но искам да чуя вашите мнения ."

    Схемата работи. Така направена ел. инсталация е тип TN-C-S. ДТЗ ще изключи при окъсяване на нулев и РЕ проводник при затворени контакти на “ключ за бойлер”. Тук (https://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=11&t=680) е обсъждано свързването на ДТЗ.

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    332
    #70

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от andronoff Виж публикацията
    Аз ти казах - щом не вярваш, пробвай сам.
    Нито ми се търси къде го пише, нито смятам да го търся, за да ти угодя.
    Ти обаче, като изявен форумен деец, с 25-годишен стаж в тази област, би ли ми казал дали това, което казах в другата тема е вярно, а именно, че голяма част от разпределителните табла имат мост между нулата и земята? И без да си кривиш душата, понеже и двамата знаем, че това е масова практика. Та в такъв случай каква според теб е разликата между дву и трипроводна инсталация до ДТЗ, след като нулевия и земния проводник са свързани още в РТ? Естествено след нея трябва да има 3-проводна инсталация, иначе няма как, но преди нея не е задължително да има земно.
    И за да го направя още по-лесно разбираемо, ето:
    Работата на ДТЗ се изразява в мерене на потенциала СЛЕД нея, следователно ако изпълниш схемата, която съм надраскал в ученическа тетрадка, ще се увериш, че всичко ще си работи както трябва.
    В случая, ако има утечка от въпросния уред, тя ще предизвика разлика в потенциалите, което ще задейства защитата. Можеш да го пробваш съвсем лесно - изпълни схемата, която съм дал и дай накъсо нулевия със земния проводник и ще видиш, че ДТЗ ще изключи, защото потенциалът се променя.
    Вместо да се жалваш като ученичка на модераторите да ми направят забележка, можеше просто да се държиш човешки, но ти продължаваш да вярваш само в твоята истина, без дори да си си направил труда да провериш по един или друг начин дали в моите думи има нещо вярно.
    Земният проводник служи за отвеждане на евентуална утечка в земята, но в случаите когато земята и нулата са обединени в ГРТ, няма особен смисъл от него, не мислиш ли?
    Пак казвам, че не се заяждам с теб или с който и да било и ако и ти не го правиш, би било много добре! Нито ме знаеш кой съм, какво мога, какво образование имам, с какви кавалификации разполагам, нито нищо, но ме нарече майстор в кавички, въпреки че ти съветваш хората да си омотават жици по меките връзки.
    Нека си имаме уважението!
    Колегата толкова добре го е обяснил ама кой да чете!

  13. Junior Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    54
    #71

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    mitakabus, ако се вгледате внимателно, ще видите, че не аз вдигам темата от 2016г, а има две мнения преди това, като мнението преди моето е от няколко дни преди да съм писал по темата.

    Виждам някакъв цитат, в който уж е обяснено, ама нямало кой да чете. Там се споменава, че работата на ДТЗ се изразявала в меренето на потенциалите след нея!.... А аз пък мисля, че ДТЗ въобще не МЕРИ(даже е по-правилно да се каже ИЗМЕРВАНЕ) никакви потенциали, а сработва от разликата в ТОКА протичащ през проводниците на фазата и нулата преминаващи през ДТЗ. Защото потенциал между две точки може да има, но е по-важно - какъв ТОК ще протече между тях и дали ще е достатъчен за да задейства ДТЗ!
    Остават ми въпросите - защо не се слага ДТЗ на двупроводна инсталация? Каква е ТЕХНИЧЕСКАТА причина? По-добре да го има или да го няма ДТЗ при двупроводна инсталация?

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #72

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от darko_d Виж публикацията
    mitakabus, ако се вгледате внимателно, ще видите, че не аз вдигам темата от 2016г, а има две мнения преди това, като мнението преди моето е от няколко дни преди да съм писал по темата.

    Виждам някакъв цитат, в който уж е обяснено, ама нямало кой да чете. Там се споменава, че работата на ДТЗ се изразявала в меренето на потенциалите след нея!.... А аз пък мисля, че ДТЗ въобще не МЕРИ(даже е по-правилно да се каже ИЗМЕРВАНЕ) никакви потенциали, а сработва от разликата в ТОКА протичащ през проводниците на фазата и нулата преминаващи през ДТЗ. Защото потенциал между две точки може да има, но е по-важно - какъв ТОК ще протече между тях и дали ще е достатъчен за да задейства ДТЗ!
    Остават ми въпросите - защо не се слага ДТЗ на двупроводна инсталация? Каква е ТЕХНИЧЕСКАТА причина? По-добре да го има или да го няма ДТЗ при двупроводна инсталация?
    Струва ми се, че пишете за нещо от което технически сте доста далеч. Ако наистина Ви интересуваше, досега щяхте да сте намерили техническа информация по темата, а не да спорите по форумите. Дори ще Ви насоча. В каталога на "Шнайдер Илектрик", където са ДТЗ ще намерите отговор на въпросите си.

  16. Junior Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    54
    #73

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от SPSt Виж публикацията
    Струва ми се, че пишете за нещо от което технически сте доста далеч. Ако наистина Ви интересуваше, досега щяхте да сте намерили техническа информация по темата, а не да спорите по форумите. Дори ще Ви насоча. В каталога на "Шнайдер Илектрик", където са ДТЗ ще намерите отговор на въпросите си.
    Добре, да предположим, че аз съм много технически далеч от нещото, за което пиша. Какво лошо има Вие(не лично към вас) да ме приближите към нещата, щом смятате, че съм толкова далеч и да ми отговорите на въпросите, които поставям за трети път май вече. Защо не се обосновете чисто ТЕХНИЧЕСКИ, и КОНКРЕТНО не отговорите - Защо НЕ МОЖЕ да се слага ДТЗ на двупроводна инсталация? - Няма да работи или е опасно, или нещо друго? И по-добре да има или по-добре да няма ДТЗ на двупроводна инсталация? Досега обяснение тук не получих, а само разни препратки и теории...

  17. Senior Member Аватара на SPSt
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    3,490
    #74

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Кой по-добре ще Ви обясни от производителя на такава защита? Посочих Ви къде да потърсите точната информация, но ако ви мързи, чакайте мнения от най-различни хора, която в общия случай може много да се различава с действителността. В каталога има и схеми и обяснения и ако можете да ги разчетете, ще си отговорите на въпросите. Ако не можете, няма как някой да Ви го обясни с приказки.

  18. Junior Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    54
    #75

    Отговор: Прекъсвач за бойлер

    Цитат Първоначално публикувано от SPSt Виж публикацията
    Кой по-добре ще Ви обясни от производителя на такава защита? Посочих Ви къде да потърсите точната информация, но ако ви мързи, чакайте мнения от най-различни хора, която в общия случай може много да се различава с действителността. В каталога има и схеми и обяснения и ако можете да ги разчетете, ще си отговорите на въпросите. Ако не можете, няма как някой да Ви го обясни с приказки.
    SPSt , по-напред в темата прочетох следното написано от Вас - "Интересно като съветвате човека да слага ДТЗ /която изобщо не е задължителна/, защо не обясните как се слага такава на двупроводна линия."
    Ами аз, който според Вас съм твърде далеч от тези неща, ще Ви кажа как се слага ДТЗ на двупроводна инсталация. На ДТЗ има два входа и два изхода - там влизат и излизат двата проводника на фазата и на нулата. При трипроводната инсталация - свързването на ДТЗ е по абсолютно същия начин! Затова попитах - какъв е проблема - да има ДТЗ на двупроводна инсталация? Каталога на Шнайдер не ми излиза на първо четене в Гугъла, ако Вие ми пратите точен линк, ще съм Ви благодарен. И за благодарност ще Ви задам следния въпрос. Приемаме, че имаме двупроводна инсталация, на която сме сложили ДТЗ(вече обясних как става), работим с машина, която е свързана към контакт или удължител, който не е занулен. Машината е офазена или по време на работа дефектира и на металния й корпус се появява фаза, а човекът работещ с нея е някъде на село, на вилата и т.н. стъпил бос на земята. През тялото му в следствие на офазавянето на машината протича ток към земя да речем 100 милиампера. Какво ще направи ДТЗ свързано на двупроводна инсталация в този случай? Какво ще стане с човека, ако няма ДТЗ на двупроводната инсталация?
    Този пост е редактиран от darko_d; 01-02-18 в 18:04.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 5 от 8 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Източване на бойлер
    От glarus във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 9
    Последно: 23-06-14, 08:53
  2. старият прекъсвач замина имам нужда от нов
    От opit във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 23
    Последно: 27-04-11, 11:04
  3. Бойлер зануляване
    От drecolli във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 17
    Последно: 30-12-09, 22:10
  4. Бойлер
    От irenaiva във форум Друга битова техника
    Отговори: 21
    Последно: 05-09-09, 13:07
  5. Прекъсвач за светлодиоди
    От GATER във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 13
    Последно: 19-07-05, 02:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе