Страница 115 от 181 ПърваПърва ... 65105113114115116117125165 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1,711 до 1,725 от общо 2703
Like Tree1052Одобрявам

Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2017
    Мнения
    50
    #1711

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    На предната страница 113та съм описал и затова не написах подробности

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2018
    Мнения
    27
    #1712

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от stamantonov Виж публикацията
    Здравейте, нов съм във форума и досега само четях темите, за да събера малко инфо. От Шумен съм и лятото на 2018 се газифицирах и аз. Поста ми ще е малко скромен, тъй като пътувам и използвам телефона си, което ми е малко тегаво, затова по-подробна информация ще дам на по-късен етап. Апартамент-панелен с външна изолация 10см стиропор, към 60 квадрата, с изолация от фибран на всички тавани и дограма- обикновена, нищо особено. Обособен на 2 спални + кухня с трапезария заедно. Изложение; кухня+трапезария и едната спална запад, другата, по-голяма спалня изток (по-топла е). Източна и западна тераси усвоени, предпоследен етаж, под мен се топлят на дърва - евала!, над мен необитаем. Встрани обитаем, но на килими, т.е. файда няма. Котела е двуконтурен Viesmann VITODENS 100, радиатори панелни във всички стаи (по натам ще дам точни размери), в коридора също, в банята 3 ал. глидера. Тръбите-медни, термостат salus, външна темп. сонда. В Шумен засичат на тримесечие и така за октомври, ноември и декември общо 312 лв. топло, БГВ и готвене на газ. Газта в Шумен е по спомен 91 ст., което прави 343 кубика. Супер доволен съм - това за трима възрастни, дете на 13 и малко бебе. През деня държим 22.6, през нощта 22 градуса. Много съм доволен от монтажа и от компонентите на системата. Преди да мина на газ бяхме с клими , след това с Ел. конвектори, но с газта засега си е най. Сега януари е по студено и на денонощие стигам 7-8 кубика, което мисля е ОК. В Шумен по мои наблюдения котлите на Висман имат сравнително добра и навременна поддръжка, затова боднах такъв. Напролет ще сменя стъклопакетите на дограмата в западната спалня, че се образува мноооого конденз, хем радиатора е под прозореца, тук приемам съвети, че не съм много наясно. Имам някои дребни въпросчета относно работата на котела , но май ще е в друга тема.
    Поздрави за полезния форум!
    Днес прекъснахме проводника към външната темп. сонда, че покрай тези външни температури 10-14 градуса, висмана се ошашква, а на мен ми омръзна постоянно да търся коя аджаба температурна крива да задам. Сложихме и една устар-клема на кабелчето на сондата, че ако реша, пак да я свържа. Сега съм задал 55 градуса на водата и желана стайна температура, пък да видим. Предполагам, че когато стегне яко студ и температурите трайно се задържат под нулата, ще има файда от виншния датчик, но сега не ми се струва удачно използването му. Така и не се разбрахме с тези криви, особено като позатопли :-) , в по-топло време температурата на водата е много ниска, радиаторите едва толят а всъщност има разход на газ. Демек нуждая се аз от някакво отопление, котела подава ту много ниска температура на водата, ту много висока и прави каквото си иска, съответно аз не мога да го контролирам. А икономията с този външен датчик (ако я има) едва ли е повече от 5 процента. Тук да попитам знаещите с по-голям опит: каква максимална температура да задам? Поставих 55 градуса, заради кондензния режим, макар че според мен конденз си има при всяка темп. на водата - къде повече, къде по-малко, но нали все около тези градуси трябва да гравитираме. Ако задам по-ниска, например 45, дали ще е ОК, в смисъл - би ли довело до по-дълга работа на горелката, респективно по-дълго време топли радиатори или в резултат на тази дълга работа на горелката ще има прегряване и изключване и после пак наново?

  4. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #1713

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Не ми се ровичка къде точно го писа Лазар, затова ще го цитирам по-спомен. Задава се възможно най-ниската температура на водата така, че да изключва от стайния термостат, а не по температура на водата. Послепис от мен. Когато външната температурата е много ниска се дига заданието на водата и се намаля когато е по-топло.

  5. Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    324
    #1714

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    "stamantonov" Гледам с тези градуси дето потдържаш имаш доста добра сметка. Явно ти е оразмерена правилно системата и направена както трябва.какви са тези външни датчици не знам.Направи на 50гр. водата и да изключва на стайна темп.Аз съм със същият котел и държа 50гр моята и си изключва по стайна темп.И на 22 и на 23гр в най студеното време пак изключва.Работи по дълго на най икономичната степен но е по комфортно.Моят етаж е по голям от твоя апартамент и имам 350лв за тримесечието.4 стаи и кухня.Държа 22гр от 5.30ч до 21.00,останалото време 21гр.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2018
    Мнения
    27
    #1715

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Loshiat, супер доволен съм от монтажа и от системата като цяло. В интерес на истината очаквах по-високи сметки, относно външния темп. датчик - в комплекта на котела е, но от днес е само украшение. Сигурно има смисъл от него, но явно за страни с по-студен климат, като северна европа мисля. Благодаря за съветите!

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #1716

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    А и за нашия климат става, но ако апартамента ти има поне 60-70 стаи.
    bobivg и ccankov73 харесват това.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Мнения
    151
    #1717

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    хайде готово..

  10. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,864
    #1718

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Айде, честито.При нас може да си избираш мерните единици.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  11. Junior Member
    Тук е от
    May 2007
    Живее в
    София
    Мнения
    66
    #1719

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Здравейте,
    Равносметката за изминалия сезон
    София, Краен югозападен апартамент около 100м2, без съседи от долу за този сезон
    Отоплителна инсталация:
    Двуконтурен котел ΒΑΧΙ DUO-TEC COMPACT 24.Подово отопление настроено на 20-22градуса
    Вода за къпане/миене настроена на 42градуса

    Средни сметки за газ за 5 месеца - 125лв/месец

    Или на кратко - Много доволен!

    Специални благодарности на хората от форума за съветите които ми дадоха.
    Този пост е редактиран от vanz; 05-04-19 в 15:16.
    bobivg одобрява това.

  12. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #1720

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    При мен равносметката е следната.
    660 лв за сезона след смяната на стария котел с Bosch 2500.
    Това е със 70 лв по-малко от миналата година при положение, че цената на газта е завишена и от януари сме с бебе.
    Като потребление цифрите са следните - 705 куб. за тоя сезон спрямо 919 куб. за миналия.
    bobivg одобрява това.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #1721

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Моето мнение е, че тази "зима" не може да се сравнява с предходните. И при мен е 800 към 650 кубика без да съм сменял котел.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Живее в
    Русе
    Мнения
    326
    #1722

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Русе, разположение юг-запад, външна изолация, вата, последен етаж. Котел Bosh Condens 3000W на 8 г., редовно обслужван ежегодно, 73 м2 ефективно отопляема стандартна квадратура. Три радиатора в стая плюс лира в банята, дистанционен термостат с програма пон-пет и съб-нед нонстоп, освен на икономия през нощта. Отопление на 21-22.5 градуса + топла вода и без употреба на климатици в тези периоди.

    Октомври 2017 - Март 2018 г 0.581 хнм3 = 6.141194 MWh = 477.64 лв , средно по 79.61 лв на месец

    Октомври 2018 - Март 2019 г 0.599 хнм3 = 6.326030 MWh = 571.05 лв , средно по 95.18 лв на месец

    През останалите шест месеци върви по около 18-20 м3 газ приблизително по 20 лв на месец за топла вода.

    Прикачени изображения Прикачени изображения
    bobivg одобрява това.

  16. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #1723

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Октомври 2018 - Март 2019 1583 м3, 1357 лв
    230 м2 подово, два етажа къща, регулаторът нагласен да не пада под 21,6 във всекидневната,
    БГВ и котлони

  17. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2018
    Мнения
    27
    #1724

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Октомври 2018 - Март 2019 общо 795 куб.м., по-нагоре съм писал за апартамента квадратура, разположение на стаите и т.н. Към началото на януари вдигнах стайната температура през деня на 23, а през нощта на 22.4 градуса, че се поизнежихме, ама лошо няма . Котела Висман имаше някакъв външен темп. датчик, ама вече го няма, че само бъркаше работата при по-високи външни температури и сега е нагласен на 50 градуса на водата в ОИ. Като резултат - много доволен, като за пръв отоплителен сезон 695 лв и това включва котлони и топла вода, която топла вода е за четирима възрастни и едно бебе. Не знам защо се шири мнението, отоплението на газ не е от евтините, а напротив. Тока ми е към 50 лв. на месец, газта идва средно 116лв. За такива пари ни на дърва, ни на ток ще се получи уравнението (според мен де). Сигурно и по-малко може да е ако намаля стайната температура, ама за 15-20 лв. евентуално по-малко на месец според мен няма смисъл.
    Lazar, lazarus18 и bobivg харесват това.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2019
    Мнения
    11
    #1725

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?

    Цитат Първоначално публикувано от stamantonov Виж публикацията
    Октомври 2018 - Март 2019 общо 795 куб.м., по-нагоре съм писал за апартамента квадратура, разположение на стаите и т.н. Към началото на януари вдигнах стайната температура през деня на 23, а през нощта на 22.4 градуса, че се поизнежихме, ама лошо няма . Котела Висман имаше някакъв външен темп. датчик, ама вече го няма, че само бъркаше работата при по-високи външни температури и сега е нагласен на 50 градуса на водата в ОИ. Като резултат - много доволен, като за пръв отоплителен сезон 695 лв и това включва котлони и топла вода, която топла вода е за четирима възрастни и едно бебе. Не знам защо се шири мнението, отоплението на газ не е от евтините, а напротив. Тока ми е към 50 лв. на месец, газта идва средно 116лв. За такива пари ни на дърва, ни на ток ще се получи уравнението (според мен де). Сигурно и по-малко може да е ако намаля стайната температура, ама за 15-20 лв. евентуално по-малко на месец според мен няма смисъл.
    Здраей,колега имаш ли модулиращ термостат ? И ако да,то какъв е,понеже и аз съм с котел Висман и не знам какъв избор да направя.Ще бъда благодарен ,ако споделиш

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Майстор за локално парно из Пловдивско
    От Jumbalaya във форум Купува
    Отговори: 0
    Последно: 15-11-13, 16:46
  2. Отговори: 1
    Последно: 27-03-13, 16:25
  3. мога ли да си направя локално парно ?
    От get във форум Отопление
    Отговори: 15
    Последно: 09-01-12, 11:28
  4. UPS за локално парно,избор?
    От Binq във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 07-01-10, 15:22
  5. Локално парно с бойлер
    От nakt17 във форум Отопление
    Отговори: 18
    Последно: 19-03-08, 10:05

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе