eng.Neychev да разбирам, че идеята не е ефективна???
Xiu40 - под бойлер какво имаш в предвид - серпентинен или паралено свързан към БГВ /колко голям трябва да бъде/ за да се получи ефективност при спестяване от ел. енергия???
eng.Neychev да разбирам, че идеята не е ефективна???
Xiu40 - под бойлер какво имаш в предвид - серпентинен или паралено свързан към БГВ /колко голям трябва да бъде/ за да се получи ефективност при спестяване от ел. енергия???
Привет на всички!
Идеята за свързване на пералня или съдомиялна към БГВ контура е работеща. Не е голям проблем, че докато работи дадената машина няколко пъти за по половин-една минута ще пусне пълнене и през това време няма да има отопление. Едно къпане е доста по-продължително и това не се отразява особено на отоплението. Но проблемът при тази идея е друг. Не съм смятал, но едва ли ще има кой знае каква икономия, защото пералнята пере с топла вода, но изплаква със студена (когато е включена към студената вода и ползва своя електрически нагревател). А при свързване към БГВ при всяко пълнене ще се включва газовия котел и ще се пълни с топла вода. Така и за изплакване ще се ползва топла вода, вместо студена и може да се окаже, че особена икономия няма. Отделно трябва всеки път в зависимост от вида на прането да настройвате температурата на БГВ на котела, за да не повредите деликатно пране с много гореща вода. Това са само теоретични разсъждения. Интересно ще е някой да сподели ако го е пробвал на практика. Аз мислех да го реализирам, но като поразсъждавах се отказах поради горепосочените причини.
Колеги стоя пред следната дилема за избор на газов котел Tesi за 950 лв., или Beretta за 1000 лв. Понеже съм силно ограничен в бюджета нямам възможност за немски.
И двата са 24 kw, нови с две години гаранция. Моля за препоръка. За Тесито четох и хубави и лоши неща така че !?
много си прав, затова има производители които предлагат перални с вход студена и топла вода, подвързват се и двата входаПървоначално публикувано от eng.Simeonov
До края на утрешният ден трябва да реша дали да бъде газово утопление - НО след таз-вечерните новини - .
http://news.ibox.bg/news/id_1520271363
И ко праим сега???
Давай смело напред!
Не може в цяла Европа, отоплението на газ да е най-евтино и най-субсидирано от съответните държави а в Балгария да е най-скъпо.
Няма как да се допусне това.
Има как да се допусне, инж.Нейчев, има и още как! Не забравяйте, че ние сме в България. Тук всичко може - и най-големите абсурди са напълно възможни. А това постоянно сменяне на цените на газа (а и не само) е напълно абсурдно, но е факт. Невероятен тормоз е за хората тази измислена "пазарна" икономика. Не съм против нея, но в нея всичко се движи около парите, а човека и човешкия фактор е на последно място. Просто има стоки и услуги, които не бива да бъдат на пазарен принцип. Но за какво да си говорим, след като дори образованието и здравеопазването са поставени в пазарни условия. Та абсурди и дивотии коооооооооооооооолкото искате у нас.
Моят съвет е: направете си газово отопление (удобно, автоматизирано и чисто е), но задължително го комбинирайте с някаква алтернатива - твърдо гориво, ток, слънчево отопление, - каквото искате, но да имате алтернатива. За да не зависите винаги от алчността на една шепа наши и чужди кожодери.
Поздрави на всички!
Здравейте на всички, отдавна се каня да пиша но не ми остава време. Сигурно някои си спомнят за нашия случай, ставаше въпрос за отопление на къща около 400 кубика.Офертата която получихме не е лоша
Наименование к-во мярка ед.цена стойност
1 вариант котел
Доставка на котел газов кондензен Vitotdens 200-W
до 26kw комби к-т с Vitotronic200, монтажна рамка,
газов кран, коаксиален преход през стена, коаксиално
коляно 1 бр. 6806.35 6806.35
ТО 12% 816.00
Стойност котел след ТО 5990.35
или
2 вариант котел
Доставка на котел газов кондензен Vitodens 100-W
26kW комби 1 бр. 3599.00 3599.00
ТО 10% 359.90
Стойност котел след ТО 3239.10
Стаен термостат програмируем Honeywell CM907 1 бр. 187.20 187.20
Монтаж термостат 1 бр. 25.00 25.00
Стойност конфигурация за котел Vitodens 100 3451.30
+ още някои допълнителни неща.До тук всичко изглжда ок, но се появи проблема с горивото. Понеже нашия град все още не е газифициран /започнаха но се очаква проекта да се завърши поне до 3 год. може и повече/ се налага да монтираме съд за газ на двора и да ни зареждат.Мислехме че не е проблем струва около 2000лв. но се оказа че има изисквания за местото където ще се монтира. Трябва да е на определено разстояние от сградите .Оказа се 4е трябва да се монтира в средата на двора ,което е недопустимо, не искаме да си губим двора, или да се зарови под земята което го оскъпява още пове4е.Вкрайна сметка се оказа че инвестицията ще стане доста голяма а и с тези цени на газ незнам кога ще я избием.Затова сега ни предложиха термопомпа вода вода за отопление, охлаждане и БГВ. Парите излизат горе долу същите, но сметките след това са много ниски и нямаш грижа за гориво.Иска се само водоизточник.Вие как мислите правилно ли са ни насочили.Сега чета в темите за термопомпи и търсенето на фирми и оферти започва от начало.Ако някой знае добра фирма или добри помпи моля да сподели на лични или да ме насочи към някого.Всякаква информация и отзиви са добре дошли. Благодаря на всички за вниманието и успех на всички.
Извинявам се за дългия пост, не го прегледах предварително
Здравейте, предстои ми покупка на газов котел и имам нужда от вашата помощ. Трябва да отоплявам апартамент с квадратура около 50м2( ново строителство)
Спалня около 14м2
баня около 4м2
всекидневна около 28м2
входно антре около 4м2
проектанта е залжил 24кВт котел двуконтурен( няма ли да е малко големичък за този апартамент). Моля Ви дайте ми съвет относно котела и мошноста на радиаторите (предпочитам да са панелни)
като котли до момента са ми дали предложения за De Dietrich WHE 2.24FF и TERMOMAX кой е по-добър и къде се произвеждат?
Апартамента е на първи етаж над гаражи.
Здравей ivo_ski,
и двете предложения не са подходящи заради високата минимална мощност. Иначе термомаксът е унгарски, а Де дитрих е френска марка, ама къде се прави този модел - не мога да кажа.
Lazar, благодаря ти за отговора, а ти като специалист към какво ще ме насочиш? Има ли някакво решение?
Вайлант и Бош имат котли с минимална мощност 6кВт. При кондензните има повече марки
Тези на Вайлант и Бош с такава минимална мощност конвенционални ли са или кондензни? Прати ми повече инфо за тях на ЛП (ако може)
Благодаря, а тези мощности дали ще са достатъчни за БГВ?