Страница 7 от 64 ПърваПърва ... 567891757 ... ПоследноПоследно
Резултати от 91 до 105 от общо 958
Like Tree2Одобрявам

Газов котел - мнения и препоръки 2010г

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    66
    #91

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    привет на всички,
    случайно попаднах във вашият форум и ми стана интересно като попрочетох това онова и веднага си зададох няколко въпроса ако не ви е проблем да ми отговорит
    1.в момента се отоплявам с 3 климатика ОСАКА-12,120м2 и плащам по 220лв.общо с другия ток/бойлер,печка и т.н./на месец
    2.имам изградено парно но ми излиза по скъпо отоплението на твърдо гориво-1тон въглища на месец-320-350лв
    3.та въпроса ми е дали ще има ефект да си закупя газов котел за проран-бутан и колко според вас ще ми гори на месец
    -говорим ориентировъчно,благодаря предварително,надявам се да стане добра дискусия

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #92

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Има ли замръзнали котли монтирани по тераси? От участник във форума имам сведения за много такива случаи в Добрич

    dandani, на пропан няма да ти излезе по-евтино от климатици,но ми станаха интересни някои факти.
    1. До колко градуса под нулата топлят тези Осаки?
    2. Каква къща топлиш с 3 осаки за 150лв, а с въглища за 350, какъв е котела?

  4. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,566
    #93

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Има ли замръзнали котли монтирани по тераси? От участник във форума имам сведения за много такива случаи в Добрич
    Имам двама със замръзнало БГВ въпреки изолацията. Като си стоплиха терасите нещата се оправиха, добре че някой кран не е дал фира.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    66
    #94

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    -ми осаките са 12-CN и топля както казах 120 квадрата къща-най горният етаж,климатиците са 3 а вратите във всички стаи/5+коридор/са отворени.справят се чудесно до -15 а тея дни пада и до -20 като клякат доста но може би защото работят постоянно не е студено.
    -а парното ми е правено котле с четири пити със помпа и 8 радиатора,лира и серпентина на бойлера.не знам защо но миналата година есента въглищата станаха 350/донбаски обогатени/и затова се ядосах и взех климатиците,иначе парното го паля без дърва-само на въглища,гори безупречно но етажа ми е студен и бавно се загрява пък и бързо стине и така по тон на месец,а климатиците не ги спирам и всичко общо на месец плащам със другия ток 220лв,и най важното температурата е постоянно една и съща-духа ми от прозорците в 2 стаи но тая година ще ги сменя и тях иначе всичко е 6
    -парното е замръзнало и отивам да го размразявам да не вземе да се спука

  6. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #95

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Здравейте!
    Отопляемата площ на жилището е 77.60 м2 (спалня, детска стая, дневна и баня).
    - спалня – 15м2 / 39м3 (18 ребра / Н500 – 2 214W)
    - детска – 18.60м2 / 48.36м3 (24 ребра / Н500 – 2 952W)
    - дневна – 39м2 / 100.62м3 (23 ребра / Н500 + 20 ребра / Н600 – 5 609W), монтиран програматор Computherm
    - баня – 5м2 / 11.70м3 (ал. лира 140см/40см), не зная мощността, сагам я на око 1000W
    според сайта на производителя http://www.industrie-pasotti.com/ при 75/65/20*, мощността на 1 ребро MONDIAL. 80 Н500/123W, на ELEGANCE Н600/139W. Общата отоплителна мощност излиза, че е 11 775 W.
    През изминалите два студени дни в Добрич, температурата сутрин в дневната е 16.5*. При зададена 19.5 - 20*, котелът достига тази темп. за 2 - 2.5 часа и изразходва около 3 куб.м газ, а понякога и малко повече. Нормално ли е 3* за 2 часа? Направи ми впечатление, че котелът не е достигнал зададената температура в помещението, а изключва за кратко и включва. Това го прави не само през последните 2 дни при външна (-25*), но и при (-10*). Зададената температура на водата е 70* (не мога да я определя дали е точно 70 или повече, защото е със светодиоди).
    Котелът е Eolo Maior 24 kW, монтиран на затворена тераса. Разстоянието от котела до колекторите е около 10 м с тръба ф20 с ал. вложка. От всичко прочетено дотук ми стана ясно (ако не греша), че Computherm е On/Off. Ако си купя оригиналния модулиращ Amico, и сменя тръбите ф20 с ф25 ще има ли по-добър ефект от работата на котела.
    Първоначално котелът беше настроен за 65 ребра на Н500, по-късно се добавиха 20 ребра на Н600, но настройките не са пипани.
    Благодаря, предварително! Очаквам препоръки.


  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #96

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Здравей zh,
    Не бързай с регулатора. Най-напред смени тръбата с ф22 мед или ф25 ППР Стаби, в краен случай ф26Ал вл.. При тебе радиаторната мощност е на ръба за този котел, но тръбите нямат пропускливост. Тези 11-12кВт, които ги смяташ, са при 90° на водата, а реално са към 9кВт, защото ти не можеш да им осигуриш такава температура. Затова температурата на водата я давай на макс. Не трябва да има изключване докато достигне зададената температура. При една добра система трябва за 15-20 минути да достига зададената температура.

  8.  
     
  9. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #97

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Благодаря, Лазар!
    След като сменя тръбите, ще има ли подобрение във времето на покачване на температурата?
    Притеснява ме и друго, че тръбите (ф16) от колекторите до радиаторите са в замаската без изолация (гофрирана тръба). То, че загуби има, но толкова ли са големи и това ли е причината или в пропускливостта?

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #98

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Това е целта.

    Цитат Първоначално публикувано от zh
    Притеснява ме и друго, че тръбите (ф16) от колекторите до радиаторите са в замаската без изолация (гофрирана тръба). То, че загуби има, но толкова ли са големи и това ли е причината или в пропускливостта?
    Малкият диаметър и голямото разстояние до колекторите създават съпротивление и ограничават дебита, заради което котелът прегрява и изключва периодично.

  11. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #99

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Здравей zh,
    Не бързай с регулатора. Най-напред смени тръбата с ф22 мед или ф25 ППР Стаби, в краен случай ф26Ал вл.. При тебе радиаторната мощност е на ръба за този котел, но тръбите нямат пропускливост. Тези 11-12кВт, които ги смяташ, са при 90° на водата, а реално са към 9кВт, защото ти не можеш да им осигуриш такава температура. Затова температурата на водата я давай на макс. Не трябва да има изключване докато достигне зададената температура. При една добра система трябва за 15-20 минути да достига зададената температура.
    За тръбите е ясно – ще се сменят.
    Но за тази радиаторна мощност напълно се обърквам. Как да сметна тези 12 кВт при 75* на водата?
    Каква трябва да е радиаторната мощност, така че системата да работи нормално при зададена темп. на топлата вода 75* и да не е на ръба за този котел. Ако трябва да се добавят още ребра, колко да бъдат?
    Страхувам се да увеличавам температурата на водата на макс, защото тръбите от колекторите до радиаторите са в замазката без изолационна тръба.
    И ако познаваш някой свой колега в Добрич, който работи с ППР Стаби и си разбира от работата, ми го препоръчай. Ако не – ще търся теб на лято.

  12. Member
    Тук е от
    Apr 2008
    Мнения
    224
    #100

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Има ли замръзнали котли монтирани по тераси? От участник във форума имам сведения за много такива случаи в Добрич
    Моя е монтиран в стайчето м/у етажите, външен панел с немалък прозорец. Оставил съм някаква кофа с вода и днес забелязах че е замръзнала, но котела работи безупречно.А студа си беше сериозен -температурите удариха - 25 гр.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #101

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Всъщност работещ котел няма как да замръзне, но е опасно за тръбите за БГВ, понеце там няма циркулация
    Цитат Първоначално публикувано от zh
    За тръбите е ясно – ще се сменят.
    Но за тази радиаторна мощност напълно се обърквам. Как да сметна тези 12 кВт при 75* на водата?
    Каква трябва да е радиаторната мощност, така че системата да работи нормално при зададена темп. на топлата вода 75* и да не е на ръба за този котел. Ако трябва да се добавят още ребра, колко да бъдат?
    Страхувам се да увеличавам температурата на водата на макс, защото тръбите от колекторите до радиаторите са в замазката без изолационна тръба.
    И ако познаваш някой свой колега в Добрич, който работи с ППР Стаби и си разбира от работата, ми го препоръчай. Ако не – ще търся теб на лято.
    Засега не пипай радиаторите, а само тръбите. Нищо им няма на тръбите в замазката, нито пък на самата замазка. Силите на линейно разширение при полимерите са малки - нали и тръбите за подово отопление се полагат така. Не познавам обстойно колеги в Добрич, ако се наложи - ще идвам . Работя и с Рехау, което е най-добре след медта

  14.  
     
  15. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #102

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Благодаря ти Лазар!

  16. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #103

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Здравей zh,
    Тези 11-12кВт, които ги смяташ, са при 90° на водата, а реално са към 9кВт, защото ти не можеш да им осигуриш такава температура. Затова температурата на водата я давай на макс. Не трябва да има изключване докато достигне зададената температура. При една добра система трябва за 15-20 минути да достига зададената температура.
    Направих както каза
    Тази сутрин увеличих темп. на топлата вода ( не посмях до краен предел, но от 9 степени на 8-ма степен включих котела напълно студен. Имам термометър монтиран на входа за топлата вода към единия радиатор – и той показваше около 17* на водата).
    8:00 – 8:20 покачи на 80*, а може и повече (не се разбира с точност).
    В дневната, програматора показваше 16.5*. И така малко статистика:
    8:21 / 17.5*
    8:32 / 18*
    8:36 / 18.5*
    8:46 / 19*
    9:01 / 19.5*
    В 9:10 котелът изключи без да е прегрявал. Разход на газ за 70 мин. е 2.8м3
    След това вече поддържаше стайната температура (когато спадне с 0.5* вкл., повишава и изкл.)
    9:35 – 10:00 (разход газ 1.1м3)
    11:10 – 11:31 (разход газ 0.9м3)
    12:45 – 13:05 (разход газ 0.8м3)
    15:13 – 15:33 (разход газ 0.8м3)
    Този разход от средно 0.9м3 за всеки 20 мин. работа на мен ми се вижда висок. Нормално ли е това?
    Или от 8:00 – 15:33 ( за 7.5 часа работа) разхода е 6.49м3 газ.
    Програматорът е настроен на следния режим: 8:00 – 22:00 на 19.5* и от 22:00 – 8:00 на 16.5*
    Утре в 8:00 ще засека да видя разхода за 14 часа работа.
    Извинявам се ако съм бил банален с дългия пост!

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #104

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Нормален е разхода, не се притеснявай. В момента е нормално да е висок, защото ти вдигаш температурата и част от топлината се акумулира от стените и покъщнината. Като достигнеш зададената температура постепенно разходът ще намалее чувствително и ще остане постоянен - толкова, колкото са топлозагубите на жилището ти. Препоръчвам ти да поддържаш относително постоянна температура с разлика 2-3 градуса, така и разходът е оптимален, и комфортът е по-добър.

  18. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #105

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2010г

    Ако съм разбрал правилно, през деня да поддържам 19,5 - 20*, а след 22:00 ч. - 17 - 18*. Т.е. котелът да работи постоянно.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 7 от 64 ПърваПърва ... 567891757 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - мнения и препоръки 2012
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 849
    Последно: 01-01-13, 07:39
  2. Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г
    От zhivko83 във форум Отопление
    Отговори: 805
    Последно: 02-01-12, 07:36
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 29-12-09, 23:43
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 00:34
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2005-2007г
    От lsabg във форум Отопление
    Отговори: 151
    Последно: 16-12-07, 18:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе