Страница 5 от 10 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследноПоследно
Резултати от 61 до 75 от общо 147

Доливане на фреон на климатик в гаранция?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    51
    #61

    Re:Доливане на фреон на климатик в гаранция?

    По принцип разликата mejdy бyтилка и цилиндър е само в това че цилиндъра има стъклена тръбичка през която може да се види нивото на фреона в цилиндъра . Зареждам с цилиндър с точност до +/- 25 гр.Зарежда се бавно и се изчаква да спре да прави балончета в тръбичката . Използвам го за R407C -машини за лед с 1-1.5 кг. фреон . Защо - защото като се движи кораба и везната ми дава +/- 150 гр. Доколкото знам обаче цилиндъра е забранен за употреба в САЩ заради safety valve (отваря на 15 бара) монтиран най отгоре . Толкова ми хареса работата с него че започнах да го използвам и като recovery bottle .От recovery unita фреона минава през съд с лед за да му сваля налягането и всичко е ОК .Така виждам точно колко фреон има в системата без да го смесвам с фреон от друга система .После обратно в системата и допълвам ако трябва . Когато го пълня (цилиндъра) от голяма бyтилка 52кг. предварително го охлaждам в хладилник .

    Превод: Не ползвайте цилиндър за зареждане - Ако се ползва цилиндър за зареждане, съставът на фреона ще се промени и ще се намали ефективността.

    Може да се промени (може и да не се промени )-затова трябва да се зарежда бавно . Хора без опит е най добре да използват везна .

    Докато пиша и превеждам от латиница сте ме изпреварили

    Даааaaa - промяната на температyрата/налягането = промяна на обема на течния фреон

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    241
    #62

    Re:Доливане на фреон на климатик в гаранция?

    Ники , явно на кораба имате доста свободно време , тези всичките процедури за да заредиш една машина с 1,5 кг фреон , не ги хвали тези стъкленици , вече са в историята , везната е доста по прецизна - добре че не работиш с R600a там грешка от 25 гр. е доста , а и една машина за лед спокойно може да се зареди по манометри . А и от всяка бутилка може да се зарежда в течна фаза което обесмисля спора

    Някой ме пита за EEV , такова животно видях на климатика си като спря да работи през 2004 , до тогава само бях чувал , и собственоръчно го одрязъх
    с шлаифа от любопитство , с две думи виждал съм му разреза

  4. Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    320
    #63

    Re:Доливане на фреон на климатик в гаранция?

    Тъкмо щях да пиша, че тия бавни неща в БГ не са харесвани, хората вакумират по 1 мин ти за зареждане с цилиндър говориш

  5. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #64

    Re:Доливане на фреон на климатик в гаранция?

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    Предложих Ви, Господа плюещи, да не си ги мерим тук, ама...Ще карам подред, та докъдето стигна.
    Kasap Простено ти е.
    vanko68 Тук става въпрос за ремонт на климатична техника, не за помпане на гуми. Въздуха освен азот съдържа и влага, и помпайки с мижавото компресорче, ще напълниш климатика с вода. За да го разбереш трябва да осъзнаеш ,че помпането е обратния процес на вакуумирането. При единия водата се изпарява и извежда от системата, а при дръгия се вкарва в системата и кондензира в нея. Надуването трябва да става само и единствено със сух азот. Язък за хубавия компресор, изгоря, давай следващия... Като надуеш една система до 40 бара, независимо с какво, няма да ти прати SMS къде е пропуска, а ще ти помогне да го откриеш, не след седмица, а веднага, а как ли... С преки методи за откриване на пропуск...каквото и да означава това. Ти май не си заварял в среда от азот, или си си мислил че го правиш. Продухването трае през целия период на заваряне, не само преди, иначе файдата от ползата е никаква. Имам да ти казвам още много неща, ама по нататък, малко по малко, па дано схванеш нещо.
    Абе ти си бил много докачлив,бре.Няма ли на кой друг да се доказваш колко много знаеш и колко си компетентен??? Някъде да съм казал в поста си,че компресорчето е без филтър - дехидратор ? Къде е влагата тогава? И някой да ти е казвал,че в азота също може да има влага,и то много...Справка- в завода за технически газове до сточна гара.
    И много добре знам и го правя продухването през времето за заварки.Как се оставя пълна с азот една тръба по време на заварка,освен с непрекъснато леко продухване. Ма то трябва да ползваш понякога онова между ушите си,нали...

  6. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #65

    Re:Доливане на фреон на климатик в гаранция?

    geozap, Дай линк към филмчето за което говориш да го гледаме мисля, че ще бъде интересно.

    nikiexp, Ако зареждането се прави на кораб в плаване наистина ползването на цилиндър ми се вижда по-добрият вариант в сравнение с електронна везна. Един от недостатъците при работа с везна е това че силата на измерваното тегло зависи от ускорението което въртенето на земята оказва на измерваният обект (или при движение на обекта като например в кораб). Силата на притегляне на различни места на планетата я дават да варира до 0,5%, което означава, че везната ще даде отклонение от реалните резултати в зависимост от това в коя точка на земята се намирате.

    Сега да се върнем на фреон R410a и да видим какво са установили от химически анализи инженерите на компанията SANYO по въпроса за работата с фреон от фреонова бутилка.

    Превод: Когато зареждате с фреонов цилиндър (бутилка фреон), ползвайте електронна везна за зареждане на фреона. В такъв случай, ако обемът на фреона в цилиндъра стане по-малък от 20% от първоначалният пълен обем, съставът на фреона започва да се променя. Следователно, не ползвайте фреона ако количеството във фреоновият цилиндър (бутилката) е по-ниско от 20%.

  7. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,991
    #66

    Re:Доливане на фреон на климатик в гаранция?

    А защо изобщо ги заварявате тръбите за вътрешното тяло? Или не сте сигурни в конусите който правите? Аз си работя с конуси и нямам грижи за окиси от заварката.





  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    34
    #67

    Re:Доливане на фреон на климатик в гаранция?

    Така, малко развитие по въпроса. Днес се занесох до офиса на фирмата. Дадох гаранционната карта, вписаха ме там каквото трябва със задна дата когато се обадих - сряда. 30-те дни си текат.

    Проучих въпроса със замяната на климатиците в хола и в спалнята, където имам една 12-ка LG ArtCool, който е безумно много за спалнята. Казаха че е възможно, нека като дойдат момчетата да смъкнат външното тяло да огледат.

    Следобед дойдоха (вероятно резултат и от уточняването на датата от която текат 30-те дни) да смъкнат външното тяло. Поговорихме за размяна на климатиците и мнението на майсторите е следното. Мицубишито било мощно, реално вероятно има проблем откак съм го купил и изобщо не съм го усетил да работи като хората, затова ми се струва слабо за хола. Те винаги могат да разменят двата климатика, но все пак това ще струва една сума пари, така че според тях е по-добре да го ремонтират, да го сложат, да видим как е, пък тогава ако искам - ще разменят. Цитирам 'Дай сега за една проба да дадеш толкова пари, не си струва'. Има логика.

    За зареждането с цилиндър - казах им какво пише в ръководството на 77-ма страница, останаха безкрайно учудени. Имаше и лаф 'Бе мани ги, туй са глупости', общо взето явно тъй си бачкат и едва ли заради мен ще си напазарят везна. Нали знаете как като обясняваш нещо на човек който е убеден че е прав - все едно си запушват ушите, ей така изглеждаха. Изобщо не бяха чували че не се препоръчвало с цилиндър от производителя. Аз казах каквото имам да казвам, оттук нататък какво, да ходя да вися в сервиза докато го правят? За съжаление това са рисковете да живееш в България.

    Дадох им един проводник против замръзване да монтират в тавата (4m, 10W, 12лв) тъй и тъй ще отварят и помолих тампони нови за външното тяло да ми дадат.

    Като изключим някои технически неща за които каквото си знаят това си правят - много са любезни и се вслушват, не се уморяват да отговарят на въпроси, па и аз бая питам :-).

  10. Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    385
    #68

    Re:Доливане на фреон на климатик в гаранция?

    Цитат Първоначално публикувано от geozap
    valen1 Дори мерителния цилиндър с обем 2л и съдържащ 1,5кг фреон ще е по точен от 10л бутилка съдържаща 1,5кг фреон. В бутилката ще имаме 8л повече гозообразен фреон със съдържание различно от съдържанието на течния .Тези разсъждения са верни за неазеотроп /407/ , но не и за псевдоазеотроп /410/. Дюпон казват, че може да се долива с 410 при пропуск, поради минималното температурно приплъзване. И препоръчват зареждането да става в течна фаза за всички газове, дори и за еднокомпонентния 134.
    Цитат Първоначално публикувано от valen1
    Сега да се върнем на фреон R410a и да видим какво са установили от химически анализи инженерите на компанията SANYO по въпроса за работата с фреон от фреонова бутилка.

    Превод: Когато зареждате с фреонов цилиндър (бутилка фреон), ползвайте електронна везна за зареждане на фреона. В такъв случай, ако обемът на фреона в цилиндъра стане по-малък от 20% от първоначалният пълен обем, съставът на фреона започва да се променя. Следователно, не ползвайте фреона ако количеството във фреоновият цилиндър (бутилката) е по-ниско от 20%.
    2л - 1,5кг зареждам 1,1кг, остават о,4 кг - 20% от обема
    10л - 1,5кг зареждам 1,1кг, остават о,4 кг - 4% от обема
    Не виждам противоречие с това което казвам.
    Явно химиците от DUPONT разбират по малко, от инженерите на SANYO и са ме подвели. Аз разчитах на тях като производители на R 410, а те...
    http://www2.dupont.com/Refrigerants/...va410A_faq.pdf
    А казват ли какво да правим с тези 2 кг които ще останат в бутилката, а Вие какво ги правите ?

  11. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #69

    Re:Доливане на фреон на климатик в гаранция?

    Затова са бутилките за многократна употреба - за да ги върнеш с тези 2 л в завода,а те да си го преработват и ползват отново.

  12. Member
    Тук е от
    Jan 2006
    Мнения
    390
    #70

    Re:Доливане на фреон на климатик в гаранция?

    Цитат Първоначално публикувано от Candid

    Помещението е хол 20 квадрата плюс остъклена тераса с алуминиева дограма, към 5 квадрата. Остъклена в смисъл прозорци има само отпред, отстрани е затворено и със изолация. Апартамента е на 7-ми последен етаж, панел, стаята е с югозападно изложение и се намира на вътрешен ъгъл 90 градуса на блока.
    Значи климатика който ползваш за основно отопление ти осигурява 46 Вт/куб.м номинална климатична мощност на отопление при 7° на околната среда, при -1° смятаме намаление 20%, т.е. имаме не повече от 35 Вт/куб.м. !!!

    Цитат Първоначално публикувано от Candid

    Реално границата на стаята с външния свят е само през остъклената тераса. Целия апартамент е с двойна изолация, и външна и вътрешна. Аз не съм казал че климатика не духа топло, духа там с някаква топлина но не може да сгрее стаята. Като звъннах по телефона ми казаха да пусна климатика на 30 градуса и да намаля духането на low, и след час два да замеря температурата която излиза от вътрешното тяло. Направих го - даде около 33 градуса. В стаята беше 12-13 градуса в момента. Пуснах на power, изчаках 5 минути да се развърти здраво и пак замерих - 35 градуса. Това при външна температура -5 градуса. Вчера докато ги чаках да дойдат по обед вънка стана 1 градус, климатика наместен на 30 градуса (както ме инструктираха) и на auto духане температурата с която духаше бе 38-39 градуса, това след 24 часа непипане на настройките и в стаята се позагря докъм 17 градуса. Като дойдоха подложиха ръка на струята и казаха 'А, то добре, обаче за ваше успокоение ще замерим налягането' и след като го измериха категорично казаха че е ниско. Включиха на студено, там показа 7, добре било, заредиха фреон, пуснаха на топло - налягането ниско, 20, т.е. същото като преди да налеят фреон.
    Според мене климатика се държи геройски, направо не е за вярване че миналата зима още не си се светнал, че не COP-a a климатичната мощност топли всъщност.

    Цитат Първоначално публикувано от Candid
    За подбора на климатика. Изрично поисках да дойде човек от фирмата да ни консултира какъв климатик ни трябва. Той каза че този климатик би трябвало да стигне за помеението, дори да има малко резерв. Вчера пак попитах - да не би просто да не е за това помещение климатика? Категорично не, беше отговора. Изобщо не може да му се опре на тоя климатик това помещение.
    Така така , само че трявбва да го преградиш на две и ще видиш - чудо климатика се работи перфектно.
    Цитат Първоначално публикувано от Candid

    Сега развитието от днеска. Звъннах по телефона да уточня няколко неща.

    Първо питах след като вчера е дозареден фреон, а има голям шанс проблема да не е във фреона, не е ли погрешно да оставям климатика да работи? Вчера ми обясниха че няма никакъв проблем, да подгрява там колкото може че ми е компютъра в нея стая не искам да се смръзва. Днеска пак ми казаха че няма проблем, защото то не може да вдигне налягане и фреона няма как да повреди...след което секунда две размисъл и 'Абе я го спри все пак'. Аз така и така щях да го спра, струва ми се глупаво климатик който не е наред да го оставям да работи.

    Второ поисках да уточня че ще има източване на фреона и ново зареждане и то с везна. Казаха ми че ще дойдат да вземат външното тяло другата седмица и да го закарат в сервиза да видят къде точно му е проблема, защото можело да са три неща. При този ремонт щели да махнат целия газ и да заредят наново. Пак питах - с везна ли. Ами не точно с везна, с цилиндър. Как тъй с цилиндър?! Ами цилиндър в който има газ и нагревател и скала в КИЛОГРАМИ (изрично уточних това). Газа се нагрява от нагревателя на цилиндъра до определена температура и тогава при сипването в климатика може да се уточни точно колко газ се слага. Аз не съм чувал за този вариант, моля кажете ми дали е правилен? Не че ще има начин да контролирам след като вземат външното тяло в сервиза де, но все пак...

    Не е за вярване че хора компетентни по климатична техника се изказват тука като заварчици на медни тръби, или по друг начин казано, като обикновени изпълнители на проекти (как се казват хамалите в топлотехниката не се сещам) Човека има тежък проблем с оразмеряването на помещението си, инсталира му се климатик който покрива не повече от 50% от енергийната му потребност. Климатик, инвертор модел , който доста надълго и нашироко се коментира, като начин на работа в други теми.
    A тука му се пълни главата на на човека как се зарежда климатик. Наистина - кой промени заглавието, а и съдържанието на тая тема.


    Не казвам че всичко изказано до тука не по темата, не е верно ....

  13. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #71

    Re:Доливане на фреон на климатик в гаранция?

    Заглавието на темата в момента си е оригиналното такова каквото го написа в първият си пост Candid и каквото искаше да си остане без да се променя. Промяната на заглавието беше с цел да се измести фокуса върху проблема който има климатика, но след забележката, че не това е въпросът който интересува автора беше възстановено първоначалното заглавие.

    Който е проследил темата от началото е разбрал, че авторът на темата се интересува само и единствено от това какъв е правилният начин за зареждане на климатик с фреон и има ли начин да накара сервиза да извърши тази процедура както трябва. В темата не са търсени причините за проблема защо климатикът не може да работи на максимална мощност нито е разисквано в конкретика достатъчна ли е мощността му за това помещение.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2008
    Мнения
    34
    #72

    Re:Доливане на фреон на климатик в гаранция?

    Абсолютно вярно. Заглавието в момента е оригиналното което поставих, това ме и интересува, въпреки че темата естествено се разви в няколко посоки.

    Аз мисля да го оправят сега и да видим как ще се държи, все още ще има студени дни до края на зимата. Ако не видя съществена разлика - директно го разменям с LG-то.

    Ако това има значение за състоянието на климатика - най-високата температура която съм засичал да излиза от ламелите е 39-40 градуса, това при 3-4 градуса вън. Падне ли -2 същата температура е към 30 градуса.От сервиза ми казаха че трябва да е към 50 и като го оправят тогава ще видя разликата.

    А сега при големите студове когато стана -8 градуса преди 2 седмици лампичката на вътрешното тяло почна да мига 7 пъти и климатика сам спря, това значи ниски обороти на перката, т.е. замръзнала перка. Размразих с гореща вода, пробвах пак, пак замръзна след час. Спрях го и изчаках седмица да се вдигнат температурите (щото паднаха докъм -19), тогава звъннах в сервиза, от лаф на лаф се разбрахме че климатика не топли като хората и дойдоха, натам знаете. Аз винаги съм мислел че климатика е малък за стаята, но от сервиза категорично ме убеждават че явно още отначало е (вероятно) с развалено ТРВ (каквото и да значи, простете) и аз тоя климатик изобщо не съм го видял да работи. Ще изчакаме ще видим.

  16. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    513
    #73

    Re:Доливане на фреон на климатик в гаранция?

    Candid, аз имам същото LG във всекидневнара около 30м2 и се справя повече от чудесно с изключение на вуншните звуци, но се свиква пък и там на се спи.

    Съвета ми е да им смениш местата, дори и да ти струва малко пари. Мицубишито щат не щат, ще го управат.

  17. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,991
    #74

    Re:Доливане на фреон на климатик в гаранция?

    Чета с интерес и само Набел сервиз е на 100% точен че този климатик не е за това помещение,няма как да го видиш работещ този климатик защото топлината мошност не му достига да покри нуждите на помещението.Преоразмеряване е му е майката.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #75

    Re:Доливане на фреон на климатик в гаранция?

    Цитат Първоначално публикувано от VeleV.Klima
    А защо изобщо ги заварявате тръбите за вътрешното тяло? Или не сте сигурни в конусите който правите? Аз си работя с конуси и нямам грижи за окиси от заварката.
    А ако имаш монтаж с 10-15 м тръби Ф10 и 16 ,и 3-4 завоя покрай колони,какво правиш тогава?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 5 от 10 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 0
    Последно: 17-03-14, 14:33
  2. Отговори: 8
    Последно: 11-11-13, 18:33
  3. Гаранция на климатик
    От TANI във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 8
    Последно: 17-09-13, 14:45
  4. Гаранция на климатик
    От lubopiten във форум Профилактика и гаранция
    Отговори: 301
    Последно: 31-01-10, 00:22
  5. Пропуск на фреон от климатик - откриване?
    От DEF във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 9
    Последно: 31-10-07, 22:44

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе