Страница 15 от 64 ПърваПърва ... 5131415161725 ... ПоследноПоследно
Резултати от 211 до 225 от общо 958
Like Tree2Одобрявам

Газов котел - мнения и препоръки 2010г

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    224
    #211

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от eng.Neychev

    1. Шуми
    2. Необходима постоянна циркулация на топлоносител и/или необходим датчик за изключване на вентилатора при ниска температура на топлоносителя
    3. Невъзможно ползването на стаен терморегулатор
    4. Различно температурна система (dT=10*)
    5. Необходим голям дебит
    6. Голямо съпротивление
    и още много
    От т.3 нататък не го разбирам,
    Хола ми се отоплява с конвектор и радиатор,ако конвектора беше с по-голямо съпротивление, то радиатора който е след него на същия контур трябваше да е студен, но не е така.Освен това стайния термостат също е в хола. От месец е добавен конвектора но единствената промяна която забелязвам е че хола е по-топъл и по-бързо се стопля от другите стаи.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #212

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от zhivko83
    Енг . Нейчев , току що отряза крилете на Лазар и още фенове на вентилаторните конвектори .
    Сеирджия ,къде съм казал,че съм фен на конвекторите? Разбира се, че има случаи, когато сум препоръчал поставянето на конвектор вместо радиатор, но ова е та, където няма друга възможност. Фен съм на подовото отопение, ама много рядко може да се ползва - само при ново строителство общо взето. Фен съм и на панелите радиатори, защото спокойно мога да залагамголяма мощност, без това дасе отрази на финансите на инвеститора. Ако не стане с радиатори, тогава вече се мисли за конвектори. Иначе не оспорвам двете големи предимства на конвектора - голямата специфична мощност и възможността да се ползва и за охлаждане, това последното е, ама това, последното е малко имагинерно, щото требе и термопомпа.

  4. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #213

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от gog067
    От т.3 нататък не го разбирам,
    Хола ми се отоплява с конвектор и радиатор,ако конвектора беше с по-голямо съпротивление, то радиатора който е след него на същия контур трябваше да е студен, но не е така.Освен това стайния термостат също е в хола. От месец е добавен конвектора но единствената промяна която забелязвам е че хола е по-топъл и по-бързо се стопля от другите стаи.
    При теб ситуацията е друга, след затопляне с конвектора, радиатора продължава да отдава. Съпротивлението за което говоря не може да се коментира във всяка ситуация. Това е принципно. За да говорим за едно и също виж тук: http://www.bgtherm.com/products/heat...s_Klimafan.pdf

  5. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    92
    #214

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Лазаре , закачка . Знаеш , че съм благодарен за помощта , пък и лафа да върви .
    Въпрос към Гог067 :
    - колега , след като добави конвектора , промени ли се разхода по някакъв начин и ще правиш ли нискотемпературно отопление ?
    П . П . аз да си питам за моето болно място

  6. Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    224
    #215

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    zhivko83,
    Със сигурност се е променил-надолу,защото преди хола достигаше 20 гр. много бавно и продължително т.к. бях само на ал.радиатор Н=350/12 ребра които увеличих на 18 ребра но пак не бяха достатъчни.В същото време др.стаи ставаха по-топли от необходимото.Малко преди големия студ го добавих и при - 25 гр.навън с-мата ми работи на 60 гр.( обикновено работи на 58 гр.) и успява да стопли два пъти по-бързо . А относно нискотемп.отопление-мисля че мога да сляза до 55 гр.,но не по-надолу защото ще трябва много глидери да се добавят в другите стаи. Не искам да правя повече корекции на с-мата докато не направим външна изолация на блока. Защото след това може да се окаже че съм добавял глидери излишно.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #216

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Ако 60° ти е изходящата вода, значи отговяряш да условията за нискотемпературна инсталация - гледа се връщащата да е под 55°

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    92
    #217

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Гог067 , мерси за изчерпателния отговор !
    Успех в борбата със сметките за газ .
    10 - 15 гр разлика вход изход , дали е добре ?

  10. Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    224
    #218

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    zhivko,
    Като каза сметки,май че в различните градове цената на газта е различна, така ли е ? В Добрич плащаме на ЧТК 806,72 лв./1000 м3 с ДДС( от .01.01.2010.)
    П.П. При мен вх/изх.=60/54 гр.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    92
    #219

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Градски , зная .
    П . П . и аз се опитвам да го докарам до малка разлика вход - изход , но май не е много икономично заради топлозагубите .
    Поздрави !

  12. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #220

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Привет на всички!
    Следя с интерес последните дискусии. И ще споделя няколко мои наблюдения. Относно вентилаторните конвектори лично аз съм доволен от работата им. Определено мога да кажа, че със замяната на 1 радиатор с вентилаторен конвектор в най-голямата ми стая (където е и регулатора на стайна температура) разходът на газ падна. Може би с около 2-4м3 на денонощие, а най-голямата стая, която преди се стопляше бавно сега е най-топлата. Дори при по-ниска стайна температура - да речем 19*, когато конвекторът работи е комфортно и приятно. Като недостатък мога да отбележа, че наистина е шумен на 2-ра и 3-та степен на вентилатора, но на 1-ва е съвсем приемливо за дневна стая. За стая, в която се спи може би и на 1-ва степен ще се чува, защото нощем е много по-тихо. Ако котелът се управлява по стайна температура за конвектора е задължително да се купи и монтира управление с два датчика - един за стайната температура и втори за температурата на топлоносителя. Иначе няма как да се избегне работата на вентилатора при спрял котел, което си е духане на студен въздух и е крайно неприятно. Но този проблем се решава перфектно с управлението с 2 датчика. В най-студените дни на януари топлих целия апартамент с температура на водата 60*. Но разходът неизменно се вдига с падането на външната температура и стигнах до 15,4м3 на денонощие.
    Относно стайния термостат - да, определено дава икономия на газ около 15-17%. Напълно автоматизира работата на цялата система и човешката намеса може да се сведе почти до 0. Но и тук има недостатъци. Комфорта е по-малък, отколкото ако котелът се управлява по температура на водата и работи почти непрекъснато. Проблем е и регулирането на стайната температура в другите стаи - там, където не е стайния термостат.
    Сега за може би най-важния проблем - разходът на газ. За 4 месеца правих какви ли не експерименти, пробвах всякакви варианти на работа на котела и системата и ето изводите, до които стигнах. За кондензен коел се отнасят, тъй като моят е такъв. Разходът е най-нисък, когато котелът работи в кондензен режим и се управлява по стайна температура (но пак казвам, че това не е най-комфортния режим на работа). Пробвах какво ли не, за да намаля още разхода, но резултат нямаше. Затова според мен ако системата ви е правилно изчислена и изпълнена, и котелът не работи в някой ненормален режим, единственият начин да се намали разхода е намаляване на топлозагубите на жилището. Друго просто не помага. Котелът си има някакъв фабричен разход на газ за час и от този параметър не може да се избяга. Той модулира мощността си така, че да компенсира топлозагубите на жилището и разходът основно зависи от това. Имам съседи с приблизително еднакви системи и апартаменти, с еднаква дограма и изолация и с почти еднакво изложение. Единият има съседи отвсякъде и всички те го топлят, а другият е сам в целия вход. Разликата в разходите им е двойна. И нищо не може да се промени. Затоплените от съседите стени, под и таван се оказват от решаващо значение за разхода на газ. На единият съсед котелът включва по няколко пъти на час за по 15-20мин., а на другия включва веднъж на час и половина два и то за около 10мин. Факт.
    Още нещо, което наблюдавам - относно режимът, който Лазар нарече "цък-цък". Определено трябва да се изкара котелът от този ненормален режим като се увеличи мощността на отоплителните тела. НО! Увеличаването на мощността на консуматорите със сигурност води до известно увеличаване на разхода на газ. При този проблем до някъде помага намаляването на работната температура на водата в системата. Или както казва Лазар, по-добре отоплителна система с по-голяма мощност от нужната, отколкото с по-малка. Това определено дава доста свобода на вариране с параметрите на отоплението - запас от мощност за по-студено време, а и възможност за работа в нискотемпературен режим при по-топло време. Но не очаквайте чудеса относно разхода. За това стигнах до извода, че най-добрият начин да се намали разхода е намаляване до възможния минимум на топлозагубите на жилището.

    Дано съм бил полезен поне на някои от форумците.

    Поздрави на всички!

  13. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2009
    Мнения
    92
    #221

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Инж . Симеонов ,
    напълно съм съгласен с тези изводи и аз стигам до тях , макар и с конвенционален котел . Най - големият проблем са топлозагубите .
    Седмичния ни програматор е в северо - западна стая и отлично регулира Т в стаите които отопляваме .
    Надявам се и аз да съм бил полезен !
    П . П . и ние го докарахме до 15 мин работа и 60 мин почивка , но работа на максимална мощност х 5 - 6 часа , пак не е е добър разхода .

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #222

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    eng.Simeonov, извинявай, да не ровя назад - какъв ти беше котела и какъв е програматора?

  16. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    35
    #223

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от eng.Neychev
    Vaillant са на пазара от 2001 г., докато Junkers са от 1.5 г. Сервиза на Vaillant e известен с точноста, бързината и постоянната наличност на резервни части. Там работят инженери с много много голям опит и познания във всички области свързани с отоплението и газификацията.Те са фирмен сервиз и се занимават само с това. Сервиза на Junkers е поверен на фирмите инсталатори. Дали са компетентни ... това не знам.
    Инж. Нейчев, здравейте и позволете да нанеса няколко минимални, но важни корекции към „обективното” Ви мнение:

    1. Vaillant е на пазара от 2001г;

    Junkers - от 2007г. (обективно от около 3 години). Като казвате пазар, предполагам визирате българския, тъй като Junkers & Co е основана и респ. на немския пазар от далечната 1895г, собственост на Bosch от 1932г.

    2. Сервизът на Vaillant е известен с много неща, включително и с това че е гарантиран (финансово и физически) от вносителя – българската фирма Газкомфорт ЕАД, изпаднала обективно във финансови затруднения (за справка търг. регистър www.brra.bg, /справки / Газкомфорт ЕАД / финансов отчет), съкратила с около 50% броя на инженерите си с опит (сервизни техници), за които Вие говорите и в момента е пусната за продажба.

    Сервизът на Junkers е гарантиран финансово от Роберт Бош ЕООД (100% собственост на производителя Robert Bosch GmbH – справка търг. регистър www.brra.bg / справки / Роберт Бош ЕООД), физически – от инсталаторски фирми.

    Странно е, че отказвате да коментирате компетентността на инсталаторските фирми, при все че обективно около 80% от тях са оторизирани инсталаторски фирми от Vaillant и Junkers (списъци за справка: http://www.gaskomfort.com/Bulgarian/...erCompany.aspx и www.junkers.bg/partner/trade/).

    Извън обективните ми корекции един въпрос – Дали е съвпадение Вашето потребителско име във форума с името на един от все още работещите за фирма Газкомфорт ЕАД сервизни техници – инж. Нейчо Нейчев?

    Това че не отговорихте директно на въпроса на Мариан за сравнение на двата газови уредa, означава ли, че технически Junkers е по-добър от Vaillant?
    С конструктивен приятелски поздрав!

  17. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #224

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Здравей solar 77,да става въпрос за "младия" български пазар. Не пожелах да коментирам компетентността на фирмите като сервиз, а не като професионалисти относно изграждането на газови и отоплителни инсталации. Не се съмнявам в техния професионализъм, но за сервиз не се иска само желание.
    Потребителското име eng.Neychev според теб означава ли инж.Нейчев ?
    Какво разбираш, ..."че технически Junkers е по-добър от Vaillant"?
    Поздрави и на Вас !


  18. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #225

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Лазар, котелът ми е Имергаз Виктрикс 24kW с оригинален Amico регулатор - модулиращ със седмичен програматор

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 15 от 64 ПърваПърва ... 5131415161725 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - мнения и препоръки 2012
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 849
    Последно: 01-01-13, 07:39
  2. Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г
    От zhivko83 във форум Отопление
    Отговори: 805
    Последно: 02-01-12, 07:36
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 29-12-09, 23:43
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 00:34
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2005-2007г
    От lsabg във форум Отопление
    Отговори: 151
    Последно: 16-12-07, 18:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе