Страница 58 от 64 ПърваПърва ... 8485657585960 ... ПоследноПоследно
Резултати от 856 до 870 от общо 958
Like Tree2Одобрявам

Газов котел - мнения и препоръки 2010г

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #856

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Не му знам логиката управлението на Виктрикса, ама би трябвало да се съобразява с това, че все пак е кондензен котел и от него се очаква да работи предимно в кондензен режим и ако не успява да се справи със задачата, тогава да излиза от този режим. Нещо ме навява на мисълта да не би радиаторите ти да са малко и при 50° да нямат необходимата за помещенията мощност?

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #857

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Ами това ми е трудно да го преценя. Теоретично е така. При 50° на водата радиаторите ми нямат необходимата мощност за помещенията, но пък миналата зима дори в най-големите студове почти не съм вдигал ограничението на температурата на водата над 55-60° и апартамента се топлеше нормално. И какво излиза? Теоретично мощността на радиаторите не е достатъчна при 50°, а практически те успяват да стоплят апартамента дори и при тази температура на водата при целоденонощни отрицателни външни температури. И аз вече не знам защо е така.
    Може би наистина котелът трябва сам да си задържа температурата в диапазона на кондензния режим и само ако това не му стига да я вдига, но на практика съм забелязал, че след известно време работа винаги достига максималната зададена температура на водата.

  4. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #858

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Moделите до 2008 се водеха Турбомакс, А след 2008 - Турботек.
    ОК, но това означава ли че Калор Матик 340 f става или НЕ става за Турбо ТЕК???

  5. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #859

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Не става. На теб ти е необходим 360f.

  6. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #860

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    При кондензните уреди за предпочитане е датчик с отчитане на външната температура.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #861

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Да, инж.Нейчев, знам за този датчик и бях решил да си купя, но мисля, че някъде в този форум имаше коментари, че такъв датчик е нужен за големи отопляеми площи, а не за апартаменти и се разубедих. С такъв датчик се задава крива на зависимост на температурата на водата от външната температура и котелът сам си избира режима на работа. Мислите ли, че при мен ще има положителен ефект с такъв датчик, при условие, че отопляемата площ ми е около 70кв.м.? Не е проблем да си го купя, стига да съм сигурен, че ще има полза и смисъл.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #862

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от eng.Neychev
    Не става. На теб ти е необходим 360f.
    Благодарности отново към вас eng.Neychev и Lazar. В момента го проверявам, като първоначално ме уведомиха че е около 400 лева, което мисля, че отново е добре на фона на нашите 620 лв.

  10. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #863

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    eng.Simeonov, погледни VRC 400. Това е регулатор, който управлява уреда на база външна температура и е на цена 280.80 лв.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #864

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Инж.Нейчев, моят котел е Виктрикс 24kW на Имергаз и аз имам такова управление (като VCR 400 за Вайлант). Само трябва да си купя датчик за външната температура и тогава моето управление ще може да управлява котела според избраната крива (има 9 такива криви с различна стръмност) на зависимост на температурата на водата от външната температура. Това ли имате пред вид? Както писах не е проблем да го направя - датчикът за външна температура струва около 40-50лв, но искам да съм сигурен, че ще има ефект. Вие имате ли наблюдение над работата на газови котли с такъв начин на управление (по външната температура)? Най-вече ме интересува дали такова управление на котела ще има положително отражение върху разхода на газ (т.е. дали сметката ми ще намалее )?

  12. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #865

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    @eng.Simeonov Според мен не може да очакваш чудеса са случат тука се бориш за няколко процента повишаване на кпд-то разбирай ме под 5% даже в твоя случай и по-малко щом казваш, че с 65ОС се топлиш в най-студеното време. Затова и си чел, че за малки инсталации не си заслужава. Че ще са по-малки е ясно теоритично погледнато е така, но с колко и дали си заслужава конкретно в твоя случай не мисля, че някой би се ангажирал да ти отговори. Разликата според мен ще е толкова малка, че ще ти трябва лаборатория за да я установиш.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #866

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    bobivg, благодаря за мнението! Напълно съм съгласен с теб - за това се отказах миналата зима да купувам такъв датчик. Но при сегашната цена на природния газ ми се иска максимално да оптимизирам разхода. Така че ще съм благодарен за всеки съвет и мнение. Особено ако някой има практически наблюдения за промяната на разхода при управление на котела по външна температура. Теоретично е ясно, но за мен е важно какво става на практика.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #867

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от eng.Simeonov
    Инж.Нейчев, моят котел е Виктрикс 24kW на Имергаз и аз имам такова управление (като VCR 400 за Вайлант). Само трябва да си купя датчик за външната температура и тогава моето управление ще може да управлява котела според избраната крива (има 9 такива криви с различна стръмност) на зависимост на температурата на водата от външната температура. Това ли имате пред вид? Както писах не е проблем да го направя - датчикът за външна температура струва около 40-50лв, но искам да съм сигурен, че ще има ефект. Вие имате ли наблюдение над работата на газови котли с такъв начин на управление (по външната температура)? Най-вече ме интересува дали такова управление на котела ще има положително отражение върху разхода на газ (т.е. дали сметката ми ще намалее )?
    Разбрах те. За да има ефект цялото това начинание, трябва регулатора да подържа опцията управление с външен (атмосферен) датчик. Да ще има положително влияние върху разхода на газ, но не трябва да очакваш чудеса. Ако искаш да продължим с разискването на темата ... продължаваме

  16. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #868

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Позволете и аз да се намеся - по скоро да задам въпрос.

    Нека да обобщим за да си направя и аз правилният извод /понеже сега ще се сдобивам със Калор Матик/ кой регулатор е по ефективен, допринасящ икономии и дава по лесна възможност и по-голям диапазон от възможности за настройка на точно определена система - котел и ОИ???
    Примерно - Модулиращият Калор Матик 330 /VRC 360f безжичният/ срещу Калор Матик VCR 400 /без да се взема впредвид стойността им/ ???

    Ще бъда много благодарен ако поне изброим предимствата и недостатъците на двата модела и това ще даде възможност на всеки от нас да си изгради по-реална представа за какво е по-добре да се изтръска още няколко стотака и какви очакваният да има.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Мнения
    130
    #869

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Да, инж.Нейчев, моят регулатор поддържа тази опция (управление на работната температура на водата по външната температура - с атмосферен датчик). Значи според Вас такъв начин на управление би довел до някаква икономия на газ? В ръководството на VCR 400 видях подобни криви на зависимост на температурата на водата от външната температура. По същия начин е и при моя котел. Като се включи атмосферния датчик за външната температура към котела от дистанционното управление вече не се задава ръчно максималната температура на водата, а се избира една от 9-те криви, по която котелът автоматично избира температурата на водата в зависимост от измерената външна температура.
    Не съм си и помислял, че разходът ми може да падне драстично при такова управление. Отдавна разбрах, че не мога да очаквам чудеса, освен ако не направя супер изолация на целия апартамент и не сменя стъклопакетите на дограмата. Това може и да стане някой ден, но за сега се въздържам. Затова питам доколко би било оправдано монтирането на датчик за ваншна температура? Поне ориентировъчно да знам какво да очаквам горе-долу.

  18. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #870

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от eng.Simeonov
    Да, инж.Нейчев, моят регулатор поддържа тази опция (управление на работната температура на водата по външната температура - с атмосферен датчик). Значи според Вас такъв начин на управление би довел до някаква икономия на газ? В ръководството на VCR 400 видях подобни криви на зависимост на температурата на водата от външната температура. По същия начин е и при моя котел. Като се включи атмосферния датчик за външната температура към котела от дистанционното управление вече не се задава ръчно максималната температура на водата, а се избира една от 9-те криви, по която котелът автоматично избира температурата на водата в зависимост от измерената външна температура.
    Не съм си и помислял, че разходът ми може да падне драстично при такова управление. Отдавна разбрах, че не мога да очаквам чудеса, освен ако не направя супер изолация на целия апартамент и не сменя стъклопакетите на дограмата. Това може и да стане някой ден, но за сега се въздържам. Затова питам доколко би било оправдано монтирането на датчик за ваншна температура? Поне ориентировъчно да знам какво да очаквам горе-долу.
    Немците казват : около 10-15% икономия.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 58 от 64 ПърваПърва ... 8485657585960 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - мнения и препоръки 2012
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 849
    Последно: 01-01-13, 07:39
  2. Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г
    От zhivko83 във форум Отопление
    Отговори: 805
    Последно: 02-01-12, 07:36
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 29-12-09, 23:43
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 00:34
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2005-2007г
    От lsabg във форум Отопление
    Отговори: 151
    Последно: 16-12-07, 18:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе